• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnica: Samooštreća i "obična" raona tijela

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jeli ima netko da mi objasni razliku izmedju samooštrećih i "običnih" radnih tijela na strojevima za obradu zemlje (na kultivatorima me interesira u prvom redu, ali i primjeri sa plugova su dobrodosli). Kakva je razlika u radu?
Kazu da slika vrijedi ko tisucu rijeci .. :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Evo ovo nema veze sa ovom temom, ali sam tjeo več X puta da pitam. Šta znači ono na temi kada otvaraš Početnica...
Jel se to stavi u ime teme(onaj tko otvara) ili to samo bude zbog neečga?


Oprostite zbog OFF-a... :oops:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Ne, to samo ja otako otvaram i ti si prvi koji to pita :) Nema nikakvog pravila. Ja to stavim kad mi se cini da bi se neke pojmovne stvari trebale razjasniti, barem nama (meni) koji to ne razumijem, a mislim da su mnogima poznate pa podrazumjevaju da je jasno o cemu se govori .. :)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

marko,kad si kretao u skolu jel nisi imao pocetnice?
tako je i ova tema pocetnica - za pocetnike koji nesto neznaju a zele naucit ;)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

ok, hvala
 
B

Bobo

Guest
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Obicna radna tijela su radjena i jedne vrste metala koji se trosi na taj nacin da se s vremenom radni dio organa zaobljava, i na kraju se toliko zaobli da ga je tesko vuci kroz zemlju, ili pak uopce nece u zemlju uci.

Samoostreca tijela u jezgri imaju jaci materijal (tvrdji) a izvana imaju meksi koji se brze trosi. Samoostrece radno tijelo je na taj nacin cijelog svog vijeka koliko toliko ostro, i nece se tako brzo zaobliti, a uvijek ce ga biti lako vuci kroz zemlju.

Od kako sam samoostrece lemese nabavio, vise nema govora o obicnima, i nisenja kovacu da ih kuje kako bi bili ostri... Samoostreci su odradili dosta posla vec kod mene i ovo ima je 4. ili 5. oranje, a kao da su novi jos uvijek... ne radim puno zemlje kao neki, ali opet mi se kupovina samoostrecih visestruko isplatila.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

obični lemeši su od željeza i zato se kuju, a samooštreći od čelika :!:
to mi je danas reko susjed koji je dobrih 80 godina ali je kovač po zanimanju, a kasnije su mi to potvrdili u zadrugi majstori od oranja :!:
 
B

Bobo

Guest
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Koliko znam da nisu samo od celika, nego imaju samo celicnu sredinu, a ostatak je zeljezo koje je zamisljeno da se trosi na taj nacin da stalno dobivamo ostar radni dio lemesa...

Zbog tog celika u sastavu, lakse je slomiti samoostrace radno tijelo, nego obicno koje se u vecini slucajeva samo savine.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Bobo kaže:
Koliko znam da nisu samo od celika, nego imaju samo celicnu sredinu, a ostatak je zeljezo koje je zamisljeno da se trosi na taj nacin da stalno dobivamo ostar radni dio lemesa...

Zbog tog celika u sastavu, lakse je slomiti samoostrace radno tijelo, nego obicno koje se u vecini slucajeva samo savine.

kod mene nije nikad se strgao plug, tu i tamo neče baš u zemlju ali to je rijetko zbog toga jer treba klepat lemeše,a nikad se nije strgalo, a sa novim bumo vidli , nek se vogel dokaže
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Negdje sam nasao da postoje samoostreca tijela i za kultivatore .... Mozda netko zna nesto vise?
 
B

Bobo

Guest
Re: Početnica: samooštreća i "obična" tijela

Vjerovatno postoje, zasto ne bi postojala...

Nikad vidio nisam...
 

Najnoviji postovi

Na vrh