• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
a to ti sad ovisi o tome di kupujes cijepove,žicu,kakve stupove koji traktor itd da bi mogao sve izračunat....pošto su cijepovi,dali uzimaš rostfrei žicu ili vruče cinčanu,betonski stupovi,plastični pocinčani itd....mene je recimo traktor,međuredna,i atomizer koštao 220 000 kn s tim da sam frezu imao od prije znaći još nekih 10000 kn ako kupuješ recimo malčer ili kakav podrivač plug itd znači mehanizacija oko 250 000 kn ili 35000 e cijepovi oko 8 kn po komadu....x 12000 kom koliko bi moglo ići na 2 ha sa razmakom 2m x 0.8m znaći oko 100 000 kn cijepovi...stupovi i žica oko 50000 kn....znaći oko 400 000 kn ili 60 000 eura u grubo....ne računam zemlju,gnoj,vapno ako treba,radnike,špricanje,bačve u podrumu popratna oprema itd.....
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Ovo ce biti malo duzi post, da ti pokazem kako sam ja to zamislio:

1. godina

osnivanje firme + knjigovodja 2.000
4 hektara zemlje ??????
sadnice 20.000 x 1.1 22.000
oranje 750exha 1.500
traktor + prikljucci 35.000
gorivo + hemija 5.000
radnici (2x400) 800x12 9.600 + honorarno agronom 2000 za godinu
------------------------------------------------
Ukupno za prvu godinu 77.000 + zemlja




2. godina

knjigovodja 1.200
gorivo + hemija 10.000
prikljucci za Traktor 3.000
stubovi i zica 15.000
radnici (2x400, 1x2000) 2.800x12 33.600
papiri za objekat 5.000
-------------------------------------------------
Ukupno za drugu godinu 67.900


3. godina

knjigovodja 1.200
gOrivo + hemija 10.000
prikljucci za traktor 3.000
radnici (2x400, 1x2000) 2.800x12 33.600
objekat 400m2x200e 80.000
muljaca 3.000
presa 2.000
pumpe za pretakanje 1.000
posude za vino i trop 20.000
-------------------------------------------------
ukupno za trecu godinu 153.800



Ovo je ugurbo kako sam ja pretpostavio da ce da se desava ulaganje.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
To su cijene eurima?? dobro ste to izračunali ....koliko si reko da sadite 2 ha ili 4 ha?
 
B

BAGERISTA

Guest
Kupicemo u startu 4ha, od toga imamo nameru da posadimo 2-2.5ha i da vidimo sta i kako dalje.

Želim vam sve najbolje i da uspijete,,,samo morate znat da je brajda(vinograd)jako zahtijevna kultura,,u njoj nema ,,,a dobro doči ču sljedeči vikend,nisam stigao itd,,,,moraš je pazit i gledat ko ženu,,,,,,,,,:D,,ako se očeš bavit ozbiljno,,..
Nema šparanja,,na njemu,,kad se posadi mora dobit sve i nakon toga,,po potrebi,,nekad se više šprica nekad manje,,,ali taj čimbenik određuje i vrijeme,,na koje vi ni mi ni bilo ko drugi ne utiječe ni malo-......
Alki strojevi su skupi,,,a investicija samih ,ako se kupuje sve novo i nemate od prije ništa,,,nisam baš siguran da čete proč s onom cijenom koju ste pisali.

A da spremite dosta novaca i volje,a za posao neču ni govorit.,,to odah morate bit svijesni,,,,,,,,inače ako ste se odlučili,,kako šta pišete,,svaka čast i želim vam uspijeh..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,047
Želim vam sve najbolje i da uspijete,,,samo morate znat da je brajda(vinograd)jako zahtijevna kultura,,u njoj nema ,,,a dobro doči ču sljedeči vikend,nisam stigao itd,,,,moraš je pazit i gledat ko ženu,,,,,,,,,:D,,ako se očeš bavit ozbiljno,,..
Nema šparanja,,na njemu,,kad se posadi mora dobit sve i nakon toga,,po potrebi,,nekad se više šprica nekad manje,,,ali taj čimbenik određuje i vrijeme,,na koje vi ni mi ni bilo ko drugi ne utiječe ni malo-......
Alki strojevi su skupi,,,a investicija samih ,ako se kupuje sve novo i nemate od prije ništa,,,nisam baš siguran da čete proč s onom cijenom koju ste pisali.

A da spremite dosta novaca i volje,a za posao neču ni govorit.,,to odah morate bit svijesni,,,,,,,,inače ako ste se odlučili,,kako šta pišete,,svaka čast i želim vam uspijeh..
Hočeš reči vinograd treba slugu, a ne gospodara ;)
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Ne znam da li si obratio paznju u onom finansijskom planu sam planirao svake godine da ulozim po 3.000 eura za kupovinu prikljucnih masina i u startu 35.000 za traktor i prikljucke:
Prikljucci:
Plug za medjurednu + klasican plug-4.000e
Roto drljaca + freza klasicna-4.500
Atomizer-2.000
Prikolica-2.000
Malcer-2.500
Traktorska busilica sa svrdlom (to smo mislili da uzmemo druge godine za postavljanje stubova)- 2.500

Pretpostavljam da mogu uzeti dobar traktor za oko 20.000. Kad smo kod traktora, primetio sam da dosta vas koji imate vece zasade imate traktore od 140cm, pretpostavljam da je to zato sto se niko ne bavi samo vinogradarstvom.
Koji je najuzi traktor koji moze da se uzme jer ja bih ga koristio iskljucivo za vinograd, cak mislim da ga ne bih ni registrovao jer ne bi izlazio iz vinograda.

Vezano za same radove ne znam da li sam ok racunao ali osnovna ideja je bila da imamo zaposlena dva radnika sa platama od po 400e, jednog inzenjera agronomije sa platom od 1.000 i da od druge godine pocnemo da placamo jednog strucnog saradnika 1.000 mesecno za povremene dolaske i konsultacije (za strucnog saradnika se pretpostavlja da ce da bude malo vece ime i da obidje svaki mesec vinograd i podrum i kontrollise radove a da stalno budemo na telefonskoj vezi).
Sem toga racunam i da nas dvojica u startu pomognemo jer ni jednom ni drugom rad nije stran, mada pretpostavljam da nasa pomoc bude moguca samo prve 3 godine jer vec cetvrte racunam da cemo morati malo i na plasmanu da radimo.
 
Posljednje uređivanje:

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Najuži traktor što bi mogao kupit je 100 cm ne računam one male yanmare jer to nije traktor za tu površinu....možeš dobiti čak Same dorado 75 ks širine 105 cm samo to baš nije pre dobro jer taj ima jako uske gume....i ako je mekano bude dosta propadao.....
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Ke se tiče novih traktora sa širinom guma od 100 cm.
AGT, Hittner, Prima bez produžetaka. (svi na bazi Tomo Vinkoviča)
AGT od 50 i 60 ks ima razmak od 126 pa sve do 195 cm ovisno o verziji.
Milim da bi od novijih modela bilo najbolje nešto potražiti u proizvodnom programu Antonio Carraro
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Ke se tiče novih traktora sa širinom guma od 100 cm.
AGT, Hittner, Prima bez produžetaka. (svi na bazi Tomo Vinkoviča)
AGT od 50 i 60 ks ima razmak od 126 pa sve do 195 cm ovisno o verziji.
Milim da bi od novijih modela bilo najbolje nešto potražiti u proizvodnom programu Antonio Carraro


Sad sam i ja to gledao, povrsno sam se interesovao i nisam ukapirao da nije ista sirina za ove od 30 i ove od 50ks.
Ne znam da li je merodavan cenovnik za Antonio Carraro na http://www.amgrupa.hr/ jer po njima je SUPERTIGRE sa 48ks oko 17.500 eura, sto bi mi bilo prihvatljivo jer opet koliko sam citao po netu to su strasni traktori, a sirina mu je sa 7.5x16 1020mm sto je top, a pretpostavljam da je tih 48ks dovoljno za radove u vinogradu?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sa tom računicom ste bacili novce uzalud. Investicija će Vam otići u hobi zonu. Ne počinjite ni u snu a kamoli sa kupovinom. Meni su CG prilike jako dobro poznate srljate u direktnu propast. Svojevremeno sam živio u CG i dobro mi je poznat Vranac ;) Lijep pozdrav.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije problem. Pa da krenemo ;)
Evo prvo par činjenica, koliko hektara zemlje, toliko konjskih snaga, ti se bahati pa udri duplo ;)
HBOR kaže kod kredita ukupni trošak mehanizacije ne smije prelaziti 30% investicije, pazi cijelokupna investicija!! Naravno ti si možeš napucati koje kakve bespotrebne troškove ali realnost je sasvim nešto drugo.

Problem kod tvojih proračuna je to što si izabrao vinsku sortu, po meni odličnu ali o ukusima se ne raspravlja.

Kad sam došao u CG Vranac Plantaža se prodavao po 1,1 euro iz nekih pletnenih korpi, tada još nije bila "recesija" (po meni teška financijska kriza, ali hajde) i predstojale su zlatne godine 2005, 2006 i onda kraj.

Već ti je jasno da dobivaš samo 1 kg kvalitetnog grožđa po trsu a od toga recimo pola dobiješ vino (dobiš više ali hajde podjeliš, reklamiraš i tako to).

Računica je jednostavna 20.000 trsova 10.000 kvalitetnog ili vrhunskog vranca (ne znam tehnologiju PRO CORDEa ali je mrak vino).

E sad pošto ga prodati? Kako ga prodati? Kome ga prodati? Plantaže strašna konkurenciaj, razrađena distribucija sve naj naj. I što sa vinom?

U svojim kalkulacijama si krenio od kraja, kupovine mehanizacije, alo momak totalni bankrot.
Ovaj gospodin je krenio drugim putem i opet problem, nema vina koje se traži, a zašto se traži? Jer je jeftino! Recesija je!
http://www.caffemontenegro.info/index.php?option=com_content&task=view&id=1466&Itemid=66

Kad to sve bacaiš u jukebox izađe ti kalkulacija da si ti sebi sam napucao sa dva radnika u radnom odnosu cijenu koštanja vina preko 1,5 euro. Di si ti?

Uči na tuđim pogreškama, pogledaj koliko ovom gospodinu iz članka košta podrum, skladištenje vina, a u tvojim kalkulacijama je to koliko? Nula! Uglavnom da se kupuje mehanizacija. Ako imaš mehanizaciju ne treba ti ljudstvo. Ta dva hektara ti sa motokultivatorom odradiš. Ovo je toliko opširna tema da treba više postova da se objasni. No ako uvjeriš mene uspio si u investiciji.

Ali ti još ne znaš di opće kupiti zemlju??? Vaša država je jako karakteristična. Albanci, Srbi i Vi. Svaki zasebni na svoj način... Albanac ne pije vino, Srbin uveze ždrepčevu krv, a Crnogorci pivopije... Evo za početak a ti me razuvjeri!
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Nije problem. Pa da krenemo ;)
Evo prvo par činjenica, koliko hektara zemlje, toliko konjskih snaga, ti se bahati pa udri duplo ;)
HBOR kaže kod kredita ukupni trošak mehanizacije ne smije prelaziti 30% investicije, pazi cijelokupna investicija!! Naravno ti si možeš napucati koje kakve bespotrebne troškove ali realnost je sasvim nešto drugo.

Problem kod tvojih proračuna je to što si izabrao vinsku sortu, po meni odličnu ali o ukusima se ne raspravlja.

Kad sam došao u CG Vranac Plantaža se prodavao po 1,1 euro iz nekih pletnenih korpi, tada još nije bila "recesija" (po meni teška financijska kriza, ali hajde) i predstojale su zlatne godine 2005, 2006 i onda kraj.

Već ti je jasno da dobivaš samo 1 kg kvalitetnog grožđa po trsu a od toga recimo pola dobiješ vino (dobiš više ali hajde podjeliš, reklamiraš i tako to).

Računica je jednostavna 20.000 trsova 10.000 kvalitetnog ili vrhunskog vranca (ne znam tehnologiju PRO CORDEa ali je mrak vino).

E sad pošto ga prodati? Kako ga prodati? Kome ga prodati? Plantaže strašna konkurenciaj, razrađena distribucija sve naj naj. I što sa vinom?

U svojim kalkulacijama si krenio od kraja, kupovine mehanizacije, alo momak totalni bankrot.
Ovaj gospodin je krenio drugim putem i opet problem, nema vina koje se traži, a zašto se traži? Jer je jeftino! Recesija je!
http://www.caffemontenegro.info/index.php?option=com_content&task=view&id=1466&Itemid=66

Kad to sve bacaiš u jukebox izađe ti kalkulacija da si ti sebi sam napucao sa dva radnika u radnom odnosu cijenu koštanja vina preko 1,5 euro. Di si ti?

Uči na tuđim pogreškama, pogledaj koliko ovom gospodinu iz članka košta podrum, skladištenje vina, a u tvojim kalkulacijama je to koliko? Nula! Uglavnom da se kupuje mehanizacija. Ako imaš mehanizaciju ne treba ti ljudstvo. Ta dva hektara ti sa motokultivatorom odradiš. Ovo je toliko opširna tema da treba više postova da se objasni. No ako uvjeriš mene uspio si u investiciji.

Ali ti još ne znaš di opće kupiti zemlju??? Vaša država je jako karakteristična. Albanci, Srbi i Vi. Svaki zasebni na svoj način... Albanac ne pije vino, Srbin uveze ždrepčevu krv, a Crnogorci pivopije... Evo za početak a ti me razuvjeri!


Mislim da si pogresan primer izabrao jer vinarija Podostrog je na takvoj nadmorskoj visini napravljena da je uslovljena prinosom po trsu od 1kg i takvim uzgojnim oblikom, inace koliko sam shvatio oni svoje vino imaju nameru da plasiraju po ceni od oko 15eura, da budem iskren cuo sam cak i neku cenu od 18eura, a o prinosu po cokotu ili trsu ti najvise govori to da imaju kapacitet za 60.000 litara vina na 2ha svojih vinograda i nesto jos u zakupu.
Inace znam kako se pravi Pro Corde i veruj mi da se on ne pravi ni priblizno od 1kg po cokotu, neki prosek koji uzimaju u CG je da vranac radja oko 7kg po cokotu, moja ideja je da ce to da bude neuporedivo manje ali nikako 1kg.
Ono vezano za mehanizaciju, ni malo nisi u pravu, jer ako se vratis na prvu stranu videces da je trece godine ulaganje u podrum, posude, pumpe, muljacu oko 110.000 eura sto je ako se ne varam tri puta vise nego u mehanizaciju.
Osnovna vinograda ce vrlo verovatno da bude vranac, dok ce sigurno da bude i dosta merlot-a posto je on po nekom mom ukusu, mada se u taj deo ne bih mnogo mesao nego bih to ostavio enologu, kao i sto su u Podostrogu to prepustili Dr Savicu.
Sto se tice same prodaje i distribucije tu je neka moja zamisao, da se prve godine proda 1/3 vina kao proslogodisnja berba, 1/3 iduce godine kao vec malo ozbiljnije vino dok bih preostali deo podelio na naredne cetiri godine, tako da na kraju po nekoj ceni koja ce biti malo visocija (racunam oko 15-20e) prodam arhivsko vino staro sest godina.

Meni je najvaznija stvar da finansije proracunam kako treba i predvidim veliku vecinu troskova, kako bih mogao da obezbedim novac za prvih 3-5 godina.

Hvala na savetima, nadam se da nisam bio previse subjektivan u oceni, nadam se da cemo nastaviti sa diskusijom.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Kontam ti ga isto lupiš bezveze.....te neke tvoje tvrdnje ne drže vodu....daj mi reci kako si ti to mislio koliko ha toliko ks malo si se krivo izrazio ....i onda još napišeš da 2 ha sa motokultivatorom obradiš....halo....baš bi volio vidit čovjeka koji to radi tako....i sigurno misliš da 2 ha pošprica sa leđnom špricom? očito da baš nisi upućen u radove po vinogradu pa neznaš šta to je.....ta tvoja tvrdnja je isto kao da si napisao da 5 ha kukuruze se pobere na ruke šta će ti berač....il po tome netreba ti kombajn 1 ha pšenice pokosiš sa ručnom kosom pa u tačke pa po malo na dreš .......
 
V

vinko

Guest
Ovo ce biti malo duzi post, da ti pokazem kako sam ja to zamislio:

2. godina
gorivo + hemija 10.000.
mislim da nema šanse da toliko potrošiš

radnici (2x400, 1x2000) 2.800x12 33.600.


ovo valjda sebi kao direktoru. jer ako misliš plaćati nekom "stučnjaku" to će biti najveća satnica u povijesti južnih slavena

Traktorska busilica sa svrdlom (to smo mislili da uzmemo druge godine za postavljanje stubova)- 2.500
.

zovi savu, on će to u pola cijene

stubove bi trebao postaviti 1. godine (ne bi trebao ali je lakše, traktor može jahati preko posađenog reda dok nema kolčića)

nadam se da govorimo o zemlji a ne o kamenu, kako je sa vodom, možda će mladim trsovima trebati navodnjavanje? (što i nije loše jer znači manje trave, manje kopanja-kultiviranja)
sve u svemu, planiraš puno konjskih snaga,puno priključaka, puno radnika (običnih i stučnjaka) a malo hektara. rađe kupi još koji hektar i ne škrtari na širini redova (bar 2 metra ako želiš unutra strojem a ne motikom)

ovo sve govorim kao osoba koja je imala nekakve veze sa proizvodnjom grožđa, znam ponešto i o vinu, a o prodaji vina, turizmu, brandiranju, imidžu... ne znam ništa
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam ti ga isto lupiš bezveze.....te neke tvoje tvrdnje ne drže vodu....daj mi reci kako si ti to mislio koliko ha toliko ks malo si se krivo izrazio ....i onda još napišeš da 2 ha sa motokultivatorom obradiš....halo....baš bi volio vidit čovjeka koji to radi tako....i sigurno misliš da 2 ha pošprica sa leđnom špricom? očito da baš nisi upućen u radove po vinogradu pa neznaš šta to je.....ta tvoja tvrdnja je isto kao da si napisao da 5 ha kukuruze se pobere na ruke šta će ti berač....il po tome netreba ti kombajn 1 ha pšenice pokosiš sa ručnom kosom pa u tačke pa po malo na dreš .......

U pravu si, pogriješio sam, ne treba niti leđni atomizer već obična prskalica ona bakrena, kako su radili naši stari ;)

Šalu na stranu, nije poanta u tome nego je poanta doći što jeftinije do uroda, a onda se tek otvaraju nova poglavlja. Smatram da skupa mehanizacija može pričekati.

Evo što sam pronašao u mojem moru knjiga...

vinograd001.jpg

vinograd002.jpg








NikolaVuk možda ti ovo posluži kao vodilja. Inaće troškovnike je jako teško 100% točno praviti, ovdje možeš računati da ti betonski stupci nisu 20 dm nego 5 eura, neki radovi su poskupili, ali ćeš viditi da ti se ne ispalti imati mehanizaciju u prvim godinama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh