• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

B

bajki

Guest
Na koliki razmak redova sadite vinograd? Vinogradar koliko je široka tvoja nova makina. Kod mene su redovi 2 m, a TV je 1.2 m. Mnogi su mi govorili da bi bolje bilo da je vinograd 2.2 m širine radi bolje prozrake.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Moji redovi su na 2 m,a traktor je 138 to je naj uže što može biti pa sam ga tako naručio,a ima vinograd dosta zraka bez brige i na 2 m čak i na manje
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Evo ja baš idem u vinograd frezat zemlju jer sutra mi dolazi stroj saditi poslat ču slike nakon sadnje!
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Pa ujesen navezen stajski,vapno i umjetni te duboko izorano sad pretanjutano i izrotirano i to je to
 
B

bajki

Guest
Jesi uspio šta izfrezati? Ja sam prošlu subotu išao malo frezati, jako je suho pa sve udara u frezi, bilo me strah da če se nešto razletiti.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Jesam ispalo je odlično evo u četvrtak je posađeno 2000 kom sad samo vode i vode i to je to
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: Sadnja vinograda

Ozrene ja imam svuda podupore i mislim da je to bolje iz iskustva govorim,najviše radi ulaska traktorom u red sidro i sajla ti smet pogotovo ako baš nemaš prostora za okretanje...jer se uvijek moraš ravno uvest u red,dok ja sa prednjim kotačem mogu ići tik uz prvi stup iz kosa i smotat u red,jedino je bolje što nemoraš betonirat sidro već ga samo uvrtaš u zemlju,dok poduporu moraš zabetonirat inaće neznam dali će izdržat teret...Što se tiće tvog 539 neznam koje si priključke do sad koristio ali bojim se da ako je brijeg da npr.međurednu drljaću ili frezu ili neku veću frezu nebudeš mogao vući bez prednje vuće...ja imam i 539 pa znam kak to je,ako planiraš kupovinu većeg atomizera također će ti biti teško sa njim radit....za vinograd nije traktor bez prednje vuće....
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Sadnja vinograda

evo danas poceli sadnju 18 ha. treba dosta ljudi ali sadi se sa vodom prima se gotovo 100% svaki cijep.






[youtube:1bms775j]vs8XUFfbieU&feature[/youtube:1bms775j]
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,575
Re: Sadnja vinograda

i ja samsvoj sadio na takav način,,,99%primitak,,bolje i jeftinije
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Sadnja vinograda

swizach kaže:
i ja samsvoj sadio na takav način,,,99%primitak,,bolje i jeftinije

bolje i jeftinije od cega..??
 
D

ddd

Guest
Re: Sadnja vinograda

Mi smo svoje samo "zabili" u zemlju bez ikakvog zaljevanja...i bilo je jako malo loza koje se nisu primile. A sječam se prije..kopaj rupu...pa malo vode, pa malo namoči u stajski pa utabaj zamlju oko korjena i onda to sve zakopaj pa opet malo zalij vodom...i manje ih se primalo.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,575
Re: Sadnja vinograda

Ivan_Kos kaže:
swizach kaže:
i ja samsvoj sadio na takav način,,,99%primitak,,bolje i jeftinije

bolje i jeftinije od cega..??

strojne sadnje,,,1kn +PDV,,na 11000cokota je to oko 13000kn,,,mene izislo oko 2500kn sa cugom i hranom

bolje?zato sto ti fino zatutkas svaku lozu,manje se tlo gazi velikim traktorom i nikada ti nece dokaja red posaditi niti početak,nekad zna otic ugrbavo ako je na nagibu...oćes još?
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Sadnja vinograda

mislim da je kvaliteta tu negdje sve se to krece oko 95%, vjerojatno je jeftinije, ali ako placas samo strojnu sadnju onda te dode 1 kn + pdv ali ako kupis cjepove sadnja ti je uracunata u cijenu, dakle ne placas dodatno nista. naravno, ako kupujes kod odredenih proizvodaca ali danas je uglavnom takva procedura, pogotovo ako ti treba vise cjepova.. istina da i kod strojne sadnje trebas barem 2-3 covjeka koji ce ici iza sadilice i jos ugaziti oko cjepa i ispraviti ga ako treba ali to dosta ovisi i o pripremi i kvaliteti zemlje i kakvo je tlo u vrijeme sadnje, ne smije biti presuho ni premokro naravno.
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Sadnja vinograda

swizach kaže:
kutjevo ti naplati i cjepove i sadnju,,, :(

a jebiga, onda nemoj uzimat od kutjeva, sta da ti kazem.. a koliko je uopce cijep u kutjevu?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,575
Re: Sadnja vinograda

8.50kn,,,sa pdv-om je,,a on nabavlja neke slovenske i od fragarije,,
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Sadnja vinograda

a cuj, to je relativno jeftino. pricao sam prije par godina sa jednim gospodinom koji je uvoznik cijepova za balkan iz francuskih rasadnika, morison-couderc, i to je mnogo drugacija situacija.. kod njih cjep kosta 15ak kn ali i vrijedi, dobije se apsolutno vrhunski i cisti materijal, a ne kod nas, gotovo svako selo danas ima rasadnik i maticnjak!? cijep za 6,7,8 kn jednostavno ne moze biti dobar i tko imalo poznaje tu tematiku njemu je to savrseno jasno! isto tako kako je vrlo jasno kako 1 l kvalitetnog vina ne moze kostati 4,5 kn.. ali jebiga, to je kod nas u hrvatskoj, nigdje nema gotovo nikakvih kontrola pa se radi kako ko moze a garancije kvalitete i odgovornosti je nebitna.

ps. fragaria ne valja nista dok pojedinici slovenci imaju fenomenalne cijepove!
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,575
Re: Sadnja vinograda

a ti slovenski cjepovi si u od jednog od one dvojice braće,,,nemogu se točno sjetiti kak se zovu,pitat cu
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Sadnja vinograda

swizach kaže:
a ti slovenski cjepovi si u od jednog od one dvojice braće,,,nemogu se točno sjetiti kak se zovu,pitat cu

trsnicarstvo jarkovic je dosta poznato makar sam cuo da im u zadnje vrijeme kvaliteta, tocnije virusi, i nije bas na visokom nivou.. i ja sam prije 2-3 godine uzeo oko 1000 komada zweigelta i chardonnaya iz slovenija, ne mogu se sad tocno sjetit prezimena ali cijepovi su bili vrhunski, zile razgranate kao da je star 3 godine! i svi su se primili.. 8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh