• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon firewood processor-a , traktor ili zaseban motor ?

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Posto je u ovoj temi bilo govora o diferencijalima auta imam jedno pitanje koje nije vezano za busilice, ali ima veze sa diferencijalima auta.

Po oglasima ima jeftinih motora golfa 2 sa mjenjacem, koji bi se mogli iskorisiti za pogon raznoraznih strojeva, prvo nadam se da potrsonja goriva nebi bila velika, a druga stvar dobro bi bilo iskorititi pogon sa poluosovina, jer imas kvacilio za poretanje straoja, i izbor brzina, e sad pitanje je kako spregnutu obje poluosovine, da na obje strane imam pogon (nekakva vrsta spere)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Blokirati satelite u diferncijalu .
To se može na razne načine , večina ekipe zavari satelite radi jednostavnosti .
Ja nisam pristaša te ekipe , ja sam doradi dif tako da sateliti nisu u funkciji .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Citao sam u ovj temi po tom pitanju, ali se odnosilo na diefencijale zadnjeg pogona, pa sam mislio da kod prednjih nije nesto drugacije, znaci ista stvar kao kod zadnjeg. Dalo bi se od golfa 2 pripasati na svasta nesto, onako komplet sa mjenjacem i kvacilom, imas sve poluosovine na koje nabacis ili remenice ili kardan, cini mi se lako izvodivo, e sad koja bi bila potrosnja tog motora na sat ako se optereti sa nekih 9KW na 2000 okr/min motora. Mozda da otovorimo novu temu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Otvorićemo novu temu nije problem samo dok vidimo kakva nas problematika muči

Znači ti bi trebao pretpostavljam motor za pogon tvoga cjepača ?
Ako blokiraš srce (što nije problem) pitanje je hoćeš li imati zadovoljavajuću brzinu ?

Recimo kod opela i francuskih auta doferencijal može da se izvadi bez rasklapanja mjenjača , samo se skine deklo diferencijala m kod većine ostalih mora komplet diferencijal da se rasturi što i nije baš jednostavno
E sad , po meni je mjenjač od zadnje vuče daleko jednostavniji za tu svrhu ako sam dobro shvatio tvoje potrebe
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Re: BUŠILICA ZA RUPE

da namjera mi je za cjepac, razzlozi:

1. ukoliko ode kutni multiplikator preko kojeg traktor pogoni stroj umjsto da sad njega trazim, a sigurno nije jeftin, preslozio bih sve na pogon motorom 1.6d, od golfa 2
- od golfa 2 planiram zbog jeftine nabavke istog i odrzavanja,
2. da postedim traktor, da se ne haba bzvz, bolje da radi motor koji kosta nekoliko stotina EURA.
3. Potrosnja goriva, nadam se da ovaj motor u rezimu rada 2000 okr/min i opterecenja do 10KW, nebi trosio vise od 2l/h,
4.Dobijam neovisam stroj od traktora, koji bi se moga voziti bilo kakavim vozilom, ili raditi samostlno na mjestu bez zarobljavanja traktora.

Sve ovo nebih radio sad dok sve fukcionira, pripremam teren za prvi veci kvar na pogonu, jer bi me mozda popravak toga dosao skoro kako i ugradnja ovog motroa od golfa.Kakvi su komentari glede izvedivosti i opravdanosti ugradnje motora, koliko je pametno ugradti motor od 40KW i korisiti samo 10KW. Znam d ima i drugih motora slabiji dvoklipaca, ali ih nema bez 600 do 8000 EURA, pa plus prijenosi, pa skupo odrzavanje u slucaju da se poodju kvairit.

Savo sto se tice prijenosa, nesto sam racunao odokativno, po ekoj mojoj racunuci, na 2000 okr/min motora poluosovine se vrte nekih 900 okretaja u 4 brzini, a ja toliko sad imama na izlazima multiplkatora.Slazem se da je mjenjac zadnjeg pogona jednostavniji za ovo, al ima nek ogranicenja za mene, glomazan, smo jedn osovina pogonska meni trebaju dvije, i tesko za nabaviti (skuplji) i obino se radi o vecim jacim motorima, pa sam tim i potrosnjom, te skuplji dijelovi odrzavanja
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: BUŠILICA ZA RUPE

savo on treba i motor , pa je jednostavnije koristiti mjenjač skupa s motorom (sopominje i kvačilo) nego da spaja tvoju kombinaciju
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
da kvacilo svakako, za lakse pokretanje stroja, a brzine da prilagodim broj okretaja.
samo me zanima kako uraditi ovu speru tockova, da se vrte obadva kao u voznji, a ne da mi se jedan okrece kojem je lakse a ovaj drugi da stoji.



u cemu je problem ako se zavare trkaci, da bi se obadvije poluosovine okretale.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: BUŠILICA ZA RUPE

daj iskopaj sliku golfove "getribe " , ja bi gledao da blokiram satelit u kučištu ..
Ili da umjesto njega ubacim imitaciju satelita ali bez zubi .

Zavarivanje bi bila zadnja opcija , ali i to je opcija .
Opisivao sam na "još jednom forumu " kako sam ja to napravio za malčer , ne mogu pronač gdje je to .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Re: BUŠILICA ZA RUPE

ne zuri mi se nigdje, tema je vise za razmisljanje ako bi zatrebalo, kako ti se cini sve ovo, jeli opravdano raditi ovakvo nesto, mislim da sam iznio dovoljno argumenata
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Haha , ti bi da ja napravim financijsku proračun ideje .
NEISPLATIVO u svakom slučaju , samo čovjek mora s nečim da se zabavlja ...eto to je moje mišljenje .
Vodeno hlađenje , trebaš narinuto hladiti hladnjak motora ...onaj el. ventilator koji je na vozilu ne bude dovoljno siguran i ne bude dugo izdržao ..a i vjerojatno je premale "kubikaže " .

Trebaš akumulator ..i to ne baš mali , kontakt bravu

Na poluosovine ne možeš montirati remenice , trebaš pomočne osovine s ležajevima .
Treba jednu stranu prialgoditi vratilu pume , kardani , zglobovi , bla bla bla
Treba nosače motora ,

S tom napravom nikako nečeš prištedjeti traktor .
Ne trpe gume , kvačilo , kočnice , itd. trpi jedino motor , a on je napravljen da vrti . vrti , vrti....
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Pa i ja sam u dilemi, sto se tice hladnjaka i ostaloga, to se sve nadje skupa sa motorom, puno je tih golfova na izmaku, a motor jos valja, znam da su neke na isteku registracije prodavali za 300 EURA, pa skida j sta ti treba, a ono osalo opet na otpad, za 100 EURA. Sto se tice hladjenja, nece se on grijati, 10 m bude gotovo za 1,5 do 2 sata, dok se premjestim na drugu lokaciju on se ohladi, a motor ventilatora ce izdrzati, kad ode stavim drugi, to bar nije skupo. Nosaci idu uz motor, nosaci, lezajevi poluosovina ni to nije skupo. Jedna polusovina bi pogonila bansek, dakle na nju ide remenica sto nije problem postaviti, a druga bi pogonila hidro pumpu sto bih isto nekako izveo il sa kandzastom spojkom ili sa malim kardanom. Pogon banseka ili pumpe bih napravio tako da se poluosovine mogu skidati sa prenosa (sistem kardana ili sl) da kad nekad samo rezem da ne pogoni hidrauliku i obratno.
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Ovo sa hlađenjem, ak bi daval 10kw, mislim da nebi bilo problem sa hlađenjem. Čekaj, kak su imali riješeno ti motori u Audijima...visko ili elektro?
Jedino mislim da bi za prčkanje po difu ipak trebalo getribu rastaviti:(think):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Dobro veliš hodore , možda bi njemu bolji bio motor od audija jer ima pogodne izlaze
Ma zavariti trkače i satelite sve zajedno sa kavezom doferencijala i nema da mrdne , sve što sam radio tako sam blokirao

U svakom slučaju da stavljaš direkt remenicu na izlaz to zaboravi , samo kardan ili kandžasta spojka , ako baš trebaš remenicu moraš staviti pomoćnu osovinu sa ležajevima
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
a da na poluosovinu stavim pomocni lezaj, pa na nju remenicu, a sto se tice druge osovine spojene sa kandzastom ili kardnamom na polusovinu bi dobro doslo sto bih mogao po potrebi iskljucivati pogone pumpe ili banseka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Neznam kakva ti je potreba za tim isključivanjem
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
No dobro... a zašto tebi uopće treba mjenjač?
Tek je peta brzina (ako je ima) u odnosu 1:1 a sve niže su još manje, smanjuju brzinu vozila.
I to onda još smanjiš na otprilike 3,7 diferencijalom.
KW imaš dovoljno - čak i previše pa ti ne treba redukcija.

Izbaci mjenjač, i napravi prijenos na remene s zamašnjaka na pogonsku osovinu (ovu bržu) ionako koristiš multiplikator za povečavanje okretaja traktorskog kardana.
Uključivati možeš napinjačem remena (ko MIO Honda freza) a nema smisla rezati zvono s mjenjača jer Golf ima malo drukčiji sistem kvačila, nego ostali auti. Osovinica druk lagera ide kroz cijeli mjenjač....
Motor ionako ima previše kw, staviš ga na 1500 okr da ne radi baš u leru i da ima pritisak ulja.

Uz napomenu.... nedavno sam šrafio stariji Linde viličar, motor od Golfa 1 dizel i s radilice idu 4 remena 13 koji tjeraju hidropumpe. Od pogona i radne pumpe....
Znači - tona i pol nosivost plus preko 2 tone sam viličar - to bi bilo da 1 remen vuče skoro tonu!

Problem je kod Golfovog motora da nema "normalni" zamašnjak nego preokrenuti..... zbog konstrukcije kuplunga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Zaboravio sam napomenuti još jedan problem a to je konstantan broj obrtaja jer golfova pumpa u sebi nema regulator , morao bi se eksterno dodati
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
mjenjac bih koristio zbog regulacije broja okretaja, a imam i dva izvoda poluosovina za pogone. Ne vidim u cemu je problema ako je pogonio tockove sad moze i bansek i pumpu, stim da trebam sperati diferencijal. Direkt sa zamajca bi bilo prebrzo, trebam max 1000 okretaja<Ovo sa remenicma mi se ne svidja, prvo sto treba vise remenja da ne klizi, gubici energijer na trenje, te pumpu nebih na remen nikako i zbog opterecenja na osovinu pumpe, e sad regulator na bosch pumpi, pojasni malo, mislim da znam na sto mislis ali ipak pojasni.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa nema pumpa u sebi monorežimski regulator broja okretaja , ti ako bez opterećenja podesiš gas na 2000rpm recimo pri opterećenju oni će da padnu za ??? obraja ,nema regulatora koji će da nadomjesti broj obrtaja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
na to sam i mislio da ciljas, posto motor ima rezerve snage, nebi broj okretaja da varira puno rezim praznog hoda i rezima rada, neke oscilacije motora u broju okretaja 30% bi se mogle tolerirati
 
Na vrh