• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Pozdrav
jedno pitanje za znalce
Znaci na Hurlimannu imam iza dva kardana.
Jedan je normalni za strojeve, dok je drugi za prikljucivanje priključka sa diferencijalom, znači sinkoniziran je sa traktorom i prijenosom (znaci ak trakor ide i on se okrece, ak traktor stoji i on stoji)

Uglavno mene sad zanima kak je to uređeno među proizvođačima :scratch
Ima neki zajednički standard u tim omjerima?
Znači ak ja kupim prikolicu zakopčam ju i to funkcionira i sve je u ispravno omjeru?

dal se od proizvođača do proizvođača traktora to razlikuje i se svi drže istih vrijednosti i omjera?
Jer po mojem se čini da bi to bio pravi cirkus na tržištu?

I jel uvozi ko takve prikolice kod nas?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Re: Pogon priklice preko diferencijala

Talijanska firma Lochmann ti proizvodi pogonske prikolice. U knjizi traktora ti piše koliko se kardan okreće za jedan krug zadnjih kotača (ili broj okretaja po prijeđenom putu). Prijenosni odnos diferencijala ti je negdje oko 4, s time da proizvođač prikolice dade taj podatak. Iz omjera opseda guma izračunaš jel to paše ili ne. Dimenzijama guma se može dobiti približno jednaki okretaji kardana traktora i prikolice. Inače, to se koristi samo u blatu i nikako na suhom putu, a pogotovo ne na asfaltu. Tak da kad imaš klizanje, prijenos ti i nije toliko važan, jer budu kotači na traktoru i prikolici imali samo različito klizanje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Pogon priklice preko diferencijala

naravno preporucujem kardan sa lamelom
i ja se razmisljam o ovoj ideji posto mi takva prikolica treba , pa sam razmisljao da stavim diferencijal na onu moju malu kiperku sto sam pravio , samo me zeza sto sada nemozem da nadjam diferencijal , dobar bi bio od nekog kombija recimo mercedes 207 pa nadalje

prenosni odnos diferencijala je kako ZJ rece oko 1:4
evo i podatak za IMT 533 o predjenom putu za jedan okret kardana
e sad malo racunanja obima tockova, redukcije diferencijala i moglo bi to da se uklopi
malo sam sunjao podatak predjenog puta za ostale traktore ali nisam nasao , .ebem li ga ako neko ima nek kaca , al' ja mislim da je to sve u nekim standardima
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: Pogon priklice preko diferencijala

to je prava stvar za traktor,jer pogon na zadnjim tockovima prikolice i te kako znaci.
ja mislim da ako neko vec proizvodi takve prikolice trebale bi biti kompatibilne sa ostalim traktorima.

savo
bas takav diferencijal koji ti trazis je imo moj komsija,ali prodo ga je prije neki dan :cry: ,ja mislim da na mom traktoru a i na svin onim koji imaju 540 obrtaja na kardanu moze se koristiti redukcija za prikolicu od kultivatora imt,e sad nisam siguran da li taj kultivator ima 540 obrtaja na kardanu jer pogon za prikolicu mu je sa prikljucnog vratila,e sad kad bi se to napravilo moralo bi se vozit u odgovarajucoj brzinu i po blatnjavom i mokrom terenu(po drugoj vrsti terena mi i netreba),jedini problem svega toga je zbog toga sto bi dolazilo do kidanja kardan jer kardan se nemoze tolko zakositi koliko moze traktor sa prikolicom,pa bi se morali na to stalno paziti,i mora bi se kardan dobro sprovesti i zastiti.

toliko od mene POZDRAV
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Pogon priklice preko diferencijala

@matrix i ne bi imao rikverc :cry:

taj sistem direktnog prenosa sa kardana otpada u startu
neime , jedan moj kolega koji ima VLADIMIRECA je isto mislio da moze to da slozi , on meni lijepo isprica svoju zamisao i ja njemu lijepo kazem da nema od toga nista i da se mane corava posla
covjek tvrdoglav i zainati se da to napravi , posle nekih milion pokusaja je odustao ;)

moglo bi to da se uradi i da odgovara u nekom stepenu prenosa ali to je NEKOMPLETNO rjesenje i neprakticno
zar ne bi bilo bolje da radi u svom stepenima prenosa pa i u rikvercu

recimo finalna redukcija bi mogla da se uradi preko nekog para lancanika na prikolici :scratch nesto slicno kao ubrzanje za ZMAJ berace

kardanu ne vjerujem da bi smetalo toliko zakrivljivanje , posto nikada se on nemoze okretati brzo pri tolikom uglu
znaci nemozes ti brzo voziti traktor a da si smotao toliko da ti kardan dodirne rudu , rjesenje koje bi pomoglo je svakako kardan sa lamelom za koji ja mislim da je OBAVEZAN
naravno rusu nije potreban posto on ima spojku kojom odredjujes silu koju ces da upotrijebis na kardanu :roll:

kao sto se vidi iz ove slike koju sam skenirao iz knjige IMT 533 da je predjeni put jednog obrta kardana 48.3cm
znaci obimom tockova i ako je potrebno nekom redukcijom napravis da se predjeni put prikolice podudara sa predjenim putom traktora , i miran si

ali sve mi se cini da redukcija diferencijala 1:4 je malo , kod nas ima jedan lik koji je to vec napravio i primjetio sam da mu tockovi na prikolici previse "napreduju" znaci trebala bi veca redukcija
a gume su mu neke 14ke od putnickog auta
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: Pogon priklice preko diferencijala

uuu na rikverc sam zaboravio

to se moze izvesti na vecim traktorima kao sto je tvoj, ali na tv-u ne.
moglo bi se to uraditi na prikolici ali samo pod uslovom kao sto sam reko da se vozi odredjenom brzinom,neprakticno bi bilo ali bi bilo i te kako korisno za malo slabije traktore kao sto je moj,ja bih to samo koristio u veoma teskim uslovima negdje gdje nemogu da izvucem prikolicu.

a kad vec imate taj izlaz na vasim traktorima sto da ne,ja mislim da je to lako izvodljivo samo dobar matematicar da to sve proracuna,pa da se sve to sklopi,ja mislim da prikolica ima veci put od prednjeg mosta.Mozda bi moglo se nesto uraditi od reduktora sa nekog dzipa,jer prednji most od dzipa ne prelazi iste puteve kao zadnji,
sta mislite

POZDRAV
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: Pogon priklice preko diferencijala

evo danas sam nesto racuno kako bi to moglo funkcjonisati na tv 700 serije

dakle kada bi se ta vuca na prikolici samo koristila u drugoj sporoj,i da se pogon za prikolicu ide preko kardan trebalo bi samo dodati redukciju 1.2 dakle par lancanika jedan manji i drugi duplo veci pod uslovom da gume budu 7,50 na prikolici jer su tolke i na samom traktoru,racunanje nije bilo previse precizno ali vrlo blizu tacnosti,rikverc bi se mogo koristit samo na mokrom terenu jer tada bi tockovi na prikolici bili sporiji il brzi od traktora(zavisi od selekcije brzine na kardanu,spora il brza)uglavnom je izvodljivo i lako za napraviti a koristilo bi se samo u teskim uslovima.

toliko od mene

POZDRAV MATRIX
A
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Pogon priklice preko diferencijala

e ja sam jucer kupio jedan diferencujal od nekoga mercedesovoga kombija ili malog kamiona :D
ali ima problem na njemu oni krajnji lezajevi su se raspali , zatekao sam samo jedan konusno valjkasti lezaj (raspadnut) ali mi se cini da tu ne idu konusno valjkasi lezajevi :scratch jer nema sta da ga drzi da se lezaj sa poluosovinom jednostano ne izvuce iz trube , po mome misljenju ti bi isli klasicni radijalni lezajevi :scratch
ali sam gledajuci u katalog lezajeva vidio da lezaj 45X80mm ne postoji radijalni nego samo konusno valjkasti :? jbm mu oca :oops:

jel nekada neko rasklapao ovo sranje mozda , koji lezajevi tu idu ? ima li neko mozda sucajno katalog neki koji sadrzi ovaj diferencijal ?

najlakse bi mi bilo da poluosovinu odtokarim sa 45 na 40 mm jer postoji lezaj 40X80mm pa da njega stavim al' se bojim da ovim ne oslabim poluosovinu
malo mi komplikovano da one krajeve trube odsijecem pa navarim druge koji imaju rupu 85mm jer postoji i lezaj 45X85mm
sve u svemu nista mi nije jasno oca mu jbm :evil:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pogon priklice preko diferencijala

Ležajevi u autoindustriji imaju svoj standard, jbg. ti ako je bio unutra onda postoji .
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: Pogon priklice preko diferencijala

na mercedesovim poluosovinama(govorimo o kombijima)ti dođu ležajevi kao kod večine auta prednji,znači dvoredni vanjska šala iz jednog komada a unutarnja sa dva samo što nisu unutra kuglice nego konusni valjčići trebao bi se raspitat u nekoj auto trgovini,nebi bilo loše da znaš od kakvog je kombija diferencijal.
 
L

Lamborghini R2

Guest
Re: Pogon priklice preko diferencijala

moj frend je na svoju tehnostrojku stavio diferencial od zaccaria prikolica-italia, kupio ga je u italiji u tvornici s gumama i samo napravio druge nosače..tjera ju s 560 dv i nekim deutz-om sve izgleda fenomenalno..
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: Pogon priklice preko diferencijala

i i kud ju je spojio?
na krdan? il ima posebni izvod?

poslikaš pa uplodaš slike?
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Re: Pogon priklice preko diferencijala

Pozdrav !
Ja sam prošli tjedan video konbinaciju hittner kiper prikolice, koju vuče traktorič AGT 835. Majstor je na zadnji levi kotač prikolice montiral zubčanik na kojega je onda priključil hidro motor. Na samu prikolicu je montirana dodatno hidro pumpa, koja se pogoni preko kardana. On kaže, da taj sistem koristi samo u šumi, kad traktorič ne može povuči teret.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: Pogon priklice preko diferencijala

dobra ta ideja sa tim hidro motorom cak i bolja od ugradnje diferencijala,mnogo bolje i lakse za ugradnju
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Re: Pogon priklice preko diferencijala

...jedino baš nije osobito jako kao pravi pogon...i skuplje za izvesti...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Pogon priklice preko diferencijala

jest' da volim hidraulicne stvari ali ovdje bi bilo suvisno komplikovati :scratch
hidromotor (zavisno od njegovog kapaciteta) bi se raspao ako bi to cudeso ostalo prikopcano pri max. brzini
znaci morao bi da se rijesi neki nacin ukljucivanja-iskljucivanja :scratch inace bi se hidromotor ponasao kao pumpa , mozda neki bajpas da se uradi ali opet :scratch

sama pumpa traktora (vecine traktora) je malog kapaciteta da bi imala neki ozbiljan pogon za hidromotor tih potreba :scratch
ali posto i ja imam problem sa mojim vladimircom koji nema izlaz kardana preko tockova :cry: i vec aktivno razmisljam o nekoj budzevini sa hidromotorom :( sad treceg idem ponovo u Rumu u lov na hidromotor koji bi mozda mogao da zadovolji moje potrebe
vladimirca ne bih prodao da uzmem neki "bolji" traktor , ne pada mi na pamet tako da takve predloge ne zelim niti da cujem :roll:

a sto se tice onoga diferencijala koji sam nabavio , lezajevi idu konusno valjkasti sa nekim budzevinama koje ih drze da se ne raspadnu , majku im jbm i lezajevi kostaju 60 evra komad PLJACKA :x samo lezajeve mogu da uzmem po 10tak evra ali nemaju ona sranja od piksni i semeringa koja ih drze na okupu
inace diferencijal je od MERCEDESA 207,307
ali posto je ovo ako bi isao nekim regularnim tokom izaslo bi bruku para onda slijede improvizacije
uzet cu i odsijeci one krajeve trube u kojima je rupa 80mm i zavariti druge kojima je rupa 85mm , i onda stavim lijepo dva kuglicna lezaja 45X85 jedan do drugog i posle njih seger osigurac pa jedan semering 55X85 i cao mili stvar rijesena ;)
a druga varijanta je koja mi se manje svidja a jednostavnija je , da uzmem poluosovinu odtokarim sa 45mm na 40mm i stavim jedan lezaj 40X80mm i posle nje jedan semering (ako postoji) 55X80mm

i treca da bacim ovo gov*o od diferencijala i kupim drugi od MERCEDESA 407 koji kosta 100 evra i na njega idu duple gume 16ke , inace diferencijal je bez guma ali u kompletu sa 4 felne 16ke
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Re: Pogon priklice preko diferencijala

Ova zadnja varijanta mi se sviđa...kupiš cijelog s felgama za manje od dva lagera...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Pogon priklice preko diferencijala

nazalost tako dodje
prva ili treca varijanta , zavisi od finansijske strane ;) i slobodnog vremena :blackeye
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: Pogon priklice preko diferencijala

najbolje ti je po meni da uzmes taj od sto evra
a jes sta rijesio sa radukcijom
 
Na vrh