• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Pogon priklice preko diferencijala

evo ovako
malo sam se zezao sa ovim prenosima , u medjuvremenu sam nabavio nekoliko razlicitih diferencijala :mrgreen:

naime nabavio sam kompletan diferencijal od lade nive (zadnji) sa sve gumama 16 cola , prenosni odnos od nekog drugog ladinog diferencijala koji imam otvoren je 1:4.1 tako da pretpostavljam da je i u njemu isto nisam ga otvarao
10 zuba na konusnom 41 na tanjirastom , precnik tockova je 69-70cm , predjeni put jednog obrta je 216cm
odnos kardan-predjeni put kod rusa je oko 9.5 do 10 obrta kardana za jedan krug prednjeg tocka , precnik tocka je 92cm , predjeni put jednog obrta je 288cm

znaci kardan bi trebao da se uspori jos za 1.78X

jos moram da napomenem da ako bi se spojilo direktno traktor bi isao naprijed a prikolica nazad :lol: ne podudaraju se smijerovi , mada ovaj problem moze da se rijesi time sto bi se diferencijal stavio naopacke

znaci trebao bi da se napravi neki inverter koji bi obrnuo smijer kardana i pri tome imao redukciju 1:1.78

e sad posto vidim da je kod IMTa neki drugi odnos kardan-predjeni put nek neko sracuna kako bi se ovaj diferencijal ponasao iza fergonje ;)

ova komplilkacija u prenosnim odnosima i nedostatak izlaza preko tockova kod vladimirca me ozbiljno bacaju na razmatranje hidropogona :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pogon priklice preko diferencijala

savoris kaže:
ova komplilkacija u prenosnim odnosima i nedostatak izlaza preko tockova kod vladimirca me ozbiljno bacaju na razmatranje hidropogona :scratch
Ili kupnju jednog IMT-a :lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Pogon priklice preko diferencijala

puknuti kaže:
savoris kaže:
ova komplilkacija u prenosnim odnosima i nedostatak izlaza preko tockova kod vladimirca me ozbiljno bacaju na razmatranje hidropogona :scratch
Ili kupnju jednog IMT-a :lol:

BOZE SACUVAJ :shock:

jezik pregrizao , kakav imt taj se nece provozati kroz moje atare :x
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Pogon priklice preko diferencijala

A zašto? Šta, ako dođem kod tebe morat ču da ga ulici ostavit? :D
 

ferdogidler

Novi član
Tu od
3 Pro 2009
Poruka
13
Re: Pogon priklice preko diferencijala

evo primjer kardanske prikolice
[youtube:1rm93lwy]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wbgLxfWAV3M&hl=en_US&fs=1&color1=0x006699&color2=0x54abd6"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/wbgLxfWAV3M&hl=en_US&fs=1&color1=0x006699&color2=0x54abd6" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:1rm93lwy]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Pogon priklice preko diferencijala

jesam li ja vama rekao da sam vec uradio pola prikolice :mrgreen:

evo danas sam malo cackao po njoj i uspio sam uglaviti kardan , nista nije fiksno povareno tako da ne trazite dlaku u jajetu :roll:
nisam danas uspio naci nikoga sa fergom da probam prenosni odnos :evil:

cijev kardana je samo stisnuta presom i nije ni ona povarena , za sada dok ne vidim kako to sve pase

abcd0008h.jpg


abcd0009a.jpg


abcd0010i.jpg


edit
OCE LI NEKO PREIMENOVATI OVU TEMU
ubio sam se kao sirece trazeci je jer u naslovu pise PRIKLICE umjesto prikOlice :blackeye
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pogon priklice preko diferencijala

Diferencijal ti je naopako
r9g66w.jpg

Križ kardana ti je pod prevelikim kutom ..prikolica bude zacukavala . Da to izbjegneš umjesto križa kardana stavi homokinetički zglob .
Oš još?
29qazo8.gif
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
druze inzinjeru tako odgovara smijer okretanja kardana :mrgreen:

kasnije cu da prebacim onu ozraku sa gornje strane
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
savoris kaže:
edit
OCE LI NEKO PREIMENOVATI OVU TEMU
ubio sam se kao sirece trazeci je jer u naslovu pise PRIKLICE umjesto prikOlice :blackeye

Ime teme je promijenjeno i uređeno ;) i sad je sve ok
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
o savo pa ti samo radis
kakva ce biti sinhronizacija,da li ce traktor moci pokretat u svakoj brzini ili ce moci u samo jednoj,i za koji je tip traktora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
petar kaže:
Kad zapadneš paše na svaki tip traktora ;)
:mrgreen: tacno tako

pa otprilike da ce pasovati za fergu , normalno da pase u svakoj brzini kada prebacis kardan na ''preko tockova''
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
da da kad oni imaju izlaz za to a na momo tomici ga nema jedino da na uzmem sa izlaznog kardana i da je sinhronizujem samo u jednoj brzini sto i nije tako lose jer najbolje bi bila druga spora ili druga brza a za transport jel ides vecu i neces koristiti pogon prikolice
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Savo jel bi mogo napraviti pogonsku prikolicu za auta? ..to b bila mrak kombinacija .
Ja to zamišljam ovak : spojim iza gefufnu ..na osovnu prikolice -kontaš .
Sinhroniziram preko flošove štange ..to mora ić bez problema , ako treba dodam na svaku stranu špancir vijke .
Ako cincilator to podnese , mislim opterecenje ...ako ne ide centralno još jedna fergelajznica . A? :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
sve dobro zamisljeno samo nisi nigdje mazalice stavio :partyman: :finga:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
puknuti kaže:
Savo jel bi mogo napraviti pogonsku prikolicu za auta? ..to b bila mrak kombinacija .
Ja to zamišljam ovak : spojim iza gefufnu ..na osovnu prikolice -kontaš .
Sinhroniziram preko flošove štange ..to mora ić bez problema , ako treba dodam na svaku stranu špancir vijke .
Ako cincilator to podnese , mislim opterecenje ...ako ne ide centralno još jedna fergelajznica . A? :scratch
a auspuh-ležaj? gdje ces s njim?
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
samo se vi zajebavajte

ako mozes sinhronizovat prikolicu na imt da je moze vozit u bilo kojoj brzini onda vrlo lako mozes ugraditi prednju vucu na njega ako je tako :scratch :scratch
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Pronašao sam ovaj video na kojem se vidi Ebro traktor (španska marka radjena po MF licenci).

[youtube:15rkm6c8]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/sF1pkV63MMY&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/sF1pkV63MMY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube:15rkm6c8]

Nisam siguran da li je ova prikolica pravljena specijalno ovakva, ali me pogon na njoj (pošto su svi točkovi pogonjeni) mnogo podsjeća na gredere. Moguće je da je lik uzeo zadnje osovine sa nekog malog gredera i pomoću reduktora ih sinhornizovao sa kardanom (kada ide preko mjenjača naravno).
 

Najnoviji postovi

Na vrh