• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Pronašao sam gotovo rješenja na hidraulični pogon, po jedan hidromotor sa reduktorom (planetarnim) na svakom točku.

Wheel%20motors%20and%20steerable%20brackets%20350.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
zombie666 kaže:
Pronašao sam gotovo rješenja na hidraulični pogon, po jedan hidromotor sa reduktorom (planetarnim) na svakom točku.
ovo je prednja vuca izgleda od nekog traktora (vozila) :scratch
vidio sam u rumi dvije ovakve glavcine prodaje neki cigojlo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
a znam da je JD imao
ali kada je rijec o prikolici vise sam pristalica mehanickog prenosa ako je ikako moguc
jer u svakom slucaju stavljas diferencijal (mada moze i bez njega) i lakse je staviti kardan sa nekim reduktorom da se uskladi brzina nego cijela filozofija oko hidropogona , o cijeni da ne pricamo :roll:
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
savoris kaže:
a znam da je JD imao
ali kada je rijec o prikolici vise sam pristalica mehanickog prenosa ako je ikako moguc
jer u svakom slucaju stavljas diferencijal (mada moze i bez njega) i lakse je staviti kardan sa nekim reduktorom da se uskladi brzina nego cijela filozofija oko hidropogona , o cijeni da ne pricamo :roll:

Pa donekle jeste, ali to uskladjivanje i jeste problem jer bi vjerovatno bilo potrebno izraditi reduktor "po mjeri", a ni to nije jeftino, a i ne moze se povjeriti svakome (ipak su tu opterećenja jako velika, pa treba primijeniti kvbalitene materijale, izradu...). Kada bi neko mogao nabaviti polovne module kakve sam pokazao na slici gore (na hidraulični pogon, kakve zaista koristi JD na nekim traktorima), mogao bi praktično priključiti iste preko odgovarajućeg regulatora-ventila na hidraulični izlaz kakvih veliki moderniji traktori imaju gomilu (nedavno je u okolini neki lik prodavao veliki Hurli za 8500 evra, gledao sam ga i iznenadio se kada sam vidjeo da ima 6 ili 7 nekakvih izlaza za hidrauliku) jer takvi traktori imaju pumpe velikog kapaciteta pa mogu pogoniti praktično bilo šta.

Problem je što nijedno od rješenja nije baš jednostavno ni jeftino, samo što je hidraulično rješenje mnogo jednostavnije (ima mnogo manje dijelova) ali su dijelvi skuplji, dok je mehaničko rješenje slozenije (mnogo dijelova, lezajeva, zupčanika, što sve treba mehanički sinhornizirati, balansirati...) ali se dijelovi večim dijelom mogu dobaviti na otpadu (za onaj moj valjak sam na otpadu kupio čitavu osovinu od nekakve prikolice sa glavičinama sa po dva jaka lezaja i osovinom za 10 evra, a običan dosta mali lezaj u kucistu u Bijeljeni košta preko 10 evra), ali mehaničko rješenje povlači i problem sinhronizacije sa kardanom...hbga, nije nijedno lako napraviti.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ma ipak je to malo visa matematika,ja sam racuna onako ugrubo da bi mi redukciaj trebala bit negdje oko 1.2 ili 1.4 ali samo za jednu brzinu i to drugu sporu,normalno redukciaj se moze smanjiti i povecanjem tockova na prikolici, to je vrlo lako,dif od nive redukciju od para zubcanika ili pak dvorednih ili trorednih lancanika lamela na izlazu kardan i pice,samo bi mi bio duz krug zaokretanja traktora jer kardan se narvno donkle moze prelomiti,
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
matrix123456 kaže:
ma ipak je to malo visa matematika,ja sam racuna onako ugrubo da bi mi redukciaj trebala bit negdje oko 1.2 ili 1.4 ali samo za jednu brzinu i to drugu sporu,normalno redukciaj se moze smanjiti i povecanjem tockova na prikolici, to je vrlo lako,dif od nive redukciju od para zubcanika ili pak dvorednih ili trorednih lancanika lamela na izlazu kardan i pice,samo bi mi bio duz krug zaokretanja traktora jer kardan se narvno donkle moze prelomiti,

Ma nije proračun uopšte slozen, ja sam dipl.inzenjer strojarstva, osnovno je da se zna broj obrtaja na kardanu kao i broj obrtaja pogonski točkova na traktoru. Potom se uspostavi zavisnost obrataja kardana i točkova na traktoru. Dalje je potrebno znati kakav prenosni odnos ima diferencijal na prikolici, kao i veličinu guma koje će se montirati (ako hoće baš prezicno da se računa). Potom preostaje samo da se uskladi kardan sa prikolicom, tj. da se obezbjedi da pogonski točkovi na traktoru i pogonjeni točkovi na prikolici prelaze isti put, za šta je naravno potrebno uskladiti brojeve obrtaja točkova na prikolici sa brojem obrtaja pogonskih točkova na traktoru (zadnjih naravno, jer čak ako se i radi o duplaku, prednji i zadnji su već uskladjeni pa prednje ne treba ni uzimati u obzir). Dakle, radi se o tome da treba odrediti prenosni odnos reduktora koji je potrebno ugraditi izmedju kardana i diferencijala.

Ako znaš broj obrtaja kardana kada ide preko mjenjača (kada je sinhronizovan sa točkovima na traktoru, to vazi za sve brzine zar ne?) te broj obrtaja i obim zadnjih točkova na traktoru sa jedne strane, te prenosni odnos diferencijala (to se računa pomoću brojeva zubaca na oba zupčanika) kao i obim točkova na prikolici, mogu ti to lako izračunati. Ako stignem , za vikend ću udesiti taj proračun u neki PDF ili kao sliku pa ću postaviti ovdje.

EDIT:

Kardan takodje nije nikakav problem, jednostavno se moze ugraditi kardan sa dva zgloba kako bi se omogućio veći ugao lomljenja. Takvi kardani se koriste za pogon presa, kao i na prednjem pogonu kod traktora.

cardan.jpg
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Dakle, kako bi tačno odredili potrebni prenos za reduktor, potrebno je otvoriti diferencijal koji će se ugradjivati na prikolicu i pazljivo prebrojati zupce na pogonskom (malom) te gonjenom (velikom) koničnom zupčaniku (kod većine diferencijala se koristi hipoidni zupčasti par). Prenosni odnos diferencijala je:

i = Z2 / Z1,

gdje je Z2 broj zubaca velikog, a Z1 broj zubaca malog zupčanika. Diferencijal se mora ostaviti u nedirnutom stanju, dakle ne smiju se blokirati sateliti inače se gubi diferencijalni efekat (dif. radi u blokadi, a to nije zdravo u krivinama).

PS84_Diff1.gif


A_Differential_gear_rdax_95.jpg


Potom je potrebno znati broj obrtaja na kardanu traktora i označimo ga sa N. Prenosni odnos se preko broja obrtaja računa kao:

i = Nul/Niz, gdje je Nul ulazni broj obrtaja a Niz je izlazni.

FarmallSeries-00406.jpg


U slučaju našeg diferencijala, ulazni broj obrtaja bi bili obrtaji koje ima kardan, a izlazni bi bili obrtaji točkova na prikolici. Pošto mi znamo prenosni odnos diferencijala, broj obrtaja točkova na prikolici za neki broj obrtaja kardana (npr 540) bi bio:

N =Nul / i, gdje je "i" ono koje smo dobili brojeći brojeve zubaca u diferencijala i dijeleći veći sa manjim.

Sada, stvar je u tome da bi mogli direktno, bez ikakvog reduktora, prikopčati diferencijal na prikolici na kardan na traktoru, ali bi sinhonizaciju morali izvršiti povećavanjem ili smanjivanjem dimenzija točkova na prikolici, kako bi obezbjedili da zadnji točkovi na traktoru i točkovi na prikolici prelaze isti put. Jasno je da za isti broj obrtaja dva točka različitih dimenzija neće preći isti put.

Pošto nije praktično na prikolici nositi gume visoke npr. 2 metra, sinhronizaciju moramo izvršiti preko reduktora, ali moramo znati broj obrtaja točkova traktora u odnosu na broj obrtaja kadrana (najbolje bi bilo kada bi bio 1:1) te dimenzije točkova traktora (obim) kao i isto to za prikolicu. Kada se sve to sračuna (to ću za vikend detaljno odraditi i postaviti ovdje), dobija se tačan prenosni odnos koji reduktor za sinhronizaciju mora imati, a posle toga je lako, jer je samo potrebno izraditi isti ili naći odgovarajući ili neki koji ima kakvo malo odstupanje (ali samo par procenata).

Eto, nadam se da sam pomogao, vidite da nije slozeno uopšte.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puno je to racunanja moj zombi ,fergelajznica riješava probleme sve te silne matematike
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
puknuti kaže:
Puno je to racunanja moj zobi ,fergelajznica riješava probleme sve te silne matematike

Šta ti je fergelajznica?
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
a da li sta govori protiv ugradnje automatskog mjenjaca, ako se poveca broj okretaj kardana.

dobije se pvecanje okretnog momenta na prikolici, nemoraz uskladjivat okretaje, a i vozis po cesti brzo ko ni jedan drugi traktor(regularan)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zombie666 kaže:
Šta ti je fergelajznica?
To ti je ono kad se napiješ pa glavom lupiš o rub pisoara , steraš sve u ***** , rasprodaš sve strojeve i shvatiš da je upravo to tvoj život koji tražiš
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ja bih te molio ako bi mi mogao da mnei proracunas kako i da li je uopste moguce izvesti to na mom traktoru,
meni je otac dip. saobracajni inzinjer ali nikak oda nadje vremena da mi to preracuna,ja to mogu onak ugrubo ali bas precizno malo teze
evo brzine tockova izrazene u km/h

i brzina kardana izrazene u obrtajima


pa ako imas vremena zelje i volje izracunaj mi ovo

i da gume na prikolici ce bit 7.50 r16

EDIT
slike se nevide skroz pa klikni na njih da vidis citave
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
cisko kaže:
a da li sta govori protiv ugradnje automatskog mjenjaca, ako se poveca broj okretaj kardana.

dobije se pvecanje okretnog momenta na prikolici, nemoraz uskladjivat okretaje, a i vozis po cesti brzo ko ni jedan drugi traktor(regularan)

Tu se ne bi radilo o samom mjenjaču, već o hidrauličnoj spojki (pretvarač momenta) koja i omogućava da automatski mjenjač radi. Ona prenosi moment pomoću fluida - motor pogoni turbinu smještenu u kućište (prvi dio turbine je vezan za zamajac tj. motor), dakle rotor, a stator je vezan za kućište i nepokretan je. U samom kućišti se nalazi fluid (posebno ulje) koje rotor "baca" od stator, ono sem odbija i udara od drugu stranu turbine i tako prenosi moment (druga strana turbine je vezana za vratilo mjenjača). Na taj način se ostvaruje prenos koji je direktno ovisan o broju obrtaja koji dolaze od strane motora (tj.ugaonoj brzini, koja je uz moment u zavisnosti od snage motora). Prema tome, takva spojka znači više obrtaja (veći gas) veći moment.

Ovdje se na slici vidi cijeli automatski mjenjač:

8852kg02.gif


a pretvarač momenta je ovo:

torque%20converter%20cutaway.jpg


converter_exploded_view.jpg


transm9.gif


Ugradnja ovakve spojnice bi vrlo vjerovatno u potupnosti riješilo problem sinhornizacije, samo bi bilo potrebno malo eksperimentisati dok se ne nadje prava količina ulja u njoj, jer što više ima ulja, više se i momenta prenese. Dakle, uz malo eksperimentisanja ostvario bi se vrlo, vrlo jednostavan pogon na prikolici, bez reduktora i sličnih zahebancija. Najbolje je to što se pretvarač momenta moze naći na bilo kojem auto otpadu ili još bolje na običnom otpadu za metal, jer se tamo moze kupiti na kilo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zombie666 kaže:
Ugradnja ovakve spojnice bi vrlo vjerovatno u potupnosti riješilo problem sinhornizacije, samo bi bilo potrebno malo eksperimentisati dok se ne nadje prava količina ulja u njoj, jer što više ima ulja, više se i momenta prenese. Dakle, uz malo eksperimentisanja ostvario bi se vrlo, vrlo jednostavan pogon na prikolici, bez reduktora i sličnih zahebancija. Najbolje je to što se pretvarač momenta moze naći na bilo kojem auto otpadu ili još bolje na običnom otpadu za metal, jer se tamo moze kupiti na kilo.
A jel radi na 300 okretaja?
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
puknuti kaže:
zombie666 kaže:
A jel radi na 300 okretaja?

na 300 okretaja nebu, al ugradis kompletni aut. mjenjac i nekakav prijenos da samo povecas okretaje kardana. to bi se trebalo moci jednostavno napraviti.

imas onda snagu ( okretni moment) na izlazu aut. mjenjaca povecan od 1,5 - 3 puta, u samom startu tj, dok je kotac turbine i pumpe ne izjednace u okretajima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
puknuti kaže:
A jel radi na 300 okretaja?

radi jedna strana :lol:

e al ste ga zakomplikovali , sve neki DR MR a niko se na fata brusilice
manite se racunanja nego navalite na pravljenje , svaka kalkulacija posle dolazi sama po sebi
automatski mjenjac , pa hidrospojka pa puk krac nekih zajebancija

ALOOO traktor je to nije svemirski brod , pa i da jeste u rusa svaka raketa zahrdjala pa opet leti u svemir :roll:

zar nije lakse uzeti i staviti diferencijal na prikolicu zakaciti je za traktor , obiljeziti oba kardana znaci ne spajati kardan
krenuti sa traktorom dok jedna strana ne napravi recimo 10 obrtaja , prebrojati koliko je druga strana napravila i najjednostavnijom racunicom dobiti prenosni odnos

manite se racunanja , to svako zna , ja volim da vidim DJELA a ne da se razglaba 20 postova bez IJEDNOG konkretnog argumenta

zombi druze , previse komplikujes stvari , dali bi ti pravio takvu prikolicu sa svime time sto si nabrojao ? :scratch

puknuti kaže:
Puno je to racunanja moj zombi ,fergelajznica riješava probleme sve te silne matematike
siguran sam da je ovo najefikasnije rjesenje
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
savoris kaže:
puknuti kaže:
A jel radi na 300 okretaja?

radi jedna strana :lol:

e al ste ga zakomplikovali , sve neki DR MR a niko se na fata brusilice
manite se racunanja nego navalite na pravljenje , svaka kalkulacija posle dolazi sama po sebi
automatski mjenjac , pa hidrospojka pa puk krac nekih zajebancija

ALOOO traktor je to nije svemirski brod , pa i da jeste u rusa svaka raketa zahrdjala pa opet leti u svemir :roll:

zar nije lakse uzeti i staviti diferencijal na prikolicu zakaciti je za traktor , obiljeziti oba kardana znaci ne spajati kardan
krenuti sa traktorom dok jedna strana ne napravi recimo 10 obrtaja , prebrojati koliko je druga strana napravila i najjednostavnijom racunicom dobiti prenosni odnos

manite se racunanja , to svako zna , ja volim da vidim DJELA a ne da se razglaba 20 postova bez IJEDNOG konkretnog argumenta

zombi druze , previse komplikujes stvari , dali bi ti pravio takvu prikolicu sa svime time sto si nabrojao ? :scratch

puknuti kaže:
Puno je to racunanja moj zombi ,fergelajznica riješava probleme sve te silne matematike
siguran sam da je ovo najefikasnije rjesenje

Jah, ja bi je uvijek pravio "kako treba", tj. prvo bi proračunao sve a potom bi krenuo na trazenje odgovarajućih dijelova i sklapao bi ih tako da razlike u obrtajima budu što manje. Proračun je više nego jednostavan i za isti ne treba ni sat vremena, a moze da uštedi mnogo vremena kasnije jer bi mi omogućio da unaprijed znam šta me čeka. Šta ću, to mi je profesonalna deformacija, imam naviku da idem u detalje i da radim "kako treba". Čak i kad sam onaj moj valjak pravio, prvo sam ga nacrtao u 3D u programu CATIA i provjerio kakva su opterećenja na pojedine elemente, kako bih unaprijed znao gdje su opterećenja najveća. Postaviću slike te analize čim stignem.

Uostalom, što bih se hvatao brusilice kad ne pravim ja prikolicu niti mi treba, samo pokušavam pomoći malo čovjeku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Dečki moji (osim Save koji to sigurno zna, a i Puknutog koji to rješava fergalasnicom :D), svi ti proračuni su za k...
Zakaj? Jednostavno: to bi vrijedilo na pruzi gdje praktički nema klizanja i štoviše, svi kotači uvijek idu na istom radijusu pruge.
Kod traktora s prednjim pogonom (ne mislim na zglobne), i prikolica s pogonom najveći su problemi u zavojima je nikad nemože biti sinkronizacije. Traktor radi dulji put od prikolice u zavoju i samim time prikolica (koja je teoretski potpuno sinkronizirana na ravnom) se počinje vrtiti prebrzo i gurati traktor. Osim toga, trošenjem guma izgubi se opet sinkronizacija. Dakle, pomogel bi samo uzdužni diferencijal kao na autima sa stalnim 4x4 pogonom, a to na traktoru nije izvedivo.
Zaključak: ovakvi pogoni mogu se koristiti SAMO na mekim podlogama i nije važno ostupanje od ±10% sinkronizacije. kad traktor stane BILO koji prijenosni omjer na pogonu prikolice će mu pomoći da izvuče teret iz gliba, uključivo i pogon preko 540rpm kardana.
Savo, ova tvoja prikolica je zanimljivo napravljena i probaj uskladiti prijenosne omjere za gibanje za nekih 4-5km/h brzine traktora kad uključiš pogon kardana (540rpm). Zapravo, nije ti niti potreban sinkronizirani pogon kardana s kotačima (tim više kaj tvoj Vladimirec ima jednostepeni kardan). Ionak pri toj brzini izvlačiš drva iz šume, a isključuješ pogon čim ti više netreba.
Takvo rješenje su imale neke Mengele prikolice za gnoj. Imale su getribu odmah ispod ruda i dva kardana: jedan prema diferencijalu za pogon kotača, a drugi za pogon poda i valjaka za razbacivanje gnoja. Stvar se uključivala jednom ručicom.
Mojih 5 lipa...
 

Najnoviji postovi

Na vrh