• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Polomljeno priključno vratilo kardana IMT 560

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Evo ti slika vratila (osovine) koje trebas kupiti. Duzina je 80cm. Za sve ostao sto ti treba pitaj majstora a netreba puno. Ja sam za rabljenu osovinu dao 500kn. Stojala kod covjeka duugi niz godina.

img1529c.jpg


img1531g.jpg


img1530zh.jpg
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@ Kićo

Jel to ta s IMT 542...??? i ta meni onda paše na IMT 560 ???
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640


Uploaded with ImageShack.us

Za koje su babe zdravlje i ova dva zubčanika u ovom dobošu kroz koje prolazi ono vratilo koje sam slomio...???

Pitam iz razloga da li ću i ta dva zubčanika morati montirati na onu dugu osovinu s slike od Kiće ????
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
@ Kićo

Jel to ta s IMT 542...??? i ta meni onda paše na IMT 560 ???

E to neznam, ova je skinuta sa stare tipe 560 a dal pase od 542 to moras pitat nekog majstora il trgovca u boljoj trgovini dijelova.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ova dva zpčanika,,,,,su unutra koji dfaju određeni broj okretaja,,,,,,,,i kad se mijenja brzina kardana,,,mijenja se i njih u kompletu,,,nači ja sam mijenja i doljnji i gornji da bi ubrzao,,,,,,,,,,
a ovo ča je KIĆO,,,slika,,,,ne ide kroz taj dio,,,,,,,,več,je to samo osovina,,s izlazom več,,,,,,,,,,a ova ko šta je iza prošireno,,,,,,,,ima iz traktora isto izlaz,,,di uzubi na onaj dupli doljnji.....

Mislim da je bilo slika,,,,u temi imt 560,,,,,,,ako se ne varam..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Za pregradnju vratila imaju dva nacina .
1.Neki IMT-ovi imaju original vratilo direktno.Znaci na traktoru ima ovo kuciste ali je prazno.Kroz njega prolazi samo vratilo.To je inace tesko naci u prodaji zbog duzine vratila.

2.Drugi nacin je vratilo od 540,542,549 koje kad se postavi stoji isto ko na 539,558 i slicno.Znaci blize kucistu diferencijala.U tom slucaju mora kod tokara da se napravi kuciste lezaja i semeringa.Mora da se napravi ploca koja pase na ovih 6 vijaka koji u orginalnom slucaju drze kuciste reduktora.Ta PLOCA DRZI VRATILO DA NE ISPADNE NAZAD I NA NJEGA SE KOPCAJU UNUTRASNJI ŠPANERI.
Nadam se da smo se razumjeli.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
@ Kićo

Jel to ta s IMT 542...??? i ta meni onda paše na IMT 560 ???

E to neznam, ova je skinuta sa stare tipe 560 a dal pase od 542 to moras pitat nekog majstora il trgovca u boljoj trgovini dijelova.

:rolfer::rolfer::rolfer:
 
B

BAGERISTA

Guest
Ništa onda, čekamo Bageristu da dođe sa kupanja ;) on je to mijenjao i zna šta treba a šta netreba. Samo sad se izgleda brčka negdje u vodi ili je na plaži uz hladno pivo :drinkers:, dok se mi ovdje pržimo na suncu :weedman:

Nema brčkanja,,,,,,,,,nego se optima kativirala........
e on treba kupit samo izlazno vratilo i stavit ga gore,,,,,,ako ne želi ubrzavat kardan,,,i dobro pregledat šta je unutra da nije još nešto stradalo......
A ako mijenja da očeš ubrzat,,,,onda znaj da češ i na snazi izgubit,,,i to dosta,,,,vijeruj mi na riječ....

Ovako se izmijeni samo taj dio,,,,i kad pitaš,,moraš pobrojit zube,,,da znaju koji ti treba...
Ja ako očeš mogu sutra poslje posla ti poslikat,,,,šta je kod mene,,a znam i reč ču ti da je izmijena jednostavna,,,,,,,,,,,i na kraju svaki sijeda na svoje mijesto,,,,nači uzubljuje,,,,,,,,a onaj dupli zupčanik drži jedna vidica ispod,,,ima rupu,,,i nju skineš,mislim da je običan šrafciger,,,i izvučeš osovinu,,,,,,,samo pazi da ne ispadnu milimetraske šajbe,,ili podloške,,koje su unutra i tako ih vrati,,,,,,,,,i nema zime,,...

Bitno da ti nije strada onaj na traktoru,....
ako šta nije jasnoevo ti moj broj i zovi kad očeš......0989830406
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ova dva zpčanika,,,,,su unutra koji dfaju određeni broj okretaja,,,,,,,,i kad se mijenja brzina kardana,,,mijenja se i njih u kompletu,,,nači ja sam mijenja i doljnji i gornji da bi ubrzao,,,,,,,,,,
a ovo ča je KIĆO,,,slika,,,,ne ide kroz taj dio,,,,,,,,več,je to samo osovina,,s izlazom več,,,,,,,,,,a ova ko šta je iza prošireno,,,,,,,,ima iz traktora isto izlaz,,,di uzubi na onaj dupli doljnji.....

Mislim da je bilo slika,,,,u temi imt 560,,,,,,,ako se ne varam..

To se narucuje u tvornici po zelji.540 i 1000 okretaja.
page0047.jpg

By kemolisnik at 2012-06-19
page0048.jpg

By kemolisnik at 2012-06-19
 
B

BAGERISTA

Guest
ja imam doma od 1000,,,,,a vratija sam gore 540,,kad sam ga proda...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Evo ga ...tu je polomljen, ostalo nigdje nije niti grecnut...ali izgleda ako nije sve u redu onda nije nista u redu.



To nije nikakav problem.Uzrok takvom pucanju je najvjerovatnije los kardan(kriv,necentriran,neuparene vilice) .Taj problem rijesi svaki ozbiljan tokar.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807


Uploaded with ImageShack.us

Za koje su babe zdravlje i ova dva zubčanika u ovom dobošu kroz koje prolazi ono vratilo koje sam slomio...???

Pitam iz razloga da li ću i ta dva zubčanika morati montirati na onu dugu osovinu s slike od Kiće ????

Osovina mora ici direktno unutra skroz do kraja i ne spaja se na nikakve zupcanike. Ova sto ide preko tih zupcanika je kraca, probaj je izmjerit.
Nabavi osovinu i eventualno novi lezaj a zupcanike iznutra povadi i stvar rijesena. Tako je bar meni majstor rekao.
Mozda cak i nebudu smetali zupcanici od reduktrora jer osovina ide preko njih.
 
B

BAGERISTA

Guest
Čekaj ako sam te dobro shvatio,,,,,,,,,,,,,to i dalje ostaje gore,,,,,,,,,,,nači ovaj komad kučište od reduktora,,,,,,,,,,,ja sam mislijka ako se stavlja ta osovina da se ga mora izbacit,,,,......

Ovo šta sam ja pisa prije je za ubrzavanje....
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Sad sam zvao ovog momka sto mi je ovo rastavljao, veli da paše od IMT 542 da je već to radio, ali je spominjao upravo ovo što i član lisnik da bi trebao kod tokara (ići će on samnom) da sredimo neku ploču i još ponekih fićfirića...

Ali mi je rekao da ovaj doboš ili glavčina ili kako se već zove će se morati izbaciti i tako će ići direkt sto znači da će mi kardani koje imam s strojeva biti manji za dužinu ovog doboša, jer ovaj doboš više neće biti u upotrebi...

Možda i jest uzrok ovog loma upravo loš kardan jer mi je taj kardan komšija "naduljivao" s švajs aparatom...znam da mi je donio i rekao da ga nije baš najbolje centriro i stvarno se već od oka vidi da kardan je malo "bačen" ali smo kontali da to nije toliki problem...

Kardan je i sad na samoutovarnoj...duzine je od prilike oko metar i nesto a izbačen je iz centra oko 2 centimetra tako da pri radu ima "zamah" i jasno se vidi da pravi "krugove" oko svoje ose.

A sto se tiče te brzine obrta kardana na uštrb snage kardana...juče sam bio kod čovjeka koji je lani pravio taj sistem na IMT 560 DV i tjera s njim sve moguće teške strojeve...od balirke preko kombajna pa prikolice za rastresanje đubra itd,itd...i veli da nema nikakvih problema na snazi...osim samo da se mora pripaziti malo navodno moze da strada lamela.

E sad posto ja imam to "dvostepeno kvačilo" da li će se i to šta poremetiti jer prvi stepen ustavlja traktor a tek drugi stepen ustavlja kardan...

Stvar je u tome da ja nemam drugi traktor nego ovaj i on mi treba i za siliranje i za samoutovarnu...i za grabilicu...znači i za lake i za teške poslove...

Opet ovaj majstor sto mi treba raditi veli da je to već pravio i da čovjek kojemu je radio i silira i sve poslužuje s njim...

Ovo je sve za mene viša matematika...meni treba jasan odgovor ako može..dakle

Brzi kardan da ili ne i da ja to sutra pravim ??? A ovaj majstor zna kako to treba uštimati...na meni je samo odluka....a tu odluku opet prepuštam vama...evo Kićo veli da to se stavi i kraj priče...jel tako ????

Ako se majstor ne bude ljutio slikaću i postaviti slike šta smo sve radili.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Nemas potrebe da razmisljas o snazi motora.Taj kardan kao sto sam objasnio vec postoji tvornicki takav.
Suplje vratilo(kardanska spojnicka) i zupcanik preko kojeg prenosi motor snagu na kardansko vratilo su isti i na 540,542,549 i na 560.Tacnije tu istu snagu koju ces ti imati na kardanskom vratilu ovi traktori savlađuju sa dosta manje jakim motorom.

Za uzrok loma otprilike sam znao jer kod nas je inace glavni alat je cekic,aparat za varenje i nestrucna osoba koja stim alatom rukuje.

Kvacilo ce da radi isto kao sto je radilo i prije ugradnje direktnog kardana.

U mom kraju je vec 80% sezdesetki preuređeno na direktni kardan.Zato sam ti slao poruku da mogu naci reduktor.

Tacnije jasan odgovor ti je ugrađuj direktni kardan jer ce taj reduktor pod teretom silokombajna kad tad opet vrisnuti,a komplet kosta polovan najmanje 300km.
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Kod mene se osijetilo da je izgubija na snazi,,,i to se vidilo na balirci,,koju i danas imam okrugle bale,,,pa sam zato i vratija,,,,,,,,,,,,a pored toga je bio ubrzan s reduktorom,,,,nači nikakva osovina,,nije se mijenjala,.

Valjda če ovako bit bolje,,,jer ne rducira,,,nego je to,,,kao na malom,,,,,,,,,,pa se neče osijetit..(baš ču vidit kad bude kolega EMY,dao prve utiske)...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
BAGERISTA mislim da si ti radio na 1000 obrtaja kardana zato traktor nije imao dovoljno snage. A inače i na 540 obrtaja IMT 560 ima "pune ruke" posla sa tom balirkom. Tako da mu je na tih 1000 obrtaja bilo preteško. Emy će na svom traktoru, ugradnjom ovog drugog vratila vjerovatno dobiti nešto oko 700 obrtaja što je svakako dosta bolje nego 1000. Imaće osjetno brži kardan a i traktor će imati dovoljno snage.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kod mene se osijetilo da je izgubija na snazi,,,i to se vidilo na balirci,,koju i danas imam okrugle bale,,,pa sam zato i vratija,,,,,,,,,,,,a pored toga je bio ubrzan s reduktorom,,,,nači nikakva osovina,,nije se mijenjala,.

Valjda če ovako bit bolje,,,jer ne rducira,,,nego je to,,,kao na malom,,,,,,,,,,pa se neče osijetit..(baš ču vidit kad bude kolega EMY,dao prve utiske)...

Ovo je točno. Motor nemože više dati punu snagu na kardan, već nekih 20% manje. Dakle, ako je na kardanu daval nekih 50-tak ks, sad bude nekih 40-tak. I to nemožeš nadoknaditi okretajima, jer na kardanu nema momenta.
Ako imaš bilo koji teški priključak, ne izbacuj reduktor. Nije on tu bil bez veze.
Ako ti treba samo brži kardan, onda OK, ali ako treba snage i brzine, onda moraš staviti motor od 575 da bi imal istu snagu (zapravo moment) na kardanu kao i prije redukcije.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovo je točno. Motor nemože više dati punu snagu na kardan, već nekih 20% manje. Dakle, ako je na kardanu daval nekih 50-tak ks, sad bude nekih 40-tak. I to nemožeš nadoknaditi okretajima, jer na kardanu nema momenta.
Ako imaš bilo koji teški priključak, ne izbacuj reduktor. Nije on tu bil bez veze.
Ako ti treba samo brži kardan, onda OK, ali ako treba snage i brzine, onda moraš staviti motor od 575 da bi imal istu snagu (zapravo moment) na kardanu kao i prije redukcije.

Od teških priključaka imam samoutovanru prikolicu s 12 noževa i silokombajn lifam...ostalo je sve sića...

kombajn koristim jednog godišnje 2-3 dana...a samoutovarnu ne vjerujem niti da ću nju koristiti mozda par puta u mjesecu...a od toga vjerovatno 50 % samo za transport.


Ali kolega lisnik veli da su u njegovom kraju 80 % ljudi na 60-tki uradili taj brzi kardan...
Naravno da reduktor nije bez veze, ali postoji i fabriška pretpostavka ugradnje ovog "brzog" kardana inače ga nebi i fabrički ostavili kao opciju...bar po onim crtezima sto je postavio Lisnik stranicu prije.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
samoutovarna ti i nije tako teška za kardan, barem ne ta sa 12 noževa. Kolega je radio sa mojom prikolicom koja ima 33 noža sa Deutz-om 70 KS i sad kad je kupio prikolicu koja ima 24 noža kaže da je daleko lakša od moje za pogoniti. Zato mislim da ti prikolica neće biti problem. A ni silokombajn neće praviti probleme, samo ćeš morati ići malo sporije traktorom. Inače silokombajn će zbog većih obrtaja imati i veću inerciju pa će neka kratkotrajna opterećenja "progutati" a da traktor i ne osjeti.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh