• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Polomljeno priključno vratilo kardana IMT 560

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

BAGERISTA

Guest
BAGERISTA mislim da si ti radio na 1000 obrtaja kardana zato traktor nije imao dovoljno snage. A inače i na 540 obrtaja IMT 560 ima "pune ruke" posla sa tom balirkom. Tako da mu je na tih 1000 obrtaja bilo preteško. Emy će na svom traktoru, ugradnjom ovog drugog vratila vjerovatno dobiti nešto oko 700 obrtaja što je svakako dosta bolje nego 1000. Imaće osjetno brži kardan a i traktor će imati dovoljno snage.

Ja znam da je bio gore,,,,,,,,,nači 540,,pa sam proba stavit brži,,,jer sam mislija da je na početku u pitanju brzina,,,,,,,,,,,,a več nije bio u tome problem,,nego u tome šta je falilo snage i par činbenika da bi bala ispala tvrda,,,i da ima tvrdoču........ali je bilo i to dfa sam mora mijenjat nazad onaj od 540,,,jer je jednostavno izgubio previše...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Decki ja nemogu vjerovat da to jos nije gotovo. Moj majstor kaze da tu ima max sat ipol posla.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Decki ja nemogu vjerovat da to jos nije gotovo. Moj majstor kaze da tu ima max sat ipol posla.

Tacno da toliko treba vremena za taj pothvat.Ovde je problem kao i kod vecine ljudi sto jeftinija i sto bolja izvedba.Tako je to u ovim teskim vremenima.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ma nije to tako Kićo kako je to baš taj majstor zamislio...bio sam počeo slikati međutim sam izgleda zamastio oko kamere i sad kartica ne očitava slike, ali sutra ću poslikati elefonom i sve detaljno objasniti, pazi bilo je muke a bilo je čak i lupanja žešćim čekićem i varenja, pa i tokarenja...a posto smo izišli iz radnog vremena kad je trebalo da to sve skopčamo opet je trebo tokar da se napravi druga ploča i ureže mjesto za zegera...tako da to čeka sutra ili prekosutra (jer je majstor reko da je sutra zauzet).

Da smo sve imali kod sebe, nema sanse završiti za sat i pol, ne ulazim u tempo drugih ljudi niti podjcenjujem, ovaj majstor je radio lagano i pedantno i posao se kretao, ja sam jako zadovoljan jer sam mogao uočiti par stvari koje je radio, iako nemam namjeru nikad to sam otvarati jer treba tu imati i koncept stvari u glavi a ja za to nemam šlifa.


Dakle sutra slike....

Ali kad smo otvorili najvise me iznenadilo sto mi je rekao da mi je ručna bila na pola zategnuta čitavo vrijeme, iako sam kupio traktor bez ručne kočnice i mogo si je zatezati kolko sam htio ali nije bilo efekta, ali nikad traktor u leru niz neku manju stranu nisam mogao voziti...kad je danas otkopčao ručnu kako treba, traktor se pomjerio s mjesta pola metra...:D,
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Što se tiče jeftinije izvedbe i na to sam se opekao otišao sam u Kladušu kupio tu osovinu s slike i dao 95 maraka...došao kući i kad je majstor stigao kroneri uopšte ne pašu, sitniji su, a sama osovina je kraća za 4-5 centimetara...tako da sam i tu ispušio foru i onda sam ipak morao kupiti ovu od 200 maraka i tu smo sad ugradili...mislim da će konačna cifra dijelova preći 1 000 maraka, jer imam jak osjećaj da kad sve sastavimo to uopšte neće raditi kako valja ili će nesto drugo unutra popucati i polomti...jer jako je loše krenulo onako u paketu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Opet skuplja varijanta :madmana: jesi bar vratio ovu od 95 maraka? Kako sad izgleda ta od 200 jel dobro sjeda?
Zašto imaš osjećaj da će sve popucati, pa ne nabijate valjda čekićem dijelove? :shock: :scratch.
Mislim da će sve biti u redu, zna majstor šta radi, brineš bez razloga. ;)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
1000KM opsss. Taj tvoj majstor se negdje izgleda zajebo u proracunu.
Osovina 200KM(polovna vJerovatno bolja od te nove moze se naci oko 100KM)
Lezaj nekih 20KM
Tokarija kucista semeringa oko50KM
Zeger prsten 5KM
Ploca oko 80KM
Ruke oko 150KM
Semering oko 15 KM

Jednako oko 500-600KM Dijelovi i ugradnja.

Interesuje me zasto ici u Kladusu kad bi se to isto trebalo naci kod Halida u Klicicima.
 
B

BAGERISTA

Guest
Što se tiče jeftinije izvedbe i na to sam se opekao otišao sam u Kladušu kupio tu osovinu s slike i dao 95 maraka...došao kući i kad je majstor stigao kroneri uopšte ne pašu, sitniji su, a sama osovina je kraća za 4-5 centimetara...tako da sam i tu ispušio foru i onda sam ipak morao kupiti ovu od 200 maraka i tu smo sad ugradili...mislim da će konačna cifra dijelova preći 1 000 maraka, jer imam jak osjećaj da kad sve sastavimo to uopšte neće raditi kako valja ili će nesto drugo unutra popucati i polomti...jer jako je loše krenulo onako u paketu.

Nemaoj tako,,,,,,,,,,,,,,,,,,sam češ se izjest,,,,,nek to dela bez greške,,,,,,,,,i da nikad više ne otvarao.....
Ali ovo prelazi jako puno troška,,,,neznam šta reč,ali mnogo para...
A nema,,,ovo kad se složi,,,mora delat kako treba,,,,,,,,,,,daj,,,nema šta da zdrobi ako je sve uredno složeno,,,,i prije toga pregledano,,,,..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
1000 KM je malo previše za takav kvar, ne vjerujem da će toliko koštati.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Idem danas probati vratiti ovu od 95 maraka...rekli su mi da ce vratiti pare juče sam ih zvao, ali imaju opet priliku da nađu trag da je na nju muha stala i to se ne vraća, znam to odatle su me zmije ujedale...ali eto...

Mislim stvarno me krenulo loše...

Kod Halida nije bilo...zvao sam ga par puta, zvao i Bihać nemaju, e kad sam zovnuo Otoku tamo je bilo za 292 marke ...pa sam onda opet išao kod Šarića u Cazin on mi je ponudio kod njega ovu od 200 ali ipak je on zvao u Kladušu neki Euroklas i ovi rekli da imaju i da je original da originalnije ne može biti... bilo mi malo sumnjivo zasto je to tako kod njih jeftino i kažu zato sto nabavljaju djelove direkt iz tvornice a ne preko nekih dobavljača i haj rekoh sebi to je to...i ja produzim dalje...

Dobro treba priznati da neće bas biti 1 000 maraka...mada u ovom stalnom tjeranju gdje je ko jeftiniji ili bolji iziđe i tu troskova pola osovine...a ja se prvi put s tim susrećem pa sam bio ko bez glave...hebi ga nema ko objasniti, sto sam shvatio stvari to je odavde s foruma...

Evo opet kad malo stvari prenoće i kad se slegnu, ja vjerujem da ce to ipak raditi kako valja...ipak vam hvala svima na podršci i objašnjenjima...biće to u redu...valjda :D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ma biće u redu sigurno, nije to nikakvo Božije slovo. Mnogi su to radili i kod svih je bilo dobro, samo polako i smireno, ne vrijedi ti gubiti živce.

Jesi uspio vratiti tu osovinu što ti ne paše? Jeste li danas išta radili na traktoru, jesi pravio ono kućište za ležaj i semering? Daj stavi koju sliku da vidimo šta se dešava :?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovdje je lijepo ustekano i sijelo.



Uploaded with ImageShack.us

A ovdje sam izvukao da se vidi koji je to dio...



Uploaded with ImageShack.us

Gornja 95 maraka ali ne pašu niti kroneri, niti duzina niti treba da ima ovaj prsten oko sebe, koji bi inače morali valjda skidati presom kod tokara...tu sam danas vratio i na srecu dobio sam pare nazad

A donja je valjda originalna od IMT 542 i to je ta sto je ustekana na gornjim slikama...ona paše...samo smo kod tokara odradili malo dublje mjesto za ležaj nekih 4 milimetra je morao udubiti da bi sjeo ležaj koji košta 20 maraka.



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovaj prsten ili kako se već zove smo morali "čupati" pajserima, prvo smo zavarili ovaj šeraf i onda čupali, vukli, potezali i istezali i na kraju smo to iščupali...valjda to ide tako ja sam samo sljedio komande...



Uploaded with ImageShack.us

E onda smo uštekali ovaj direktni kardan...i to od prilike izgleda ovako...



Uploaded with ImageShack.us

Nije do kraja gurnut, ali uglavnom sjeda na knap, jer ima tu jos stavljanja velikog zegera i mozda još čačkanja...

To smo sve juče radili danas nismo nista majstor je bio zauzet a ćemo sutra privesti kraju...i ići do tokara i zatvoriti kompletan traktor i sprobati.

Kardane cu morati produziti...ali i nemam ih nego 2 tako da to neće biti problem.



Uploaded with ImageShack.us
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Majstori svaka cast! Dali ste si truda. Javi kako si zadovoljan dok budes radio. I mene ovo ceka cim majstor ulovi vremena, trenutno ga kombajneri jure okolo.
Vidjeces radit ce to super i nece traktoru nista falit snage.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Emy jeste li sastavili traktor, jel sve sjelo kako treba? Kako radi jesi li probao?
Jesi računao koliko te koštalo?
Nadam se da je dosta manje od onog što si ti predviđao. :)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovo je višak dijelova...:D



Uploaded with ImageShack.us

Evo kako sad izgleda....




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Međutim nebi to bilo gotovo ako nebi bio problem...neće kardan da se ušteka ide samo 1-2 centimetra i kraj...mogu nabiti čekićem ali se bojim da neću moći skinuti...probao sam ulje podmazati ali ništa...majstor veli da malo ošmiglam, ali kad to nije moja uraditi glodarica kod tokara, kako da ja to uradim šmirglom...ali možda će ipak šmirgl učiniti nešto...



Uploaded with ImageShack.us


E sad račun...ovako od prilike

Kardansko vratila ===== 210 maraka

ležaj 20 maraka

tokarski radovi za čudo samo 20 maraka

ruke 130 maraka

zegeri 10 maraka



UKUPNO 390 maraka

plus povrat u Kladušu 40 maraka goriva jer mi auto nije bilo u redu.

letanje, zezancije i zafrkancije telefona goriva oko 40-50 jer sam zvao sve i svakog i išao po prodavnicama ali to je tu negdje

sve zajedno oko 500 maraka...

Da sam sve bez ikakvih traženja i letanja i čekanja kupio sve u prvoj prodavnici sve bi izišlo za 150-200 maraka jeftinije...ali...ali...ali...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Jedan dio tih potrošenih novaca ide na dušu forumaša :mrgreen:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh