• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošumljavanje

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
nisam našao nešto na ovu temu,
a nadam se da ima forumaša koji su se bavili navedenom radnjom...

jel itko od vas pošumljavao svoju parcelu ili je sve prepušteno prirodnom postupku?

naime, parcela koja je dosta "počišćena", pa mi zarasta travom, kupinom i agacijom, agaciju malo prorijedim i bude dosta debelih drva za koju godinu, ali ona kupina i trava su strašni, pa sam mislio posaditi grab po parceli...

jel to ima smisla i jel to netko već radio, pa da mi kaže iz prve ruke kako to ide?

znam da je moj djed prije 40 godina sadio pitome kestene, sad ih je neka bolest uhvatila, pa mislim da budem i to moral rješavat...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ako se ne varam do sredine prošle godine mogao si pobrat i dobre poticaje + sadnice za pošumljavanje, kakvo je stanje sada neznam.
Treba se raspitat...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ako se ne varam do sredine prošle godine mogao si pobrat i dobre poticaje + sadnice za pošumljavanje, kakvo je stanje sada neznam.
Treba se raspitat...

sada možeš dobit samo kitu labudovu. nema više poticaja, mora nešto ostati i hrvatskim šumama. dobiješ sadnice, otpad koji oni neće, ili se sam snađeš, i 200 kuna radnik/dan za radove.

a što se tiče pošumljavanja, da pustim prirodi trebalo bi joj tisuću godina.
ja ću na ovoj izgorenoj parceli posaditi johu i bagrem. naizmjenično. pa ću onda prvo johu izvadit a bagrem ostaviti, obavezno ću kresati granje.

što se tiče kupine u bagremu, to je tako. rijetke krošnje, puno svjetla na pada na tlo i kupina i trava rastu ko blesave.
što se tiče graba u bagremu, grab će biti onako šiljkast -kao živić, bodljastih grana, sporo će rasti. neće imati neko deblo.
ako misliš saditi hrast nemoj ni pokušavati.

kesten ti je napao rak kore. nažalost to čeka sve. postoji soj koji je otporan.
dobre za pošumljavanje su i topole. brzorastući klonovi koji brzo imaju promjer.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mi pošumljavamo i svoju i državnu zemlju na svoj račun.obično smrča javor i jasen.ja to ionako neću dočekati ali je za djecu i njihovu djecu dobra štedna knjižica.
sav korov i šiblje posjeći i pošumljavanje jer to je dobra investicija.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Ja isto pošumljavam svako proljeće ili jesen kako stignem pripremiti teren i to crnogoricu (jelu i smreku).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
nisam našao nešto na ovu temu,
a nadam se da ima forumaša koji su se bavili navedenom radnjom...

jel itko od vas pošumljavao svoju parcelu ili je sve prepušteno prirodnom postupku?

naime, parcela koja je dosta "počišćena", pa mi zarasta travom, kupinom i agacijom, agaciju malo prorijedim i bude dosta debelih drva za koju godinu, ali ona kupina i trava su strašni, pa sam mislio posaditi grab po parceli...

jel to ima smisla i jel to netko već radio, pa da mi kaže iz prve ruke kako to ide?

znam da je moj djed prije 40 godina sadio pitome kestene, sad ih je neka bolest uhvatila, pa mislim da budem i to moral rješavat...

prođi u jasku, imaš tamo šumarski rasadnik pa se podivani s ljudima i obaviš to stručno po preporuci...inače ja navijam za orah i jasen, orah na višim dijelovima, jasen ako je mokrije...:finga:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
zwer i mcmarko0204

hoćete reč da nema poticaja svake godine?
ili da poticaji traju do jeseni?


prođi u jasku, imaš tamo šumarski rasadnik pa se podivani s ljudima i obaviš to stručno po preporuci...inače ja navijam za orah i jasen, orah na višim dijelovima, jasen ako je mokrije...:finga:

orah i jasen su više drva za "umjetničku" obradu kaj ne?
za centralno grijanje je nekak bolja bukva i grab :)
budem se raspital, pa ako nisu skupe sadnice, možda i kupim koju... ak već ne dijele :lol:

znam da to neće izrast dok sam ja živ, jedino ak doživim 70 godin , hehe, ali kako seljačić kaže, bolje da nekaj ostane za djecu nego da kupina raste usred šume...
šuma mi je zapadni dio Kozjače, vi karlovčani znate da je Kozjača površinski velika šuma...

mi pošumljavamo i svoju i državnu zemlju na svoj račun.obično smrča javor i jasen.ja to ionako neću dočekati ali je za djecu i njihovu djecu dobra štedna knjižica.
sav korov i šiblje posjeći i pošumljavanje jer to je dobra investicija.

:rolfer: :rolfer: - strašna ste vi ekipa :D
ali dobro zboriš, danas ljudi gladaju samo na sebe i u sebe, a rijetko ko misli na budućnost i potomke...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Meni se čini da bi bilo bolje sadit bukvu jer raste brže od graba inače ti je najbolje sadit ono kaj prirodno raste u blizini.Jesi razmišjal da nakopaš sadnica u šumi ako su ljudi sadili živice na taj način zašto nebi moglo i pojedinačno rast .
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
zwer i mcmarko0204
hoćete reč da nema poticaja svake godine?
ili da poticaji traju do jeseni?
orah i jasen su više drva za "umjetničku" obradu kaj ne?
za centralno grijanje je nekak bolja bukva i grab :)
budem se raspital, pa ako nisu skupe sadnice, možda i kupim koju... ak već ne dijele :lol:
znam da to neće izrast dok sam ja živ, jedino ak doživim 70 godin , hehe, ali kako seljačić kaže, bolje da nekaj ostane za djecu nego da kupina raste usred šume...
šuma mi je zapadni dio Kozjače, vi karlovčani znate da je Kozjača površinski velika šuma...
:rolfer: :rolfer: - strašna ste vi ekipa :D
ali dobro zboriš, danas ljudi gladaju samo na sebe i u sebe, a rijetko ko misli na budućnost i potomke...

poticaja više uopće nema. znači nema da dobiješ 10000 kn za hektar bukve, nego dobiješ samo sadnice i plaćen radnik/dan 200 kuna. ako ti za posao treba pet radnika i pet dana, dobiješ 5000 kuna, i peti dan ti komisija dolazi gledati jesi li obavio radove. možeš ti raditi i sam, ali norma za sadnju recimo lužnjaka ti je 450-480 sadnica po radnik/danu. 5000 kvadrata nećeš moći sam posaditi.

ako ti trebaju sadnice bukve i graba ili bilo čega drugog odi u prvu državnu šumu i načupaj si. ispod bukve i graba toga uvijek ima. tako sam ja radio.
zašto ne bi dočekao, grab možeš dočekati bez brige za centralku, uopće nije pitanje.

jasen je dobar u vlažnijim terenima, i onda ima prave debele godove. jasen je dobar i za centralno jer gori dobro i mokar.

orah za tehničko drvo i to crni orah koji malo brže raste, a plodovi mu nisu jestivi.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
šuma je pretežito ili bukva ili grab, tolko mi je to slično da nikad nisam siguran koje je koje... a ima i bagrema, on se sam sadi :lol:

kesteni o kojima sam pričao, donja grane mu se suše, na vrhu krošnje ima par aktivnih grana, a sa samog debla mjestimice otpada kora...

jel te išćupane sadnice prostno pikneš u iskopanu jamu i zatrpaš sa rahlom zemljom, ili ima neka procedura za sađenje?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
šuma je pretežito ili bukva ili grab, tolko mi je to slično da nikad nisam siguran koje je koje... a ima i bagrema, on se sam sadi :lol:

kesteni o kojima sam pričao, donja grane mu se suše, na vrhu krošnje ima par aktivnih grana, a sa samog debla mjestimice otpada kora...

jel te išćupane sadnice prostno pikneš u iskopanu jamu i zatrpaš sa rahlom zemljom, ili ima neka procedura za sađenje?

najlakše ti ih je raspoznati ovako

t9cf9y.jpg
bukva, pup je uvijek pod kutom od 45 stupnjeva u odnosu na granu i ima zašiljeniji vrh koji bode kad ga dodirneš.

2lc78qs.jpg
grab, pup je uvijek prilegnut uz granu.

ako ni ovako nisi siguran, kora bukve se mrvi kad ju zagrebeš, dok kod graba ide u rezancima :)

kesten ti je napao rak kore, Cryphonectria parasitica uzrokuje nekrozu kore i rak na izbojcima iz panja, granama i deblu, te se napadnuta biljka suši. bolest je vrlo agresivna, pa napada i vitalna stabla. osim kestena može zahvatiti i neke druge listopadne vrste, ali na njima ne pokazuje agresivnost kao na kestenu. zbog bolesti slabi sposobnost vegetativne obnove sastojine i pogoršava se njezina kakvoća, što smanjuje njezinu gospodarsku i ekološku vrijednost. tako da je tim kestenima došao kraj.

ako želiš saditi kesten, mislim da je u Glini neki hrvatski centar za kestenarstvo, nisam siguran, pa probaj kod njih, jer postoji tzv. hipovirulentni soj kestena koji je otporan na rak kore. ja imam nasad maruna i za sada je s njim sve u redu. sjeme iz Istre.

što se tiče čupanja/uzimanja sadnica, probaj iščupati jednu da vidiš kako ide. ako ide teže uzmi si onaj vojni ašovčić i s njim malo razmrdaj oko biljke i onda ju lako izvadiš.
što se tiče sadnje, istim ašovčičem kao motikom zakopaj zemlju i stavi sadnicu i to je to, to je sadnja pod motiku. da ideš kopati jame je čisti gubitak vremena.
sadnica se samo pika u zemlju. naravno, uvijek postoji gubitak u presađenom materijalu, ne može se sve primiti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
orah za tehničko drvo i to crni orah koji malo brže raste, a plodovi mu nisu jestivi.

nije baš istina da plodovi crnog oraha nisu jestivi, ali na njega sam mislio, imaš pravo, nisam baš siguran da bi obični orah u šumi uživao...
a kolko ja znam kozjaču, bliže jarku jasen, na padinu taj crni orah i gdje koji hrastić, a ostalo napravi što nađeš u okolici (i bukva i grab i kesten) da bude bar 2x2 gustoća tih mladih sadnica (onda nema kresanja grana nego jedna drugu tjera u zrak).
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
nije baš istina da plodovi crnog oraha nisu jestivi, ali na njega sam mislio, imaš pravo, nisam baš siguran da bi obični orah u šumi uživao...
a kolko ja znam kozjaču, bliže jarku jasen, na padinu taj crni orah i gdje koji hrastić, a ostalo napravi što nađeš u okolici (i bukva i grab i kesten) da bude bar 2x2 gustoća tih mladih sadnica (onda nema kresanja grana nego jedna drugu tjera u zrak).

nama su govorili da plod nije jestiv, pa je to ostalo, ja osobno nisam probao :) jedino su spomenuli da se od zelene ovojnice ploda radi nekakav fungicid.
obični orah u kombinaciji s bagremom, divota od stabala.

@josix
ako se odlučiš samo za crni orah, ja bih ti savjetovao sadnju 1,5(2)*2 m, nakon pet godina proreda da razmak bude 3(4)*4 m, onda nakon desetak godina sljedeća proreda pa stabla ostaju na razmaku od 6(7 8)*8m i tako ostaju do kraja i imaš pravu šumu crnog oraha. cijena trupaca se kreća kao hrastov furnir. za ovakav način ti je potrebno i više sadnica nego da odmah kreneš na razmak 4*4. i imaš dvije prorede, a u drugoj bi se već mogao pronaći kakav trupčić.
ako se odlučiš za sadnju crnog oraha nemoj saditi ništa drugo jer je orah dominantan i nadrast će ostale pa će se posušiti.
sadi se u jame 30*30*30 jer je tako otprilike dobok korijen nakon prve godine.
za 35 godina možeš imati pravu šumu crnog oraha, od 40 cm promjera.
ako se uzgaja u kulturi prije dosegne do tih dimenzija nego u mješovitoj šumi.
problem je cijena sadnica koje se kreću oko 30 kuna. <--- nekad bilo, ima se za naći sadnica dosta jeftinije.
trebalo bi naći gdje ima crnog oraha u parkovima i nabrati i sam proizvesti sadnice.
 
Posljednje uređivanje:

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
evo pošto je tema otvorena,i ja se zanimam za pošumljavanje imam jedan dobar komad zemlje,a neznam šta da posadim jel tlo je dosta podvodno.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
evo pošto je tema otvorena,i ja se zanimam za pošumljavanje imam jedan dobar komad zemlje,a neznam šta da posadim jel tlo je dosta podvodno.

jasen ti je idealan za takvo tlo
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
jasen ti je idealan za takvo tlo

u kombinaciji s johom (iliti jakšom kak se kod mene zove) daje fenomenalne rezultate na najgorim tlima...

ovo je moj osnovni alat za pošumljavanje

pc270001.jpg

By darijus at 2012-01-06
 
Posljednje uređivanje:

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
u kombinaciji s johom (iliti jakšom kak se kod mene zove) daje fenomenalne rezultate na najgorim tlima...

ovo je moj osnovni alat za pošumljavanje

kak se s tim sadi? ako stigneš, poslikaj na terenu :)
jel ima te alatke za kupit u klc?

da li jasen ima dobre kalorijske vrijednosti?
srž mi izgleda kao od lipe, a kad lipa gori možeš ruku držat u vatri...
reko mi deda da je jasen izvrstan za držalice za svakojaki alat, sjekire, štihače...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ono kaj sam slikal je standardna šumarska sadiljka po sistemu "do it yourself".
u stvari to je duplo deblja štihača samo što je uža tak da bude samo taman koliko je korijen biljke otvoren.
sve što sam s njom posadil se je i primilo, tak da tu nema puno mudrolije.
zapikneš sadiljku, staviš drvce dok je i sadiljka u zemlji, lakše ide, i kad je izvadiš samo prigaziš nogom...ak ste dvojica ide ko na traci...
nekad su se iz jasena radila koplja, ja osobno imam platon na gumenjaku iz jasena i nema mu mane...žilav, tvrd, samo kaj je bijel pa vas to možda buni da je slab...al ne spraši se kao recimo grab nego je uvijek isti, crvi ga ne vole njupat...:finga:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
jasen je dobar u vlažnijim terenima, i onda ima prave debele godove. jasen je dobar i za centralno jer gori dobro i mokar.

sad sam vidil kad sam ponovo čital da jasen dobro gori...

crvi ga ne vole njupat...:finga:
:rolfer: :rolfer:

bum pital u jaski jel imaju jasena
 
Na vrh