• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrebni papiri

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Imam 2 pitanja

1. Dali trebam imat/izvadit kakve papire za rušenje u šumi koja je u vlasništvu mog starog(1/2) i moje strine (1/2) ?

e, sad, imam par hrastova koji su promjera 1m, pa bi možda dio išel u pilanu na piljenje ili u prdaju, a ostalo kao drva za ogrjev


2. pošto je šuma 11km od kuće i vozil bi po vrlo prometnom pravcu, dali ja to mogu bez nekakvog beda, dali trebam imat nekaj od papira u slučaju da me neko zaustavi (policija, šumar ili neko treči)

ps

šuma se nalati u blizini st.toplica, a to već spada pod park prirode medvednicu
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
ako te policija zaustavi bez papira naje.. si,dakle trebaš iči na šumariju sa posjedovnim listom da ti odobre sjeću
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
i to košta kolko?

pošto je vlasništvo po pola, dali oba vlasnika moraju doć ili samo moj stari koji ima 1/2?
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
i to košta kolko?

pošto je vlasništvo po pola, dali oba vlasnika moraju doć ili samo moj stari koji ima 1/2?[/QUO
to je procedura po pravilima i naravno da moraju napraviti doznaku u toj šumi koju ti plaćaš.Ja sam posjekomoprije 20 tak dana privatnu šumu na golo bez ikakvih papira ako imaš muda riskiraj
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Čekaj,a kaj je sa slučajem da ja kao vlasnik svoje privatne šume (vlasništvo 1/1) krenem sječi svoja vlastita stabla?Opet moram iti k "lešinarima" da mi odobre sječu da bude sve po papirima ili mogu delati kaj hoću v vlastitoj šumi?
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
bok sused,nemoj me držati za riječ al misli da ti ipak treba dojti lugar i mislim da sam čul da to naplati oko 80 KN.
ponavljam tak sam čul,nemora da je tak
nek se javi neko ko zna iz prve ruke
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Čekaj,a kaj je sa slučajem da ja kao vlasnik svoje privatne šume (vlasništvo 1/1) krenem sječi svoja vlastita stabla?Opet moram iti k "lešinarima" da mi odobre sječu da bude sve po papirima ili mogu delati kaj hoću v vlastitoj šumi?

mislim da ti neće biti drag odgovor koju ću ti dati.
moraš ići tražiti žgadiju za doznaku. dakle u šumariju, s posjedovnim listom,
ali sreća je ta da se više ne mora ovjeravati nikakva izjava kod bilježnika.
onda oni idu u doznaku, ti rušiš, a oni idu na otpremu.
ja sam doznačio prošle godine oko 350 kubika, svega, od tehnike do ogrjeva i
sada samo rokam i vozim, bez njihove otpreme, jer mi se gade, a kolege su mi.
što se njih tiče, ti možeš gol hodati po svojoj šumi, ali oni ti svejedno moraju doznačiti,
ponavljam nažalost, jer po šumarskoj inspekciji, nema većeg grijeha nego nešto raditi
u svojoj šumi, manji grijeh je da ideš krast susjedu drva u šumu.
eto toliko
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Prokleti lešinari,kolko patimo radi takvih majmuna!I kakvi je paradoks kaj v vlastitoj šumi nebreš zrušiti vlastito stablo.Ma poserem se ja na njih!Meni ne treba za prodaju,a za vlastite potrebe morem ja jedino njega po glavi poštambiljati.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
tak slično ti to manje više u cijelom svijetu na taj načinfunkcionira....to nije nikakva novost....i pred 100 godina je bilo tak sam kaj se jedno vrijeme stvar pustila....Našel ja te štambilje na tavanu jo š od Franca Jožefa:blackeye
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
a dal ko zna za cijenu tog njihovog štambiljanja
ja sam čul nekih 80 KN
dal je to točno il po kubiku ili kak?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
tak slično ti to manje više u cijelom svijetu na taj načinfunkcionira....to nije nikakva novost....i pred 100 godina je bilo tak sam kaj se jedno vrijeme stvar pustila....Našel ja te štambilje na tavanu jo š od Franca Jožefa:blackeye

samo što se onda znao red, a sada ne.
u svijetu (čitaj Njemačka i Austrija) ti šumar-revirnik-lugar dođu u šumu i kažu
ti što možeš raditi, kada je najbolja cijena, tko treba robu, a ne kod nas.
ovdje ti sin za tatu gleda gdje ima robe i onda tata veliki biznismen
nudi 600 kuna za kubik hrastovog furnira, a u HŠ 3500.
kad bi on meni sredio takav rad i red, može mi doznačivati svaki dan po
jedno stablo cijele godine i za to ću platiti 70 kuna pristojebe za doznaku.

a dal ko zna za cijenu tog njihovog štambiljanja
ja sam čul nekih 80 KN
dal je to točno il po kubiku ili kak?

ti na zahtjevu za doznaku možeš staviti čestica koliko god hoćeš.
jednu, pet, pedeset, jedan zahtjev jedna pristojba.
jednom plaćaš tih valjda 80 kuna.
samo jednom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
samo što se onda znao red, a sada ne.
u svijetu (čitaj Njemačka i Austrija) ti šumar-revirnik-lugar dođu u šumu i kažu
ti što možeš raditi, kada je najbolja cijena, tko treba robu, a ne kod nas.
ovdje ti sin za tatu gleda gdje ima robe i onda tata veliki biznismen
nudi 600 kuna za kubik hrastovog furnira, a u HŠ 3500.
kad bi on meni sredio takav rad i red, može mi doznačivati svaki dan po
jedno stablo cijele godine i za to ću platiti 70 kuna pristojebe za doznaku.

istina što kažeš, al da je po njemačkim zakonima 90% nas ne bi smjelo ući sa motorkom u vlastitu šumu:roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
kod nas ide šumariji 5km po metru ako siječeš iz svoje šume , znači njihovu doznaku i čekićovanje plaćaš iako siječeš u svojoj šumi
5km=2,5e
a čini mi se da trebaš izvaditi i posjedovni list koji se plaća 10e , za ovu ciftu nisam siguran
posjedovni list svakako trebaš izvaditi da bi imao dokaz da je to tvoja šuma
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
istina što kažeš, al da je po njemačkim zakonima 90% nas ne bi smjelo ući sa motorkom u vlastitu šumu:roll:
I jedva čekam da dođe do toga ..ovo kaj rade je sramota .
Nije problem sječa za ogrijev ...ali ostalo ....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Evo ja sam konkretno mislil na završen tečaj za rukovanjem pilom( teorija i praksa, psiho test( e tu bi pal već vidim:gitarist:), koji btw, nije đabe i nedaj Bože da ti se šuma nalazi blizu neke zaštićene zone ili parka pa još nastradaš zbog gaženja šumskog pokrova, itd.....ima toga još puno.....doduše sve zavisi u kojoj si saveznoj državi
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Evo ja sam konkretno mislil na završen tečaj za rukovanjem pilom( teorija i praksa, psiho test( e tu bi pal već vidim:gitarist:), koji btw, nije đabe i nedaj Bože da ti se šuma nalazi blizu neke zaštićene zone ili parka pa još nastradaš zbog gaženja šumskog pokrova, itd.....ima toga još puno.....doduše sve zavisi u kojoj si saveznoj državi


za sve što želimo trebamo papire.
mislim da je sada manji problem ta doznaka, posjedovni list - 10 minuta,
odlazak u šumariju i predaja zahtjeva - 1 sat, odlazak u doznaku - dva dana...
jednostavno neprocjenjivo.
meni je od uzimanja posjedovnog lista, katastarskog plana - pa do odlaska u doznaku
trebalo četiri i pol mjeseca.
ali dobro, sada više ne moram vaditi nikakve papire, jer sam u upisniku šumoposjednika
i samo moram pokazati iskaznicu.
nemam ništa protiv polaganja ispita za rad s motornom pilom, ali prijedlog je bio
da bi privatnici taj ispit morali polagati svake druge godine.
ispit 450 kuna, pa to je pljačka. nek pogledaju kako sjekači rade u HŠ. kako izgledaju
sjekači kod privatnika, katastrofa, u startasicama ruše stabla, u majicama kratkih rukava,
trenirke...

[QUOTE
kod nas ide šumariji 5km po metru ako siječeš iz svoje šume , znači njihovu doznaku i čekićovanje plaćaš iako siječeš u svojoj šumi
5km=2,5e
a čini mi se da trebaš izvaditi i posjedovni list koji se plaća 10e , za ovu ciftu nisam siguran
posjedovni list svakako trebaš izvaditi da bi imao dokaz da je to tvoja šuma[/QUOTE]

pa naši su onda još dobri, vaši to dobro debelo naplaćuju.
vi na deset metara drva morate prodati jedan za plaćanje doznake.
lijepo. Sad kad se toga kod nas dosjete.


i još nešto nevezano za temu, na stranicama jednog dnevnog lista je članak o susretu europskih šumoposjednika, pa si pročitajte što idioti namjeravaju. ostavio sam tri komentara.

LP
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
i još nešto nevezano za temu, na stranicama jednog dnevnog lista je članak o susretu europskih šumoposjednika, pa si pročitajte što idioti namjeravaju. ostavio sam tri komentara.

LP

Bolje da si nama ostavio link.
 
Na vrh