• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poučne priče, aforizmi, poslovice, anegdote

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Ovu je priču iz svog djetinjstva navodno ispričao bivši indijski predsjednik. Jednom je njegova majka za ručak njemu i ocu poslužila zagorjeli kruh. I dok je on nevoljko gledao u taj kruh i razmišljao da li da jede ili ne, njegov je otac uzeo komad i pojeo ga u tišini.
Nakon ručka, majka se ispričala ocu što mu je poslužila takav kruh, a on je samo rekao „Draga, sve je u redu, ja ga volim i takvog.“

Tu večer je prije spavanja otišao ocu poželjeti laku noć i pitao ga da li stvarno voli zagorjeli kruh.
„Zagorjelo jelo nije najgore što nam se može dogoditi. Zagorjeli kruh ne može nikoga povrijediti, a da sam prigovorio, ja bih povrijedio tvoju majku. Napravio bih puno veću štetu. Riječi ostaju duboko urezane u umu i u srcu.“
Često u obraćanju svojima bližnjima zanemarujemo način na koji to činimo. Ne biramo riječi i ne razmišljamo previše o tome kako će one utjecati na tu osobu. Ponekad je važnije događaje tolerirati i paziti na riječnik i ton jer riječi su moćne, a problem lošim izborom možemo pogoršati.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
U drevnoj Grčkoj (469 – 399 pr.n.e.), Sokrat je bio naširoko hvaljen zbog svoje mudrosti.
Jednog dana dođe mu poznanik vrlo uznemiren:
– “Sokrate, znate što sam upravo čuo o Diogenu ?”
– “Samo trenutak ” odgovori Sokrat. “Prije nego mi kažeš što si čuo napravit’ ćemo mali test. To se zove TROSTRUKI FILTER TEST.”
– “Trostruki filter?”
– “Točno, prije nego mi ispričaš o Diogenu, profiltrirat ćemo ono što mi namjeravaš reći . Prvi filter je istina. Jesi li apsolutno siguran da je ono što mi namjeravaš reći istina ?”
– “Ne, zapravo sam samo čuo o tome.”
– “Dobro, znači ne znamo je li to istina ili ne. Pokušajmo s drugim filterom, filterom dobrote. Je li ono što namjeravaš reći o Diogenu nešto dobro?”
– “Ne, naprotiv…”
– “Dakle, želiš mi reći nešto o Diogenu što može biti loše, čak i ako nisi siguran da je istina ?”
Čovjek je slegnuo ramenima, malo zbunjen.
Sokrat je nastavio :
– “Vijest još uvijek može proći test jer postoji i treći filter, filter korisnosti. Hoće li ono što mi želiš reći o Diogenu biti korisno za mene?”
– “Ne, mislim da neće.”
– “Pa” zaključio je Sokrat, “ako ono što mi želiš reći nije istina, niti je dobro, niti korisno, zašto to uopće reći meni ili bilo kome drugome?”
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Jedan čovjek je dugo radio i štedio, i tako skupio veliko bogatstvo. Planirao je lijepo provoditi ostatak života, odmarajući se i smišljajući kako pametno uložiti novac. Najednom, pred njega je stupio anđeo Smrti koji je došao po njegov život. Čovjek je zaplakao, očajan, i naveo tisuću razloga da još malo produži svoje postojanje, ali anđeo je bio neumoljiv.

“Pokloni mi samo još jedan dan, molim te, i sve ono što sam stekao s toliko napora i znoja bit će tvoje.”
Međutim, anđeo nije obraćao pažnju na njegove riječi.

Čovjek je na kraju uspio izmoliti ustupak od nekoliko minuta kako bi napisao slijedeću poruku:”Tko god nađe ovu poruku, ako ima dovoljno za život neka ne gubi vrijeme na gomilanju blaga, već neka uživa! S tolikim svojim bogatstvom nisam uspio kupiti ni jedan dan."
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
U drevnoj Grčkoj (469 – 399 pr.n.e.), Sokrat je bio naširoko hvaljen zbog svoje mudrosti.
Jednog dana dođe mu poznanik vrlo uznemiren:
– “Sokrate, znate što sam upravo čuo o Diogenu ?”
– “Samo trenutak ” odgovori Sokrat. “Prije nego mi kažeš što si čuo napravit’ ćemo mali test. To se zove TROSTRUKI FILTER TEST.”
– “Trostruki filter?”
– “Točno, prije nego mi ispričaš o Diogenu, profiltrirat ćemo ono što mi namjeravaš reći . Prvi filter je istina. Jesi li apsolutno siguran da je ono što mi namjeravaš reći istina ?”
– “Ne, zapravo sam samo čuo o tome.”
– “Dobro, znači ne znamo je li to istina ili ne. Pokušajmo s drugim filterom, filterom dobrote. Je li ono što namjeravaš reći o Diogenu nešto dobro?”
– “Ne, naprotiv…”
– “Dakle, želiš mi reći nešto o Diogenu što može biti loše, čak i ako nisi siguran da je istina ?”
Čovjek je slegnuo ramenima, malo zbunjen.
Sokrat je nastavio :
– “Vijest još uvijek može proći test jer postoji i treći filter, filter korisnosti. Hoće li ono što mi želiš reći o Diogenu biti korisno za mene?”
– “Ne, mislim da neće.”
– “Pa” zaključio je Sokrat, “ako ono što mi želiš reći nije istina, niti je dobro, niti korisno, zašto to uopće reći meni ili bilo kome drugome?”
Zbog tri filtera Sokrat nikad nije saznao da mu Diogen posjećuje ženu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kaj bi dobil da je znal? Nekaj dobroga, mir u duši, ili upravo suprotno?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Bio jednom jedan bogati trgovac koji je imao četiri žene.
Najviše je volio svoju četvrtu ženu. Poklanjao joj je bogate poklone, brinuo se o njoj dajući joj svo materijalno bogatstvo.
Također je volio i svoju treću ženu. Bio je ponosan na nju i uvijek je pokazivao svojim prijateljima. Ali uvijek je postojao strah kod njega da će ga ona napustiti i otići s nekim drugim daleko od njega.
Volio je i svoju drugu ženu ona je pažljiva i brižna prema njemu. U stvarnosti, njoj se najviše ispovijedao. Kad kod bi trgovac imao problem prilazio bih svojoj drugoj ženi koja bi mu uvijek pomogla i vodila bi ga kroz teška vremena.
Ali trgovac je imao i svoju prvu ženu, koja mu je bila vjerna i pomagala mu godinama da stekne svo to bogatstvo. Brinula se o domaćinstvu i obitelji. Međutim, trgovac je nije volio i jedva da ju je primjećivao.

Jednoga dana trgovac se razboli. Znao je da će umrijeti uskoro. Razmišljao je o svom bogatstvu i životu punom blaga, pa reče sebi: “Imam četiri žene. Ali kada umrem, ostati ću sam.”
Odluči on razgovarati s njima, pa upita prvo svoju četvrtu ženu: “Volim te najviše od svih. Davao sam ti sve najbolje stvari i brinuo se o tebi. Sada umirem i htio bih da me slijediš kroz moju smrt.” Ona se iznenadi: “Ne dolazi u obzir” odgovori mu ona i napusti ga ne rekavši ni riječi više.
Njen odgovor mu probi grudi poput oštra noža. Tada trgovac, sav utučen, upita svoju treću ženu: “Volio sam te i uvijek bio u tvom društvu. Sada kada umirem, želiš li me pratiti kroz smrt?“ „Ne,“ odgovori ona, „život je tako dobar ovdje i čim ti umreš ponovno ću se udati za drugoga.” Te riječi slomiše trgovčevo srce.

Upita potom svoju drugu ženu: “Uvijek sam te pitao za savjet i ti si mi pomagala. Sada ponovo trebam tvoju pomoć. Kada umrem hoćeš li biti uz mene?“ „Na žalost, ne mogu ti više pomoći,“ odgovori mu druga žena. „U najbolje slučaju otpratiti ću te do groba.” Njen odgovor ga pogodi poput munje i on se sruši bez riječi duboko razočaran.
Tada začuje glas: “Ja ću ići s tobom. Slijedit ću te bez obzira gdje ćeš ići.” Trgovac podigne pogled prema svojoj prvoj ženi. Bila je tako jadna, neuhranjena. S tugom u grlu trgovac reče: “Trebao sam se bolje brinuti o tebi. Ti me jedina nisi napustila.”

U stvarnosti, svi mi imamo četiri žene…
Četvrta žena je naše tijelo. Bez obzira koliko se brinuli o njemu, napustit će nas kada umremo.
Naša treća žena je naše bogatstvo i ono što imamo u materijalnom svijetu. Kada umremo sve odlazi drugima.
Druga žena je naša obitelj i prijatelji. Bez obzira koliko bili bliski s njima, u najboljem slučaju će nas ispratiti do samoga groba.
Prva žena je naša duša. Često zanemarena u traganju za materijalnim bogatstvom i privremenim užicima. Ona nas jedina prati iz života u život.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Sokrat je napisao i ovo - "U svakom slučaju se ženi. Ako dobiješ dobru ženu - bit ćeš sretan, a ako dobiješ lošu - postat ćeš filozof"
Vjerojatno se to odnosilo i na njega.
Znači li to da velika večina današnjih muškaraca ima dobre žene kad među nama nema puno filozofa?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ne.
To znači da su ih dovele na svoj nivo, a onda su ih dotukle iskustvom :)
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Jedna je žena dovela svoga sinčića Mahatmi Gandhiju i zamolila ga:
"Reci mu da više ne jede kolače."
"Budi tako dobra pa ga dovedi za tri dana", odgovori Gandhi.
Nakon tri dana dođe žena, a Gandhi reče dječaku:
"Nemoj više jesti kolače!"
Žena upita:
"Zašto smo morali čekati tri dana da bi mu to rekao?"
Mahatma odgovori:
"Zato što sam prije tri dana i ja jeo kolače."


Kad bi svi koji zapovijedaju, propovijedaju ,preporučuju, viču, potiču, odlučili činiti ono što traže da drugi čine, ovaj bi svijet bio raj na zemlji.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Na vijest da im je umro zajednički dobrostojeći prijatelj, jedan od žalobnika upita drugoga:"Koliko je ostavio?"
"Sve", odgovori ovaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
F. Porsche i Bog

Nakon smrti, izumitelj poznatog automobila Ferdinand Porsche dođe u raj.

Tamo ga dočeka Sveti Petar rječima:
- Gospodine Porsche, zbog vaših zasluga u kreiranju poznatog automobila kao i doprinosu automobilskoj industriji možete poželjeti što god hoćete i ja ću vam to ispuniti.

Porsche se malo zamisli, pa reče:
- Dozvolite mi da malo porazgovaram s Bogom.

Sveti Petar se složi i odvede ga u Božje prostorije.

Porsche upita Boga:
- Dragi Bože, Vaša kreacija "žena" ... čime ste bili zauzeti dok ste je stvarali?

- Kako to misliš? - upita Bog.

Porsche:
- Znate, Vaša kreacija je puna grešaka. Pogledajte:
- prednja strana nije aerodinamična
- proizvod je preglasan
- održavanje je preskupo
- pet do šest dana u mjesecu je potpuno neupotrebljiva
- zadnja strana visi previše
- konstantno se mora farbati i dorađivati
- prednje lampe su premalene
- potrošnja je prevelika

Bog se zamisli, pa reče:
- Gospodine Porsche, možda je to i istina, ali statistički gledano, više muškaraca vozi moj izum, nego vaš!
 
Posljednje uređivanje:

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Prije 100 godina svi su imali konje samo su jako bogati imali auto.
Danas svi imaju aute, a samo bogati imaju konje.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,272
Tako isto pitali Avdu Sidrana(poznati BiH književnik i scenarista):
"Pratiš li Avdo fudbal??"
Veli on:
"Ma jok,,, pratio sam dok je sirotinja igrala,, a bogati gledali,,
a sad kad bogati igraju, a sirotinja gleda,, nepratim,,,"
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Rodila sam tri sina, svi su odrasli, škole završili, zaposlili se i kasnije oženili. Zasnovali su svoje obitelji i živjeli sa svojim suprugama odvojeno od mene.
Jednoga dana posjetila sam najstarijeg sina i zamolila ga da kod njih navečer prenoćim.
Ujutro rano zamolila sam snahu da mi donese vodu. Donijela mi je veliki bokal iz koga sam mogla piti. Popila sam malo vode a ostatak vode iz bokala sam prosula po posteljini kreveta na kojemu sam spavala.
Kada je snaha donijela jutarnji čaj, rekla sam joj: Draga snaho, ja sam se pomokrila u posteljinu za vrijeme spavanja, to se često događa starijim osobama. Kada je saslušala moje riječi, odmah je počela s povišenim glasom paljbu ružnih i pogrdnih riječi po meni, i na kraju mi je grubo rekla da trebam oprati posteljinu i staviti da se osuši.
Ako se to drugi puta dogodi, neće mi više dozvoliti da kod njih prenoćim. Ja sam se trudila prikriti svoju ljutnju i razočarenje, a zatim sam oprala posteljinu i stavila da se suši. Nakon toga sam napustila njihov dom.

Istoga dana posjetila sam srednjeg sina i prenoćila kod njih. Ponovila sam istu radnju s vodom i posteljinom ujutro i kod njih. Snaha je u prisustvu moga srednjeg sina, galamila na mene i vrijeđala me a moj sin je samo bio pasivni promatrač. Nije se ni potrudio da zaštiti svoju majku.

Napustila sam njihov dom i uputila sam se kod najmlađeg sina. Prenoćila sam kod njih i ponovno prosula ostatak vode po posteljini kreveta na kojemu sam spavala.
Kada je najmlađa snaha ušla u sobu sa čajem, rekla sam joj da je posteljina mokra jer sam se u snu pomokrila. Ona mi blago reče: Ne uzrujavaj se majko naša, to se često događa kod starijih osoba. KOLIKO PUTA SMO SE MI KAO DJECA POMOKRILI NA VAŠU ODJEĆU DOK SMO BILI MALI?!

Zatim je oprala posteljinu, osušila i namirisala. Poslije doručka ja sam rekla svojoj najmlađoj snahi: Kćeri moja, moj najdraža prijateljica mi je dala veću svotu novca da kupim zlatnu ogrlicu, narukvicu i naušnice njezinoj kćerki. Ja ne znam pravu mjeru, njezina kćerka je otprilike tvoje veličine i izgleda. Hoćeš li mi dozvoliti da uzmem mjeru tvog vrata i ruke radi ogrlice i narukvice?

Uzela sam joj mjeru, a zatim otišla u prodavaonicu zlatnog nakita i kupila vrlo skupi nakit.
Nakon izvesnog vremena došla su sva tri sina sa svojim porodicama na ručak kod majke.
Poslije ručka majka je na sto stavila skupocjeni kupljeni zlatni nakit kojem su se svi divili.
Zatim je njima ispričala da je ona, kada je prenoćila kod njih, prosula vodu po posteljini i da to zapravo nije bila mokraća. Sinovi i snahe su u čuđenju pogledali jedni druge.

Uzela je skupocjeni zlatni nakit i stavila ga na tijelo najmlađe snahe rekavši: Bog mi nije podario kćerke, nego vas trojicu sinova. Ovo je moja kćerka, kod nje ću ja, ako Bog odredi da doživim poznu starost, provesti posljednje dane svoga života kako bi ona meni pružila potrebnu njegu i pažnju.

Tada su starija dva sina s prijekorom i razočarenjem pogledali u svoje žene.

ČINI DOBRO I DOBRU SE NADAJ!
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,272
ZAŠTO TREBA PITI VINO!

Naučno je dokazano da , ako dnevno pijemo
jednu litru vode,za godinu dana u organizam
unesemo više od jednog kilograma bakterije
escherichija coli,koja se nalazi u fekalijama.
To znači da za godinu dana pojedemo više
od jednog kilograma fekalija.
Tako nešto se nemože dogoditi ako
pijemo vino.
Zbog alkohola u vinu nema bakterija
escherichija coli, takođe jer vinova loza profiltrira
vodu koju ugrađuje u grožđe.
Zato je puno primjerenije piti vino-i srati
gluposti, nego piti vodu i jesti govna!
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,272
Eeee on ga lijepo reče!!!

Čovjek, žrtvuje svoje zdravlje,,,
kako bi zaradio novac..
Zatim žrtvuje novac da,,
povrati svoje zdravlje,,,

Brine o budućnosti,,pa ne uživa u sadašnjošti
pa tako nedobiva ni sadašnjost ni budućnost,,,

Živi,, kao da nikad neće umrijeti,,,
aaa umre kao da nikad nije ni živio..

"
Dalai Lama"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pljačka

Tijekom pljačke banke u Zürichu, Švicarska, pljaškaš je prilikom upada vikao na sve prisutne u banci: "Svi dolje na pod i tišina! Novac pripada državi, ali tvoj život pripada isključivo tebi".
Svi u banci su uz najveću tišinu legli na pod. To se zove "koncept promjene razmišljanja". Promjena uobičajenog razmišljanja kod ljudi.

Kad je jedna gospođa jako provokativno ležala na stolu, pljačkaš je vikao i na nju: "Molim te, budi civilizirana. Ovo je pljačka, a ne silovanje".
To se zove "biti profesionalac". Fokus je samo na onome za što su obučeni raditi.
Kad su se pljačkaši vratili kući, mladi pljačkaš (master ekonomije) je rekao starijem pljačkašu (koji je završio samo 6 razreda osnovne škole): "Veliki brate, idemo računati koliko novca imamo".
Stariji pljačkaš je to glatko odbio rekavši: "Ti si jako glup. Imamo toliko novca da će nam trebati 3 dana da prebrojimo. Večeras kad upalimo TV, na vijestima će nam reći koliko smo odnijeli iz banke".
To se zove "iskustvo". U današnje vrijeme iskustvo je važnije od diploma i stečenog zvanja.
Dok su pljačkaši bili u bijegu, direktor banke rekao je supervizoru da momentalno pozove policiju, ali supervizor mu je odgovorio: "Čekaj, uzmimo prvo 10 milijuna za sebe i dodajmo ih na 70 milijuna koje smo upravo izgubili iz banke".
To se zove "plivanje sa plimom", konverzija nepovoljne situacije u vlastitu korist.
Supervizor reče: "Bilo bi dobro da nas ovako pljačkaju svaki mjesec". To se zove "ubijanje dosade". Vlastita sreća je važnija od posla kojim se bavite.
Sutradan, na vijestima je bila vijest da je 100 milijuna dolara opljačkano iz banke.
Pljačkaši broje i računaju, ali nisu mogli izbrojati više od 20 milijuna. Bili su jako ljuti i razočarani. "Riskirali smo naše živote, a dobili smo samo 20 milijuna".
Direktor banke je lagano uzeo 80 milijuna vrhovima prstiju.
"Izgleda da bi bilo bolje da smo se obrazovali, nego što smo postali razbojnici". To se zove "znanje je vrijedno koliko i samo zlato".
Upravnik banke je nasmijan i sretan jer je svoje gubitke na tržištu pokrio sada ovom pljačkom. To se zove "iskoristiti priliku".

Dakle, tko su pravi pljačkaši u ovoj priči?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Jedan uspješni biznismen ušao je u duboku starost i shvatio kako je došlo vrijeme da ga neko zamijeni.

Umjesto da sam izabere svoga nasljednika među svojim pomoćnicima ili svojom familijom, odlučio je uraditi nešto neuobičajeno. Pozvao je sve potencijalne kandidate, financijske direktore, šefove odjela i pogona, blagajnike, savjetnike i održao im sljedeći govor:
“Dragi prijatelji, došlo je vrijeme da ja završim moje poslovanje i odem u zasluženu penziju. Također, sada je najbolje odrediti novog generalnog direktora koji će voditi našu firmu u budućnosti… Odlučio sam da će to biti jedan od vas.”

Mladi perspektivni šefovi bili su zbunjeni…

“Dat ću svakome od vas po jedno sjeme. To je vrlo specijalno sjeme. Želim da ga posadite i zalijevate i da se ponovno okupimo sljedeće godine kako bismo vidjeli što ste učinili s njim. Tada ću odlučiti tko će biti moj nasljednik.”

Na tome je sastanku bio i Jim, i kao svi prisutni dobio je sjemenku.

Kada je stigao kući, podijelio je sa svojom ženom direktorovo razmišljanje i oni odlučiše zajedno njegovati sjeme iz kojega će niknuti biljka.

Pronašli su lijepu teglu, stavili gnojivo, uzeli termometar, pročitali nekoliko knjiga o njegovanju biljaka i živjeli u ritmu novosti iz tegle.

Svakoga su dana zalijevali zemlju i nestrpljivo iščekivali da nešto iznikne.

Nakon 20-tak dana, neki od Jimovih kolega već su počeli u uredu govoriti o biljci koja raste. I Jim je sa suprugom svakodnevno gledao u teglu, ali se ništa nije događalo. Prošlo je više od mjesec dana i još uvijek ništa dogodilo. Sada se već naveliko raspravljalo o biljkama.

Na zajedničkim ručkovima razmjenjivale su se praktične ideje o brzom rastu i Jim je shvatio kako jedino kod njega nema ničega i da je jedino on neuspješan.

Ni šest mjeseci kasnije ništa nije niknulo u Jimovoj tegli.

Počeo je vjerovati kako je u nečemu pogriješio. Možda previše vode ili loše gnojivo ili, pak, nešto drugo, što nije mogao objasniti. Znao je da je učinio najbolje što je mogao i bilo mu je žao što je bez rezultata.

Godina je uskoro došla kraju i mladi šefovi su se sa svojim biljkama ponovno okupili oko generalnoga direktora. Jim je rekao svojoj ženi da neće nositi praznu teglu, ali ga je ona, ipak, uspjela na to nagovoriti, rekavši mu neka pošteno kaže što se dogodilo. Osjećao je mučninu i podmuklu bol u trbuhu.

Ovo će, slutio je, biti za njega najneugodniji trenutak u životu. Ipak, znao je da je ona u pravu i bio je čvrsto uvjeren kako ništa nije pogrešno učinio. Unio je svoju praznu teglu u sobu za sastanke. Ugledao je na stolu različite, pažljivo odnjegovane, biljke. Sve su bile prelijepe, upravo, neodoljivo privlačne u svojoj bujnosti.

Stavio je, uz podsmijeh svojih prijatelja, svoju praznu teglu na pod. Bio je u pravu. Pred njim su bili tužni trenuci.

Kada je generalni direktor stigao, pogledom je preletio preko svih biljaka i pozdravio kandidate. Jim je pokušao biti što dalje od njega kako ne bi susreo njegov pogled.

“Kako ste ih samo lijepo odnjegovali!” – počeo je generalni direktor. “Vidim da mi neće biti jednostavno pronaći nasljednika…” I, u tom je času spazio praznu teglu. Zatražio je od potpredsjednika da ju donese i dovede vlasnika naprijed. Jim je protrnuo.

“Sada će mi se grohotno smijati… Možda će me izbaciti iz firme” – pomislio je.

Kada je istupio, generalni direktor ga je upitao što se to dogodilo s njegovom sjemenkom? I Jim mu je sve, iskreno i pošteno, ispričao. Generalni direktor zatraži od svih da sjednu – osim Jima. Pogledao ih je i rekao:

“Jim, veoma sam ponosan na tebe… Poštovani, Jim je novi generalni direktor firme!”

Svima je to izgledalo, gotovo, nestvarno, posebice Jimu.

“Pa… kako je to moguće? Moja tegla je prazna…”, – mucao je zbunjeno.

Stari generalni direktor pojasni: “Prije godinu dana ja sam svakome od vas dao sjemenku iz koje ne može ništa niknuti. Dao sam vam mrtvo sjeme, sterilno. Svaki od vas, kada je vidio da ništa ne raste, odlučio je zamijeniti ga zdravim sjemenom. Svaki od vas – osim Jima. Svi ste mi donijeli biljke i cvijeće od vašega sjemena, a ne od moga. Jedino je Jim ponosno prihvatio neuspjeh i imao dovoljno hrabrosti i poštenja da mi donese praznu teglu. Vi ste svi tražili uspjeh – po svaku cijenu, a Jimu je njegovo poštenje bilo važnije od uspjeha. Zbog toga je on danas generalni direktor…”

I nastavi:

“Ako sijete poštenje, požnjet ćete povjerenje.
Ako sijete dobrotu, požnjet ćete prijateljstvo.
Ako sijete poniznost, požnjet ćete pravu veličinu.
Ako sijete jednostavnost, požnjet ćete trajnu radost.
Ako sijete otvorenost, požnjet ćete respekt.
Ako sijete odanost, požnjet ćete uspjeh.
Ako sijete oproštaj, požnjet ćete pomirenje.
Ako sijete iskrenost i ljubav, požnjet ćete vječnu radost i sreću.
Zato, pazite što sijete, jer to će nam odrediti što ćemo kasnije žeti.”
 

Najnoviji postovi

Na vrh