• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PREDNJA HIDRAULIKA

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
markach kaže:
nemam prednju hidrauliku ali i ja isto razmišljam o njoj
moje mišljenje je zašto možda ići na neku fiksnu širinu(a obično je to tako) već kad se doma slaže mogu biti poluge (ne fiksne) to jest kao zadnji hidraulik ,na primjer Deutz intrac nema fiksno naprijed

Takva izvedba je malo kompliciranija no može s izvesti; ali opet moraš misliti na mogućnost preloma poluga da ti ne stoje daleko van ispred traktora kada ih ne koristiš jer to može biti prilično opasno. To je jedno od mjesta gdje je majstor od M.M. napravio veliku sigurnosnu i praktičnu pogrešku...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
zjockoo kaže:
markach kaže:
nemam prednju hidrauliku ali i ja isto razmišljam o njoj
moje mišljenje je zašto možda ići na neku fiksnu širinu(a obično je to tako) već kad se doma slaže mogu biti poluge (ne fiksne) to jest kao zadnji hidraulik ,na primjer Deutz intrac nema fiksno naprijed

Takva izvedba je malo kompliciranija no može s izvesti; ali opet moraš misliti na mogućnost preloma poluga da ti ne stoje daleko van ispred traktora kada ih ne koristiš jer to može biti prilično opasno. To je jedno od mjesta gdje je majstor od M.M. napravio veliku sigurnosnu i praktičnu pogrešku...
Markach, nemoj raditi takav tip poluga jer nisu dobre. Naime, dobre su za nošene priključke, poput rasipača, šprice, kosilice i sl., no nevaljaju ako se koriste gurani priključci npr. ralica, jer ima tendenciju bježanja u stranu i sl.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
ZJ kaže:
Markach, nemoj raditi takav tip poluga jer nisu dobre. Naime, dobre su za nošene priključke, poput rasipača, šprice, kosilice i sl., no nevaljaju ako se koriste gurani priključci npr. ralica, jer ima tendenciju bježanja u stranu i sl.

Slažem se; gurani priključci ti neće biti baš upotrebljivi jer ćeš kod zakošenja npr. ralice imati veliki bočni pomak i zbog toga nećeš moći kvalitetno raditi s takvim priključcima. naravno, mogu se i MORAJU staviti španer poluge, no ipak...a i ova širina od 870 mm je standard i odgovara na većinu priključaka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kakve poluge moraju biti da podnašaju bocno opterecenje , da niste malo tabrijali :scratch
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Gle, ja sam puno radio s time, osobito s ralicom sa teškim materijalima. To mora biti fiksno što se tiče bočnog posmaka jer i kad je fiksno uslijed velikog otpora može ti baciti traktor u stranu. Poluge nisu i nesmiju biti od običnog materijala jer bi se savinule.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ipak ste zabrijali

kad govorimo o preguravanju matrijala razlikujemo tri vrste dozera
i to:
buldozer , angldozer i tildozer .Svak služi za svoju namjenu koga zanima više ima google ;)
Po meni je najucinkovitiji tildozer , nijh ima najviše iako ih mnogi ne razlikuju pa ih sve redom nazivaju buldozerima .
Zjocko tvoja daska je bila daleko naprijed (radi zakošenja u stranu) odnosno angldozera i kad bi se usjekla u zemlju na traktor bi djelovao veliki bocni moment koji rus nije mogao podnjeti :lol: i nije baš smiješno ali tako je ,i svi znamo zašto .
Zakošena daska (angldozer) je jedino prakticna za snjeg i to u kobinaciji s plivajucim razvodnikom inace ti graba ne gine :lol: .
Za sve drugo"anglanje" je jedino greder zakon
U normalnim okolnostima rad s buldozerom i tildozerom ne "prizvodi" velike bocne sile i polužje uobicajih dimenzija se lako nosi s dozerom .
Ako netko misli ozbiljno koristiti ph za doziranje , mehanizam za "tilanje " daske se odmah isplati
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
zjockoo kaže:
ZJ kaže:
Markach, nemoj raditi takav tip poluga jer nisu dobre. Naime, dobre su za nošene priključke, poput rasipača, šprice, kosilice i sl., no nevaljaju ako se koriste gurani priključci npr. ralica, jer ima tendenciju bježanja u stranu i sl.

Slažem se; gurani priključci ti neće biti baš upotrebljivi jer ćeš kod zakošenja npr. ralice imati veliki bočni pomak i zbog toga nećeš moći kvalitetno raditi s takvim priključcima. naravno, mogu se i MORAJU staviti španer poluge, no ipak...a i ova širina od 870 mm je standard i odgovara na većinu priključaka.

trenutno ne slažem ph ali imam u planu ,mislio sam na takav tip poluga zbog različitih priključaka i širina kopčanja i naravno sa španerima ,koristio bi je valjda najviše neki paker valjak ili slično pa onda tek ralica ili greda ....
puno sam toga si zamislio ali sve je to izvedivo na neki način, dosta košta,al sve ima svoje
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Puknuti, slažem se s tobom, no ipak, to mi je bila prva ph, jel, a nauči čovjek neke stvari s vremenom... :mrgreen:
Poluge su bile duge jer sam ja trebao dobiti na visini podizanja, koju sad riješavam na drugačiji način, no naravno, nitko nezna sve odmah. Tilt daska je najbolja i meni je ta opcija na njoj bila u planu, no presudila je financijska strana pošto sam pravio masivnu ralicu sa novim cilindrima po narudžbi da dobijem potpore s obje strane i idealni kut zaokretanja pa je dosta otišlo na te "sitnice" i nije bilo mogućnosti da napravim i tilt koji je svakako koristan u bilo kakvom ozbiljnom radu kao npr. planiranju zemljišta.
Markach, prvo točno odredi što namjeravaš koristiti na ph, a onda razmisli koja izvedba poluga ti treba. Moguće je napraviti i međuokvir na kojem ćeš moći podesiti širinu priključnih kuka te tako dobiti na svestranosti upotrebe priključaka...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
poceo sam praviti prednju hidrauliku za mog rusa , pitaj boga na sta ce to liciti :oops:

ustvari prepravljam postojecu konstrukciju koja mi je sluzila samo za dasku naprijed , poluge ce biti podesive po sirini nesto slicno kao zadnje poluge , znaci polovina poluga ce biti ram napravljen od cijevi 80X80mm njih ce 2 klipa vuci nagore
na kraju te prve polovine bice bolcnovi koji stoje uspravno tako da se ona druga polovina poluga koja ce biti napravljena od plocevine i koja ce imati spanere sa unutrasnje strane
znaci kad koristim PH samo zakacim spanere a kada ne onda otkacim spanere i prednje dijelove poluga samo preklopim jedan prema drugom i tako dobijem da mi ne strce naprijed
problem kod rusa je sto je naprijed previsok i mnogo mora da se mozga oko polozaja poluga , a ne bih mnogo da izgubim na klirensu
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Savoris, ako praviš ph za Rusa koji ima jednaku šasiju kao 820 onda imam nešto za tebe. Javi mi čim vidiš post, jer vjeuj mi, neće ti biti na odmet.. :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
kako da se javim kad me zeza forum , cijeli dan nesto steka

evo javljam se , imas u profilu i moj msn pa se cujemo

inace nesto ovako sam razmisljao da napravim

pogled odozgo , crtano u paintu na brzaka ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Evo ovako sam ja to zamislio...




Detalje ću ti poslati na PP, pa ako želiš možeš izraditi ph prema tom idejnom nacrtu...
Slike skini s PP tako da ih vidiš u cijelosti pošto će ih veličina prozora u ovom pregledniku sigurno srezati sa strane.

:mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
OHOHOHOOOOO
prvo predobro nacrtano , jel to autocad?
drugo dobro i zamisljeno nema sta
trece posalji detalje samo da vidim koje debljine ploca si zamisljao , mada sad je kasno da radim na ovaj nacin

i jedna sugestija vidim da ti kacanje toplinka je pomjereno malo naprijed , preko cilindara
moje misljenje je da poluge treba pomjeriti malo nazad tako da unutrasnji bolcnovi dodju skoro ispod diferencijala jer se time dobija da prikljucak (u vecini slucajeva kasika) bude sto blize traktoru
isto tako zadnje bolcnove poluga treba spustiti maksimalno (razumno da se ne izgubi na klirensu) jer ce teako kada spustis maksimalno dole poluge stajati prirodnije

malo sam komplikovano napisao nadam se da me razumes ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Sve mi je jasno što si napisao; možeš i tako napraviti, no kad pogledaš dimenzije poluga na nacrtu, vidjet ćeš da nisu dugačke kao što su bile na mojoj prvoj ph. Promijenio sam geometriju kopčanja i dužinu cilindara i to je riješilo problem visokog podizanja.
Nije AutoCad, ovo je Corel Xara i moja osobna umjetnička sposobnost :mrgreen:
AutoCad i Solidworks namjeravam ovih dana instalirati jer trenutno ih nemam pošto sam promijenio kompjuter...bude i tamo nacrta, oni programi mi se još više sviđaju jer ipak Corel je 2D program i sve ovo je "pješke" nacrtano pomoću likova, a ne rotacijom prostornih objekata. :blackeye
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
koliko si zamislio da budu debele ove narandzaste ploce ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
savo za tebe je ovo "tu mač"
Neispravan link obrisan!
gledaj tehniku dizanja..ovo je tu s foruma ..sva čast na ideji
Neispravan link obrisan!
ne odvajaj se od plocevine deblje od 10 mm
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Neispravan link obrisan!

ovo je dosta jednostavno, samo što se nemože koristiti zadnja kada i prednja "hidraulika"...
možda to uskoro bude u planu kod mene... :D
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
savoris kaže:
koliko si zamislio da budu debele ove narandzaste ploce ?

2.5 cm, no dovoljno je i 2 cm u slučaju da drugačija nije dostupna... Što se mene tiče ja uvijek nastojim stroj napraviti malo jačim tako da se mogu potpuno pouzdati u njega u svim poslovima i uvjetima.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Mrki88 kaže:
http://img210.imageshack.us/img210/8815/p1300026sf1.jpg

ovo je dosta jednostavno, samo što se nemože koristiti zadnja kada i prednja "hidraulika"...
možda to uskoro bude u planu kod mene... :D

Ovo na Ursusu je samo privremeno rješenje i mislim da nema neke velike uštede s obzirom na to da je mogao staviti jedan manji hidraulični cilindar koji se može povoljno nabaviti iz druge ruke. Najveći nedostatak je što nema mogućnost pritiska prema dolje što je, iz mog iskustva, veoma bitno kod bilo kakvog ozbiljnijeg amaterskog rada sa ralicom, a i nekim drugim priključcima za koje nije poželjno da "plove" po terenu...
No, u redu, čovjek se dobro dosjetio i sigurno si je znatno olakšao posao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
zjocko ja nikako nemozem da nadjem onu temu gdje je objasnjena tvoja predhodna ralica koju si imao :scratch
trazim ali NEMA :blackeye
 

Najnoviji postovi

Na vrh