• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prednji paker valjak.

R

Ratarko

Guest
Zjockoo
worship.gif


jd4755 paker valjak ne može planirati zemlju na ovaj način kao što zjockoo-ov stroj radi . Paker samo sjeće zemlju dok ovo čudo nivelira i opet po mojem sudu bolje sitni jer je sav gornji sloj zemlje u dubini noževa fizički natjeran da prođe ispod grede i na taj način se mrvi i usitnjuje . Možda se rješenje nazire u dvostrukom ( ili jednostrukom ali sa malo gušće raspoređenim noževima ) paker valjku sa nivelir gredom i noževima iz njega kao što je zjockoo napravio :idea:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Eto, neznam za paker valjak, no ovdje sam stavio noževe na 14 cm razmaka, nisam se usudio bliže baš zbog začepljivanja. Najveća radna dubina im je 20 cm, to je možda moglo biti više, al opet tada će doseći ostatke kukuruzovine. Soju nemamo pa se oko toga ne brinem. Prvenstvena namjena i ideja je bila eliminirati trešnju kod prvog prohoda tanjuračom jer ako je npr bila mokra jesen kada se oralo i zemlja se nije rasipavala na proljeće tanjuramo po brdima i dolinama, ko da se voziš po lomljenom kamenju, barem prvi put, a ovako se nadam da će se to spriječiti, ustvari sam prilično siguran da bude dobro. Prva ideja mi je inače bila da takve noževe stavim na plug iza svake brazde po 6 pa da se stvar riješi već kod oranja, no tu sam se bojao zaštopavanja i povećanja otpora koji odmah povećava potrošnju itd. znate već što to sve poteže. Ovako će valjda biti dobro...vidjet ćemo kad bude počelo pravo tanjuranje, sada ni nisam radio više prohoda da ne utabam zemlju jer je još vlažna i ne bi se baš tebalo gazit po njoj jer neće ništa rasti inače...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ratarko ,ako treba nivelirati zemlju može koristiti roto drljaču koja ima nivelir dasku između klinova i valjka i sve je napravio u jednom prohodu.Jedini problem je razbacivanje gnojiva po brazdi ako je jako neravno.Za rotodrljaču nije toliko bitno jer se ide sporije.
 
R

Ratarko

Guest
Naravno da može sa rotodrljačom .
Samo sam htio napisati da paker valjak ( pogotovo kao iza pluga što ide ) radi jako malo posla .
Na mojoj zemlji samo pravi crte i ništa drugo ... ako je prešao preko buse zemlje ona pukne ali to je to , nema nikakav drugi učinak a težak je više od 1300 kg na 3 metra sa 16 prstenova 900 mm promjera .
 
Na vrh