• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za gnojenje vočnjaka?

T

task

Guest
Kod podizanja nasada voćnjaka svi preporučuju gveđi stajnjak, zanima me
što mislite o gnojenju ovčjim stanjakom.
 
P

pozna

Guest
Re: Stajnjak

ja bih za ovcji gnoj pitao struku,koliko znam ovcji je puno jaci,mozda i grijesim,al sigurno bi se dobro raspitao
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Stajnjak

Naravno,ovčji gnoj je puno jači,ne znam točno koliko,ali treba bit oprezan s njime,jer veća količina može spaliti biljku...
 
M

Mister x

Guest
Re: Stajnjak

Mi smo planirali ove jeseni sadnju tako da smo dvije prikolice stajskog gnojiva doveli na prolječe da se ohladi i sad je već hladan i spreman za staviti pod korijen sadnica
 
A

atomizer

Guest
umjetno gnojivo

:twisted: jel znate da več najavljuju kod nas u podravini metar gnojiva 7-20-30 po 700kn? pa sa čime bumo išli u sjetvu?
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: umjetno gnojivo

U Sloveniji je 100 i nešto sitno eura metar!! :evil:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: umjetno gnojivo

Pa ići ćemo u sjetvo upravo s tako skupim gnojivom. Isplati li se sijati bez?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: umjetno gnojivo

Možda im netko treba reći da nafta pada, da će vjerovatno otići na 114 p amožda čak i na 80. Sad love još malo u mutnom, ai cijena pšenice klizi dole, kukuruz neće iamti veliku otkupnu cijenu, znači love u mutnom da maksimiziraju profit, ako već kupujete tako skupo gnojivo, kupite dionice petrokemije. Kad im cijena skoči zbog dobrih rezultata, prodajte i amortizirajte cijenu gnojiva ;)
 
B

bono

Guest
Re: umjetno gnojivo

IJel ima netko informaciju kako se kreću cijene NPK gnojiva u Mađarskoj? Da li se nama blizu "grane"isplati možda tamo...Atomizer, ti si otvorio ovu temu i blizu si mene, da li ti imaš kakvu informaciju?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: umjetno gnojivo

Ovi po uvoznim cijenama a svi ostali plaćaj ;)

NN 91/03
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ŠUMARSTVA
1164
Temeljem članka 19., Zakona o kvaliteti, kontroli kvalitete i prometu mineralnih gnojiva (»Narodne novine«, 43/92 – pročišćeni tekst, 26/93 i 29/94), članka 4. Zakona o poljoprivrednom zemljištu (»Narodne novine« 66/01) i članka 202. stavak 1. Zakona o općem upravnom postupku (»Narodne novine«, br. 53/91), Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva objavljuje
DUPUNU POPISA
UPISANIH U REGISTAR MINERALNIH GNOJIVA, ORGANSKIH GNOJIVA I POBOLJŠIVAČA TLA (»NARODNE NOVINE« 10/01 I 72/02)
67. AGRARIA BANOVAC d.o.o. Pazin, upisuje u Registar mineralnih gnojiva;
AMONIJEV SULFAT – N-20,5%
NPK = 15:15:15
TRIPLEKS
NPK = 5:10:25 + 12 SO3
SUPERFOSFAT
UREA 46%
Navedena mineralna gnojiva proizvode se i uvozi je od firme Fabbrica Cooperativa Perfosfati – Cerea, Italija.
68. AM GORUP d.o.o. Zagreb, upisuje u Registar mineralnih gnojiva;
Pojedinačno mineralno mikro gnojivo AGRIFER 6%
69. AGROKEMIJA d.o.o. Zagreb, upisuje u Registar mineralnih gnojiva, specijalno mineralno gnojivo MAHEX.
Navedeno gnojivo proizvodi se i uvozi od tvrtke AGRORUŠE – RUŠE iz Slovenije.
70. POLJO POSAVEC d.o.o., Dunjkovec, M. Gupca 5 Nedelišće, upisuje u Registar mineralnih gnojiva, proizvode; NPK GNOJIVA pod nazivom:
PETERS PROFESSIONAL
NPK = 10:52:10 + ME
NPK = 20:20:20 + ME
NPK = 27:15:12 + ME
NPK = 10:30:20 + ME
PETERS EXCEL
NPK = 18:10:18 +2MgO+ ME
NPK = 13:10:23 +3MgO+ ME
NPK = 13:5:20 +7CaO +2MgO+ ME
UNIVERSAL
NPK = 18:11:18 +2MgO+ ME
OSMOCOTE EXSACT
NPK = 15:9:9 +3MgO+ ME
OSMOCOTE PLUS
NPK = 15:1 :12 + 2MgO + ME
AGROBLEN
NPK = 14:20:10 + 2MgO
SIERRABLEN
NPK = 28:5:5 + Fe
SAVASTRENE – Fe
Navedena gnojiva proizvode se i uvoze iz Nizozemske od firme Scotts International B.V. Nijverheidsweg 1-5, 6422PD Heerlen, The netherlands P.O. Box 2702, 6401DE Heerlen, The Netherlands.
71. AGROVAL d.o.o. Buzet upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, miješana mineralna gnojiva
NPK =15-15-15- uvoz iz Italije
NPK = 15-15-15 uvoz iz Italije
72. VETERINA d.o.o. razvoj proizvoda, Svetonedeljska 2, Kalinovica Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva; tekuća mineralna gnojiva
FOLIFERTIL B
FOLIFERTIL T
73. JAMATIVA d.o.o. Vrgorac, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složena NPK gnojiva:
NPK 15-15-15 uvoz iz Grčke
NPK 5-18-30 uvoz iz Italije
NPK 5-10-25 uvoz iz Italije
NPK 5-20-30 uvoz iz Italije
74. Poljoprivredni obrt AGRO PAULA upisuje se u Registar gnojiva:
– organsko biološko gnojivo HUMUS-H
– univerzalni supstrat VRTNI SAN
75. ŽITO d.o.o., Osijek, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složeno kompleksno mineralno gnojivo:
NPK 15:15:15 – zemlja podrjetla Austrija
76. ŽITO d.o.o. Osijek, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva:
– UREA 46% – zemlja podrijetla Rumunjska
– UAN – zemlja podrijetla Mađarska
77. SIGAL d.o.o. Zagreb, upisuje se u Registar, uvozna mineralna gnojiva:
PK 0-10-30 + 3 MgO + 0,1 B
PK 0-10-30 + 0,2 B
PK 0-20-30 granulirana gnojiva – zemlja podrijetla – Austrija
78. SIGAL d.o.o. Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva
NPK 0-29-20 – granulirano gnojivo – zemlja podrijetla – Austrija
79. PARITER, Poljoprivredna zadruga SUZA, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva:
TCN -26%
NPK 15:15:15
NPK 8:16:30 za navedena gnojiva, zemlja podrijetla –Mađarska
80. EURO-BROD d.o.o., Slavonski Brod, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, pojedinačno kalijevo makro gnojivo, KALIJEV SULFAT-zemlja podrijetla – Finska
81. BA-MI AGRO d.o.o. Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, gnojiva iz uvoza;
FOLIAREL, praškasto mikrognojivo
FOLIAREL LIQUID tekuće mineralno mikrognojivo
82. BA-MI AGRO d.o.o. Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, gnojivo iz uvoza
LAFOLAN folijarno gnojivo
LAMAG Ca folijarna gnojivo
SULFIKA SNP folijarno gnojivo
83. SJEME d.o.o. Split, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, gnojivo iz uvoza
IDRON 20-20-20 + mikro
IDRON 18-18-18 + mikro
IDRON 10-5-40 + mikro
IDRON 16-8-24 + mikro
IDRON 9-50-9 + mikro
IDRON 10-5-23+8+2 + mikro
MICROPHOS 10-46-0+Mo+Zn
SEQUFILL 6,0 T 6% Fe kelat
KALCIJEV NITRAT
EVERLAST
ORTFRUTCAL, zemlja podrijetla Italija
84. YURA d.o.o. Čakovec, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, gnojiva iz uvoza;
NPK 5-20-30 S
NPK 5-20-30 S + 0,5 B
NPK 7-14-21 S
zemlja podrijetla gnojiva je R. Slovačka
85. JAMATIVA d.o.o., Vrgorac, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
granulirani – KAN 27% uvoz iz Grčke
86. AM GORUP d.o.o. Klanjec, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
UREA 46% – zemlja podrijetla Rumunjska
87. MOTIO AGRI d.o.o., Osijek, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
NPK 16:16:16 – zemlja podrijetla – Rusija
88. GORAN poljoprivredno ekološki obrt, vl. Goran Trtanj, Smilčić, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
– organsko gnojivo – HUMUS – kalifornijskih gujavica
89. AM GORUP d.o.o. Klanjec, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva,
KAN 27 % N – zemlja podrijetla Mađarska
90. ŽITO d.o.o., Osijek, upisuje u Registar mineralnih gnojivo, složeno kompleksno mineralno gnojivo,
NPK 15:15:15 – zemlja podrijetla Mađarska
91. GRAMEX d.o.o. , Prelog, upisuje se u Registar gnojiva;
NPK 5-20-30 (S) – složeno mineralno kompleksno NPK gnojivo – zemlja podrijetla Slovačka
NPK 7-14-21 (S) – složeno mineralno kompleksno NPK gnojivo-zemlja podrijetla Slovačka
KALIJEVA SOL – KCL (60%) – pojedinačno K – gnojvo – – zemlja podrijetla Rusija
MONOAMONIJEV FOSFAT (MAP) – složeno NP-gnojivo-zemlja podrijetla Rusija
92. POLJE d.o.o. Veliki Bukovec, upisuje se u Registar gnojiva – poboljšivača tla;
BRILL SUPSTRATI – poboljšivači tla, hranjivi supstrati za uzgoj bilja,
TONERDE 1, TYP 2, TYP 3, TYP 4, TYP 5, TONERDE 6, PRO PRIMULA, PRO START, PRO CLASIC, PRO PLIMA I OSEKA, BIJELI TRESET, WPS FINE F, UNIVERZAL MIX, BLIMENERDE, BALKONPFLANZENERDE, AUSSAATERDE,
Za navedene supstrate, zemlja podrijetla je Njemačka.
93. GORUP d.o.o. Klanjec, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
UREA 46 % – zemlja podrijetla Mađarska
94. PANON FIS d.o.o. Koprivnica, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva;
NPK 15:15:15 –zemlja porijekla Slovačka
Amonijev sulfat 20,5 % – zemlja podrijetla – Italija
95. CROZA d.o.o. Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složeno NPK mineralno gnojivo;
NPK = 12:12:17 + 2 + 7 (sa borom i cinkom) – zemlja podrijetla Češka
96. Poljorivredni obrt AGRO PAULA, upisuje u Registar gnojiva;
Organski supstrat AGROPAULIN SUPSTRAT
97. KLAS d.o.o. Beničanci, upisuje se u Registar minerlnih gnojiva, složeno kompleksno mineralno gnojivo;
NPK 15:15:15 – zemlja podrijetla – Mađarska
KAN 27 % – zemlja podrijetla – Mađarska
98. TŽT d.o.o., Križevci, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složeno NPK mineralno gnojivo:
NPK = 15:15:15 – zemlja podrijetla – Mađarska
99. AGROMIX d.o.o., Slavonski Brod, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složeno NPK mineralno gnojivo,
NPK = 15:15:15 – zemlja podrijetla – Mađarska
100. ŽITO d.o.o., Osijek, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, AN(amonij nitrat) jednostavno mineralno gnojivo,
AMONIJ NITRAT – zemlja podrijetla – Mađarska
101. BIO-PARTNER d.o.o., Koprivnica, upisuje se u Registar gnojiva, uvozna humusna gnojiva pod imenom:
TERRA-VITA R – zemlja podrijetla Mađarska
BIOMIT PLUSSZ – zemlja podrijetla Mađarska
BACTO FIL A I B – zemlja podrijetla Mađarska
102. SIGAL d.o.o., Zagreb, upisuje se u Registar mineralnih gnojiva, složeno NPK mineralno gnojivo,
NPK = 15:15:15 – zemlja podrijetla – Austrija.
Klasa: 320-11/03-01/16
Urbroj: 525-2-03-1
Zagreb, 26. svibnja 2003.
Ministar
mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Koliko gnojite po hektaru godišnje.

Dakle, koliko gnojite, u jesen i proljeće, i čime.
Znači ako je obavljena meliorativna gnojidba i zemlja je spremna za sadnju(svi parametri gnojidbe su OK), koliko u sljedećim godinama gnojite? Zanima me za šljivu, ali i ostalo voće. Zanima me koliko se gnojiva troši i kojeg godišnje. Ne mislim samo na umjetna gnojiva već i stajnjak!
hvala!
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

nemam iskustva sa šljivom ali ja koristim 7-20-30 u jesen oko 15 dkg ili ti čaša od jogurta po vočki ( 2-4 god) a u proljeće bacim u dva ili tri navrata po pola šake NPK ILI 15-15-15 ALI MALO MANJE.
POTROŠIM OKO 200 KG PO HA.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

Koliko sam ja negdje procitao 7-20-30 bi trebalo ici u jesen, a onda KAN (odnosno dusik) u dva-tri navrata (ukupno 10-15 dkg KAN-a po vocki staroj 2-3 godine)
 
W

wajbul

Guest
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

parametar kaže:
Dakle, koliko gnojite, u jesen i proljeće, i čime.
Znači ako je obavljena meliorativna gnojidba i zemlja je spremna za sadnju(svi parametri gnojidbe su OK), koliko u sljedećim godinama gnojite? Zanima me za šljivu, ali i ostalo voće. Zanima me koliko se gnojiva troši i kojeg godišnje. Ne mislim samo na umjetna gnojiva već i stajnjak!
hvala!
ovako kažu komšije


Orijentacione količine hraniva za đubrenje mladih šljiva (u gramima po stablu)
Godina posle sadnje N P2O5 K2O
I 30 10 40
II 60 20 80
III 90 30 120

u vreme sadnje pored stajnjaka dodati 100-150 grama kombinovanog mineralnog đubriva NPK (10:12:26 ili 15:15:15 ili 16:16:16 i sl.)

rano u proleće prve godine prihraniti 2 puta - u martu i krajem aprila sa po 120 grama KAN-a ili po 70 grama uree.

u drugoj godini kompleksno NPK đubrivo 400 kg/ha (decembar), a u proleće u martu i krajem aprila po 170 grama KAN-a ili 90 grama uree

u trećoj godini (decembar) 400 kg/ha NPK, a u proleće od marta do početka maja (2x) po 200 grama KAN-a ili 100 grama uree

u četvrtoj godini, u dva navrata (mart i početak maja) rasturiti po 150 kg/ha KAN-a (300 kg) ili po 90 kg/ha uree (180 kg), a u decembru jesen 500 kg/ha NPK.

u petoj godini, u dva navrata (mart i početak maja) rasturiti po 150 kg/ha KAN-a (300 kg) ili po 90 kg/ha uree (180 kg), a u decembru jesen 550 kg/ha NPK.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

bok ajde neki stručnjak ili malo bolji znalac iz iskustva da napiše koliko bi bilo dovoljno da se stavi oko lijeske u 5-oj godini gnojiva i u kojem omjeru /dali baciti i malo ? urea.

dvoumim oko 15-15-15 ili KAN u dva-tri navrata
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

Ja sam jos manji strucnjak, ali mislim da ne treba sa NPK ici tijekom vegetacije. Kazu da su fosfor (P) i kalij (K) sporo razgradivi (ili kako li se to strucno kaze) pa bi sa NPK trebalo ici u jesen (sedmica ili petica) radi rasta podzemnog dijela biljke, a kanom (dusik, P, koji se brzo ragradjuje) dva pita tijekom vegetacije radi rasta nadzemnog dijela.
Cijenio bih komentar onih koji znaju, ja samo laicki, dakle moguce krivo :oops: , zakljucujem ;)

Jos nesto, ja u prvom redu govorim o lijeski, ali drvo je drvo .... Koja je uopce razlika u tretmanu kanom i ureom? Negdje sam nasao, cini mi se, da urea bas i nije preporucljiva za lijesku? .....
 
A

atomizer

Guest
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

kao prvo svaka kultura ima svoje prohtjeve gnojidbe i principe tako da ne mješamo vrste tipa drvo je drvo.ako ste u startu sve radili po preporuci struke i labosa onda se lijeska gnoji od 4-8 godine na slijedeči način:gnoji se NPK gnojivima i kan-om po cijeloj površini.NPK se rasipa tijekom jeseni.trebalo bi dodati oko 20kg fosfora(P) i 150(K)kg kalija po hektaru.u proljeće se rasipa po cijeloj površini 100kg dušika(N) odnosno 350kg KAN-a. od osme godine na dalje lijeska se gnoji po istom načelu kao poslije 4. godine s tim da se 35% povečavaju količine pojedinih hraniva. ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

da, da. Jasno, svaka vrsta trazi, nesto drukcije kolicine pojedinih elemenata, ali, nacelno, to je ono sto htjedoh reci sa "drvo je drvo": NPK u jesen, a KAN tijekom vegetacije.

Sto sa ureom? Ne?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: Koliko gnojite po hektaru godišnje.

Razlika između KANA i URE je u tome da se KAN prije topi i kraće djeluje, a UREA sporije pa je djelovanje duplo duže.
Ako ste sadili "kako treba" onda ste vjerojatno prije sadnje dali tlo na analizu i na osnovu nje Vam je napravljena preporuka za gnojenje barem 3 godine unaprijed, a onda se opet u 4. godini nosi tlo na analizu.Tako ja radim.
Stanjaka koliko god stavili nemožete pretjerati. Prošle godine smo u proljeće stavili oko sadnice peletrirani organski gnoj.
Mineralna gnojiva: u proljeće rano KAN (dušik), početkom 5 mj. UREA, a ujesen 7:20:30, ako je suša kroz ljeto dvije prihrane preko lista.
Nakon razbacivanja mineralnih gnojiva važna je obrada tla tako da se unese u tlo da ne dolazi do isparivanja i gubljenja na vrijednosti.
Što se tiče lješnjaka jako je bitno unijeti dosta kalija i fosfora i to u vrijeme kad se počinju pojavljivati plodovi jer biljka puno tih elemenata ugrađuje u ljusku i oni se na taj način iznose iz voćnjaka - pojačano kod lješnjaka,oraha pa to ne treba zanemariti.
 
Na vrh