• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pa ovaj goldoni mi izgleda ko labinov mondial. Hidrostatika je čisti sex za raditi, ali ako je to sistem ko na traktorskim kosilicama, tu popravaka nema, samo novi sklopovi.....a sve skupo ko otrov. A takav rabljeni stroj je potencija više.
I što je po meni najbitnije, čini mi se da nema servisne podrške, no možda se i varam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Dizel ti nebi trebal ispasti radi zime. Ti Lombardini Dizeli zimi pale jako dobro.
SS ti može tjerati roto kosu s dva noža ili bubnjasti malčer.

Ovi drugi modeli su klasa niže.
Imam Mutu Maestral s LGA340 11ks motorom i Labin Mondial.
Maestral je savršen za komunalne radove, dok je Mondial bolji za frezanje.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja sam se dvoumio izmedju toma vinkovica i mtk(labin ili 509)i uzeh toma,i mogu ti reci da sam mozda i pogresio,jes udobniji i mnogo bolji za oranje,al meni treba za iste poslove ko i tebi,freziranje basta,malo votnjace,a meni treba i da dovucem drva za zimu,mnogo bi mi vise posla vrsio mtk,nego tomo,a takodje tomo se dota prevrce,oce cak i u brazdi kad ore,ja sam mog par puta prevrto za malo vise od pola godine kolko ga posedujem,tako da cu ga prodati i uzeti imt 539 jer ocu malo ozbiljnije da se bavim poljoprivredom,
Uzmi svakako mtk,ja bi ti preporucio dizela,sbog snage i potrosnje i presvega sto se manje kvari, imo sam ranije mtk benzinac sa la300motorom,vise stajo pokvaren nego sto je bio ispravan,a dizel ko i sto rece tesko pali,ja da bi upalio mog toma zimi kad cistim put,moram po 100puta da vucem,a najveci problem sto ti manji jednocilindricni motori nemaju grejace,jer da imaju lako bi palili zimi
Ja bi pre svega preporucio velikog labina,a ako ces nesto manje uzmi malog labina(mondijal)ili malog goldonca,gledaj da uzmes neki zastupljeniji model,zbog delova i prikljucaka
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
uzmi nešto sa 4 kotača jer kasnije budeš žalio kao ja, rabljeni TV ili ako imaš love AC
Ta vrsta traktora mi se čini OK i za veće su nagibe od japanskih. Da živim u blizini voćnjaka, AC polovni bi mi bio izbor. Izbor i za šumu. Da ga ostavljam u gospodarskoj zgradi u koju su mi nekoliko puta provalili - to ne želim.

Pa ovaj goldoni mi izgleda ko labinov mondial. Hidrostatika je čisti sex za raditi, ali ako je to sistem ko na traktorskim kosilicama, tu popravaka nema, samo novi sklopovi.....a sve skupo ko otrov. A takav rabljeni stroj je potencija više.
I što je po meni najbitnije, čini mi se da nema servisne podrške, no možda se i varam.
U biti i trebam nešto poput Mondial-a. Kompliciranije mi za frezu, Berta malčer i Berta rotacijski plug te ralicu i ne treba. Zašto sam zapeo za Bertu, pa po onim YouTube filmićima se vidi zašto.
Okretnost mi je bitna odlika, a tu benzinski motor ima prednost zbog težine.
Honda GX340, GX390 ili Subaru 27 ili 34 su vjerojatno pouzdani strojevi (ne bi ih i njemci ugrađivali u svoje strojeve...).
Koliko je hidrauličko kvačilo s kojim se hvali BCS u prednosti u radu?
Vjerojatno ne neke značajne jer sam na web-u pronašao ovo:
Because of their slightly simpler design, some parts of the Grillo machines are easier for the owner to service themselves than on the BCS: particularly, the clutch and the PTO coupling.
Očito trebam tražiti što jednostavniji stroj koji zadovoljava potrebe za traženim priključcima.
Koliko je potrebno imati 3 brzine ili je dosta i sa 2 brzine (npr. BCS 730 ili 740) u oba smjera?
Trebam još dosta promisliti do kupnje iduće godine.
Hvala za komentare.
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Freza ima 6 noževa po flanđi...to ne nudi skoro nitko drugi.
?
Hm,moj ima 4 po flandži,jel to novi imaju više?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Pitanje koje nitko nije pito...jesi ti kad radio sa mtk? ovdje je problem vlasnik a ne mtk...kazes sta ce ti 4 brzine i dve brzine kardana pa ko ti brani da ti koristis samo jednu on nije lošiji zato sta ima vise brzina...rotaciski plug je sranje o tome se vec pričalo plitko ide i dobar je samo za pjesak...ako imas takvu zemlju ok...mondijal benzinac imas 8 ks ako se ne varam ako ti mislis sa 8 ks vrtit malčer...pročitaj dva puta ako ti nista ne zvoni ostavi se poljoprivrede,a koliko vidim zapeo si za BCS neznam zasto dat ces masu para za nesto sta ne vredi toliko očito imas viska para...za onih navedenih 6000 eura sta bi ti dao samo za stroj dobijes super specijala polovnog od 14 ks sa frezom i kosilicom,imas i grtalicu za njega bez bilokakve hidraulike i ta mašina ce te nadzivit...tu zagovaraš neku jednostavnost a onda oces mtk sa 10 ručica vidio sam ja videa od bcs to je komplicirano za popizdit..ali očito se tu ne slažemo tako da ja sam ti moj savjet dao,kad si već reko da traktor ne želiš,ali lako moguće da ces pozalit kad ostaris pa kad bude trebalo radit na ručke
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ovaj bcs sa ove slike sastrane je 2003g. prvi sam vlasnik,ima frezu 66cm i frezu za snijeg 60cm=broj kvarova do sada 0,model 720,na njemu je acme motor 5,9kw,benzinac=pametnome dosta.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Sa MKT nisam radio, ali sa kopačicom jesam i nju ne želim. Traktor sam imao Štore 504 i znam što je traktor. Na želim ga voziti 60 km. Možda netko svaki dan s njime napravi toliko, no ja ne...
No probao sam Specijal i pretežak mi je. Za rad s njime na kosini ja nisam dovoljno snažan. Možda je najbolji, no nije to ono što tražim...
Dakle molim bez preporuka traktora i specijala.
Ovo sa rotacijskim plugom nisam znao. Iz filmova se vidi suprotno.
Mondial zbog motora ne bih uzimao (Honda 340 ili 390, Subaru 27 ili 34) koji imaju dovoljno snage i vjerojatno bolju pouzdanost.
BCS, Grillo, Goldoni po cijenama ne vidim da su drastično skuplji osobito kad su sniženja. Hidrostatski polovni je kao novi talijanski - zato imam tu dvoumljenje (no to sam već napisao). Mislim da ću i od toga odustati.
@danek:
Je li za rad u tlu (frezanje, roto-oranje) i malčanje sa Y noževima dovoljno imati 2 brzine naprijed i nazad?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
2 brzine su premalo.

Ak već nećeš SS-a, pogledaj Muta Maestrala, novog ili rabljenog. Imaš ih i s anlaserom.
Gusani mjenjač, diferencijal sa šperom, razdvojene kočnice, 4F 3R brzine s invertorom (svaka brzina ima rikverc, jednak brzini naprijed ) + 4., transportna brzina. Ako ti bi ikad zatrebalo, može se naknadno dodati i izvod kardana za pogonsku prikolicu.
Motori po želji, među njima i Honda.
Velik izbor kotača i priključaka, mnogi pašu i od Grillo-a, a s adapterom pašu i od Mondiala.
Cijenom sigurno povoljniji od Grillo-a (rekel bi da je to ušminkani Maestral, jer su detalji getribe identični), a pogotovo od BCS-a. Motori su im tak i tak isti.
Slovenija ti nije daleko, a tam su jeftiniji neg pri nama.
Bil sam dvaput u tvornici i to izgleda ozbiljno. Izvoze svakam i prodaju se pod mnogim imenima (Lampacrescia npr.).

Rekoh ti već, pri zamjeni motora odabral sam Lombardini LGA340, ispred Honde i Subarua.

Prijatelj je s Kosorom izgradil vikendicu, vozeći po 500kg na prikolici, bez ikakvih ulaganja.
Bolje preporuke mu netreba.
Ak te kaj o njemu posebno zanima, pitaj. Imam upute, katalog dijelova i poznam ga u dušu.

Moj je star 25 let. Kad sam ga kupil, pred 15 let, rastavil sam getribu i uvjerili se da je ko novi, iako nije bil baš u dobrim rukama.
Iznutra je mehanički jednostavno ali dobro složen.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Da vidis nisam se ni sjetio slovenaca,oona se čini lakša za radit,a imas i puno videa na youtube pa kad si se tako zaljubio u berta priključke...pogleedaj i ovu
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Za Berta malčer širine 26" ili rotacioni plug treba snaga min. 9KS benzinac ili 8KS diesel. Kad sam vidio da Subaru ima lanac za pogon ventila - OHC, a Honda je OHV konstrukcije = ostaje mi odabir motora Honda GX340 ili GX390 koji imaju i dobar okretni moment. Diesel je možda bolji, no ima i svoje nedostatke: skuplji oko 400€, teži oko 15 kg, teže pali zimi, veća buka i dim.
Muta ima slabije benzince. Ne piše: ima li Muta ručke sa antivibracionim blokom kao Mondial?
Mislim da bi mi treća radna brzina dobro došla za bržu košnju ili raljenje kad nije veliko opterećenje, tako da kad sve sumiram ostaje samo Goldoni Joker12S sa GX340 ili BCS 740 sa GX390 motorom ili BCS 738 sa GX340 motorom. Da Mondial ima jači benzinac, ne bih trebao dalje tražiti.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ne znam kakav je taj berta plug, YT meni nije dovoljan, ali ako je to slično ko na Muti, onda je to jedno veliko sranje.
Japanski benzinci od preko 300 ccm je po meni to much, al ajde.
Subaru i Honda su odlični motori, i to kaj je ovaj OHC ne vjerujem da je slabost. Subarui su kod nas novina i čak mislim da im je cijena nešto niža, Honda je ipak davno napravila image pa na tu kartu i igraju. Ne vidim razloga da ne kontaktiraš u Labin, ne znam zašto nebi mogli staviti motor koji želiš. Što se tiće vibracija, na tom kraku ručki AV je ne potreban, još u kombinaciji sa OHC motorom...
Moram primjetiti da si se dobro raspitivao i da znaš puno, no ujedno si počeo i komplicirati. Pogotovo oko o. momenta. Na kraju krajeva veliš da si do sad sve ručno obrađivao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Naravno da ima AV ručke. Još od početka, pred >25 godina.
A zakaj te brine konstrukcija motora? LGA ima OHC i remen. Meni se ni Honda ni Subaru ne sviđaju radi oblika motora. Naime, široki su s desne strane, širi od kotača, pa je velika vjerojatnost da buš zapel ili udaril s filterom zraka ili fergazerom. Ak LA300 traje >25 godina, svaki ovaj ga bu nadživil.

Kad sam odlučil zamijeniti motor, zval sam njihov inženjering i pital može li getriba podnesti 2,4kPm momenta motora, potvrdili su i rekli da idu i veći motori od toga (3LD510, 60kg i 3,35kPm momenta).

Ak te zanima i hoćeš kupiti novoga, nazoveš u tvornicu i dogovoriš se s njima koji motor hoćeš.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Trebati ću pogledati uživo i odvagnuti što kupiti. Ovako samo kompliciram, a nema smisla. Svi su to dobri strojevi i svaki će biti dobar. Hvala na savjetima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Ovo s AV-om: ima smisla na dizelima koji zbilja tresu. Na benzincima se razlika i ne osjeti, osim kaj malo leluja po cesti :)
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
za rad su dosta 2 brzine,treču koristim samo kad idem peške do vrta
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Hvala za odgovor.
Kakav je BCS za frezanje?
Kako sam pročitao na forumu: Mondial koji ima 790 okr. PTO bolje frezanjem obrađuje zemlju od Muta-e Maestral koja ima PTO na 923 okr./min. na 3600 okr./min motora.
A BCS ima još bržu vrtnju PTO na 990 okr./min.
Vjerojatno dosta i ovisi o konstrukciji freze, pa stoga pitam.
Zanimljive su cijene novih strojeva: Greeny CH 395 9,5KS benzinac je 16 000 kn, Muta maestral je na akciji sa Honda GX270 9KS za 2 000 €. Grillo G 107d sa kotačima 5.00-10, Subaru 9KS motorem i frezom je 2 300€. Goldoni Joker 12S i BCS 740 sa GX390 je 3 200 € s time da je BCS zajedno sa frezom 80cm, a u proljeće je bio na akciji za 2 600 €. Sve je to gotovo isto na kraju, no nekako mi BCS izgleda najsolidnije (ima i Pasquali i Ferrari MKT koji su u biti BCS sad na akciji). Polovno je možda isto dobro, no do sad kad sam kupovao polovno - uvijek je trebalo nešto popravljati nakon kratkog vremena. S vremenom ću naći pravu opciju:smile:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh