• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Sve što je kolega dlesa18 naveo u vezi honde serije 6xx stoji ,još bih nadodao da imt506 i honda 6xx serije nisu za usporedbu.E sad ne kažem da imt ne valja ali( taj ali ) upravljivost i niže težište su na strani honde a tu su još i blokade.pa pogledajte samo koji krak upravljača i širinu među ručkama ima honda naspram imt-a ,već je i to jedan jako bitan detalj koji uvelike koristi kod upravljivosti i lakšeg rada.Ma nije japanac onako sitan radio mtk sa kojim neće moći da radi.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Sve je to u redu za Hondu.
Zanimljiv adapter koji mi daje nove mogućnosti ako kupim BCS ili Ferrari (polovni priključci od Muta-e).
Pogledao sam Grillo G107d sa Subaru EX27 motorom i 5.00-10" kotačima i frezom 68cm za gotovinu 15 500 kn. No iako ga amerikanci uspoređuju sa BCS, ipak je sve na njemu barem izgledom nižeg ranga (sajle, ručice, kućište mjenjača, antivibracijski dio ručki ...). Gdje mogu uživo vidjeti nove Muta Maestral?
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Zanimljiv nov način u dizajnu 4-taktnog benzinskog motora od Briggs & Strattion linije Vaungard sustavom TransportGuard :
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=sa_1dZ4tsHc[/YT]
Uz to pročitao sam i savjet za bolje održavanje benzinskog motora na forumu:
The Hondas are quiet, reliable and if you run fuel stabilizer, slide the fuel control to "off" and idle the engine until the carburetor is out of fuel (when the engine dies), they never give any maintenance trouble.
Pitanje: kako je to u stvarnosti?
Prolazi li gorivo kod stajanja i trešnje iz karburatora u karter i mješa li se sa uljem ili su to ljudi iz Briggs & Strattion samo stavili zbog reklame tj. patentirali su sustav blokiranja curenja goriva u karter kad je motor ugašen?
Ako ništa, dizelaši nemaju taj problem. A 2-taktni motori mogu imati samo problem paljenja.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Pa ja oduvjek tak gasim motor...ali ne zbog izlijevanja goriva u karter, već zato da L cijev za gorivo dulje traje.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ameri su majstori komplikacija...ili nisu čuli za najobičniju pipicu...:mur:
U biti znam što je...trude se napraviti idiot proof motore, a na kraju su korisnici idioti kad počnu radi silnih beskorisnih stvari obilaziti servise.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Moram priznati da se nisam pridržavao ovih savjeta kod rada sa kopačicom IMT 506S. Motor sam gasio na prekidač, a potom zatvorio slavinu/zasun goriva.
Ovaj predloženi način da se zatvori slavina/zasun i ostavi motor da radi dok se sam ne ugasi, nisam prakticirao.
Po vašim reakcijama, očito da sam među rijetkim koji nije tako radio...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Iglica bi morala držati gorivo bez da se ikad zatvori pipa, ali uvijek taj ali.....:(:
Za cvaju i nije toliko bitno, u najgorem slučaju treba skinut svječicu i to je to. Jedino ona situacija kad mu se zatvori gorivo pa motor prije nego crkne počne ubrzavati...e to i nije baš najzdravije za motor, al ajde, taman da se rashladi motor.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Jasno, zato i nisam tako radio. 2-taktni se podmazuje gorivom tako da prekidom dotoka goriva - prestaje i podmazivanje.
No 4-taktni benzinski: tu bi to gašenje zatvaranjem dovoda goriva moglo biti OK.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,601
Prekidom dotoka goriva prestaje i rad motora (tako da ga ne treba podmazivati kad stane !). Još ako ga malo ostavite da radi na minimumu, onda uvijek ostane na ležajevima i cilindru masnoće. Tako da nema ni teoretske šanse da to šteti motoru. A to se svatko može sam uvjeriti na svom dvotaktnom motoru, kad malo radi na minimumu pa mu onda dodate gas vidjet ćete da će malo više zadimiti (za razliku od kad radi na cca 65 % okretaja). Znači uvijek je bolje zatvoriti dotok goriva i pustiti motor da potroši gorivo iz čašice krburatora, iako uvijek ostane malo goriva u čašici, iz dva razloga. Prvi razlog je da se spriječi (eventualno prelijevanje) u karter. Drugi razlog je (kod dvotaktnih motora) ingulfanje. Valjda je zbog toga i montirana špina za zatvaranje goriva, iako kod nekih novijih motora čak je i nema (npr. neki modeli Briggs & Stratton motora):icon_axe:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Izjavio sam da prekidom dotoka goriva prestaje podmazivanje 2-taktnog motora. Prekidom dotoka goriva motor se ugasi, ali ne prestaje odmah i rad motora. Zbog inercije se motor vrti neko kratko vrijeme sve dok se inercijalna energija vrtnje motora zbog trenja ne pretvori u toplinu. 2-taktni motor nema gubitke radom ventila, tako da se duže ostane inercijalno vrtjeti od 4-taktnog. Dobro - vjerojatno u prostoru motora ostane nešto masnoće. Kolko - sigurno manje nego kad ugasimo motor prekidačem.
No vjerojatno imate pravo: veća je korist kad se dotokom goriva ugasi motor.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vizy kad zatvoris pipu nisi mu odma uzeo gorivo jer jos radi na gorivo iz casice i crijeva.
Dovoljno je zatvorit pipu i ugasit ga i nema sanse da gorivo tece u motor.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Dobro, to je nešto između. Ono što se predlagalo na drugom forumu je da se zatvori dovod goriva i ostavi motor da se sam ugasi (4-taktni Honda).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod 4taktnih moze nije greska,al i nemora nema kvara.
Kod dvotaktnih neki to preporucuju ako duze bude stajala pa da se u casici nebi natalozilo ulja i vode ako je ima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
Dobro, to je nešto između. Ono što se predlagalo na drugom forumu je da se zatvori dovod goriva i ostavi motor da se sam ugasi (4-taktni Honda).
Na taj način sa skoro s sto postotnom sigurnošču možeš znati da je slavina goriva ispravna.
mada ni to nije uvjek baš 100%

Da se mene pita ja bi istočil gorivo iz rezervara i upali ga da odradi dok se ne ugasi (slično ko i Oficir na zetoru prije zime), kapnul par kapi ulja u cilindar, omatal ga najlonom.............

Ljudi, delate gluposti.
Od kud znate da je slavina goriva ispravna (predpostavka)
Od kud znate da iglica ne zatvara kak treba (kaj onda nebi preljeval i nakon par minuta stajanja)
Od kud znate koji je ventil otvoren
Ako stoji preko zime i nema goriva u rezervaru (kojega u novije vreme treba baciti jer se pokvarilo (izgorjelo valjda)) i na prolječe shvatite da ga nema onda negdje mora biti, znači u karteru je, a ionak treba ulje mjenjati ujesen i na prolječe jer se pokvarilo preko zime .......

Ja neznam kam je to danas sve otišlo, kaj su ljudi postali takvi bedaki ili takve picajzle.
Čula, rekla, kazala, a servisi :(handshake): :icon_jook:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja u svoju hondu najesen nalijem pun rezervar povucem strik da nabije kompresiju i tak ju ostavim,svaki mjesec ju vuzgem na pol vure i u proljece zmenjam ulje i nikad frke s ventilima,a kaj se pipe tice jos je gore orginalna od 86 i jos uvjek zatvara(radi kak treba).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
Tak kak Oficir dela bum i ja od sad delal.
Sad idem još malo pofrezati i odmah se primam špage i čepa na rezervaru.

Na dizelašici bum spuštal gorivo i ostavljal provjetravanje rezervara radi zaštite od korozije jer očito za dizla vrede neke druge regule, jedino neznam jel sustav za ubrizgavanje isto treba biti čist?
Ona bu doduše još malo pričekala jer mi još treba.

Idem, moram na posel i na tankštelu dok je vruče
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Na taj način sa skoro s sto postotnom sigurnošču možeš znati da je slavina goriva ispravna.
mada ni to nije uvjek baš 100%

Da se mene pita ja bi istočil gorivo iz rezervara i upali ga da odradi dok se ne ugasi (slično ko i Oficir na zetoru prije zime), kapnul par kapi ulja u cilindar, omatal ga najlonom.............

Ljudi, delate gluposti.
Od kud znate da je slavina goriva ispravna (predpostavka)
Od kud znate da iglica ne zatvara kak treba (kaj onda nebi preljeval i nakon par minuta stajanja)
Od kud znate koji je ventil otvoren
Ako stoji preko zime i nema goriva u rezervaru (kojega u novije vreme treba baciti jer se pokvarilo (izgorjelo valjda)) i na prolječe shvatite da ga nema onda negdje mora biti, znači u karteru je, a ionak treba ulje mjenjati ujesen i na prolječe jer se pokvarilo preko zime .......

Ja neznam kam je to danas sve otišlo, kaj su ljudi postali takvi bedaki ili takve picajzle.
Čula, rekla, kazala, a servisi :(handshake): :icon_jook:

Muha, ti si car, to je komentar kojeg potpuno podržavam....

Majke ti ekipa kak da ima doma Space Shuttle MTK i traktore...

Pa te iglica pa te crijeva pa te koljeno pa te ovo ne izgori pa te ono...

Bogte... vidim da neki prazne rezervoare prije zime... a nakon zime je strunul kak mom tastu recimo na ACME motoru na BCS kosilici kad mu je gorivo scurilo na spoju pipice i rezervoara... rezervoar smo hitili i nabavili drugi....

A meni je recimo sistem iglice, čašice, plovka i ine điđe zapekal jer je lani otac na IMT 506 pustil da freza popapa gorivo i da sama ugasi...

Prije toga nikad nije to delal, a i više nebu.... :icon_hang:

Preveč je tu pameti... da ja toliko predradnji trebam napraviti sa svim strojevima prije zimskog spavanja bi obnorel i valjda se obesil :icon_hang:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
I ajd reci da nije tak.

Primjer, nije MTK ali isto ima rezervar, četvetotaktni motor, nema slavine, doduše ima membrane nema plovka i iglice, ali ima ventile, svječicu, radilicu uljem mazanu .....

Dopeljal sam pred 20 let iz Austrije kosilicu, doma ju upalil, razradil kak sam mislil da treba, promjenil ulje i gas.
Prvih 3 ili 4 godine se ulje dvaput godišnje mjenjalo, filter zraka pral ... nakon toga je spalo na jednom godišnje, pa je ulje postalo višegodišnje sa proljetnom provjerom dal ga uopče ima i eventualnim doljevanjem. Za filter zraka se tokom godina zaboravilo da ga ima.
Kak se ugasila tak se na prolječe upalila ako je htela, a ako ne onda ostatak benzina van, friški unutra i gas.
Svječica nikad nije dirana, kučište je strulo od održavanja pa je povareno i usput očiščeno, zamjenjena je ona gumena pumpica i jednom popeglana membrana. Za silu jer je bila nedelja pa nisam imal gde kupiti i tak je i ostalo jer ide.
Eno je, ide, pali ko metak nakon 20, a siguran sam i više let.

Buraz je kupil na prolječe novu. Trgovac mu je natoćil deci benzina, upalil ju i tutnul mu u ruke knjigu s uputama o održavanju i razrađivanju. Napomenul mu je da ju obavezno dopelja na jesen da ju konzerviraju i na prolječe da ju puste u pogon....
Ako bu tak ja bi rado podvukel crtu nakon 20 let i izračunal. Naravno, ako toliko uopče izdrži uz redovito održavanje .....
 

Najnoviji postovi

Na vrh