• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

tomdux

Novi član
Tu od
5 Svi 2012
Poruka
13
Ja svoj stari MTK najesen odvezem gdje i inače stoji, zatvorim ventil benzina (ko i svaki put kad ga gasim), zatvorim garažu i odem doma. Uvijek ga gasim na gumb - zato valjda gumb i postoji?
Sad bu godinu i pol - dvije stajal na mjestu bez paljenja jer se uskoro selim na zračnu udaljenost od cca 9500 km prema istoku pa sam ga isto mislio ovako konzervirati.
Na proljeće provjerim razinu ulja, dotočim ulje, gorivo, par puta potegnem špagu i nastavim kosit. :biggrin:
Možda ga ove godine i prefarbam. Jedino bi mi trebala prednja maska za njega (ak tko ima - plz poruka na PM).
Ima 25 godina, jednom sam mu ispustio ulje i stavio novo u motor (10W40) i getribu (hipenol 90) (kad sam počeo raditi s njime - to je bilo prije tri godine) i to je to. Kad još nisam radio s njime nego je bio u nadležnosti dede onda se znalo desit da nije bio paljen nekoliko godina, i to je znao ostat s gorivom u rezervaru - i još je sve u jednom komadu. Na motoru smo jednom mijenjali cjevčicu goriva - i to jer ju je miš pojel. Neznam jel to LA300 motor tako izdržljiv il vi malo komplicirate? :=-:
Ja nit svoje servere ne održavam tak temeljito ko vi vaše MTK-ove i opet mi nijedan nije riknul. :icon_question:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
uzmi nešto sa 4 kotača jer kasnije budeš žalio kao ja, rabljeni TV ili ako imaš love AC
Čitajući neke postove drugih tema, uvidio sam da imate SS i malčer Zanon 63cm, te da ste zadovoljni kaj nije veći:
Imam ja na SS-u Zanon malčer s y noževima 63 cm širine. Prezadovoljan, drago mi je da sam uzeo 63, a ne 90 cm širine, trava do pasa a SS ide bez problema.

Zašto bi bio 90cm malčer lošiji odabir?
Kako je raditi s tom kombinacijom na nagibu?
Sad razmišljam o polovnoj Muta Maestral ili SS (zanemariti ću rad zimi pa možda odaberem diesel-a).
Vi imate puno toga pa je MTK loše rješenje ili je neki drugi razlog preporuke traktora?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
...
Ja nit svoje servere ne održavam tak temeljito ko vi vaše MTK-ove i opet mi nijedan nije riknul. :icon_question:

Serveri nisu "živi" jer nemaju pokretnih dijelova. Usput su i u prostoru s kontroliranom klimom. Ventilatori su na njima potrošni materijal, poput ulja na MTK, kak i sam znaš. :D:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Zanimljivo kako to izgleda Goldoni SS i Zanon 90cm tarup:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=0rCisr2EO3w[/YT]
a kako izgleda BCS 740 sa BCS 90 cm tarupom:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=qAeYBIcIx6k[/YT]
te BCS i Berta 65cm tarup:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=QI48S08JBSA[/YT]
Komentari dobrodošli!
 
Posljednje uređivanje:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ovo kod goldonija nevalja jer tko bu hodal za njim u tom položaju ,sjebeš si kičmu samo tak a i mtk prvo gazi kroz travu,šikaru..
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Čitajući neke postove drugih tema, uvidio sam da imate SS i malčer Zanon 63cm, te da ste zadovoljni kaj nije veći:
Imam ja na SS-u Zanon malčer s y noževima 63 cm širine. Prezadovoljan, drago mi je da sam uzeo 63, a ne 90 cm širine, trava do pasa a SS ide bez problema.

Zašto bi bio 90cm malčer lošiji odabir?
Kako je raditi s tom kombinacijom na nagibu?
Sad razmišljam o polovnoj Muta Maestral ili SS (zanemariti ću rad zimi pa možda odaberem diesel-a).
Vi imate puno toga pa je MTK loše rješenje ili je neki drugi razlog preporuke traktora?

90 cm mu je malo na knap, kad je mala trava poželim da je moj 90 cm ali gušio bi se u visokoj travi. Ja imam maksimalno raširen MTK i bočni nagib mu nije problem ali uz brdo se diže malčer pa sam stavio 20 kg utega i riješio problem doduše ne skroz jer još ponekad ga moram i držati na ručkama da se ne propne (ekstremni nagib gdje ne može traktor bez duple vuče. Dok sam imao gumene kotače na većem nagibu znao je proklizavati u mokroj travi i bez blokade bi bila muka. Sad sam nabavio željezne kotače i više nema potrebe za blokadom.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=0rCisr2EO3w[/YT]

Ovaj tip bude osto bez nogu, tak se ne kosi, malčer vrti kontra, a i teško je skretati. Nije nikakav problem okrenuti ručke, treba nekih 30ak sekundi. Kod SS me najviše smeta što nema još jednu brzinu u nazad. Ajde u visokoj travi spori rikverc je OK ali kad je manja trava bilo bi odlično da ima brzina između brzog i sporog, jer brzi je prebrz, a ako se kosi sa brzim kardanom sa recimo trećinom gasa onda ide kao puž. Znači spori kardan i spori rikverc i gas do kraja :icon_e_biggrin:

PS: Kad se osvrnem na malčer, kvaliteta je odlična, kosi odlično ali je besramno preskup.
 
Posljednje uređivanje:

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Interesira me jel postoji invertor za SS?
Tad bi to išlo vjerojatno bolje...?
65 cm i 85 cm Berta ima regulaciju otvora kojim se regulira veličina malča, a valjkom se regulira visina košnje + postoji opcija i sa prednjim kotačima. Oni navode da kad je veći otvor za izlaz malča - brzina rada je ista kao i sa rotacijskim malčerom...
Kako to ide na BCS-u u 2. brzini:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=vgFkG4BZyHk[/YT]
ili sa 85cm tarupom:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=lzLWtyAAaYY[/YT]

Ima tih tarup malčera dosta npr. Palladino, Zanon, Muratori, Cerruti, Morellato...
Još jedan video o tome kako se na SS bez mogućnosti rotiranja ručki za 180° koristi Zanon malčer 60cm:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=f6hhv-isC-8[/YT]
Talijani su se lijepo raspisali o tome ovdje.
Slažu se da za kosinu treba razmaknuti kotače + čelični kotači oslonci (na slici zeleni Ferrari); širina od 90cm je za SS previše u gustoj travi i nagibu; optimalno je oko 60 - 75 cm širok tarup; MTK snage cca 10KS, Yanmar bolji s podmazivanjem na kosini od njihovih što me začudilo ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Ovaj Goldoni na prvom videu trebao bi imati pola metra duže ručke. Kraj ručki završava u istoj točci kao i alat koji vuče. Puno bolje izgledaju ostali modeli koji imaju alat sa prednje strane. Rukovaoc ima puno više prostora za kretanje i okretanje stroja, i puno manja opasnost od ozljeđivanja.:8):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za onog ko poznaje i koristi SSa ne trebaju duže ručke več samo okrenut balancu i komande pa če se sa ovim malčerom radit kako je tvornica predvidila-sigurno i učinkovito.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
... tak se ne kosi, malčer vrti kontra, ...
Hvala na komentarima. Moglo bi se zaključiti iz vaših komentara: kod odabira MTK za potrebe malčiranja - odabrati modele koji imaju mogućnost okretanja ručki za 180°! Rad sa malčerom ispred je daleko efikasniji, sigurniji i ergonomičniji.
Koliko vidim (neka me ispravi tko je vidio u živo ili radi) Zanon i INO tarup su jako slični i dizajnirani su tako da se može promijeniti smjer vrtnje prebacivanjem vratila i remenog prijenosa na drugu stranu. Tako da za njih i nije bitno jel se promijeni smjer vrtnje PTO kao kod Grillo ili ne kod okretanja ručki - malčer se podesi za određeni stroj i način rada naprijed ili nazad i tako se dalje radi.
Kako bi trebao vrtjeti malčer - mislim da ovako kao na skici sa 3. strane prospekta. Tu je jednostavno namještanje visine malčiranja, posjeduje valjak za vođenje po tlu, no jedino još treba regulaciju otvora za ispadanje malča kojim se regulira veličina malča. Berta nije jeftina no ima sve to (osim jednostavnog podešavanja visine malčiranja), pa mi se stoga čini kao dobar odabir.
Ono što vidim kod novih MTK je da sigurnosna ručka ne gasi motor MTK, već razdvaja kvačilo. To sa brzom izmjenom smjera - invertorom mislim da pridonosi lakoći rada kod košnje/malčiranja (pustiš ručku - stane - prebaciš inverter - stisneš ručku - ide natrag). To mi se čini korisnije od diferencijala s blokadom i razdvojenih kočnica - iako i to pridonosi lakšem radu na kosini.
Ima i još lakšeg načina prebacivanja naprijed-natrag kod BCS-a kod košnje/malčanja - EasyDrive. Vrtnja PTO je stalna i u istom je smjeru kod prebacivanja naprijed, natrag ili stajanja. Samo to još košta, košta...
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Na obadva videa Goldoni kosi prema napred i ima dva mala kotača na zadnjoj strani malčera ! Ako se može koristiti taj malčer na prednjoj strani Mtk. Zašto to nije demonstrirano na videu ? Zašto bi netko pokazivao da nešto funkcionira (nepravilno) ako je bolje drugačije i lakše za upravljat i puno sigurnije (pravilno) ? Koliko sam uspio vidjeti na ostalim videima, imaju valjak ? :icon_question::cool:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Kad sam mislio naprijed ili natrag za način rada - mislio sam na smještaj malčera: ispred kotača ili iza kotača. Isprika što nisam bio precizan u objašnjenju. Dakle smjer malčiranja je prema naprijed u svim primjerima (jedino neki rotacione brane i dubinsku kontra-frezu znaju voziti unatrag). Predlagani TV bi imao malčer iza i išao naprijed ili bih išao natrag i bio stalno pogledom prema natrag !
Što je ispravno: oboje jer nema valjak da određuje smjer kretanja. Npr. ovaj ima mogućnost premještanja valjka što diktira smjer rada.
Mislim da Zanon i INO tarup nemaju valjak, a to budemo uskoro čuli od korisnika...
Berta ima:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=sOdsVf42TBM[/YT]
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Na videu od goldonija gdje čovjek hoda neposredno iza malčera ručke moraju biti okrenute tako da malčer dolazi ispred motokultivatora, tako da se u tom videu malčer ne koristi ispravno. Prema mom iskustvu Goldoni special je zvijer od stroja. Pozdrav!
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Nije glavni problem valjak nego vrtnja rotora. Malčeri su predviđeni da kose u jednom smjeru (obrnuto od smjera vožnje), doduše kosili budu oni i kontra smjer ali nije to poso. Na SS je ovaj zanon malčer skoro pa nemoguće koristiti ako se ne okrenu ručke, ne kosi kak se spada, jako je teško skretati, šipka koja ojačava pomoćne kotače stalno lupa u cjevanice a tu je i opasnost da osobe sa većim stopalom ostanu bez istog.


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=IqtyE6Pcc6w[/YT]
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Na videu od goldonija gdje čovjek hoda neposredno iza malčera ručke moraju biti okrenute tako da malčer dolazi ispred motokultivatora, tako da se u tom videu malčer ne koristi ispravno. Prema mom iskustvu Goldoni special je zvijer od stroja. Pozdrav!
Goldoni My Special ne može rotirati ručke za 180°.
Dakle - ne može malčati tako da mu je malčer ispred kotača.
Evo kataloga.
Zato sam dao zaključak da ako se želi kositi/malčati sa MTK: izbjegavati modele kojima se ručke ne mogu okrenuti za 180°.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Svi ti preporučaju Labina SSa, ne znam, zašto nebi dao montirat benzinca na njegovu getribu. Na kraju krajeva nekad davno je i bio u ponudi benzinac.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Jasno mi je da je SS sa okretnim ručkama dobar stroj. No kod malčanja nije ništa učinkovitiji od manjih strojeva (vidi se iz videa + za visoku travu ne ide 90 cm malčer kao niti za manje strojeve). Njegova robusnost i mogućnosti su većinom primjereniji za frezanje. Nije bez veze Goldoni opremio sve modele sa okretnim ručkama, a Specijala ne. Tako isto i sa ostalim brenodivma npr. Grillo G131 nije za malčanje bolji od G107d, ili BCS 750 ili 760 nije bolji za košnju-malčanje od 730 ili 740 modela. Kod frezanja (što je nekome osnovna funkcija) je sasvim druga priča.
Za košnju na nagibu me teško netko može uvjeriti da je stroj sa višljim težištem i većom masom prikladniji za rad od lakšeg.
Tu čelični dodatni kotači, proširivači, diferencijal s blokadom i razdvojene kočnice+parkirna dosta doprinose.
Invertor, hidraulički invertor ili bestupanjski mjenjač na kosini olakšavaju rad.
Kak je to u Švicarskoj najbolje znaju tamošnji mještani (npr. @21yes). Vjerojatno ne kose sa SS, već sa nečim poput ovoga:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=_fEa5Nwi05A[/YT]
Za moje potrebe Greeny ili Muta Maestral ili BCS 730/740 ili Grillo G107d su ono gdje trebam gledati.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ti daješ sliku stroja sa hidrostatom....to je neka druga priča, ali i o tome smo razgovarali.
Meni je u svemu jako bitna dostupnost dijelova, ali i priključaka. Novijim SSovima ručke okrećeš bez problema. A 90cm malčer i to takav "pravi" malčer, je previše za skoro sve Mtkove. Ti zahvati su već za TVa. Jedan npr gx340 na SSu bi pasao ko saliven. Okretniji je i lakši za dobrih 20 kila.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Dajem video da se vidi što je mali stroj kosilica za velike nagibe i kako takav stroj treba izgledati. Takve strmine nemam, ali nagibe imam.
Meni su na 1. mjestu: funkcionalnost, zdravlje-sigurnost i ergonomija/prikladnost čovjeku.
Žao mi je, ali mi SS tu nije na 1. mjestu...
Dostupnost dijelova i priključaka: nabavljam elektroničku opremu iz EU, zašto ne bih nabavljao i dijelove (istina tad ne vide naše uvoznike koji imaju 3% maržu), a špedicija je većinom gratis. Druga stvar je robusnost izvedbe i kvaliteta izvedbe, te cijena dijelova.
Novi GX340 motor je 900€. Do cca 500€ se još isplati mjenjati motor.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Jesi razmišljao o mini traktoru, njega isto možeš prevoziti u malo jačoj auto-prikolici, i koliko novaca imaš na raspolaganju za sve, ako sam dobro shvatio 2500 eura za priključke plus 2500 eura za pogonski stroj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh