• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Kupio sam ja, juce je stigao, goldoni 610 super ad sa acme motorom 10ks

Nego sad imam jedan problem. Kod ovog kultivatora sa blokadama treba li da vuku oba točka istovremeno, kod mene samo 1 vuče pa ne moze da mrdne.



Evo resio sam problem jedna blokada je bila malo pretezena pa nije hvatao jedan tocak.

Nego imam nekoliko pitanja u vezi ovog goldonija. Jel nikako ne moze da radi kardan kad se ubaci u rikverc da ide i ova Cavalli kosa ne ide nesto, trava nekako ostaje na njoj i hoće tako da se nakupi dok kosi. Da li je tako sa imt kosom kada se nakaci goldonija, da li isto dobro ide imt kosa na imt kultivatoru kao imt kosa na goldoniju. Ima li razlike?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Imaš malu ručicu na getribi s desne strane, ispod nosača ručki.
Prebaci ju prema natrag, pa budeš imal 3 brzine unatrag i jednu (rikverc) prema naprijed.
Tada kosiš u prvoj ili drugoj, pa nema problema s uključivanjem kardana.

Kositi probaj s srednjim gasom u prvoj brzini.
Ako je kosa rđava, lovilo se bude za nju dok se ne počne sjajiti.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Znam to za rucicu invertera nego sam mislio dok kosim pa kad zagusi bolje bi bilo da ima rikvercom kardan da malo ocisti kosu dok se vrati. Ova kosa je spora kosio sam pola sata sa njom i uzeo posle sa dmb da kosim. Nego sam mislio ako bi uzeo imt kosu za njega da li bi on jednako dobro radio kao imt kultivator u kosenju?
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Imao bih za sada jedno pitanje za vas. Ovaj goldoni mi pusi bijelo, ne znam zasto, dobro pali, ne trosi ulje, stajao je preko 10 god pa ne znam da nije nesto zbog toga?
 

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Pozdrav cijenjeni znalci!

U potrazi sam za motokultivatorom....
Stari me zamolio da mu malo pogledam motokultivatore... Do sada je imao malu kopačicu 3.5 KS Brigs & S. sa šasijom mađarske proizvodnje i začudo freza vrt već 10-ak godina. Sad bi nešto ozbiljnije, da ima brzine, kotače i frezu iza......znači motokultivator.

Ja ga odgovaram od gledanja po bau centrima i radije bi neki renomirani polovni (Honda, Mio, Imt, Goldoni, Labin....) U oglasu ih ima toliko da ne znam koji bi gledao....

Njemu treba da ima izmjenu priključaka, a zanima ga frezanje, košenje i ogrtanje/prutanje.....znači, bilo bi dobro da može između dva reda kukuruza... Prikolica i vožnj po cesti nije uvjet...

Informirao sa se ovih dana(pročitao i ovu temu cijelu), pa nam je nekako u užem izboru Labin Mondial 8 KS i Mio Honda serije 6xx.
Dostavelik izbor polovnih sa priključcima, dijelova također, pouzdani i provjereni......
Što kažete?

Ono što me muči je širina, mogu li ti strojevi ući između dva reda kukuruza?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,643
Svaki stroj može ući između dva reda kukuruza, s time da najprije izmjeriš širinu mtk pa onda napraviš redove malo veće od širine mtk, i na tu širinu posadiš kukuruz. Za navedene planirane radove dobar izbor je Labin Mondial. Ima ih u verziji 8 ks (benzin) ili 10 ks (dizel), može vući i manju prikolicu ali bez kardanskog pogona.:(emo):
 

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Jbg sad....tako mogu izmjerti i svoj imt 539 i sijati kukuruze na 2 m razmaka.....
Dobro karikiram sad, nije da ne cijenim pomoć, ali to nije odgovor koji trebam.
Zanima me širina guma na Mondialu i koliko se može suziti freza?

Mislim da je standard strojno posijanih kukuruza oko 70 cm...
 
Posljednje uređivanje:

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Nije toliko bitna površina....frezali bi vrt oko 300 m2, ako bi imali užu frezu-i više puta godišnje....
Ako bi išli frezati kukuruze- do max 1/2 jutra....

Osim freze, treba nam strižna kosa-do 500 m2

Na cestu vjerovatno i ne bi išao- znači, ne treba prikolica.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Onda moja preporuka, je honda, jer vrt nije velik, a kukuruz se freza plitko i tu nema problema. A za vrt bi ipak preporučio motike umjesto točkova, jer sa njima može dublje izfrezati.
 

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Dobro, svakako me zanima vučna freza jer skakavca već imamo.
Koliko je široka Honda?

Koje modele da gledam? Mio je ista stvar?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Mondial ili Muta Maestral.
Imam oba i s oba sam frezal kukuruz

Freza se raširi na 50cm i udri muški. Kotači mogu biti rašireni na 50 ili manje cm.
Mondial je bolji za frezi, a Maestral za sve ostalo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Honda f600 nije za fino frezanje vrta jer nemre usitnit ko vuceni frezer.
U kukuruz ide i za to je super jer ne naprevi pepel pa kisa ne ubije,zabije zemlju.
Honda ima 6 nozeva i mozes si ju sirit i suzavat kak ti pase.
To je dosta teska i velika freza i nekad umori.
F400-450 je puno laksa.
Za vrt je puno bolje rjesenje kaj zj preporucuje,ili si pogle radi cjene i izbora jos male freze imt 504 pa ces lakse odlucit.
Sretno.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=nLW4ec9n-qo[/YT]

I sam razmišljam o nečem sličnom pa me zanima kaj ostali misle o ovoj igrački .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Pogon freze na remen...baš igračka za lakšu zemlju.
Inače, Eurosystems ima OK proizvode (Labinprogres Adria ima njihove getribe).
 

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Sad mi je puno jasnije.
Znači, svi od nabrojanih su dovoljno uski.

Ako usporedimo Mutu, Mondial i Mio Hondu, na kome je najjednostavnije kopčati i mijenjati priključke......radi se o vučenoj frezi i strižnoj kosi.

Koja je razlika Mio serije 400 i 600?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mio 400 laksa manja manji kotaci slabija manje motike,nije komplicirano i tesko mjenjat prikljucke na njima,al vucenu frezu nebi preporucio za f600,konstrukcijski teska i lose rjesen pogon.
Bolje i lakse rjesenje ima imt i mondial,sa vucenim frezerom.
Sa striznom se nebus spasil ni na jednom modelom,lose kosi gustu travu,jako visoku i rjedu da...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Uz MIO Hondu zaboravi vučnu frezu. To je na njoj nužno zlo.
Mondial i Maestral imaju gotovo identičan način priključka, preko dva šarafa.
Priključci su im čak i zamjenjivi, uz dodavanje adaptera.
Maestral ima diferencijal, šperu i kočnice za svaki kotač, a Mondial ima samokočni puž, pa mu kočnice netrebaju. Rijetki imaju diferencijal, i to ili original Goldoni ili noviji od TPS-a.
Diferencijal je prednost za košnju, no za frezu mi se više sviđa kruta osovina (malo je teže okretati, ali nije problem).
Ak tražiš Mondiala, za frezanje mali 4.00-8" kotači su mu (barem meni) prednost pred 5.00-10.
 

puls

Novi član
Tu od
21 Kol 2014
Poruka
12
Hvala dečki!

Sve sam bliže Mondialu...
Bitno mi je samo da ide u kukuruze....:icon_wink:

Što se tiče košnje radi se o tome da bi jednom dnevno prošli otkos od 15-ak m trave ili djeteline za svinje, čisto da mi stari ne mora mlatiti ručno....
Dobro možda i ponekad pokositi manji voćnjak.
Za to će valjda biti dobra svaka strižna....
 

Najnoviji postovi

Na vrh