• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Ovo nije freza , a još manje je motokultivator! Ovom čudu više bi priličio naziv mikser za , što ? To ne zna i onaj ko je to napravio. 😁
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da..malo je zemlje kod nas koju ovo može savladati..možda pjeskovitu podravinu.
S obzirom da ga prodaje panex gore je dosta takve zemlje.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Sam rotoator u promjeru je cca 35 cm, sam oblik noževa liči ( na , za miksanje nečega?). I sad probati cijeli rotoator ukopati u pijesak, pa vidjeti što može. Prijenos sa radilice na pogonsku osovine miksatora remen.(n)
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Ova freza zahtjeva uzoranu i meku zemlju, zato što ima dosta velike može i ako je tvrda zemlja samo vas baca. I drugo nemože se priključiti nikakvi dodatak
Upravo to, to je freza za finu površinsku obradu tla poslje traktorske freze, da još finije obradi tlo za npr. mrkvu, peršin, salatu, luk.
To je njena namjena, za do 7-8cm dubine.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Upravo NE za to!
Da je za to onda bi freza imala puno manje noževe (u rotorataru) do 30 cm, što ovdje to NIJE slučaj.
I drugo glavčine sa noževima trebale bi biti gušće, što isto tako ovdje NIJE slučaj.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Mislio sam u smislu njene robusnosti odnosno nerobusnosti da je više za finu obradu gornjeg sloja zemlje.
A noževe može smanjiti i gušće staviti sam.
Brusilica i aparat za zavarivanje čuda rade, hehe.
 

ipiipi

Novi član
Tu od
27 Svi 2022
Poruka
25
Šta bi onda preporučili za jesensko proljetno okopavanje nekoliko traka oko voćaka u redu. Radi se o mladim šljivama, mislio sam prvih 4 ili 5 godina frezati oko njih. Gledao sam ove






ili nešto drugo
 

ipiipi

Novi član
Tu od
27 Svi 2022
Poruka
25
Malo sam istrazivao ovi panexovi motokultivatori od 15 ks., loncim motori na njima. Imali tko iskustva s njima

 

bil_55

Novi član
Tu od
26 Tra 2023
Poruka
16
Stari modeli Univerzal i Specijal, osim u promjeru kotača, razlikuju se u omjeru pužnog prijenosa na kotače. Univerzal (s malim kotačima) je brži i predviđen je za "komunalne poslove": kosilicu, obračalnik i slično, dok je Specijal namijenjen za obradu zemlje: frezom, rotacijskim plugom...
Brzine vrtnje kardana su im iste, prihvati su isti, tak da su im priključci zamjenjivi.
Oba imaju krutu osovinu.

Smjer naprijed im je u smjeru kardana, tak da frezaju ili oru u rikvercu, a za prikolicu ide posebna kuka ispod motora.


Kosor i Maestral su isti strojevi, 4+3 brzine; 3 "radne" brzine su iste u oba smjera, dok 4., transportna, ide samo u smjeru naprijed (prema motoru). Oba imaju diferencijal, šperu i razdvojene kočnice za svaki kotač.

Kosor ima duže ručke, komande kočnica i špere na sredini, blatobrane i cjevasti okvir haube. Već >30g. ga ne proizvode.

Maestral, uz neke sitne modifikacije, proizvode još i danas. Ima kraće i niže ručke, ručice kočnica su pod lijevom i desnom rukom (novi, zeleni, samo pod desnom), uležištene preko dva silent bloka.
Postoje i izvedenice Maestrala, bez diferencijala...nebitno, jer su rjeđi.
pozdrav, kupio sqam mutu mini 7ks dizel pa me zanima koja freza odogovara na nju, da li mora bas od mini ili moze od kombi, profi i maestrala ona veca od 45cm, kacenje mi je 6cm?
 

Spera

Novi član
Tu od
28 Stu 2022
Poruka
5
Pozdrav. Planiramo (ja i otac) kupiti novi motokultivator. Do sad smo imali imt 506 s kojim smo bili zadavoljni sto se tice tezine oranja, a pouzdanost katastrofa.
Koja bi bila dobra zamjena za imt a , radna širina oko 80-90 cm, najbitnija nam je lakoca koristenja stroja. Isli bi na benzinca 4 takta jer nam potrosnja nije bitna, radimo sami vrt i manji vinograd.
Buđet je oko 1000 e

Jeli ima tko iskustva s stihl mh 600 ili viking hb 685. Prednost tih masina je sto mi je servis blizu.

Ili labin progres?
 

Taklja

Novi član
Tu od
2 Ožu 2024
Poruka
1
Poštovanje kolege forumaši, tribala bi mi pomoć u odlučivanju kojeg od ova dva stroja kupit. Također zanima me dali se na Bertoliniju kada se širina rotora smanji na 32cm, može sa dvostranim plugom ogrnuti krumpiri, dali je to izvedivo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Za usporedbu, to nisu baš podjednaki strojevi; Ruris je jači (208cc/7ks vs 182cc/5,7ks) i teži(80 vs 63kg).
Masa je važnija za vučene priključke, poput pluga ogrnjača, tak da je tu Ruris u prednosti.

Ne znam koja je cijena jednog i drugog...no ja bi radije Bertolini, jer je vjerojatno kvalitetniji.Ako nikaj drugo, Bertolinija budeš uvijek mogel prodati (radi imena).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
I zavisi što imaš u planu raditi i sa još koje priključka koristiti? Na šturo pitanje ne možeš očekivati konkrektniji odgovor.

#ZJ Bertolini već neko vrijeme nije ono što je bio. Tako da ime više nič ne znači. Moglo bi to značiti nekome ko je još u prošlom stoljeću po pitanju poznanja motokultivatora. I ako prodavač prodaje priču.😎
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Svejedno je Bertolini ime, koje bolje zvuči "talijanski" nego "rumunjski" ;)

Znam da je to iz slične kuhinje.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,050


Mišljenja? Komentari?

Gledam ga za košnju uz ogradu, oko ribnjaka i tako za stvari koje nisu pristupačne s traktorom...

Sviđa mi se mala freza da imam za vrt ako zatreba i kolica koja se mogu staviti na njega da po brdima ne moram navlačiti stvari kada idem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Ako ti ikaj znači, Eurosystems getribe koriste mnogi proizvođači motornih kopačica za svoje proizvode. Jedan od njih je i Labinprogres, za kopačice Adria 04.
 
Na vrh