• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju traktora/motokultivatora

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Pozdrav. Imam nekih 2500m2 zemlje na kojoj bi htio posaditi nekakav vrt, malo krumpira i sl. Na zemlji uglavnom raste divlja i gusta travurina koju moram kositi trimerom i Mondialom 8ks sa strižnom kosom što je muka, pa bi si kupio neki traktor s kojim cu moći to brzo riješiti malčerom a istovremeno da si mogu izorati i frezati zemlju za vrt kad mi treba. Imate li kakvu preporuku za kupnju? Razmišljao sam o Tomo Vinkoviću. Da li je on u stanju izorati zemlju koja je neodržavana ili mi treba nešto veće? Hvala.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ako se misli na mali zglobni traktorčić Tomo Vinković, imaj u vidu da za skoro isti iznos love možeš kupiti veći i jači traktor sa priključcima. Isto se to odnosi i za mtk, koji su takođe skupi, a za tu cenu se bezmalo može kupiti takođe bolji i jači traktor (gledaj da je što stariji jer su mnogo bolje i kvalitetnije napravljeni u odnosu na današnje novije traktore prozvođenih najmanje zadnjih 20 godina),

Što se tiče divlje i guste travurine, najmanji problem ako je samo u pitanju trava tj. bez samoizniklih divljih stabala manje ili veće debljine od prosečne ruke koji se može kositi sa strižnom kosom inače...... ne znam šta da kažem. I ja isto imam problem. Što se tiče divljih stabala, moja preporuka je da testerom (možda ima neko drugi bolji predlog) sečeš u visini od oko 2 metra kako bi kasnije traktorom sa lancem lakše isčupao stabla iz zemlje. Ako su u pitanju stablići debljine prosečne ruke, može se verovatno isčupati iz zemlje uz pomoć mtk sa obavezno utezima i kardanskom prikolicom sa poluteretom i sa običnom sajlom sa kukama.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Hvala na odgovoru. Inace često putujem i kad se vratim čeka me trava viša od mene na kojoj se strižna uguši ili proklizi kvačilo i skoro pa mi je lakše kositi sa trimerom pa sam mislio uzeti nešto jače da mi se ostala ekipa doma ne muči. Koji bi mi traktor preporučio? Imt-a ima jeftinih, ali koliko čujem propali su i ne znam da li se dijelovi još proizvode. Za međurednu i manje poslove mogu koristiti i Mondiala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Najjeftiniji upotrebljivi traktor ti je Ursus 335.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Vidio sam i njih. Kakvi su oni inače, problematični ili pouzdani? Dijelovi se još proizvode ili?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Postavljaš pitanja onako kao da si s marsa pao... O ursusima i imteima ti je temeljno znanje obvezno vamo na forumu.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Postavljaš pitanja onako kao da si s marsa pao... O ursusima i imteima ti je temeljno znanje obvezno vamo na forumu.
Čuj, možda si jedan od onih što nose majicu kao Grunf s natpisom" tko ore vrijedi, tko ne ore ne vrijedi", nosiš kapu sa znakom "Štore" i vikendom odlaziš s traktorom u disko čekajući da ti žene uskoče u prikolicu, ali nigdje nisam vidio obavijest da je ljudima koji to nisu i koji se ne razumiju u traktore ovdje zabranjen pristup. Po tebi je svrha poljo foruma mjerenje tko ima veći (traktor naravno) ali mislim da si uzurpirao krivo mjesto. Ja ću i dalje postavljati pitanja i tko će mi odgovorit neka odgovori, tko neće ne mora, a tebi ako se ne sviđa nemoj mi odgovarati. Lijep pozdrav.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Gledaj, u traktore se ne razumijem i zato sam i postavio pitanje u vezi dostupnosti dijelova i savjeta. Forum bi i trebao biti mjesto za to i nije u redu da me odmah napadneš da pitam gluposti i nazoveš marsovcem, ne mislis li?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Pogledaj temu yanmar i ostali japanski traktori...mislim da bi za tvoju povrsinu to biko super...ja imam sveukupno m2 malo vise nego ti-isto povrtnjak i kosnja...
Uzeo sam kubotu i jako sam zadovoljan i kako freza-daleko bolje nego tomo vinkovic i kako kosi...
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Kaže mi jedan koji je živeo i radio u Rusiji, a ima i ženu Ruskinju, da ima jedan fabrički ruski mali traktorčić koji je među najjeftinijima od svih ostalih veoma skupih zapadnih analognih proizvoda.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Pogledaj temu yanmar i ostali japanski traktori...mislim da bi za tvoju povrsinu to biko super...ja imam sveukupno m2 malo vise nego ti-isto povrtnjak i kosnja...
Uzeo sam kubotu i jako sam zadovoljan i kako freza-daleko bolje nego tomo vinkovic i kako kosi...
Gledao sam ih, lijepo izgledaju i čine mi se mali i praktični, mada mi nekako nježno djeluju i dosta drže cijenu. Reci mi kakvi su za oranje? Koliko vidim kreću se od nekih 10-25 KS što mi se čini dosta slabo da izoreš teren jer ljudi koji voze Tomo Vinković kažu da ispod 26 konja muku muče da nešto izoru kako treba, pogotovo u zemlji koj je malo zapuštena. Velike traktore je bar kod mene teško pronaći, jer svi bi orali po 100 Ha, a za tako male površine ti svi kažu da će doći pa ne dođu nikad, tako da mi se ne da prosjačiti okolo i ovisiti o drugima i nabavio bih si nešto univerzalno da mogu raditi sve što mi zatreba.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Kaže mi jedan koji je živeo i radio u Rusiji, a ima i ženu Ruskinju, da ima jedan fabrički ruski mali traktorčić koji je među najjeftinijima od svih ostalih veoma skupih zapadnih analognih proizvoda.
Da nije možda Lada Niva? :) :)
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Farmer,

ne, nije Lada Niva, nego je neki ruski srednji traktorčić sa pogonom na sva 4 točka (manji prečnik prednjih i veći prečnik zadnjih točkova). Jbg, zaboravio sam marku ili naziv tog traktora. Bilo na fb među mnoštvo komentara tokom ili 2017. ili 2018. godine. Mukotrpno je pronaći taj post sa linkom tog ruskog traktora.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Gledao sam ih, lijepo izgledaju i čine mi se mali i praktični, mada mi nekako nježno djeluju i dosta drže cijenu. Reci mi kakvi su za oranje? Koliko vidim kreću se od nekih 10-25 KS što mi se čini dosta slabo da izoreš teren jer ljudi koji voze Tomo Vinković kažu da ispod 26 konja muku muče da nešto izoru kako treba, pogotovo u zemlji koj je malo zapuštena. Velike traktore je bar kod mene teško pronaći, jer svi bi orali po 100 Ha, a za tako male površine ti svi kažu da će doći pa ne dođu nikad, o da mi se ne da prosjačiti okolo i ovisiti o drugima i nabavio bih si nešto univerzalno da mogu raditi sve što mi zatreba.

Japanci kako su meni objasnili ima drugaciji prijenos, brzine i drugacije mjere ks- npr 20ks ali na kardanu , snaga koju navode se odnosi na snagu na kardanu...
Sto bi znacilo da je japanac od 22ks jacine kao tomo od 30ks. Isto tako spretni su i okretni...
Orat jos nisam probao sa svojim ali s obzirom kako freza mislim da necu imati problema s oranjem...
Mozes ako imas nekoga u blizini da ima japanca pa da dodes vidjeti-ja sam iz Zagorja, ne znam od kuda si ti...
Ja sam jedan od onih sto je kupio tomu u 9mjesecu, prodao ga u 3.mj i ne bi ga kupio vise nikad...
Ako se ipak odlucis na tomu nemoj bez servo volana jer ruke trga :-/
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Farmer,
ako traktor trebaš da izoreš njivu s teškom zemljom, bježi od tih malih japanaca. Traktorčići su super za rad s kardanom. Za oranje im fali težine. Imal sam nekad TV 18 KS. Oral sam i jako teške zemlje do 25 cm dubine. Samo jako polako i za njivu, s takvom jako teškom zemljom, od 20 ari mi je trebal cijeli dan. Za oranje normalno s jednobrazdnim plugom od 10" trebaš traktor težine kao TV30 s utezima po 50 kg na kotačima i pogon va sva 4. Ova Kubota od Loncina mi se čini dovoljno jaka za male površine, samo treba dodati utege (najbolje na kotače) ili vodu (antifriz) u gume. To je samo moje skromno razmišljanje koje možda i nije potpuno ispravno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Samo mala napomena. Japanci su lagane gradnje ne samo izvana, nego i iznutra (odljevci, zupčanici...) tak da nema smisla pretjerivati s dodavanjem utega, jer to može izazvati (skupe) lomove.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Farmer,

ne, nije Lada Niva, nego je neki ruski srednji traktorčić sa pogonom na sva 4 točka (manji prečnik prednjih i veći prečnik zadnjih točkova). Jbg, zaboravio sam marku ili naziv tog traktora. Bilo na fb među mnoštvo komentara tokom ili 2017. ili 2018. godine. Mukotrpno je pronaći taj post sa linkom tog ruskog traktora.
Kentavr možda?
 

Najnoviji postovi

Na vrh