• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju traktora/motokultivatora

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Farmer,

nešto slično tom Kentavr, a i može da bude baš taj jer ako me sećanje ne vara, taj je isto crvene boje i plus verovatno ima i kabinu ili zaštitni okvir oko vozačevog sedišta. Pored već pomenutog Kentavr-a, možda je i Uralec?!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ako su prijenosne elementa projektirali tak da izdrže naprezanja dok traktor ne prokliže, onda je to jako žalosno. Ako su pak dimenzionirani u skladu sa snagom motora, onda se utezima na kotačima dobiva dobar i nadasve iskoristiv stroj u svojoj klasi.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Japanci kako su meni objasnili ima drugaciji prijenos, brzine i drugacije mjere ks- npr 20ks ali na kardanu , snaga koju navode se odnosi na snagu na kardanu...
Sto bi znacilo da je japanac od 22ks jacine kao tomo od 30ks. Isto tako spretni su i okretni...
Orat jos nisam probao sa svojim ali s obzirom kako freza mislim da necu imati problema s oranjem...
Mozes ako imas nekoga u blizini da ima japanca pa da dodes vidjeti-ja sam iz Zagorja, ne znam od kuda si ti...
Ja sam jedan od onih sto je kupio tomu u 9mjesecu, prodao ga u 3.mj i ne bi ga kupio vise nikad...
Ako se ipak odlucis na tomu nemoj bez servo volana jer ruke trga :-/
Nije mi baš jasna snaga na kardanu jer se obično u specifikacijama svih strojeva uvijek navodi snaga na izlaznoj osovini pogonskog stroja. Kao npr. brod, ne gleda se snaga na propeleru nego snaga motora i eventualno se mogu kod nekih zabilježiti gubici na prijenosu. Tomo TV32 ima 32ks a yanmar20 ima 20ks, e sad, kako su oni uskladili prijenos, priključke i ostalo da stroj ima bolje performanse to je druga priča. Inače trgovci u trgovinama pričaju sve i svašta jer misle da se ljudi ne razumiju, ili su njima to ispričali a i sami ne znaju, tako da ne uzimaš zdravo za gotovo njihove priče. Ja sam Istre i ovdje niti znam kog trgovca i nisam uživo vidio baš ni jednog, tako da ću još razmisliti o njima, iako su fora traktorčići. Zašto si prodao Toma, nisi bio zadovoljan?
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
ZJ,
ako su prijenosne elementa projektirali tak da izdrže naprezanja dok traktor ne prokliže, onda je to jako žalosno. Ako su pak dimenzionirani u skladu sa snagom motora, onda se utezima na kotačima dobiva dobar i nadasve iskoristiv stroj u svojoj klasi.
Slažem se s ovim. Traktor kao radni stroj bi po nekom standardu trebao izdržati puno veća kratkotrajna opterećenja ili udarce nego što ih proizvodi motor. Ne vjerujem da su Japanci to isfušarili tek tako (za Kineze se ne bih čudio). Eventualno kod polovnih traktora koju su već prošli sve i svašta može doći do problema.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Tomo vinkovic-u proljece sam isao frezati izoranu jesensku brazdu, izmucio se ko majmun-nema servo, isao 2puta po istom da usitni , na kraju isao kultivatorom...
Prodao ga i reko necu vise traktor ...
Predomislim se-kupim japanca, sad frezam i zemlju koja nije preorana a ono usitni u prasinu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Japanski su traktori projektirani za rad u poljima riže, a tam uglavnom prolaze freze. Usput, freza gura traktor, tak da prijenos ne trpi gotovo nikakav napor.
Dobri su za ono kaj su namijenjeni i ne valja od njih očekivati ono za kaj nisu.
Tomek je grub i sirov, ali u brazdi je sigurno sposobniji i ima veću vučnu silu od japanca.
Nitko ne spori da su mali kompakti udobniji, imaju više brzina, uglavnom 3 brzine kardana, neki i više brzina...ali ne vjerujem da mogu nositi veću špricu uz brijeg u nekom vinogradu.
To nisu traktori iste klase i namjene, pa ih nema puno smisla uspoređivati.

Amerikanci priznaju jedino snagu na kardanu (PTO net power), jer je lako mjerljiva i usporediva, pa je lako moguće da je i japancima tak definirana snaga.
Uostalom, tu nema prijevare, za razliku od deklaracija koje se koriste u Europi (bruto snaga motora bez ventilatora, alternatora...) gdje je snaga na kardanu 75...90% nazivne snage motora.
 
Posljednje uređivanje:

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Nije mi baš jasna snaga na kardanu jer se obično u specifikacijama svih strojeva uvijek navodi snaga na izlaznoj osovini pogonskog stroja. Kao npr. brod, ne gleda se snaga na propeleru nego snaga motora i eventualno se mogu kod nekih zabilježiti gubici na prijenosu. Ja sam Istre
Brodograditelj, brodogradilište?
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Brodograditelj, brodogradilište?
Pomorac, mada sam kratko vrijeme i tamo radio.

Japanski su traktori projektirani za rad u poljima riže, a tam uglavnom prolaze freze. Usput, freza gura traktor, tak da prijenos ne trpi gotovo nikakav napor.
Dobri su za ono kaj su namijenjeni i ne valja od njih očekivati ono za kaj nisu.
Tomek je grub i sirov, ali u brazdi je sigurno sposobniji i ima veću vučnu silu od japanca.
Nitko ne spori da su mali kompakti udobniji, imaju više brzina, uglavnom 3 brzine kardana, neki i više brzina...ali ne vjerujem da mogu nositi veću špricu uz brijeg u nekom vinogradu.
To nisu traktori iste klase i namjene, pa ih nema puno smisla uspoređivati.

Amerikanci priznaju jedino snagu na kardanu (PTO net power), jer je lako mjerljiva i usporediva, pa je lako moguće da je i japancima tak definirana snaga.
Uostalom, tu nema prijevare, za razliku od deklaracija koje se koriste u Europi (bruto snaga motora bez ventilatora, alternatora...) gdje je snaga na kardanu 75...90% nazivne snage motora.
Moguće, nisam znao za to, mada kad sam gledao podatke o traktoru na netu navedena je snaga motora a ne PTO power, mozda je za američko tržište drukčije.
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Loncin

Koji japanski traktor imaš i gdje i za koliko si ga kupio ako mogu znati, baš me zanima da ga pogledam malo na netu.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja sam kupio kubotu gl200, s frezom 130cm.
Kupljen u sloveniji tvrtka proteh...
Na skladistu imaju traktore od 2000e na vise...
Moj je kostao 6500e
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Pogledao sam ga i čini se kao fino napravljen strojčić. Cijena mu je poprilično visoka jer da ideš kupovati još i priključke poprilično se nabere. S druge strane sigurno je veći gušt raditi sa njim nego s nekom sirovinom. Ništa, kad se jednom budem odlučio šta da uzmem i kupim, javit ću se da me pljujete od zavisti ili se smijete, ovisno od toga šta budem uzeo😀. Hvala svima na savjetima i lijep pozdrav.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ja ssm napisao koliko je moj kostao ali manjih ima jeftinije...freza ide s njime a roto malcer sam kupio od firme mega ing...
Prikolicu imam od labin progresa ali ju ne koristim pa ju prodajem
 

Farmer

Novi član
Tu od
3 Tra 2019
Poruka
18
Da, manjih ima i jeftinije, ali koliko vidim snaga motora tvog traktora je 20ks, a to bi po meni bio neki minimum da mozes raditi nesto bez da druge zoves u pomoc, tako sa ispod toga ne bi ni kupovao. Koliko te je kostao malcer?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Varas se, kolega povrcar obraduje 2hektara s isekijem ako se ne varam 14ks-kostaju oko 30000kn...
Malcer je 5700kn -130cm
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Malo preciziraj, šta češ saditi u vrtu, dali je vrt udaljen od kuće i koliko i do koliko novaca planiraš dati , pa ti se onda može dati bolji odgovor.
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Takvu površinu kod nas već nazivaju baščom.
Ja imam bašču oko 600 kvadrata, relativno teška zemlja.
To se ore traktorom, a freza Labinprogresom 14KS, i već na toj površini se nafrezaš dosta a da napraviš uredno.
Vrtove zamišljam 10x10m, pa onda ajde neka manja honda kopačica. Moje mišljenje,
Ali 1200 kvadrata...
 

damidra

Novi član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
2
terenje postavljen duzinski 15 x 80 m. Namjera mi je posadit malo vocaka, sezonsko povrce za sebe, da ostanema aktivan u mirovini. Kopacica mi treba najvise za odrzavanje terena urednim.
U dilemi sam jeli mi Honda FG 320 DE - 3.4 KW mala i teska za rukovanje ili moram uzet malo vecu i jacu verziju.
Kakva su Vam iskustva sa AGT kopacicama sa hondinim motorima?
Finacijska konstrukcija je 10000 kn.
LP
 

Najnoviji postovi

Na vrh