• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nemoj to nit probat...humus glista možeš dodat u gotovi supstrat u količini od oko 10%, sve ostalo neće dobro završiti.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
A kupci ko kupci njima ništa ne znači ime :icon_anal: kad vidim i dalje da kupuju amerikanac, jabučar i ostale čupance prođe me volja za ozbiljnim uzgojem presadnica za prodaju.

Pa to su dobre sorte, i kupci su naučeni na njih, mi ih sadimo za vlastite potrebe, i ništa im ne fali. Jedino nisu za unutarnju proizvodnju, a pošto sve više ljudi ima male plastenike, to im treba napomenuti da ne bi bilo nismo znali. Isto ima ljudi koji baš hoće čupani rasad iz nekih razloga, ali mi smo odustali od čupanog paradajza jer ga je teško kontrolirati, brzo preraste. I nije baš da kupci ništa ne znaju, ima i onih koji ne znaju ni sto kupuju, ni od koga, ali takvih je sve manje
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Evo informacija iz Ministarstva poljoprivrede i Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo, Osijek:

MALI PROIZVOĐAČI
ne moraju biti upisani u upisnik dobavljača poljoprivrednog sadnog materijala
ne moraju voditi pisanu evidenciju na obrascima
ne moraju dostaviti plan godišnje proizvodnje
ne moraju imati nadzor nad proizvodnjom
MALI PROIZVOĐAČ je fizička osoba koja proizvodi poljoprivredni sadni materijal:
na zemljištu čija površina ne prelazi 100 m2 zaštićenog prostora
na zemljištu čija površine ne prelazi 500 m2 otvorenog prostora
MALI PROIZVOĐAČ je fizička osoba čija je cjelokupna proizvodnja presadnica namjenjena stavljanju na tržište u okviru lokalne cirkulacije do neprofesionalnih krajnjih korisnika
LOKALNA CIRKJULACIJA podrazumijeva stavljanje presadnica povrća na lokalno tržište koje je određeno područjem općine na kojoj se nalazi mjesto proizvodnje malog proizvođača i općine koje s njom graniče
NEPROFESINALNI KRAJNJI KORISNICI nisu profesionalno uključeni u proizvodnju i stavljanju na tržište povrća i presadnica povrća
MALI PROIZVOĐAČI koji stavljaju na tržište presadnice povrća neprofesionalnim krajnjim korisnicima mogu ih označiti samo osnovnim informacijama o proizvodu kao što su vrsta, sorta.
Upis u upisnike nije obavezan za MALE PROIZVOĐAČE fizičke osobe čija se cjelokupna proizvodnja prodaje na lokalnom tržištu i namjenjena je neprofesionalnom korisnicima.
Svi ostali proizvođači koji ne spadaju u kategoriju MALIH PROIZVOĐAČA moraju se pridržavati kriterija iz "Zakona" i "Pravilnika".

Evo, potrudila sam se prepisati cijelo objašnjenje od Ministarstva i Zavoda Osijek. Mislim da je tu sve jasno, ako ste mali proizođač, a tko želi biti veliki mora se prilagoditi Zakonu i Pravilniku.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Puno puno hvala :)
Ja spadam u male...
Flance radim na 50m2 plastenika a povrce na 1800m2 i to mi je sve zasada :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tripse - danas sam tretirala na paprici tripse.
Zapravo ne znam - ili su u strahu velike oči, ili ih je bilo sakritih - najvjerojatnije su sfrkani mladi listovi ostali od ušiju - napikale ih one pa su mladi u porastu deformirani.

Imam dosta loš presad paprike ove godine - držim ga na niskoj temperaturi jer mi presadnice paradajza imaju već lijepo razvijene cvijetne pupove - bilo u planu grijati plastenik petnaestak dana nakon sadnje, ali od sadnje za sada ništa. Zemlja se je jako rashladila i trebati će pričekati da se ugrije.
A paprika drhti na deset stupnjeva noću.

Ih....bude narasla valjda za dvadesetak dana - a prije je niti ne treba.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
A ja imam smrdljive martine u plasteniku i jako su sretni na dvadesetak stupnjeva u plusu naravno. Ima li nešto efikasno protiv njih osim lova. Smrdljivci su dosta brzi i imaju krila pa dok ja obiđem stol, on već na drugoj strani. Sutra vješam žute ljepljive ploće, možda pomogne.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Teško da ima što u toj fazi kada nemaš lisne mase inače dobro tuku Laser ili Karate zeon.
Pozdrav!
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Čitam temu jer se spremam nešto za sljedeću sezonu, pa bih se nadovezala na priču o LED rasvjeti u proizvodnji presadnica.

Ja sam svoje ove godine prvi put držala pod LED svjetlom (u stanu su mi do pikiranja i nema dovoljno svjetla). I bilo je uspješno. Važno je da je svjetlo 6000 - 6500 K i mislim 2000lm (za ovu vrijednost nisam sigurna, zaboravila sam...). Uglavnom, cijevi sam bez problema našla u Bauhausu. Ne mogu govoriti o konkretnom utjecaju na prinos i ima li ga jer nemam pojma :D ali znam da sam i ja i svi koji su sadili moje presadnice bili zadovoljni urodom (hobi vrtlari).

Meni je ovaj sistem koji je koštao parsto kn bio od izuzetne koristi (u fazi od nicanja do pikiranja, kansije su išle vani).
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja ne koristim ništa jer presadnice prodajem od 20.04 pa na dalje jedino ubacim grijalicu ako jave neki minus......
 

Najnoviji postovi

Na vrh