• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prihrana kukuruza

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Sta mislite o prihrani kukuruza:
odmah nakon nicanja 225kg 15 15 15 po KJ-kultivatorom
I onda zagrniti sa 250kg N46
znaci nista u zemlju prije nicanja.
 
Č

Čugi

Guest
Mora biti startno u zemlji pre nicanja, to mu je najbitnije!
 
K

kocol

Guest
EVO MOGA MIŠLJENJA :KUKURUZ JE NAJBOLJE DA SE PRIHRANI PREKO LISTA (FOLIARNO)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Ja sam odmah nakon nicanja nakon 1 lista dodao 225kn po KJ i sada sam jos dodao oko 250n46 urea i nesta kana.
Sta mislis o tome?
Sa cime ides folijarno?
Kada u kojoj fazi kukuruza?
I kako pokaze rezultate?
 
M

Miki07

Guest
Mislim da je za NPK kasno to si trebao baciti sijaljkom,što se tiče folijarne prihrane ja sam prihranijo sa
"MORTON PLU 19-9-27"u fazu 3 lista sa 2.5 Kg he i zasad su odličn
 
K

kocol

Guest
kada kukuruz bude od 5 peratada ga prihranjujem mortonijcom-19-9-27 4kg/ha
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nije mi baš jasna ta folijarna prihrana, jel se to primjenjuje prskalicom???, kad je najbolja i koliko???cijena? količina??? proizvodi??? :scratch :scratch :scratch
 
Č

Čugi

Guest
Prskalicom, ide kada se tretira protiv korova, a koliko sam čuo od ljudi i nema nekog posebnog efekta, više se odražava na kvalitet zrna nego na prinos, jedino kao lakše biljka podnese dejstvo preparata za korove ako je jača doza.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
prihrana i kultivacija sa kan-om cca 200 kg/ral

[youtube:380813wi]ySEqkB1tCmo[/youtube:380813wi]
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Prilikom sijanja nismo dobro odredili gustocu sijanja, tako da je kukuruz nikako na svakih 10 cm, sta sad raditi, neda mi se to prorjeđivati, moze li se to sto popraviti pojacanom prehranom i na koji nacin.
 
M

MOMOSARIC

Guest
Nije dobro biće previše sitan klip , a i zrno naravno , ja bih na tvom mjestu uzeo kultivator , okrenuo poprijeko preko njive pa šta bude :) .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jesi ga zagnojil dobro u sjetvi?
o kojoj površini je riječ ,ak je nekaj malo prorjedi jel neznam baš da bu kaj od njega.
ima jedan u susednom selu kaj gusto sije l on nabaca gnojiva da je to strašno i ima prinos.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Ima nesto malo vise od jednog hektra, pa gnojio sam ga prije sjetve, za vrijeme sjetve i sad sam ga prihranio, mozda da pratim situaciju pa ga jos jednom prihranim kasnije
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Jučer sam kultivirao i odmah poslije bio jak pljusak, jel to dobro ili loše za gnojidbu?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
bilo bi bolje da je sam lagana al vjerujem da ga ni toliko isprala.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
codexnox kaže:
Sta mislite o prihrani kukuruza:
odmah nakon nicanja 225kg 15 15 15 po KJ-kultivatorom
I onda zagrniti sa 250kg N46
znaci nista u zemlju prije nicanja.

mislim nista od toga
gnojiva treba najviše dublje u zemlji tamo gdje je korijen
a kad će se ta hranjiva spustit do cijelog korijenovog sloja (jer tolko duboko opet ne ideš kod kultivacije a i prekasno je)
previše dušika jos k tome urea bit će jako i dugo zeleno i ta sva količina na katastarsko jutro

ja sam jedan dio zaorao gnojiva u jesen 7-ica 150kg
u sjetvi dozatori 15-ica 100kg i urea max 40-50kg
prihrana ovisi od potrebe kan 100kg
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Za kukuruz se preporučuje sljedeća gnojidba (teorija iz knjige)

-zaorati u jesen 600 kg/ha NPK 7-20-30 i 200 kg/ha uree
-zatanjurati u proljeće 200 kg/ha uree
-na težim i siromašnijima tlima postižu se dobri rezultati i gnojidbom zajedno sa sjetvom ,gdje se preporučuje NPK 15-15-15 i slična
U folijarnoj primjeni uree(preko lista) na kukuruzu, dozvoljena koncetracija otopine uree iznosi 0,60-6,40 %.Otopinu OBAVEZNO pripremiti nekoliko sati prije primjene.[/I]

To je teorija koju u praksi nikad nisam koristio pogotovo sa 7-20-30 zbog cijene.
 
Posljednje uređivanje:

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
ovak zanima me dal je dobro stavit pureči gnoj pod kukuruz?i ne bacati nikaj gnojiva osim folijarno?i sa kim?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prihrana i kultivacija sa kan-om cca 200 kg/ral

[youtube:380813wi]ySEqkB1tCmo[/youtube:380813wi]


kod mene se pokazala najbolja kombinacija.......al dosta ljudi odustaje od toga, jer kažu da je sporo......:shock: na kraju se vide bolji prinosi.....
 
M

MOCO

Guest
ovak zanima me dal je dobro stavit pureči gnoj pod kukuruz?i ne bacati nikaj gnojiva osim folijarno?i sa kim?
ajd ti to isprobaj, pa nam reci! pureći gnoj bi trebao biti jako jak, pa ako izostane kišica...
ja sam na 1ha izvezao gnoj s jedne farme pilića i posijao kukuruz, imao sam problem s korovima jer izrasli su neki deseti korovi koje nikad prije nisam imao (neka "divlja paprika"-rekle su žene da se tako zove) i nisam mogao špricati jer je širokolisni ljetni korov (krenio u lipnju ko lud i kukuruz i korov bili previsoki) već se moralo kopati. Poslije sam 3 god.zaredom sijao pšenica-piv.ječam-pšenica i sad više nemam tog korova.
 
Na vrh