• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Helios agrohel, ima po RALu nijanse pa biras.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Na prikolici (gumenjak, platon...) mi je propal pod pa sam nabavil suhe topolove daske. S čim ih je najbolje impregnirati?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Postojeća prikolica je malo dorađena. Modularna izvedba.
Prije


Sada












Sad je multifunkcionalna, može poslužiti za razne namjene, od vožnje trupaca dugačkih i preko 7,5 m pa do sipkog materijala u sanduku. Još trebam složiti kočnice i signalizaciju pa onda testirati.
Predviđena je za terete do 3,5 t, a pažlivijom vožnjom može i 4 t. Nije kiperica, ali je jako lagana.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,388
Dobro uradjeno kolega, moze se koristit za sve moguce, ali sada bas da se tovare trupci od 7,5 m?????? Mozes li slikati taj traktor, nikako da ga vidim kompletnog, samo zadnje gume?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
ti panti se ne rade tak , samo komad flaha na stranici koji je na kraju zafrknut i zakvači se za ljepi pocinčani svornjak . kad stranicu treba skinuti , otvori se i otkopča , jednostavno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Dongfeng,
hvala. Imam produljenje ruda, a i osovina se može pomaknuti do kraja otraga i dobijem 4700 mm od kuke do osovine. Doduše onda je većina težine na osovini pa nije preporučljivo voziti više od 2,5 t. Za moje potrebe, više nego dovoljno.
Slike traktora su na linkovima:
https://www.flickr.com/photos/goldonispa/sets/72157630757118164
https://www.flickr.com/photos/goldonispa/sets/72157630757087322

Brgud,
da daske su, colerice od starog poda.

Puknuti,
ove skinem van prije nego stranicu otvorim, onda ju samo maknem. Na isto mjesto stavljam po potrebi ručice od PC 50*30*2. Bolcn je od poc, vijka M12.
Ovo je bilo jednostavno za napraviti, a i vertikale na stranici se može ubaciti nadogradnja.
Mogu li se na tvoj sistem jednostavno na ta mjesta staviti ručice (štice) od cijevi 50*30*2 (takve imam od prije)?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Iwanho, super si napravil. Jedna mi se stvar na šasiji ne sviđa: mjesto gdje lomiš šasiju u V.
Tu bi trebala biti prečka koja spaja obje strane, da dobiješ A.
Imamo doma prikolicu koja je imala prečku, ali je ista pukla pri pretovaru, i šasija se uvinula.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
ZJ,
hvala lijepa.
Prečka unutar profila mi smeta za produljenje ruda kad vozim praznu prikolicu (da ne moram vući dugačku).
Prva prečka (2 x PC 60*40*2) ispod poda je zavarena na gornju stranu šasije. Koliko bi pomoglo ako bi na tom mjestu dodal još jednu s donje strane (mogu je prišrafiti ili zavariti pa ofarbati)? Bi li povečala torzijsku krutost?

DF,
manje je bitan izgled, funkcionalnost mi je važnija. Još ako se nebu previše kvaril, sve pet.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,388
Pod " lijepo traktorce" sam i mislio na ovo sto rekao, mozda se nisam dobro izrazio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Rješenje bi bilo da produžiš vanjsku cijev ruda do toga mjesta i onda preko njega napraviš prečku s rupom. Ili samo napraviš prečku s rupom.
Ne trebam ti reći da ono prvo rješenje znatno pojačava šasjju na tom, inače kritičnom, mjestu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Kaj se tiče savijanja, profile sam dimenzioniral upravo prema tom mjestu, odnosno prema najvećem mometu savijanja. No, s obzirom da se radi o otvorenim C profilima, torzijski su slabiji od cijevi (težil sam čim lakšoj prikolici).

U privitku su dijagrami savijanja za tri različita položaja osovine i razmak nosivih preki poda na 850 mm. Sad umjesto 4 imam 6 prečki pa bi se dijagrami nešto, ali ne bitno promijenili. Čak bi promjena bila na stranu sigurnosti jer je zadnja prečka više iza osovine.

Tebi zahvaljujem na sugestijama. Sigurno bi bilo kruće nego sada, ali mene zadovoljava ovak i nije preteška za prikopčati. To je moje razmišljanje. :)
 

Prilozi

  • Dajagrami momenta savijanja.jpg
    Dajagrami momenta savijanja.jpg
    20.3 KB · Pregleda: 124

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Nije problem savijanje, već izvijanje (sukanje) na mjestu loma šasije.
Naša je imala treger na tom mjestu,ali je pukel i objesila se na jednu stranu.
Ne trebam ti spomenuti da se to više neda vratiti na mjesto.

Zato ne volim takav oblik šasije. Draža mi je ili kutija ili rudo - svora po sredini.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Dugo sam se dvoumil između centralnog nosača (svore) i ovog rješenja. Upravo zbog sukanja. Znači voli se zasukati ovaj dio profila koji ide od pune širine šasije prema sredini i to u blizini pune širine.
Ak sam krivo odabral, moja greška i moj eventualni kasniji trošak. Ipak vjerujem da bu za moje potrebe, koje nisu prezahtjevne, OK.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Da si odabral V šasiju, bilo bi bolje. No tak je, kak je.
Ak postaviš jedan komad HEA ili HEB profila na tom mjestu i da mu napraviš rupu u sredini, znatno bi povćal torzijsku čvrstoću.
To ti je i kritičnije na većim duljinama ruda. Pogotovo ako još i pomakneš kotače otraga.

Evo ti jedan primjer, da ti da ideju:)
https://www.youtube.com/watch?v=7uDtEq7GvSo
 

Najnoviji postovi

Na vrh