• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Kada smo išli kod kolege u berbu kukuruza on je stavljao te magnetne , po meni jako loše za prikolice koje se ikoliko koriste u saobraćaju , uvijek petljancija sa kablovima gdje i kuda ih staviti.
Eto mi dok smo otišli i obrali jednu njivu on je uspio da pokida kabal jer nije bio dovoljno dobro ''sakriven''.
Fiksna signalizacija je zakon , eventualno da ima naprijed neku kutiju da kada se otkači kabal spakuje u nju da nigdje ne viri ako se ide po šumi ili nekim šikarama i slično.
Ili opcija sa dvije utičnice i kratkim kablom koji se skida između traktora i prikolice.
Pozadi lampe u neke kavezaste zaštite i to je to.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
Iwanho, nisam te mislio uvrijediti ni javno prozivati i imaš pravo raditi kako hoćeš. Ja sam sa svojom prikolicom ograničen dužinom rude zbog puta kojim vozim a što se tiče tereta lakše mi je otraga tovariti sitne nego premještati osovinu a prvotni plan je bio dodavati još jedne ručice pa smanjivati tovarni prostor ali se ispostavilo kao nepotrebno. Btw, prikolica ti je jako lijepo napravljena.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Teško je mene uvrijediti. Uvijek imam na oku prste na rukama i ne mogu pronaći dva jednaka. :icon_wink:
Ti si pronašel rješenje kakvo tebi najviše odgovara, a ja ono s kojim sam zadovoljan. Česti je slučaj da se na forumu neka informacija pročita djelomično pa se onda komentira druga krajnost o kojoj nije bilo riječi. Zato sam već na to oguglal, ali zbog ostalih kolega, da ne ostanu živjeti u zabludi, volim stvari rasčistiti. Neki put je to u moju korist, a neki put na moju štetu. Takav sam, kakav sam, prestar sam za radikalne promjene i nikad se na nikoga ne pjenim. :)

Usput, malo sam analiziral položaj težišta na čezi. Kod jednake količine drva stabilnija je prikolica na koju se drva tovare u dva reda po širini. Jedino ograničenje koje opravdava čezu je nedovoljna širina puteva.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,504
Iwanho super ti je ona prikolica sa stranicama, odlična ideja pretvorena u izvedbu, sa minimalno matrijala izvedena ona šasija i ostavren pun pogodak u nosivosti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Hvala. :icon_pidu:
Kad mi za šumu ne trebaju stranice (vožnja granja, metrica ili okruglica), na mjesta prihvata stranica dolaze ručice (štice) visine 70 cm.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Pozdrav. Evo imam sliku od završene gajbe za malog ursusa. Dim su 150x100x120visina. Rađena je od L profila 50x50x3 i arm mreže fi 6.

Okvir je izrađen kao usluga u firmi u kojoj radim (metaloprerađivačka industrija).
Arm mreža, pod i još neke dorade su mojih ruku djelo a nešto majstorskog rada je i moj stari odradio.

14ky4ut.jpg


Sad planiram neku prikolicu jednosovinku stočarku. Dim koje planiram su 250x110x110 visine. Prikolicu planiram kod kuće u radioni u svom aranžmanu polako raditi. Osovinu imam, e sad od čega ju raditi? Da li je bolje od cijevi ili od vinkla... ja bih radije od vinkla, ali ne znam koje dimenzije profila ili cijevi bi bile dovoljno čvrste da prikolica može nosit 2 tone maks?

Uz sve to, htio bih nekako da prikolica ima stranice visoke oko 70 cm, s time da mogu ubacit povišice do 110cm po potrebi...
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Evo slika moje prikolice. Dimenzije 250, 150 i visina 100. Stranice, ovaj resetkasti dio, se otvaraju pa nije visoka za utovar. Pozadi su velika vrata koja se otvaraju nazad na zemlju
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1517774952652.jpg
    uploadfromtaptalk1517774952652.jpg
    16.2 KB · Pregleda: 116

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
605
Da li je bolje od cijevi ili od vinkla... ja bih radije od vinkla, ali ne znam koje dimenzije profila ili cijevi bi bile dovoljno čvrste da prikolica može nosit 2 tone maks?
.

Što je vinklo? L profil?
L profil NIJE materijal za šasiju prikolice.
Uzmi ili U profil ili cijevi. naravno, prvo pitanje je dali već nešto imaš "pri ruci" da ne kupuješ?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Nemam jos nista, ali budem kombinirao sto je povoljnije. Znaci L profil nije dobar za prikolicu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Vinkl ti je idalan za šasiju takve prikolice, jer na njega bez brige zašarafiš pod i stranice. Istina, nije statički nosiv ko cijev ili U profil, no većina prikolica u našem je kraju napravljena od njega.
Najveća mu je prednost debelo meso, jer cijev vrlo brzo strune, pogotovo ak je bušena za šarafljenje daski.
Nemoj zaboraviti da bočne okomite daske pridonose njegovoj krutosti.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Pa sta me onda ovaj kolega prije tebe izhebe, mislio sam neki 60x60x5 ,stavit bas zbog toga sto si ti napisao... ustedi cu prostor kao i sa gajbom
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Damirko,
obojica su u pravu. Svaki na svoj način. Bauštelac je napisao općenito za prikolice, a ZJ za specifičnu (vidiš naglašeno "takve" u njegovom tekstu), kakvu ćeš izgleda ti raditi.
Ako bi se stranice otvarale do poda, onda je L profil slabi izbor odnosa težine i nosivosti. No, kod fiksnih bočnih stranica, okvir iz L profila i daske čine krutu plohu, sličnu rešetkastom nosaču. Onda je to druga priča.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Pa bila bi u obliku kakav ima i gajba. Malo modificirana samo... a razmislit cu onda jos o materijalu za samu sasiju. Mozda za sasiju cetvrtaste cijevi, a stranice od vinkla.
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Kod mene su cijevi
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1517838217534.jpg
    uploadfromtaptalk1517838217534.jpg
    25.4 KB · Pregleda: 118
  • uploadfromtaptalk1517838253805.jpg
    uploadfromtaptalk1517838253805.jpg
    14.6 KB · Pregleda: 104
  • uploadfromtaptalk1517838289117.jpg
    uploadfromtaptalk1517838289117.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 107

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
L 60x60 ti je malo "slab", jer ak postaviš pod od 3cm, za bočnu dasku ti bu ostalo svega 2,5cm za zašarafiti, a to je malo.
Ak buš slagal šasiju od cijevi, nesmiješ ih bušiti za šarafe, već treba privariti flahove.
Po meni je jednostavnije staviti veći ( i deblji) L, jer je puno mnaje posla, a i deblji bude dulje trajal (trebalo bu više godina da istrune).
Po meni bi to bilo L80x80x6(ili 8) ili pak 80x60. Za poprečne ti je 60x60 dosta.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
l profil je osnosvni element , odnosno profil , ali na podu ga treba okretati kontra ..zapravo uvjek kontra ...zapravo neda mi se naezati još i oko toga s vama
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Moja preporuka kad već radiš, da napraviš vrata i naprijed i nazad radi lakšeg , puno lakšeg istovara velike stoke, (pogledaj prikolice za prijevoz konja).
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
Ne treba mi za stoku, iako je zovem stocarka, ali svakako bih nazad vrata kao trepu da mogu unosit teret - drva i sl. Raspitat cu se kod kolega s posla o nosivosti l profila pa cu jos malo razmisljati. Htio bih da bude sto laksa prikolica a opet da ima pristojnu nosivost. I ovce i novce :p
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Zaboravil si dodati i jednostavna za izradu. E ne može sve troje. :(giggle)::(giggle)::(giggle):

Dakle kažeš da bude lagana i pristojna nosivost. To nije neizvedivo.
Moja je upravo takva. Dva jača je dignu i odnesu. Sanduk se može ugraditi tako da je skoro na vagi ili da ima solidan pritisak na kuki.
WP_20170512_11_40_24_Pro

Šasija zasebno.
WP_20170627_19_11_42_Pro
 

Najnoviji postovi

Na vrh