• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Nije prikolica iz samogradnje ali sam ugradil na labinovu prikolicu priključak i struju za još jednu prikolicu.

Ovo je dosta čvrsti profil i šarafi idu skroz prek, uglavnom čvrsto je, za sad sam samo vlekel auto prikolicu ali mislim da morem bez problema i veću prikolicu. :D



 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Pozdrav.
Imam prikolicu sa drvenim stranicama, pa bi ih htio zamijeniti metalnim...
e sad, stranice bi bile od lima 2 mm a kakve okolne profile staviti...da bi stranica od 450 cm duljine bila iz jednog komada.
Svakak bi se u sredini napravilo neko osiguranje (lanac, sajla) da se pod teretom ne bi savinula..
a visine bi bile 50+50
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
dali bi se isplatilo prepravljat cisternu od 5000l u obićnu prikolicu 3t, cisterna je dvoosovinka proizvodnje tos belje.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
605
Da malo oživim temu ;)

Brat je u akciji izrade prikolice. Prikolica je dimenzijama kopija kardanske prikolice od Goldonija, ali masivnije napravljena, nositi će koliko nose gume.
Pa bi bilo pametno složiti nekakvu radnu kočnicu, al ne znamo kako.
Prikoilica je za Tomu Vinkovića, pa mi na pamet pada nekakva hidraulična kočnica?


Bit će i slika uskoro
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ako imaš bubnjeve kojima se pakne mehanički aktiviraju, napravi ručicu i sjalu, kak je na prikolicama za sijeno. Ili dodaj hidraulički cilindar za kočnice, ovakav:
260_260.jpg
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
Pozdrav,

nakon dugo vremena ide se u akciju opet :)
trebam savjet kako da slozim konstrukciju prikolice za drva na osovinu... tj dvije su osovine (zadnji most od Fiat Tipo), gore su opruge a i amortizere sam pustio na mostu...
isto tako pustio sam i sajle od ručne kočnice, a spoj bi trebao biti na kuku od auta (džip ili jači auto bi vukao prikolicu)
prikolica bi služila uglavnom za po šumi i makadamu za vuć drva..

problem mi je što neznam gdje da točno spojim nosivu konstrukciju na ta dva mosta... naime, sam most je tvornički ukošen na djelu oko bubnja tj tamo gdje se spajao na karoseriju od auta...
na slici se vidi http://i30.tinypic.com/fxusg2.jpg kako taj most izgleda...
jel radio već netko nešto slično sa mostom od auta?
nosivu konstrukciju sam mislio napraviti od kvadratnih zeljeznih cijevi 6x6, da li je to ok ili može ići i tanje ili nešto drugo?

hvala na savjetima

pozdrav
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Napravi šasiju od cijevi 80x40(50)x3 širine tak da ti ne smeta kotačima, najbolje tak da prođe između rupa na mostu, ak može. Na mjestima prihvata mosta za šasiju zavaril bi 2x4 komada U profila i izbušil rupe za šarafe.
Nego, ne budu li prednje ušice zadnje osovine svojom širinom smetala kotačima prednje osovine?
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
ne kuzim ovo "da prođe između rupa na mostu"? nacrtaj ako ti nije problem :icon_weed:
koliko sam uspio na brzinu posložit na tlu jedne do druge trebalo bi biti taman tako da neće smetat ništa kotačima

kolika bi bila nosivost ovake prikolice? tona ili više?
imam kuku sa naletnom kočnicom spremnu za nju, tako da za auto nije problem (a ionako je terenac u igri)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Pogledaj u prometnu tog vozila kolika mu je nosivost i onda tu cifru podijeli sa 2 i znati ćeš kolika može biti nosivost.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
A nemam pojma, meni je to nevjerovatno rijesenje
Bas cu se sutra zavuc ispod jednog 3osovinca kamiona, da vidin kako je u njih rijeseno
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Naravno da ne treba, ali ni ne smeta. Ja sam odavno prestal vadit podnicu kad idem po drva. Čak sam i sa trugom krenul. Ispilim na komade i tak vozim doma. Piljevina ostaje u šumi i koristi kao gnojivo. Ovak sam se samo još i čišćenjem piljevine po dvorištu zafrkaval. Al dobro.... svako radi kak mu paše. Prikolica ti je MRAK !
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Upravo je tak kak veliš. I ja deblje ispilim na kratko, ali ono do 15 cm promjera na otprilike 1,5 m. Brži je utovar, a malo piljevine mi doma super dojde za dodavanje kompostu od trave.
Nije prikolica niš posebno. Ima i puno boljih. No ja sam realiziral ono kaj sam si zamislil. Svaki bedak ima svoje zadovoljstvo pa tak i ja svoje. :) Doduše, još nije završena. Fali signalizacija i ugradnja cilindra za koćenje.

Imam još jednu malu prikolicu koja je nekad bila motokultivatorska (0,6 m³) pa se za lampe dvoumim dal kupiti one na magnet pa ih po potrebi seliti ili fiksne.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
E tu ti nemrem nikaj reći. Ne znam kak je jak taj magnet. Šeraf je šeraf za mene.
 

Najnoviji postovi

Na vrh