• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Iskreno, ne shvaćam čemu takvo pretjerivanje i stavljanje glave na kocku?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
dakle, evo konacno i moje auto prikolice za drva :icon_weed:
zadnji most od Fiat Tipa, cijevi 6x6, rudo je sa njuskala, kuka ide do 1300kg (tako bar pise na plocici :D )... sad moram postaviti signalizaciju, pobrusit i ofarbat, moram popravit rucnu kocnicu- namjeravam iskoristit doboše od mosta, al poluga rucne kocnice je sva u banani... dal tu polugu mogu zamijeniti sa bilo kojom polugom od nekog auta? i jos moram navariti prednji pomocni kotac za rudo
dimenzije su 2m duljina i 1m sirina, sluzit ce za drva, prijevoz vode u kanistrima ili cisterni, odvoz gnoja i sl, a iza je jos jedna kuka u slucaju da zatreba prikacit jos jednu prikolicu u vlakic :icon_mrgreen: misljenja i dojmovi?
https://drive.google.com/file/d/18OdHaS_NSpz9rBg-N2Lsiq--ODu2L63v/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1LO63pu9a-V-Zxmarp8e1i3__ogKM-AR8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1qfvUJYHSCFWWPDSHy0ikLY0xWOCkGAhy/view?usp=sharing
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Malo mi dosadno pa crtam planove za prikolicu. Dimenzije se vide, visina bi bila oko 64 cm, stranice od dasaka ušarafljene u L profile 50x50x5, ukupno 8 stupaca. Okvir od 60x60x4, mislim da će u ovoj kombinaciji rešetkaste konstrukcije šasija biti najjača. Prikolica će vozit 2 spremnika 1000L ili 2 m drva, sve po potrebi...
IMG_20191030_190455.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Dobro izgleda.Hoće li stranice biti fiksne ili će se moći skidati, nisam razumio iz teksta?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Fiksne sam zamislio, visine oko 65 cm. Ali kako bude izrada napredovala, ako bude mogućnosti, volio bih da se mogu demontirati. Mozda mi sine neka ideja kad bude šasija gotova...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Moglo bi se nešto smisliti da umjesto L profila stavim nešto kao UNP profil pa da vodoravno postavljene daske sjedaju unutra pa da se mogu dizat i tako vadit van, ili da se polovina visine stranica ušarafi u L profil, a druga gornja polovica stranice sa pantovima poveže sa donjom ali da se moze preklopit
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
To je zanimacija i pomalo hobi, materijal imam većinu... Ovo će bit brzo gotovo i jednostavno za odradit, nadam se :)
Mane, javim se ako zatrebam... Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
60x60x5 ti je malo slabo za šasiju. Moraš računati i na koroziju.
Rudo na takvim prikolicama je dovoljno ako je dugačko oko 1100mm (ako na njemu ne misliš imati kutiju, vitlo ili nekaj treće).
Radije napravi samo platformu, a sa strane zavari kvadratne cijevi tak da se u njih daju postaviti "ručice" koje nose stranice.
Usput, neto širina prikolice nek ti bude bar 1250mm, da unutra stane paleta poprečno, tak da možeš voziti tri palete (recimo voća).
Nikad nebi kupil ni autoprikolicu koja nema bar 1250 mm širine, a kamoli traktorsku.
 
Posljednje uređivanje:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Biti će dovoljno jaka konstrukcija, najviše zbog treće uzdužne cijevi u šasiji. L profili su zato jer na njih mogu s vanjske strane šarafit daske bez da gubim koristan volumen prikolice, s cijevima to nije slučaj. Dodatno mi je širina prikolice bitna jer će ju ursus mali tjerat, a imam u planu kupit i malog AC ili Goldonija pa da mu ne bude preširoka. 2 palete po dužini su mi sasvim dosta. Još pod razmisljam kako izvesti ali najvjerojatnije od ili od debljeg lima, ili od kombinacije daska plus tanji lim...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Onda barem 80x80x6 ili 80x60x6 i rudo do kraja prikolice. Velim da bude slaba na uvijanje, jer L profili su slabi na torziju.
80x60x6.jpg


Ionak ti bude prikolica širja od malog traktora, pa onda manje postavi kotače ispod nje, recimo tandem osovinu s 14" kotačima, širine 130.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Kolega, mislim da me nisi razumio, šasija je od kv cijevi 60x60x4, stranice će biti od L profila 50x50x5 i visoke 650 mm. Dimenzije prikolice 2700x1100. Danas već krenulo lagano
IMG_20191031_140306.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Napravi ju bar 125 široku netto...sjetil se buš mojih riječi ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh