• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj ljudi vole koristiti kvadratne cijevi? Usporedite statičke karakteristike s ne težim pravokutnim cijevima. U ovom slučaju:
KC 60*4 - Ix=43,6 Wx=14,5
PC 80*40*4 - Ix=64,8 Wx=16,2
PC 100*40*3 - Ix=92,33 Wx=18,46
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam radi toga što su mi dostupne dosta povoljno, a da nisu onda bi koristio UNP 65 ili 80.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Bitno mi je da ne pretjeram s težinom prazne prikolice na kraju. Nadam se da ne bude teža od oko 350 kg, a da moze nosit 2000 kg. Isto tako, stranice trebaju biti dovoljno niske za utovar i istovar, a opet s povećom dužinom same prikolice bi trebao zadržati potreban volumen tovarnog prostora za otprilike 2 m drva. Ruda od bešavne cijevi 88.9x5.0 ili jače će ići skroz do osovine i kvačit će se na donju poteznicu, nosači stranica od L profila variti će se bočno na šasiju i trebaju osigurati čvrstoću uz malu debljinu stranica od dasaka.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Ne bi bilo lose da stavis feder platne na prikolici od TAM-a ;) ne bi osjetio teret ;) saljen slike moje kasnije..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Damirko, zakomliciral si si posel sa šasijom.
Trebal si zeti vinkl 100x60x8 i samo zavariti u kutevima. Imal bi nosač poda i odmah dio gdje pričvršćuješ bočne stranice.
Ima nekoliko prikolica tak napravljenih pri nama; ljudi ih voze napunjene drvima do vrha.
Nego, kakve budeš nabe i kotače postavil?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Damirko,
moja je izuzetno lagana. unutrašnje dim sanduka 283x152x40 cm.Težina šasije 115 kg, sanduka 133 kg, osovina je 5x5 cm i s kotačima je po slobodnoj procjeni malo teža od šasije. Dakle upravo tvoja ciljana težina, a nosi 3,5 - 4 tone ovisno gdje je montirana osovina (može se pomicati uzdužno ispod šasije). C profili šasije su pigani u konus tak da su najjači tam gdje je najveći moment.
ZJ je (s pravom) prigovoril da ima manju torzijsku krutost zbog "izlomljenih" C profila. No, meni je i tak vrlo dobra. Jedino nije za strojni utovar kamena jer ima prenježne stranice (poc. lim 1,5 mm) i pod (daske obučene u poc lim0,5 mm). Zato je višenamjenska i mogu se voziti trupci do 8 m duljine.



 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Iwanho, nisam ti ja prigovoril...samo sam ti skrenul pozornost ;)

Jest da moje riječi puno put zvuče kao kritika, ali daleko su od toga: To je samo nespretno izrečena dobra namjera, poučena vlastitim greškama.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Radim od cijevi koje su mi dostupne dosta povoljno, nema tu ništa čudno i komplicirano.
Osovina će biti ova samo ju moram raširiti i staviti nove teretne gume R16. Ovo sve ću odrezati tako da ostane samo kvadratna osovina...
IMG_20191101_081709.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
napisal sam da je tvoja primjedba bila opravdana. Sve primjedba i prigovore uvijek smatram dobronamjernima, osim ako nije očito pod********, a to kod tebe nije nikad.
Nemoj se ljutiti kaj sam upotrijebil termin prigovor.

Damirko,
kak misliš izvesti proširenje i koje materijale imaš raspoložive?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ne znam još konkretno kako ću ju proširiti, vjerojatno ubacit 30 cm kvadratnog punog materijala pa još pojačat s više strana. To ću ostavit na razmišljanje strojarima u firmi. Radim u nekad velikoj metalnoj firmi pa za izradu koristim reslove i ostatke od proizvodnje i onda po tom se i ravnam što ću i od čega praviti. Firma se bavi svime i svačime pa uvijek ima raznog željeza, treba samo imati malo kreativnosti. Bude mi povoljno, a željezo onda ne propada bezveze na vanjskom skladištu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Kaj ti nije šteta gumenjak uništiti radi osovine? Ili je to samo zadnji štel?
Prereži osovinu u sredini i samo zavari komad firkanta.
Ne trebaš ju posebno pojačavati jer ionak bude oslonjene blizu kotača, pa tam na nju zavari 12...15mm pločice koje budeš šarafil za šasiju. To bude dovoljno pojačanje na najkritičnijem mjestu.

Iwanho, ne moraš se ispričavati, šalil sam se :)
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Gumenjak je otpisan odavno, ovako će se iskoristit što je još u dobrom stanju. De mi malo tamo prijeko u drugoj temi pojasni oko el instalacije ako se razumiješ...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Jest da moje riječi puno put zvuče kao kritika, ali daleko su od toga: To je samo nespretno izrečena dobra namjera, poučena vlastitim greškama.
Isto vrijedi i za moje ali reci sam jel sam ja laž rekel kad velim da ti večinu toga predimenzioniraš.
Kad se sjetim one kuke na onoj ne završenoj kosilici.... za nju ne da moreš šlepati nego ju moreš koristiti kao spoj dvije sajle kad se traktori po 100 konja šlepaju.
Mišljenja sam da je to nepotrebno u večini slučajeva, pa tak i ovdje za ovu prikoličicu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Muha, ona kuka je napravljena od materijala kojeg imam u izobilju.
Jest da je prejaka za namjenu, no ni takva ne smeta ničemu, a na traktoru kila više ili manje ne znači puno.

Glede šasije na prikolici...moj otac je prikolicu (dimenzija i šasije sličnih Iwanho-boj) je davno napravil...i sve je bilo dobro dok ju dvojica nisu pretovarila gnojem tak da je puklo poprečno pojačanje šasije, ista se u vinula i prikolica legla. Iako je ravnanja, ni danas nije u mjeri.
Znam kak to ide. Ak nosi dvije tone, onda može i tri. Pa kad smo natovariti tri, onda može i još tonu...zato ja volim imati stvari dimenzionirane za takve slučaje ;)
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ti ju nikad nebuš pretovaril ni preforsiral. Ti sve radiš pomalo s dobro razrađenim planom i rasporedom, a o sigurnosti da ni ne pričam.
Zato se s poljoprivredom više ne baviš, a ostale poslove ne stigneš dovršiti.
Jednom sam ti rekel, život je kratak a igra je brza.... a nist u ovom našem životu nije zauvjek...

Ne velim da ovu sad prikolicu treba prislepariti da izdrži furu ili dvije ali isto tak ne treba ni komplicirati si život i pojačavati nekaj od čega nebu koristi jer očito kolega ni nema stroj koji bi više povlekel, a boga mi ni zaustavil u slučaju potrebe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ima susjed K. sličnu malu prikolicu od takvih cijevi pa su strule.
Ne delam puno, ali smo na staroj, nazivno, 2-tonki vozili 4t pijeska z Ljubešćice, na 4-tonskoj kiperici 5200kg kamenja z Vojnovca...tak da se nikad ne zna.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Vama dvojici ne treba nitko drugi, vi kad započnete nešto, možete se tako do sutra spominjat :p
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Vama dvojici ne treba nitko drugi, vi kad započnete nešto, možete se tako do sutra spominjat :p
Naravno, a to je zato kaj se znamo.

Moje mišljenje je da kad ZJ nekaj složi, ako uspije to završiti, onda je to napravljeno da izdrži njega i još barem jednu generaciju poslje njega. I to se čuva makar ga je pregazilo vrijeme.

Pošto mi je dal da mu onog Štorkana uredim generalno i još neke stvarčice napravim najvjerojatnije ni ja nisam daleko od njegovog načina razmišljanja.
Samo kaj ja nekak u zadnje vrijeme sve više mislim da to nekaj kaj si napravim treba odraditi posel, otplatiti se čim prije i to je to jer vrijeme nosi svoje, tehnika ide napred i kroz kratko vrijeme to je zastarelo ili se je napredovalo pa je premalo.....
Ja kontam da se nekad teško dolazilo do svega, ono kaj je bilo dobavljivo je bilo skupo i nedostižno, a hrpe stvari nije bilo. U selu je bila jedna brusilica i jedan švas aparat. Traktor, prikolica..... ali to su prošla vremena. Zato si po mom sadašnjem razmišljanju treba život olakšati ne opterečujuči se sitnicama.
 
Na vrh