• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

loryen

Novi član
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
13
Da na prikolici je kruto ali na traktoru se okrece , tak i je najbolje !

Evo jos par slikica pocincane !

a ono kaj KIKIC MF kaze istina je , kad mi natovarikmo prikolice heheh bolje je da je sve jako jer ce se cijele raspast !

Evo slikica :


DSC00675.jpg


DSC00676.jpg
Ovo mi se sviđa. Slažem se da je nepraktično za 533, kačenje ispod diferencijala, ali, to su nijanse, vi ste takvu htjeli i to je to. Odlična za drva. Koliko cca stoji materijal za nju, ako se smije znati? Pocinčana je?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

loryen

Novi član
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
13
S kakvim traktorom vuce tako natovarenu prikolicu?

Kod nas iz vise razloga s takvom prikolicom ne bi mogao ni uci u sumu, a kamo li izaci iz nje ;)

Predugacka, tockovi skroz iza, treba puno manevarskog prostora
Previsoko se drva na nju slazu, to ak se ne bi prevrnulo, drva bi izledila van sva iz je.
Traktor koji bi ju vukao po ovdasnjim sumama bi trebao imati BAREM 100-120ks, ak ne i vise, a takav ne moze sumi ni blizu sam...


Za ravnice, ovakva prikolica je dusu dala, ali treba se usuditi vuci to s nekim traktorom ispod 100-tinjak KS...

I ja sam se odmah to pitao, kakvim traktorom???
Imam pitanje, za takvu manju prikolicu, da li je moguće napraviti je sa diferencijalom na kardan, i uključivati ga po potrebi? Pogoditi znači broj okretaja kotača prikolice i pogonskih na mom traktoru?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,693
na registraciji su vračali ljude, jer nisu imali ona 2 mala crvena trokuta, ja sam to imao original, al nisam ni znao da trebaju biti, pa onda onaj trokut, veliki za spora vozila, i naravno sva ispravna signalizacija, i da, one bijele mačje oči, sa prednje strane prikolice, i još jedna stvar, da gume na istoj osovini trebaju biti iste, mislio sam na dimenziju, kada su to rekli......al i šara treba biti ista......pa ko tu onda koga je*e.......žica od struje nesmije visiti.......znači, toliki zahtjevi......i onda ti napišeš kako prikolica za traktor netreba biti registrirana.......niti osigurana.....jer sve važi od traktora.....ma daj


auti i autoprikolice su druga priča, i to vrijedi za auto prikolice do 750kg, preko toga ti treba E kategorija, ako želiš sa svojim autom vući prikolicu.........i onda neznam jel rega ide na godinu ili 3 godine

za prednja gabaritna svjetla mora biti ako je šira od 1.80, tak da mi nije jasno kak nova atestirana majevica koja je i homologirana dođe bez prednjih gabaritki, prvi promašaj na novome, jasenas ih je nekoliko dobilo da napomenem, po danu opomene, netko kaznu za "gumenjak", atestiranje čeze je dugotrajan i skup proces, ali ne i za onoga tko se time bavi sa drvima. Za autoprikolicu koja je ko avion me prošle godine srušio jel treba atestirati arnjeve i moraju ići dolje zbog slikanja. To šta se priča da za prikolice raznorazne pokriva polica od traktora, to sve stoji, ali ne i do tog trenutka kad se nedaj bože nekome desi kakva nesreća, pa se onda tek vidi kako te "police s traktora" pokrivaju štetu. A za to sve su krivi samo ljudi, ništa više, kako je netko napisao, voze se razne šklopocije i trulje po cesti, ali ebemu i sve, ako već nečeš imati signalizaciju, mislim da izdvojiti manje od 20 kn koje možda mogu nekome spasiti život i spriječiti ogromnu štetu, za kupnju mala 2 trokuta i to našerafiti na to šta vučeš, to si svatko može priuštiti, i baš zbog neosvjetljenih stvari hrpa nesreća se dogodi, u kojima sam i sam skoro tako mogao sudjelovati kad se iz nikud pojavi neosvjetljeno vozilo ispred mene...
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
zanima me kakva je situacija s registracijom traktorskih prikolica. Dali je obavezno ili ne? Pitam jer me zbunila jedna prometna nesreca koja se dogodila prosli utorak blizu budancevice. Naime, auto se zabio u prikolicu odostraga zbog neprilagodjene brzine,(trag kocenja oko 70m), a pise u novinama da su prekrsajno prijavili vozaca traktora jer prikolica nije bila registrirana. E a 27.12 2012. god sam bio sa traktorom na tehnickom i pital sam covjeka koji tamo radi dali prikolice moraju biti registrirane, rekao mi je da nemoraju. ko je tu sada lud i koji je pravi zakon?
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
zanima me kakva je situacija s registracijom traktorskih prikolica. Dali je obavezno ili ne? Pitam jer me zbunila jedna prometna nesreca koja se dogodila prosli utorak blizu budancevice. Naime, auto se zabio u prikolicu odostraga zbog neprilagodjene brzine,(trag kocenja oko 70m), a pise u novinama da su prekrsajno prijavili vozaca traktora jer prikolica nije bila registrirana. E a 27.12 2012. god sam bio sa traktorom na tehnickom i pital sam covjeka koji tamo radi dali prikolice moraju biti registrirane, rekao mi je da nemoraju. ko je tu sada lud i koji je pravi zakon?

Lud je taj na tehničkom, većina i vozi neregistrirane traktorske prikolice, tu i tamo cestom, i ako ima svu signalizaciju, kočnice , znači sve po PSu, niko te neće dirati, ali ako se desi nezgoda , kao ta gore, vlasnik tj. trenutno vozač traktora će platit kaznu za neregistrirtanu prikolicu, a taj vozač iza će odgovarati za tu nezgodu jer je on krivac - nije držao dovoljan razmak, neprilagođena brzinha, ugrožavanje .... on će pošteno naj... ! znači po našem važećem zakonu sve šta je u prometu mora biti i registrirano, ali !!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
H
Lud je taj na tehničkom, većina i vozi neregistrirane traktorske prikolice, tu i tamo cestom, i ako ima svu signalizaciju, kočnice , znači sve po PSu, niko te neće dirati, ali ako se desi nezgoda , kao ta gore, vlasnik tj. trenutno vozač traktora će platit kaznu za neregistrirtanu prikolicu, a taj vozač iza će odgovarati za tu nezgodu jer je on krivac - nije držao dovoljan razmak, neprilagođena brzinha, ugrožavanje .... on će pošteno naj... ! znači po našem važećem zakonu sve šta je u prometu mora biti i registrirano, ali !!

Kad budete drugi put isli regat traktor onda pogledajte kaj vam polica osiguranja pokriva.
Ak traktor ima 2 sjedista treba osigurat na 2 putnika te treba pogledat na kolko su putnici osigurani prilikom ozljede ili smrti,vecina stavi na najmanje da bu najjeftinije.
Prilikom placanja police jel ko pital jel prikljucno vozilo osigurano,sigurno nije,a ne vozite se po cesti iz fore nego nekaj taj traktor vlece,al nek bu najjeftinije jos se covek fali kak je jeftino prosel na teh i osiguranju,al nemojte zaboraviti da smo mi ti koji si biramo kaj cemo osigurat i na kolko novaca.
Samogradne i atestirane prikolice netrebaju biti regane ako njihova nosivost po osovini ne prelazi tezinu traktora i to je posebna skupina u zakonu.
Svaka atestirana prikolica koju je neka firma napravila ima neke sigurnosne oznake i moze ju se regat i osiguranje za godinu dana iznosi od 150kn na dalje ovisi kaj se na njoj jos osigurava.

E sad imaju brzina voznje tih prikolica nesmije u prometu prelaziti 10km/h kad je pod teretom,inace vas policajac moze maknuti iz prometa i napisati vam kaznu ako se prekoraci.
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Lud je taj na tehničkom, većina i vozi neregistrirane traktorske prikolice, tu i tamo cestom, i ako ima svu signalizaciju, kočnice , znači sve po PSu, niko te neće dirati, ali ako se desi nezgoda , kao ta gore, vlasnik tj. trenutno vozač traktora će platit kaznu za neregistrirtanu prikolicu, a taj vozač iza će odgovarati za tu nezgodu jer je on krivac - nije držao dovoljan razmak, neprilagođena brzinha, ugrožavanje .... on će pošteno naj... ! znači po našem važećem zakonu sve šta je u prometu mora biti i registrirano, ali !!

imam doma tri prikolice i cisternu i svako malo sam s nekom na cesti i zato sam i ostal zbunjen onim kaj sam procital o nesreci. najgore je kaj su to sve starije prikolice i za nijednu nemam papire pa se to sigurno ni nemre registrirat
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
imam doma tri prikolice i cisternu i svako malo sam s nekom na cesti i zato sam i ostal zbunjen onim kaj sam procital o nesreci. najgore je kaj su to sve starije prikolice i za nijednu nemam papire pa se to sigurno ni nemre registrirat

može se registrirat ali moraš napraviti papire..nezz točno kak to ide ali kolko sam čul,moraš imat barem 2 svjedoka da je prikolica tvoja i da su papiri izgubljeni...a možeš i prijavit kao samogradnju,samo moraš brojeve sa šasije izbrusit da se ne vidi da je tvornička...
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
H

Kad budete drugi put isli regat traktor onda pogledajte kaj vam polica osiguranja pokriva.
Ak traktor ima 2 sjedista treba osigurat na 2 putnika te treba pogledat na kolko su putnici osigurani prilikom ozljede ili smrti,vecina stavi na najmanje da bu najjeftinije.
Prilikom placanja police jel ko pital jel prikljucno vozilo osigurano,sigurno nije,a ne vozite se po cesti iz fore nego nekaj taj traktor vlece,al nek bu najjeftinije jos se covek fali kak je jeftino prosel na teh i osiguranju,al nemojte zaboraviti da smo mi ti koji si biramo kaj cemo osigurat i na kolko novaca.
Samogradne i atestirane prikolice netrebaju biti regane ako njihova nosivost po osovini ne prelazi tezinu traktora i to je posebna skupina u zakonu.
Svaka atestirana prikolica koju je neka firma napravila ima neke sigurnosne oznake i moze ju se regat i osiguranje za godinu dana iznosi od 150kn na dalje ovisi kaj se na njoj jos osigurava.

E sad imaju brzina voznje tih prikolica nesmije u prometu prelaziti 10km/h kad je pod teretom,inace vas policajac moze maknuti iz prometa i napisati vam kaznu ako se prekoraci.

Moj traktor ima jedno mjesto - vozačko, i polica osigurava - pokriva samo vozača bez putnika, jer mjesta za putnike nema ! tako i piše u polici , za to nemoram čekat godinu dana jer sam prije nekoliko dana produžio regu .. ( ne vjerujem da polica od traktora može pokrivati Neregistriranu prikolicu ) a potražit ću piše li u zakonu da traktorska prikolica netreba bit registrirana - na tehničkom sam čuo suprotno , a pošto mi je traktor težak 2100 kg IMT 542, po tvome tumačenju bi na npr šumskoj prikolici smio vozit 1 metar drva - otprilike, ako mi je prikolica sa dizalicom teška oko recimo 1 tone + 1 metar sirovih drva i to je blizu težine traktora, šta će mi takva prikolica ? sad odoh tražit po "zakonu" članak; da vidim piše li gdje ovo šta si napisao !
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
može se registrirat ali moraš napraviti papire..nezz točno kak to ide ali kolko sam čul,moraš imat barem 2 svjedoka da je prikolica tvoja i da su papiri izgubljeni...a možeš i prijavit kao samogradnju,samo moraš brojeve sa šasije izbrusit da se ne vidi da je tvornička...

sad sam vrtio par stranica ispred i nasel sam odgovor. ma mislim da se zasad necu s tim igrat. instalacija je ispravna, trokuti su gore i upalim rotaciju na traktoru, e a onaj koji se zabije u mene stvano mora biti majmun da ne vidi d a sam na cesti
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moj traktor ima jedno mjesto - vozačko, i polica osigurava - pokriva samo vozača bez putnika, jer mjesta za putnike nema ! tako i piše u polici , za to nemoram čekat godinu dana jer sam prije nekoliko dana produžio regu .. ( ne vjerujem da polica od traktora može pokrivati Neregistriranu prikolicu ) a potražit ću piše li u zakonu da traktorska prikolica netreba bit registrirana - na tehničkom sam čuo suprotno , a pošto mi je traktor težak 2100 kg IMT 542, po tvome tumačenju bi na npr šumskoj prikolici smio vozit 1 metar drva - otprilike, ako mi je prikolica sa dozalicom teška oko recimo 1 tone + 1 metar sirovih drva i to je blizu težine traktora, šta će mi takva prikolica ? sad odoh tražit po "zakonu" članak; da vidim piše li gdje ovo šta si napisao !

Ona je teska jednu tonu al kad ju prikopcas koliko kila ide na traktor i kad ju natovaris koliko kila ima na rudu traktora a koliko na osovini?
1m sirovih drva ima oko 700kg.
Zakaj na teh nisi trazil osiguranje prikolice ili registraciju?
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
dečki ma to je gotovo nemoguče gledat težina traktora i pritisak po osovini..
ako npr traktor ima 4 tone a po tome bi dvoosovinka smjela nositi bruto 8 tona

neka ona ima samo dvije tone,to onda dojde 6 tona neto...

a ljudi voze sa traktorok od 4 tone i po bruto 20 tona prikolice,naravno uz kočnice na prikolici,a onaj ko ih nema jadna li mu majka dok treba stati..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo koje prikolice ne ulaze u homologaciju.
Sva prikljucna vozila koja nemaju prometnu dozvolu ne treba regat.

2. »traktorska prikolica« (u daljnjem tekstu: prikolica) označava svaku prikolicu za poljoprivredu ili šumarstvo namijenjenu uglavnom prijevozu tereta ili konstruiranu da je vuče traktor za poljoprivrednu i šumarsku namjenu; u tu kategoriju spadaju i prikolice kod kojih dio tereta nosi vučno vozilo; svako vozilo koje je priključeno na traktor i trajno nosi oruđe smatra se prikolicom za poljoprivredu ili šumarstvo ako je omjer tehnički dopuštene ukupne mase i mase vozila u neopterećenom stanju veći ili jednak od 3,0 i ako to vozilo nije konstruirano za obradu materijala.

Ove prikolice ulaze u homologaciju po zakonu RH.

(3) Kategorija R: traktorske prikolice;

(a)Kategorija R1: prikolice, kod kojih zbroj tehnički dopuštenih masa po osovini ne prelazi 1500 kg.

(b)Kategorija R2: prikolice, kod kojih zbroj tehnički dopuštenih masa po osovini prelazi 1500 kg, ali nije veći od 3500kg.

(c)Kategorija R3: prikolice, kod kojih zbroj tehnički dopuštenih masa po osovini prelazi 3500 kg, ali nije veći od 21000 kg.

(d)Kategorija R4: prikolice, kod kojih zbroj tehnički dopuštenih masa po osovini prelazi 21000 kg.

(4) Svakakategorija prikolica nosi indeks 'a' ili 'b', ovisno od brzine prikolice:

- 'a' za prikolice,

brzine manje ili jednake 40 km/h,

- 'b' za prikolice,

brzine veće od 40 km/h.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo za prikolice za traktore netreba teh.pregled.


TEHNIČKIPREGLEDI

PREVENTIVNI

IZVANREDNI

TEHNIČKI PREGLED

TEHNIČKI PREGLED

OBVEZAN ZA:

OBVEZAN ZA:

rent acar vozila

sva vozila nakon popravka sklopova i

vozila zaosposobljavanje vozača

uređajabitnih za sigurnost prometa, a

(auto škole) osim mopeda, motocikala

koji su oštećeni u prometnoj nezgodi sva vozila na kojima je izvršena

i traktorau vlasništvu kandidata za

određena preinaka ili prepravka sva vozila koja ovlašteni djelatnik

taksi vozila

policije isključi iz prometa i uputi na

autobuse teretna vozila (teretne automobile i

izvanredni pregled

OBVEZAN ZA: rent acar vozila vozila zaosposobljavanje vozača (auto škole) osim mopeda, motocikala i traktorau vlasništvu kandidata za vozača taksi vozila autobuse teretna vozila (teretne automobile i priključna vozila) ako im najveća dopuštena masa prelazi 7.500 kg vozila hitne medicinske pomoći

IZUZECI:

vozila zastanovanje ili kampiranje vozila zaprijevoz pčela teretna i priključna vatrogasna vozila teretna i priključna vozila za zabavne radnje priključna vozilaza za traktore.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
tu se svašta piše i ove copy/paste tekstove neću komentirati već samo napomenitu da je osiguranje vozača i putnika u motornim vozilima glupostm, izmišljotina osiguranja i PLjAČKA NAIVNIH ljudi jer da vam se nešto dogodi vašom osobnom krivnjom, t.j. krivnjom vašeg vozača (ako ste putnik) od obaveznog osiguranja ništa ne dobivate (kasno je druga stvar) a ako vam netko nanese štetu onda njegovo osiguranje pokriva i pitam ja njih u osiguranju čemu onda to "OSIGURANJE VOZAČA I PUTNIKA" a oni sliježe ramenima i smješka se,, ........
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
tu se svašta piše i ove copy/paste tekstove neću komentirati već samo napomenitu da je osiguranje vozača i putnika u motornim vozilima glupostm, izmišljotina osiguranja i PLjAČKA NAIVNIH ljudi jer da vam se nešto dogodi vašom osobnom krivnjom, t.j. krivnjom vašeg vozača (ako ste putnik) od obaveznog osiguranja ništa ne dobivate (kasno je druga stvar) a ako vam netko nanese štetu onda njegovo osiguranje pokriva i pitam ja njih u osiguranju čemu onda to "OSIGURANJE VOZAČA I PUTNIKA" a oni sliježe ramenima i smješka se,, ........

E kad mi niste vjerovali kad mi je frend kaj radi na teh rekel za prikolice za traktore,dal sam si truda i nasel u zakonu RH o cestovnim vozilima.
Mozete i sami pogledat na stranicama centar za vozila hrvatske,tam sve pise kaj se homologacije tice i osiguranja!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Znam za nekoliko slucaja gdje su ljudi platili kazne za neregistriranu prikolicu tako da sve ovo nista ne vrijedi.
Ako se moze registrirati, trebalo bi to svakako napraviti i onda si miran..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znam za nekoliko slucaja gdje su ljudi platili kazne za neregistriranu prikolicu tako da sve ovo nista ne vrijedi.
Ako se moze registrirati, trebalo bi to svakako napraviti i onda si miran..

Fora je u tome da ju nemres regat ak nema prometnu dozvolu.
Policija ide na foru ak prode prode,ak ti je traktor regan nema brige.
A ak ti se netko zaleti u prikolicu od iza automatski je kriv.
Ak se kaj desi a da si ti kriv s takvom prikolicom automatski se naplata stete vrsi od vkasnikove police traktnra,a ak nema osiguranje onda se naplata vrsi preko glavne osiguravajuce agencije za zastitu i pokrivanja stete u slucaju smrti ili trajnog invaliditeta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh