• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Radim drva uslužno jednoj ženi. 1.3 kubika je 1 šumski metar ak sam ja to dobro pohvatal ili krivo mislim?
Onda po toj računici u prikolici od 5 kubika na vrh tovareno ima oko 4 metra?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Pa kaj nije šumski metar 1x1x1.3? To bi ispalo onda 1.3kubika 🤔
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Nisam siguran koje je pitanje ali ako piliš i cijepaš na kratko i bacaš u prikolici od 5 kubika imaš cca 4 prostorna metra drva.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
E to me zanimalo. Gotova drva joj delam
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
402
Pa kaj nije šumski metar 1x1x1.3? To bi ispalo onda 1.3kubika 🤔
Šumski metar je 1x1x1,3. Složi se 1x1x1 i onda se na to gore još složi jedan red drva, tak da to na kraju ispadne 1x1x1,3.Tako se zaprima 'metrica' od strane revirnika
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ti kada si srezao i raskalao imaš drva u metrima a lugar ti bilježi drva u kubiku, misleći na trupce. Tako i kod mene neki stariji ljudi računaju kalana drva u kubicima a to su ustvari metri. Inače kubik drva je puna kocka drva 1m x 1m bez praznina a sa prazninama je 1,3 kalano u metrima.
 
Posljednje uređivanje:

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,528
Nije ni svaki metar isti. Stari zna pričat da je bilo majstora koji su to znali složit da možeš škriljak baciti kroz štos, naravno dok je za prodaju😆
 
  • Like
Reactions: H&S

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,581
Kod nas lugari racunaju 3.5 kubika na prikolici za 5 metara. Primjera moja prikolica je 3.6*1,42. Znaci platim cca nekih 70 eu sumariji za tu turu, a prodaje se pod 5m drva.
 

zetore

Novi član
Tu od
5 Srp 2010
Poruka
27
E to me zanimalo. Gotova drva joj delam
Na sliki koju si neki dan objavio ima 4 metra drva na prikolici sigurno. Dok smo ručno punili drva u prikolicu bilo je tako. Sada imamo cirkular sa trakom pa smo morali da stavimo još jedne nastavke na prikolicu jer inače lete drva van kad je 4 metra zrezano na njoj. Ne slaga ih tako lepo. Ručno su se uvjek popunile sve rupe i čoški.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ajd kad već imaš priliku, usporedi "kubikažu" slaganih i nasipanih.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Šumski metar je 1x1x1,3. Složi se 1x1x1 i onda se na to gore još složi jedan red drva, tak da to na kraju ispadne 1x1x1,3.Tako se zaprima 'metrica' od strane revirnika
Kad si kupovao drva ti ili neko da je bila štiva složena 1,3 m visine a da si to dobio pod metar. Nikad.
To je nekad bila fora zaprimanja učinka, da šumskom radniku manje plati, a štiva je bila visoka 1,1 i računata 1 m, ista štiva je prodavata pod 1,1 ili više od metra. I pored takve otimačine većinom su negativno poslovali.
 

zetore

Novi član
Tu od
5 Srp 2010
Poruka
27
Ajd kad već imaš priliku, usporedi "kubikažu" slaganih i nasipanih.
Nikada nismo slagali drva na prikolicu, osim kada čovjek traži metrice. Ima razlike ako se pili na 25cm tada može stat više nego kad su na 33cm. Verovato ako bi ove od 25 ili 33 cm slagal išlo bi 5 možda čak i 6 metara drva na ovaku prikolicu. Inače kod nas se dosta prodajaju drva u klaftre (4 metra u dužinu 1u širinu i 1 u visinu). Ja uvjek idem do nekih 110 - 120 u visinu jer se drva malo slegnu i to je onda malo više od metra. To je neko nepisano pravilo.
 
  • Like
Reactions: H&S

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
402
Kad si kupovao drva ti ili neko da je bila štiva složena 1,3 m visine a da si to dobio pod metar. Nikad.
To je nekad bila fora zaprimanja učinka, da šumskom radniku manje plati, a štiva je bila visoka 1,1 i računata 1 m, ista štiva je prodavata pod 1,1 ili više od metra. I pored takve otimačine većinom su negativno poslovali.
Dobro sam napisao, i dalje ponavljam da, šumski radnik kada predaje drvo revirniku a revirnik drvo zaprima, metrica se složi na 1 metar visine, i još se na taj metar visine složi još jedan red .....Tako se drva moraju složiti da ih zaprimi revirnik.
Sve daljnje računice, makinacije, zajebancije tog tipa, (prodaja i preprodaja drva poslije zaprimanja revirnika) sam par postova komentirao i nazvao ih običnom prevarom.
Šta je tu nejasno.
Kada tebi šumski radnik radi drva, onda se držiš pravila da napravi ovako kako sam gore i napisao, 1x1x1,3 jer je to po ps-u, i tebi to odgovara.
Druga je stvar kada ti prodaješ ta drva, pa onda prodaješ pod metar drva 1x1x1, i time direktno uštediš sebi odnosno zakineš onoga kome si drva prodao.
Jel tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh