• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brgud,
evo kaj veli matematika.
3,45x1,85x0,25 =1,595625. Zaokruženo 1,6 m³, ali to nije kubatura samo drveta nego volumen u koji je uključen zrak između drva (slično kao kod cijepanica). Dakle radi se o prostornim metrima, a ne kubnim metrima drva na prikolici. Hoće li se udio zraka nakon kalanja promijeniti na više ili na manje (možda se mogu malo bolje složiti) i koliko, nisam siguran, ali ne vjerujem da se bu ukupni volumen povečal za 25%. Razlika može biti u okviru nekih 5-7%.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ili ovo
za 4 metara drva treba 2.8(3) kubika trupca.
Ako je trupac 5 metara dug i promjer 50 = 1 kubik
Ako taj trupac ispilimo na furke duzine 0.25 dobimo 20 komada, znaci 3 kubika = 60 komada
U prikolicu 3.45× 1.85 koliko takvih komada stane u jedan red?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ivac,
zavisi koliko ih se raskoli prije utovara, 28 - 30 kom.
Ako ih je 28 to je 1,374, a ako ih je 30, onda je 1,472 kubika drva bez zraka. Volumen koji je ispunjen u jednom redu je 1,596 m³. 1,596/1,374=1,162, a 1596/1,472=1,084.
Pravo pitanje je koliko je to drva kad se slože raskoljena za loženje ili na debljinu cijepanica.
Ako je točan podatak da se iz 1 m³ trupca dobije 1,4 prostorna metra cjepanica, brgudova procjena da u jednom redu ima 2 prostorna metra je bila dosta precizna. (y) :ppozdrav:
Ja sam očito živjel u krivom uvjerenju, :( ali to znači da iz šume vozim uglavnom više nego sam do sad smatral.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
majko mila, ajde lijepo vagnite ta drva pa ćete znat koliko ima...(ovak računate zrak al ne i vlagu u drvetu... :hahah: )
kubik sirove bukve je oko 900 kila...samo za orijentaciju...:p
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I koliko onda teži jedan red drva na ivacovoj prikolici ili točnije, kolika je masa drva na spomenutoj prikolici? :unsure: :ROFLMAO:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
@DARIJUS i u zimskom periodu ili ti izvan vegetacije oboreno stablo bukve ima blize 1000 kg nego 900 kg....odstupanja su moguca ovisno od lokaliteta i uvijeta na kojima raste...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,546
Ivac,
zavisi koliko ih se raskoli prije utovara, 28 - 30 kom.
Ako ih je 28 to je 1,374, a ako ih je 30, onda je 1,472 kubika drva bez zraka. Volumen koji je ispunjen u jednom redu je 1,596 m³. 1,596/1,374=1,162, a 1596/1,472=1,084.
Pravo pitanje je koliko je to drva kad se slože raskoljena za loženje ili na debljinu cijepanica.
Ako je točan podatak da se iz 1 m³ trupca dobije 1,4 prostorna metra cjepanica, brgudova procjena da u jednom redu ima 2 prostorna metra je bila dosta precizna. (y) :ppozdrav:
Ja sam očito živjel u krivom uvjerenju, :( ali to znači da iz šume vozim uglavnom više nego sam do sad smatral.

Da budem malo točniji iz 1 m3 trupca dobije se 1,43 prostorna metra drva.
Namjerno nisam prikazivao točne matematičke radnje kako bi netko malo mućnuo, ali nije upalilo!

Ili u uvjerenju da dovezeš malo, a kad ono ipak puno više!🤭
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
@DARIJUS i u zimskom periodu ili ti izvan vegetacije oboreno stablo bukve ima blize 1000 kg nego 900 kg....odstupanja su moguca ovisno od lokaliteta i uvijeta na kojima raste...
ok slažem se, isto tako ima i raznih podvrsti bukve, pa možemo uzeti 1000 kg kao referentno...
ustvari, ako netko hoće napraviti pokus...ako je lakša od 1000 kg pliva na vodi, ako je teža mora potonuti... ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brgud,
jel se malo više ili malo manje dopela nije bitno, na koncu, pri meni opet sve zgoriju. :hahah:
Fala ti kaj si me malo prosvijetlil ;), a fala i ivacu koji me "natjeral" da matematikom utvrdim koliko je neto drv u jednom redu. :ppozdrav:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
ljudi koji se bave izvozom ogrijevnog drveta u inozemstvo kažu da za paletu cijepanog drvata dimenzija 1mx1mx1,8m utroše 1m3drveta. Znaci od je dnog kubika imas 1.35 prostrornih metara metrice (po knijgama) i 1,8 prostornih metara cijepanog (po njihovoj prici) malo mi se cini puno, ali ljudi tako kazu, kako ih slazu neznam, ali vjerovatno italijani i austrijanci nisu bas ludi da ih mozes zajebati.
Malo citah i naletih na post star 10 godina. Inace jedna od delatnosti mi je i proizvodnja paleta pa tako i ovih paleta za drva. Ove dimenzije koje je naveo kolega su vanjske dimenzije palete. Unutarnja dimenzija palete, tovarni prostor dodje 100x90x167.5.cm. I tako dodje da u ovu paletu stane oko 1,4 m drva sto se poklapa sa njihovim da od kubika oblovine napune paletu. 24005
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,546
Koliko sad napamet mogu vratiti film unazad i prisjetiti se da sam negdje u nekom centru vidio da se prodaju (tako paletirana drva 1mx1mx1,8 m), za recimo neku cijenu od 645,00 kn.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Tako je cijena i kod nas u BiH, a u Italiji je na maloprodaji od 145-150€
 

Najnoviji postovi

Na vrh