• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
savoris, a daj ti meni reci, a zakaj ti kupuješ kubike a ja metre?
Zakaj ste 'stvorili' tu famoznu pretvorbu, niti ti kupuješ na metre, a zakaj bi onda ja?

veliš kubik je kubik, a metar je metar, a kak u, da ne velim nekaj 'grdo', mjeriti drva na metre, kad imaš širinu, dužinu i visinu? Jel to 'štima'? ehhhh, ***** ti se, kam to sve ode, lijepo sam rekel da bude nastal 'kaos' :icon_fU:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
veli @mranderson da šumar bolje mjeri i bolju mjeru daje...al šumar NIKAD ne mjeri prostorne metre, već samo kubične...da kupuješ cjepanice u kubicima nikad ne bi mogal prigovarat, al prostorni metar i jes tu da bi moglo biti zraka u njemu...tak se drva bolje suše...:(happy):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ja slazem na visinu oko 105cm i nikad nisam imo problema s mijerom drva na lageru se mijere prije prodaje di ti vidis s svih strana sta kupujes ili ako vozim kupcu mijeri se na prikolici di isto vidis kak su slozena i dal je kolicina koju placas tak svako koji kupuje drva i od svercera vidi se ko ima dobru mijeru ko mulja.
Svi tesko zaraduju svoju kunu al suma je bas grda evo @Savo je nedavno odlicno proso kak je moglo zavrsit!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Treba kupovati na kilu, normirano na 20% vlage :D:
Kakav bu to tek kaos???
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
to bi tek bilo pošteno, a ne kaotično...nit se loža kupuje mješana sa zrakom, nit struja, nit peleti, valjda ni plin, pa je krajnje nelogično da se kupuju drva...nisu ona niš posebno u odnosu na ostale energente.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Ja slazem na visinu oko 105cm i nikad nisam imo problema s mijerom drva na lageru se mijere prije prodaje di ti vidis s svih strana sta kupujes ili ako vozim kupcu mijeri se na prikolici di isto vidis kak su slozena i dal je kolicina koju placas tak svako koji kupuje drva i od svercera vidi se ko ima dobru mijeru ko mulja.
Svi tesko zaraduju svoju kunu al suma je bas grda evo @Savo je nedavno odlicno proso kak je moglo zavrsit!!

bučo, za ovo samo mogu reći :(clap): :(y): svaka čast i :drink:!

ali, kod mene tako to nejde, ja kad 'naručujem' drva, vidim đek šit, ili ti ga pod milim Bogom ništa. I onda kad dođe, uvijek, ali uvijek, se žuuuuuuuuri u, da ne velim kaj, tak da se niti ne okrenem, a već je otišel. heh, ali dobro, budem i ja, nadam se, došel do nekog s kime budem 100% zadovoljan.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Manderson onda ti je najbolje otic kod nekog ko radi drva na lageru vidis kupis dobru mijeru i sam si prevezes ili platis nekom da ti preveze!!
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Mi vec drugu godinu uzimamo drva iz sumarije, i prezadovoljan sam. drvo ni jedno nije tanje od 15 cm, a ima i orijasa od 60 cm u promjeru. Svaki trupac je zasebno iskubiciran i 10 kubika sa prijevozom je kostalo 3150 kn, svako drvo je tu, kad sam sam premjerio i izračunao drva bilo je 10,2 kubika. Prosle godine smo uzeli bukvu/grab, a ove hrast/cer, i dobro gore, griju i nije bilo nista trulog, tako da nemam ni jedne protiv sumarije, kod nas su uredni.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Dobra cijena bravo, to se trazi da su pošteni. Naime ja tražim nekog dobavljača iz Zaboka/Bedexa/Zlatara itd ako ima jer s ovima iz Krapine vise ne zelim imati posla.

Inace je Jurić bil pošten dvije godine dok nije srel dugogodišnjeg šerifa Sajka.

A mozda je i caka u tome da je bil taj treći put njegov vozač pa mozda mulja gazdu? Ma neznam, nisam vise pametan.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Evo pitanja, ako su drva ispiljena na duzinu od 25 cm. i iscjepana, zatim natovarena na prikolicu dimenzija 3.45*1.85. Drva su na na prikolicu nabacana, znaci nisu slagana, u visinu od 0.85 cm., Dali na toj prikolici ima klafter drva (4 metara drva)?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
kaj nije za kranjeg kupca bolja da su drva sitnije iskala ?..naravno ako nisu slagana poprek ?

Mi smo uvijek imali vise vrsta drva na lageru, govorim o debljini na koju su kalana a vrsta drva uvijek se odvajala grab i bukva kao jedna vrsta a hrast i ostala druga vrsta,,,
Buduci da smo snabdijevali dosta starackih domacinstava za njih smo obicno i ciljano kalali na sitnije i gledali da tu ne stavljamo kvrge jer su one bile pozeljne kod onih za centralno i da su sto debljeg promjera,,,
U radu sa drvima najbitnije je povjerenje između onoga koji prodaje i onoga koji kupuje,,,

@mranderson me pitao zasto sebe nazivam svercerom, a kako nazvati nekoga tko kupi neki proizvod i preproda ga a bez da na razliku u cijeni plati porez,,,
c090.gif

e sad nekad (kad je sumarija izrađivala metrazu) smo znali zakupiti cijeli lager (citaj od 500 metara pa na vise, nekad i preko 1000) i to smo po potrebi odvozili kod musterija, gotovo nikad mi lugar nije dolazio kako bi izmjerio koliko trebam natovariti, on bi samo napisao papire a ostalo nama prepustao na povjerenje,,,
Kad se izvezlo sve sa lagera obicno se radila festa za sve, nikad nam nije falilo a nikad nismo bili prisiljeni krasti ali nismo ni vozili obrv mjere,,,
E sad ako sam ja dobro skuzio @mranderson ocekuje bas tu nadmjeru za sebe, zasto je zapravo sumarija imala nadmjeru?
buduci da se drva ne mogu u kratkom roku izvesti niti prodati a s vremenom se posuse kako lugar nebi morao varati za kolicinu koja se posusila stavljala se ta nadmjera koja je pokrivala taj manjak,,,
Bas bi volio vidjeti svakoga tko bi kupio lager od 500 i vise metara i tko bi davao tu nadmjeru, taj sigurno nebi dugo poslovao jer zacas bi bio u minusu,,,

Prijedlog za kolegu @mrandersona i ostatak ekipe koji se smatraju ostecenima,,,
zabijte siljak u zemlju da vise iznad tocno metar i drugi na duzinu koliko drva kupujetea svercer kad dopelja neka popuni na metar visine, ako ima manjka neka doveze a visak neka si vozi,,,
Samo da se ne iznenadite,,,,
c085.gif
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo pitanja, ako su drva ispiljena na duzinu od 25 cm. i iscjepana, zatim natovarena na prikolicu dimenzija 3.45*1.85. Drva su na na prikolicu nabacana, znaci nisu slagana, u visinu od 0.85 cm., Dali na toj prikolici ima klafter drva (4 metara drva)?

Ako je u ravnini sa stranicama ima sigurno,,,
Kikinda prikolica ako se dobro sjecam je 3.70 x 1.80 x 0.85 malo privrsena ima 5 metara,,,
znaci ne na vrh, spic, nego onako malo iznad ovalno, recimo 20 cm sredina bude vislja od stranica,,,
govorimo o ispilanim drvima na 25 ili 33 cm,,,

za kolegu Iwano, drva narezana na kratko zauzmu manji volumen od metrica,,,
manje je zakrivljenih i puno bolje se daju posloziti,,,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nisam mislio na to , nego mislim da ima manje " zraka " ako su sitnije kalana ? ..ili se varam , hm
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
nisam mislio na to , nego mislim da ima manje " zraka " ako su sitnije kalana ? ..ili se varam , hm

Varas se,,,
cijepanjem na sitnije dobiva se na volumenu,,,:tongue:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ja sam na mojoj prikolici dovezao 7 metara , kada sam isjekao na 33cm jedva mi je stalo u one moje dvije kardanke prikolice , nisam slagao nego samo nabacivao ali je bilo ''našiljeno''.
Dimenzije kardanke su 270x175 a visina oko 70 stranice ali je bilo gore koliko je moglo da stoji da ne spada.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Evo pitanja, ako su drva ispiljena na duzinu od 25 cm. i iscjepana, zatim natovarena na prikolicu dimenzija 3.45*1.85. Drva su na na prikolicu nabacana, znaci nisu slagana, u visinu od 0.85 cm., Dali na toj prikolici ima klafter drva (4 metara drva)?

U ovom slučaju tu imaš 3,79 prostornih metara drva.

Neki još uvijek nisu naučili osnovne mjera drva!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Iskubiciraš prikolicu tih dimenzija koje si naveo i u svakom m3 prostora stane ti 70% prostornog metra kratko, piljenih i cjepanih, nabacanih drva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh