• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Zato je najpoštenije uzimati u Šumarijama, lijepo svako se drvo mjeri dužina i promjer te se tako mjeri kupikaža (v = r²·π·v). Ja sam tako uzeo 10 m³ x 60 KM+ prevoz. Sada kada su iscjepana i složena zauzimaju prostor od 7x1.8x1.6m=20.19 m³
A dobro si ih onda složil kad si dobil duplo :shock:
Da se što ih više kalaš dobije više to sam čul ali toliko :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Zato je najpoštenije uzimati u Šumarijama, lijepo svako se drvo mjeri dužina i promjer te se tako mjeri kupikaža (v = r²·π·v). Ja sam tako uzeo 10 m³ x 60 KM+ prevoz. Sada kada su iscjepana i složena zauzimaju prostor od 7x1.8x1.6m=20.19 m³

ali nemaju svi tu mogućnost

evo sutra meni izlazi tehničar da izda sektor za sječu , ne isplati se to raditi pojedincima za svoje potrebe

ja sam do sada sve radio po privatnim šumama , ali sve je manje šume koja može da se kupi
eto da vidimo i ovaj model poslovanja
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
A dobro si ih onda složil kad si dobil duplo :shock:
Da se što ih više kalaš dobije više to sam čul ali toliko :scratch

Da, "dobro sam ih složio", sad imam problem hoće da se sruše. Moram da ih podupirem, iako su naslonjena na 3 strane. Sutra ih premjerim s metrom, ovo je bilo iz glave, ali ne vjerujem da sam puno omašio, jer krov mi je dugačak 8 m, a prostor za drva je uvučen malo unutra.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Da, "dobro sam ih složio", sad imam problem hoće da se sruše. Moram da ih podupirem, iako su naslonjena na 3 strane. Sutra ih premjerim s metrom, ovo je bilo iz glave, ali ne vjerujem da sam puno omašio, jer krov mi je dugačak 8 m, a prostor za drva je uvučen malo unutra.

onda si stvarno dobro složio, kad se hoće srušiti sva čast :D :D :mrgreen:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ja ne znam kaj se ti sekiraš pošalji ga u k...c i nemoj s cicijama imati posla, traži poštenije mušterije. Kaj ta kratka drva nisu nabacana samo na kamion? Ako su nabacana onda je ogromna razlika između nabacanih i složenih, neću reć duplo ali nije ni daleko, a opet i kad se radio o metricama prodavači se trude to lijepo složiti da bude toga više, a i prekupci gledaju krajnjeg kupca prevarit jer kad ne bi onda bi malo zaradili. Metrice su stvarno potplačene kao i sve što radnik radi. Budimo realni drva su daleko najjeftinija u usporedbi s drugim energentima, plin, loža, struja i cijena bi im morala biti veća. Da s drvima ima posla oko spremanja i kasnije treba ložiti je istina ali koliko je puta takvo grijanje jeftinije u odnosu na ova druga.
 
B

BAGERISTA

Guest
eeeeeeeee ako je tako onda i ja podržavam ovu teoriju , ja mislio ti imaš problem sa metricama :madmana:

ondak ti lijepo primijeni taktiku prodaje u METRICI a ako je moguće sjeći i cijepati im na licu mjesta , ili 'ladno odjebati usluge rezanja i cijepanja , ili podići cijenu iscijepanih za 30% i onda prodavati kubni metar cjepanica a ne metrica


I meni se činilo,,da je u metrima problem,,,ako sam dobro čita,,,
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
"Dobro" slaganje i nije uvjek od koristi!
Ja sam bil neku godinu složil "ko knjigu" i počelo mi je jako pljesnit.
Tak da sam opet moral sve rasipat i na novo složit s malo više lufta!

Neke standardne mjere cjepanica ili suka kak mi velimo je:
20,25,33,50 ili 100cm dužine i o tome se i piše u toj nekoj tablici koju trenutno nemogu nači a i slobodno vrijeme trenutno provodin u pelnici ;)
 
V

Vjerni983

Guest
Je zato za sebe ne slažeš ko knjigu nego da ima lufta da može zrak cilkulirat. A ovo kaj Savo veli je najbolje! Rađe prodat pretržcima po manjoj cijeni i ne zajebava te zakaj ovak zakaj onak! Tak sam i ja radil
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ljudi koji se bave izvozom ogrijevnog drveta u inozemstvo kažu da za paletu cijepanog drvata dimenzija 1mx1mx1,8m utroše 1m3drveta. Znaci od je dnog kubika imas 1.35 prostrornih metara metrice (po knijgama) i 1,8 prostornih metara cijepanog (po njihovoj prici) malo mi se cini puno, ali ljudi tako kazu, kako ih slazu neznam, ali vjerovatno italijani i austrijanci nisu bas ludi da ih mozes zajebati.
 
V

Vjerni983

Guest
A ima tu nekaj mada se i meni to čini puno...a jel zna ko kolko cjepki odprilike ide u prostorni metar?
 
B

BAGERISTA

Guest
ljudi koji se bave izvozom ogrijevnog drveta u inozemstvo kažu da za paletu cijepanog drvata dimenzija 1mx1mx1,8m utroše 1m3drveta. Znaci od je dnog kubika imas 1.35 prostrornih metara metrice (po knijgama) i 1,8 prostornih metara cijepanog (po njihovoj prici) malo mi se cini puno, ali ljudi tako kazu, kako ih slazu neznam, ali vjerovatno italijani i austrijanci nisu bas ludi da ih mozes zajebati.


Talijan bi i rođenu mamu zajeba,,,tako da njima ne vijerujem ni pod razno,,,,,a za ostalo se provijeri,,,pa onda se vidi ko je koga zakazo i za koliko..........
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Evo obečanih tablica.
Pošto nemam skenera probat ču ovako.

Slika0227.jpg


1.stupac = kubični metar
2.stupac = prostorni metar metrice "okrugle"
3.stupac = prostorni metar merice "cjepanice"
4.stupac = prostorni metar cjepanice 33cm
5.stupac = prostorni metar cjepanice 33cm rasute,tu je razlika gornje je jalovina donje bukva!

Nadam se da budete skužili u čemu se radi!

Evo još jedan podatak "uz put"
cca.460kg = 1 prostorni metar suhe Bukovine (manje od 20% vlage)
= 1900kwh
= cca.190l lože
= cca.190m3 zemnog plina

cca.310kg jalovine,bor,smreka
= 1345kwh

:partyman:
 
Posljednje uređivanje:

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
kr-tko-neki-foto_10744305_15646587_18180459.jpg


1 m3 drvo okruglo = 1,4 prostorni metar složene cjepanice = 2 rasuta m3 cjepanice dužine 30 cm
 
Posljednje uređivanje:

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Nemorate se puno mućiti oko metara i kubika, EU sprema standardni pravilnik o načinu mjerenja drva za ogrijev i kako se čini biti će po težini, isto tako će se po težini prodavati i jaja, kruh, peciva isl. E sad znamo da je naša vlada ažurnija u provođenju EU normi od same EU pa će mo sigurno u skoroj budućnosti dobiti neki pravilnik o drvima za ogrijev i naravno jajima.

Ja inače svake godine prodam nešto drva da pokrijem troškove rada u šumi i uvijek ih prodajem kao iskalane metrice i to po 1x1x1m, to odmah naglasnim kupcu i nikad nema problema.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Na taj način se več i trži dosta.Uglavnom peleti.
Izmjeri se vlaga i izračuna koliko bi to "kubika" bilo!
Možda je to i najtočnije ako imaš samo jednu vrstu drveta!

Govoril mi je prijatelj koji živi u njemačkoj da njemu dođe dimječar i izmjeri mu vlagu u drvima koje misli koristit ovu zimu.I ako je više od 20% stavi ti plombu na peč :finga:
Ako ima sumje da ga muljaš dođe ti drugi put nenajavljeno u pratnji murje :finga::finga:


:butthead: ŽIVJELA EU :butthead:
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
istina je, kod njih vrijedi pravilo da se bukva mora sušiti dvije godine vani na zraku i tek treću godinu koristiti za ogrijev, zato kada prolaziš kroz neko selo u Austriji ili Njemačkoj skoro svaka kuća ima naslagane metrice pokrivene odozgo folijom i ostavljene na sušenje.

Jedino što mi se kod njih sviđa je to što su oni svoje šume podjelili poljoprivrednicima u zakup na 30-50 godina, tako da šumarija tj. lugar vrši kontrolu i doznaku a poljoprivrednici su zaduženi za održavanje, sječu, odvoz i prodaju.
 
B

BAGERISTA

Guest
Na taj način se več i trži dosta.Uglavnom peleti.
Izmjeri se vlaga i izračuna koliko bi to "kubika" bilo!
Možda je to i najtočnije ako imaš samo jednu vrstu drveta!

Govoril mi je prijatelj koji živi u njemačkoj da njemu dođe dimječar i izmjeri mu vlagu u drvima koje misli koristit ovu zimu.I ako je više od 20% stavi ti plombu na peč :finga:
Ako ima sumje da ga muljaš dođe ti drugi put nenajavljeno u pratnji murje :finga::finga:


:butthead: ŽIVJELA EU :butthead:


Izmislit če naši nešto da poberu pare,njima če bit sva puna vlage,mi bi i :butthead::butthead:dali da možemo..samo da maloga unište,,,da mogu i to počet na veliko uvozit...i neznam ni ja šta več...

Pa stoga svi za EU..............:finga::finga::finga:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
DA, da ovo si dobro rekao da se može zaradit na tome i drva bi uvozili. Od tih metrica je zarada ta da imaš plačen svoj rad i za troškove strojeva, goriva i maziva, drvo je gratis. Metar drva bi trebao biti minimalno 500 kuna da bi se moglo nešto zaradit.
 
B

BAGERISTA

Guest
DA, da ovo si dobro rekao da se može zaradit na tome i drva bi uvozili. Od tih metrica je zarada ta da imaš plačen svoj rad i za troškove strojeva, goriva i maziva, drvo je gratis. Metar drva bi trebao biti minimalno 500 kuna da bi se moglo nešto zaradit.

Upravo tako,,,ali šta je tuje,ruke na muke,ko si spremi če se grijat,,ko ne malo rashladit,,,opet kažem svako si može spremit i ako ima i malo volje,,a današnji kupci bi maltene,,da im još i iskalaš i posložiš,,pa da 11 mijesecu te zove da mu i u kuču dopelješ i naložiš vatru.....za 250-300kuna.:finga::finga::finga:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ti nama svima kupcima pokazuješ srednjak,baš si cool,a ako ti se neisplati nemoj to ni raditi ako već sve ode na gorivo i mazivo.čemu onda trud ako nemaš zarade????? nezanemarimo i one količine koje se otkažu na crno.
 
Na vrh