• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,073
Bosonoga tako je kod vas u BiH, kod nas u Hr pred 20 god je metar drva bio oko 50 maraka 180 kn a sad je 220-240 što je 20% više, a cijene ostalih fosilnih energenata su išle gore 200%. Točno je onako kako je Puki rekao s drvima se bavi sirotinja jer da tu ima love brzo bi tu ušli sposobni igrači koji jako vole novac.
Zaboravil si jednu veliku stvar: nitko ne želi brigu, zmazanoću i posel.
Nije važno koliko plin košta, ali netrebaš ga niti spremati niti cijepati, niti nositi niti se rano ustati da bude toplo onima koji se kasnije ustaju.
Zato cijena u HR ne raste, jer su sustavi koji to (djelomično) premošćuju zasad preskupi (to znaš i sam).
Ljudi na selu, koji uglavnom i rabe drva, uglavnom imaju vlastite šume, pa nema pravog tržišta. Osim toga, pri nama je drvo gorivo sirotinje. Oni koji bi mogli platiti veću cijenu, ne lože drva.

Glede onoga mojega komentara prije, to je bila šala (ali i to već znaš).
 
C

chickenlover

Guest
Ljudi na selu, koji uglavnom i rabe drva, uglavnom imaju vlastite šume, pa nema pravog tržišta. Osim toga, pri nama je drvo gorivo sirotinje. Oni koji bi mogli platiti veću cijenu, ne lože drva.

Malo mi je cudna ova izjava. Evo ja zivim na selu i u njemu ima samo jedan gazda da poseduje sumu. Al se skoro svi grejemo na drva, koja naravno moramo narucivati od ovog ili onog. I to nema veze sa sirotinjom, nego ti kucu ne mozes ogrejati strujom kako je mozes ogrejati drvima. Evo ja na primer imam 5 radijatora (mermoterm na struju) za svaku sobu po jedan, jos je tu na kuci izolacija osmica, pa opet kad udari sneg i kosava, dzaba ti sve bez da lozis.

E sad, moze i ugalj, koji je duplo skuplji, mada ima i vecu kaloricnu moc, no nema svako podrum da ga utovari i ko sto ti kazes, ko bi se mazao s njime.

Naravno da je tu i taj faktor da je struja basnoslovno skupa, al hocu reci i da nije, ja si opet ne bi kupovala novih strujnih aparata, nego bi lozila.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pričal sam sa brdo ljudi i svi žale za grijanjem na drva.
nisu ni rijetki koji imaju unatoč centralnom ili nečem kamin u kuči,jel kad stisne minus i bura nema grijanja bez drva i peči.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Malo mi je cudna ova izjava. Evo ja zivim na selu i u njemu ima samo jedan gazda da poseduje sumu. Al se skoro svi grejemo na drva, koja naravno moramo narucivati od ovog ili onog. I to nema veze sa sirotinjom, nego ti kucu ne mozes ogrejati strujom kako je mozes ogrejati drvima. Evo ja na primer imam 5 radijatora (mermoterm na struju) za svaku sobu po jedan, jos je tu na kuci izolacija osmica, pa opet kad udari sneg i kosava, dzaba ti sve bez da lozis.

E sad, moze i ugalj, koji je duplo skuplji, mada ima i vecu kaloricnu moc, no nema svako podrum da ga utovari i ko sto ti kazes, ko bi se mazao s njime.

Naravno da je tu i taj faktor da je struja basnoslovno skupa, al hocu reci i da nije, ja si opet ne bi kupovala novih strujnih aparata, nego bi lozila.
Pa zar nema nikog da te ugrije bar u hladne zimske dane :scratch
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Zaboravil si jednu veliku stvar: nitko ne želi brigu, zmazanoću i posel.
Nije važno koliko plin košta, ali netrebaš ga niti spremati niti cijepati, niti nositi niti se rano ustati da bude toplo onima koji se kasnije ustaju.
Zato cijena u HR ne raste, jer su sustavi koji to (djelomično) premošćuju zasad preskupi (to znaš i sam).
Ljudi na selu, koji uglavnom i rabe drva, uglavnom imaju vlastite šume, pa nema pravog tržišta. Osim toga, pri nama je drvo gorivo sirotinje. Oni koji bi mogli platiti veću cijenu, ne lože drva.

Glede onoga mojega komentara prije, to je bila šala (ali i to već znaš).

Ma sigurno da svi žele komfor ali komfor i košta pa tko si može priuštiti svaka čast, samo činjenica je da su to rijetki, puno je češća situacija da je hladnije kod onih koji se griju na plin ili ložu nego na drva jer šparaju na grijanju i koji je to onda komfor da ne treba ložit kad si u hladnoj kući ili stanu da bi ušparao na grijanju. Otići će cijene plina i ostaloga gore, ovo je tek početak, pa će i biti veći broj onih koji će se prebaciti na drva.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Pa zar nema nikog da te ugrije bar u hladne zimske dane :scratch

Naravno da ima,dobra stara...
amw5fq.jpg

Što je problem kod loženja na plin ili ložu.sve je ok dok plamenik gori ali kada se gasne peć se brzo hladi,a na drva žar dugo drži temp.,po nekoliko sati.Znam dosta ljudi koji su odje. ložu i prešli na drva,a znam i one kojima se smrznula voda u sistemu jer su šparali na ulju(1500 litara u sezoni)
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Nisam ja baš na to mislil nego da se malo bolje pokrije
07052a2d7748d9615a76e54.gif

Baš imaš pokvarene misli,ali to nije loša ideja,a u pozadini pucka vatrica u kaminu,nema bolje atmosfere
 
B

BAGERISTA

Guest
Baš imaš pokvarene misli,ali to nije loša ideja,a u pozadini pucka vatrica u kaminu,nema bolje atmosfere


Hhhehehehe,,svašta vama pada dečki na pamet,,ali evo skidam kapu:prayer:na incijativi,,i na domišljatosti..
To je po meni jedno od boljih metoda za zajedničko zagrijavanje:rolfer::rolfer:
Muhaničar;; gdje kopaš van te smajliče da mi je to znat,,,ili se boriš po googlle-u....:?:
Mtd001;;nači uključuješ se i ti u klan za zaštitu od hladnoče...:lol::lol:vidim da si dobro upučen oko užarene atmosfere.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
evo ovo je 4m drva koja ja prodajem
ovo kada švercer pretovari na kamiončić on to prodaje pod 5m, ja kao što se vidi na slici ''tvrdo'' slažem drva i ne cijepam i to se lako prodaje kao od šale
ni ne slažem ih na gomilu nego sam oizbacim sa karete jer je količina utvrdjena

politika zašto ne cijepam drva je koliko izgubim vremena na cijepanju i namučim se za toliko vremena mogu izbaviti još jednu karetu iz šume i ne namučiti se i vše zaraditi
ova politika će se vjerovatno promijeniti kada bidem napravio cjepač koji sam zamislio

i ovo je valjda tema problem oko mjerenja drva a ne na koji način se grejati majku mu :scratch

zaboravih ubaciti sliku
image0019m.jpg
 
C

chickenlover

Guest
Problem oko merenja drva je taj sto to niko ne kontrolise i niko ne sankcionise. Zato se meni pomalo dopala ideja o merenju na vagu. Ovako vlada totalna anarhija, bar ovde. Raspon cena se krece od 25 do 50 eura po metru, a sta ces za te pare dobiti nemas pojma dok ti roba ne stigne. A tad ti je rec jednog protiv reci drugog. Uzmi il ostavi. Ovaj sto ih doteruje ce uvek da tvrdi da mu je mera tacna, bole njega cose za tablice i tabele, a ti ako odbijes, jos ce ti trazi da mu nadoknadis trosak za gorivo. Pa onda ako nije svadja oko drva, predje u svadju oko drugih trica i kako god okrenes ispadnes magarac. Naravno da postoji opcija da sam odes i vidis drva, pa ti je onda prosto ocu - necu. Al veliki broj ljudi nema tu mogucnost. Ja na primer, da mogu da idem da ih gledam, sama bi ih i dopeljala i ovaj razgovor me ne bi ni zanimao.

Svaka cast onima koji posteno mere i ja ni jednog trenutka ne kazem da takvih nema. Al sto se tice ovih ostalih, koji nazalost preovladjuju, nema tu leka bez neke stroge regulative.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Muhaničar;; gdje kopaš van te smajliče da mi je to znat,,,ili se boriš po googlle-u....:?:
Puknuti ih dela u kučnoj radinosti, a ja ih masno plačam
cryinglaughter.gif
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
chickenlover:ne razumijem kak nemožeš otič vidjet drva,u konačnici ih vidiš kad ih dopelja,metaru ruke i mjeri,nemože toi doč na dvorište i solit pamet.


savoris:ljepa tura al meni takva mogu na dvorište sam ak ih sam idem delat,i onda opsujem sve svece kaj nisam odma izrezal u šumi na kratko.ode muškost u cipele.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
koliko ti treba da napraviš takvu turu,s obzirom da ne cjepaš,radiš sam il imaš pomoč?
 
C

chickenlover

Guest
chickenlover:ne razumijem kak nemožeš otič vidjet drva,u konačnici ih vidiš kad ih dopelja,metaru ruke i mjeri,nemože toi doč na dvorište i solit pamet.


savoris:ljepa tura al meni takva mogu na dvorište sam ak ih sam idem delat,i onda opsujem sve svece kaj nisam odma izrezal u šumi na kratko.ode muškost u cipele.

Kako ti nije jasno? Pa ti mislis meni su ta drva iza ugla da ih gledam? Prijatelju, morala bih "tri dana jahanja", pa nazad, a kad ih dopelja opet ne znas koja su tu, a koja si gledao. Evo sad mi stigla tura pre dva dana, sve ugovoreno sa rezanjem i cepanjem, onda dodje tip iskipa ih, cepa na licu mesta, al za oko metar kaze "sta cu, nemam motornu", kao doci ce sutra da dovrsi. Platim ja deo, dodje sutra, kad ono opet sa sekirom i tri radnika. Onda ostavi radnike, uze pare i put pod noge. Ovi opet samo sa sekirama, udaraj, udaraj, udaraj, al za djavola, ono sto je ostalo sve cvor do cvora, spolja se ne vidi, al kad pocnes da ga bijes...E onda ti ja napravim foru i konfiskujem im sekire i naprasim ih iz dvorista. Sad imam tri mnogo dobre sekire i metar neupotrebljivih panjeva. I sad ti meni reci, kako sam prosla?

Zato ima da kupim prokletu motornu i pravac u sumu sama, pa nek i poginem, niko me bar nije pravio budalom.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
oprosti ak sam krivo shvatio,pa kaj nemaš muško u kuči da to odradi.jel ovak vidi žensku koja se ne razumje pa joj svašta podvaljuju.
ti i moja žena bi mogle u duetu njoj je drvo,drvo.kakve razlike ima između ovog il onog pa gori kad stavim u peč.
 
C

chickenlover

Guest
oprosti ak sam krivo shvatio,pa kaj nemaš muško u kuči da to odradi.jel ovak vidi žensku koja se ne razumje pa joj svašta podvaljuju.
ti i moja žena bi mogle u duetu njoj je drvo,drvo.kakve razlike ima između ovog il onog pa gori kad stavim u peč.

Ma cuj, ne ljutim se ja na tebe nista. A kaj nemam musko u kuci...valjda sto mi pila draza od kera :rolfer::rolfer::rolfer:

Samo se sa jednim ne mogu sloziti: nisam ti ja tako naivna i znam razliku izmedju drva (verovao il ne) samo su oni lukaviji, pa ti opet nekako podmetnu. Evo ovaj na primer, slozio tako da istovari prvo lose, dok sam ja otisla po novcanik, onda ga zatrpo sa dobrim, pa ti vidi fola, ja kad sam dosla nisam primetila.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
koliko ti treba da napraviš takvu turu,s obzirom da ne cjepaš,radiš sam il imaš pomoč?

ja i još jedan izbacimo na dan iz perverzno teških uslova 5 ovakvih , u malo boljim uslovima možemo i 7


samo vi smišljajte planove kako da se zaštitite , iskreno da vam kažem veoma teško jer oni imaju izgovor za apsolutno svaku situaciju

recimo jedan od primjera
u Bijeljini se drva prodaju pored kvantaške pijace , du dolaze kamioni i čekaju mušteriju , mušterija dodje premjeri drva (neznam tačno kada plaća) i kaže adresu na koju da se drva dovezu , prodavac u medjuvremenu svrati na neko svoje tajno mjesto i odbaci sa kamiona pola metra i nastavi na krajnju adresu :mrgreen:

ili
kada slažu u kamion (važi samo za kipere) u donji red umjesto da drva sva slažu redno oni stave samo dvije metrice poprijeko i ostane jedna lijepa šupljina ispod koju nemožeš vidjeti jer krajnje metrice spuste do patosa , i naravno kada se to iskipa drva se sva ispriječaju i ništa ne vidiš :mrgreen:

imaju oni još milion načina ta te zeznu :idea:
 

Najnoviji postovi

Na vrh