• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Ne bi bilo zanimljivo da sam odgovor dao u jednom postu. 😁
Svaki post je zaseban i iz svakog se može izvući neki zaključak.
A izvlačiti samo pojedinačne segmente (koji su navedeni u pojedinom postu) I stavljati ih na istu hrpu , onda se dovodi u zabludu svekolikoj pučanstvo.
Treba čitati sa razumijevanjem.😎
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,505
Pa i čitano je sa razumijevanjem. Ako kupiš 4 metra drva(klafter po domaći),to je onda 4x1x1 metar. Jel ona zauzimaju 4 kubika prostora,zauzimaju. Kak su drva skalana,kak su složena,kolko bi se moglo drugačije i više cjepanica složiti je priča za sebe. Ali u kubni metar prostora ide prostorni metar drva. Nisam nikad videl da je neko složil 1,2x1,2x1,2 za metar. Bar ne u mom kraju
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Da točno, samo što se tu ne radi o tome. Pitanje je bilo " koliko drva stane u prostor dimenzija 2,05x2,05x0,33". Koliko bi trebalo biti složenih drva?

Iako je sam post šlampavo sročen, ja sam u prethodnim postovima dao odgovore. Bez ikakvih razglabanja o ničemu izvan postavljenog pitanja.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,690
Zapravo pitanje uopće nije šlampavo složeno, znači; "U redu (jednom) 2,05x2,05x0,33 koliko može biti složenih drva!" gdje je 2,05 dužina, 2,05 visina i 0,33 širina matematika je krajnje jednostavna, po toj matematici imamo 1,387 kubičnih metara prostora, znači da stane 1,387 prm drva i to je to. Ako će računati u m3 onda to ispada 1m3 pod pretpostavkom da su u pitanju okruglice a dalje razglabati da li će čovjek to cjepati i koliko sitno je gubljenje vremena jer možda će slagati grede koje su 205cm dugačke, 33cm široke i 20,5cm visoke pa onda tu bude 1,387m3...bez praznog prostora
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
A vero vam lipo piše , da će piliti na cokove i cijepati! I postavlje pitanje , Zato pitam Koliko bi stalo u taj red iscjepanih? Jedino da iscjepane i ispiljena na kratko ide slagati kako kako su bili u trupcu ida su skubicirani , e tako da .

Obično se piše dužina x širina x visina , predpostavka je da se radi o nekoj maloj prikolici.
Ne treba razglabati da li će cijepati i krcati okruglice, kad je naveo da će cijepati. Prema tomu pitanje se odnosi (prema napisanim dva posta) Koliko će stati drva ispiljenih (na cokove) i iscijepanih u navedenom prostoru.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,690
Da, u pravu si, nisam dobro pročitao drugi post već sam odgovarao na prvi.
Odgovor je da je to 1,387 prostornih metara drva, ako su složena naravno...i UVIJEK je to 1,387 prostornih metara drva, razlika može biti u težini, u masi samog drveta u prostoru ali je to u svakoj situaciji 1,387 prostornih metara, jedino što neće uvijek biti 1m3
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,727
jedan prostorni metar cijepanica, spiljen na 33 i složen zauzima 0.8 metara kubičnih, to imate u svakom cjeniku HŠ na prvim stranama...tak da ja glasam za 1.1096!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Ili ako su spiljena na 33 cm ili nešto sitno kraće i iscijepana pa potom samo nabacana u navedeni prostor od 1,387m3. Znači samo nabacana (bez slaganja) onda u taj prostor stane 0,965 pm, s tim da drva ne prelaze gabarite prostora od 1,387 m3.
1,387x0,70%=0,971 pm. I to se naziva "nasipni metar".:cool:
 

Najnoviji postovi

Na vrh