• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem tekuti

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
proljetos sam izgradio novi kokošinjac... "]http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19317&page=4[/URL] prije nastanjivanja okrečen vapnom i danas sam primjetio tekute, zaprašio sa neo perminom ( to sam jedino imao)... zanima me jeli tko koristio to sredstvo i dali daje rezultate?

djeluje, uništit će neke tekuti,al neće sve naravno, djeluje još najbolje od svega. neo permin i neo pitroid, to je isto ,samo različiti proizvođači
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
djeluje, uništit će neke tekuti,al neće sve naravno, djeluje još najbolje od svega. neo permin i neo pitroid, to je isto ,samo različiti proizvođači

Ovaj podatak je točan - Neopitroid i Neopermin su dva ista sredstva od dva proizvođača. Možda je bolje rješenje NEOPITROID ALFA - ide 1 dcl na 10 l vode. Bolje se uhvate sve rupice i pukotine u peradarniku. Košta oko 45 kn. Isto tako, informacije radi, postoji i sredstvo INSECTOSEC (od Proeka) za istu namjenu - biološko:(nerd):
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
problem je privremeno riješen... očistio sam kokošinjac i poprskao sa sredstvom draker 10.2 te nakon toga tretirao piljevinu koju koristim za stelju sa neo perminom... isto sam napravio i sa gnjezdima... :icon_axe: za sad gamadi ni traga...
zanima me dali se tekuti javljaju i zimi ili sam sad do proljeća miran?
 

Ivana-vg

Član
Tu od
28 Sij 2012
Poruka
38
problem je privremeno riješen... očistio sam kokošinjac i poprskao sa sredstvom draker 10.2 te nakon toga tretirao piljevinu koju koristim za stelju sa neo perminom... isto sam napravio i sa gnjezdima... :icon_axe: za sad gamadi ni traga...
zanima me dali se tekuti javljaju i zimi ili sam sad do proljeća miran?

preko zime negdje "nestanu",a onda čim zatopli sve po starome
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Stari način rješavanja tekuta je -uveče kad koke odu spavati uzeti svinjsku mast i bateriju i svakoj koki namazati mašću pod krila ili na gole djelove tjela.
Takođe treba očistiti kokošinjac uzeti navilak slame i zapalit i s vilima i plamenom preći sve stjenke drvenog kokošinjca. Tako su radili naši stari dok nije bilo kemije.
Ono za mast mi je rekao jedan stari veterinar.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
jednostavno uzeti pepel iz peči baciti da kokoši mogu po njemu da čeprkaju i nema tekuta
 

Franjo

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
9
Ljudi pozz.
Imam hrvatice 3 mj i kusur stare.iii naravno kako to biva u ovo doba napali me napali i to fino. ( u Slavoniji se kaze " Sveta Ana iz kecelje muhe baca" ( to se vjerujem odnosi i na ostalu gamad. ) Sta da kupim? :), neki kazu gamacid, neki opet neopitroid alfa a neki bymite.
Sprico sam sa pitroidom ec 20 ( kako li vec, i jos 2 bocice onoga u prahu sam istreso, s tim da sam prethodno, sve sto je bilo u kokosinjcima ( klecala, gnjezda, slamu ZAPALIO! ) znaci to bjese u subotu. I vec tjedan dana ja cistim, spricam, prasim, pravim novo, palim staro ( imam pravo zgariste u dvorisu koje tinja evo vec 4 dana. ) i stavio sam par grana od oraha u kokosinjac i po gredama malu djunglu napravio. dakle. Ne mogu reci da ih nema manje. Potuko sam ja to i to fino, ali ih ima jos meni se cini more. ( na starim kokama ima licinki ( njih sam i mazo s onim sto sam pravio ali ne djeluje bas meh :( ) mlade sam pregledo nema nista na njima, valjda se samo hrane na njima.
 

737kruno

Član
Tu od
21 Lis 2011
Poruka
32
Pozdrav, ja mislim da je vrlo bitna stvar šprice sa kojom se šprica. Ja sam kupio ono sredstvo na veterinarskoj ( uzimaju ime i prezime) i dobio sam željeni rezultat tek kad sam špricao sa leđnom špricom ali motornom. Onom za vinograd. Ona radi maglu i ide u najmanje rupice.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
kompresor i ona sprica kaj se koristi za pranje motora .... Kombinacija za pozeliti !! Nastimas maglu i drmaj !!
A jedno vrijeme sam sa brenerom rjesaval ( imam betonski kokosinjac ) !
 

Franjo

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
9
Evo mene opet. Nije mi jasna logika nasih veterinara. U ovo vrijeme godine znaju da ima tekutova i ostale gamadi, ne znam zasto ne naruce malo vise otrova. Dodjem u ljekarnu, sebacil ( mora se naruciti), bye mite ( prodali) neopitroid nisam ni trazio. I tako ja jadan u mukama zovem i nazivam, sta cu drugo. Iii ujak mi da NEOPITROID PREMIUM ( malo sam skeptican prema neopitroidima jer su po meni, losi za tekutove) reko hajde poklonjenom konju se ne gleda u zube i probam ja. Spricao sam dva dana za redom ( na 5 l vode 1 dl sredstva. ( dupla doza mislim) i tako 2 dana. Nije ih sve pobilo, oko 80% ali ponovit cu sad u ponedjeljak i kupit cu bye mite za kupku i onda se nadam da cu uspjeti.

Evo Vam i nekoliko savjeta koje sam ja dobio.

Pepeo- istresti ga na mjesto gdje se koke valjajaju.
Granje od orasa- staviti u kokosinjac...
Ovo definitivno djeluje ali to je po meni vise prevencija. Djeluje i na ono listanje nogu kod koka, to isto neki ektoparazit prouzrocuje. Svinjska mast ( namazati po nogama, ispod krila, po vratu i nije na odmet po glavi.) testirao sam na jednoj koki i mrzve su sve one male licinke.
Sad odmah kad sam tu da Vam dam i ovaj recept.
1 dl ulja
1 glavica bijelog luka ( cesnjaka)
1 limun
1 zlicica soli.

Luk dobro izgnjeciti ili naribati, limun ocijediti i sve zajedno DOBROO izmuckati i sto bolje zatvoriti. Mjesec dana cuvati na sobnoj temperaturi i svaki dan promuckati. Nakon mjesec dana ocjediti i kapaljkom ili spricom nanositi ispod krila i iza vrata koki, nekoliko kapi na svako mjesto.
Osobno sam ga napravio. Predlazem Vam da muckate svaki dan u isto vrijeme i da pazite da prostorija u kojoj ce biti stalno ima tu optimalnu temperaturu. Izgledat ce vam cudno ( to je kao neka emulzija i sediment se stalno odvaja od taloga ali kada ga ocjedite bit ce super.
Ja Vam ne mogu reci da 100% ubija sve( tek ga testiram) a i sada imam veliku invaziju pa prvo moram pobiti ove sto su u kokosinjcu, koke tretiram izmedju dva spricanja.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
I ja imam dosta veliku invaziju, prvo sam u petak sve očistila maksimalno, zatim zatvorila kokošinjac da nastane mrak i da tekuti izađu, pošpricala bymitom, iz one prskalice na tlak. pošto u subotu nisam vidla manji broj tekuta (ne znam koliko bymitu treba vremena da djeluje??) još sam sve posipala neopitroidom, i napokon jučer se broj drastično smanjio.

za svaki slučaj još sam nabrala oraha i posipala, a doma imam i melisu, koja miriši po limunu i također znam da taj miris mnogi kukci ne vole pa sam stavila i to u kokošinjac.
(sad mi u jutro tako fino kokošinjac miriši, ne bi vjerovali)

nisam stavila, no susjedi mi kažu da repelentno djeluje i mladi list bazge. jel netko probao?

i sva sam si sretna jutros, nisam našla ni jednu tekut...
ponoviti ću postupak za tjedan dana.
koke nisam špricala ni prašila, one se valjaju u pijesku pa im je to valjda dosta.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ovo je vrijeme koje Tekutima odgovara i razmnozavaju se ko mutave... prije sam napisao da sam ih i brenerom rjesaval, sprical Neopitroidom, ali .... kod mene je takodjer nenormalna invazija. uginulo mi je par pilica, dva purana i sada vidim da ih opet ima more. Nosam sa Bymitom jos sprical, ali krecem ovog casa u potragu za njim !!
Koke i pilice sam tretiral sa Neopitroidom, ali proslo je dosta vremena ( oko mjesec dana ) pacu i njih veceras !
Sto se tice uporabe svinjske masti .... moja majka tvrdi da su nju upotrebljavali kad su koke imale usi, a ne tekuti .... Ali.... sto me kosta probati i mast !? Fala Bogu, imam je !!
 

Filip

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
369
Ja sa vapanom posipam cijeli kokosinjac. Inac koristim baymite i on mi se pokazo najbolji s obzirom na cijenu. Neopitroid ima kratko djelovanje,tekuti se ponovno pojave za dva tri dana.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Obzirom da nisam nasao Bymit u najblizim namjenskim trgovinama uzeo sam u Veterinarskoj TACTIC ... Nemam pojma tko je proizvodjac, a nisam ni pital .... Pakirano je u malim plasticnim bocicama ( bez natpisa i etikete ) po 10 ml. To je za 5 - 7 l vode !
Poslje spricanja, zapalio sam suho sjeno, obzirom da ugibaju na visokim temperaturam; a navecer budem koke, pilice i purane posprical sa tim !
procitao sam da je vruca para jako ucinkovita, ali za sada nejdem u to ....
Ima ih na milijarde .... kvragu .... tak su plazile po meni pa sam imal osjecej da imaju krila.... odnesle bi me van ....
 

Franjo

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
9
Da Vam javim NEOPITROID PREMIUM je super stvarcica. Gotovo ih uopce nema. Sutra cu ponoviti jos jednom ( 3 tretiranje i mislim da je problem za sada rijesen). Provjerim sada svaki dan i dobro je, svaki dan sve manje.

Tactik sam cuo da najbolje djeluje kao kupka sa jednim od tekucih neopitroida mislim da onaj sd 20 moze ici na kokosi. Samo sam cuo da se me smiju kupati pilici mladji od 4 mj.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
istina je da se ne smiju špricati mali pilići jer meni su rekli da mogu,pilići su mi bili mjesec i dva mjeseca starosti,našpricala sam ih i uginulo mi je 90 komada u tri dana
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Hvala Bogu nisam imala uginuća radi tekuti, samo sam vidla da se kad odu spavat, koke puno češu i nemirne su, a i vidla sam ih i to je meni bilo dovoljno da proglasim invaziju.
Mogu si onda misliti koliko ih je kod tebe kada su uginule radi tekuti.

za sada koliko vidim moj miks svega i svačega djeluje, više ih stvarno ne viđam, a nadam se da će tako i ostati.

da, i meni je gadan osjećaj bio kada sam čistila kokošinjac, isto ih je bilo i po meni, a najgore je bilo kaj sam ih vidla u robi, sve su se zavukle na mjesta gdje je šav i to jednostavno nisam mogla donjeti u kuću, pa sam nasred dvorišta sve skinula sa sebe, umočila u kantu s vodom i odjurila pod tuš.

ne znam, što se tiče špricanja kokoši i pilića sa bilo čime, ja bi to izbjegavala maksimalno, jer sve su to otrovi, na pol njih ne piše kolika je karenca a nekakve mora biti... (na netu sam našla da je za bymite karenca za jaja dva dana a za meso dva tjedna).
ja još ni jaja ne jedem od njih a špricala sam petak-subotu.
kaj je ziher je ziher...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
mislim da sam ih rijesil za sada ?! Do sad sam uvijek imal svrab kad god sam bil u kontaktu sa kokosinjcem ( otvaranje i zatvaranje peradi ), a danas nista.... Mozda prerano zakljucujem, al vidjet cu ovih dana kak bude pa natipkam rezultate !!
 

Franjo

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
9
Neka smo ih potukli!! :D :D :D :D
Ja isto nemam onaj osjecaj da nesto gmili po meni kada sam kod koka a zadrzim se barem 5 min bas zbog toga. Provjeravao sam lezajeve ( klecala.) dobro provjerite na straznjim i doljnim stranama na mjestima gdje koke spavaju. Moja tehnika je da uzmem bijelu krpu i prodjem cijelom duzinom letvice i ako je cista to je dobar znak ako ima na njoj krvi vrlo los znak. Tu su i aktivni su tj. Hrane se a ako se hrane i razmnozavaju se. Gamad -.-
 

Najnoviji postovi

Na vrh