• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja zemljišta na rate

Lavanda123

Novi član
Tu od
26 Kol 2019
Poruka
4
Radi se o prodaji poljoprivrednog zemljišta. Vlasništvo 1/1, bez tereta.

Kupac bi isplatu izvršio na sljedeći način: prvu ratu odmah kod sklapanja ugovora, druge dvije rate svakih 40 dana. U korištenje oranice, tj. u sadnju kulture krenuo bi odmah nakon sklapanja ugovora (dakle prije isplate 2 i 3 rate).

Molim vas za savjet o čemu i na koji način je potrebno voditi računa u ugovoru da ne budemo oštećeni na neki način.
Da li je u kupoprodajnom ugovoru dovoljno napisati da kupac stječe pravo upisa u zemljišne knjige nakon isplate cjelokupnog iznosa tj. zadnje rate.
Da li je u ugovoru potrebno pisati točne datume sljedećih isplata (ili je dovoljno napisati svakih 40 dana).

Da li može nastati neki problem ako kupac odmah počne koristiti zemljište a nije nam isplatio sve rate?

Obzirom da kupac kupuje više parcela od različith vlasnika, imamo li pravo u ugvoru staviti opciju da se naša čestica na neki način obilježi...dok kupac ne izvrši splatu svih rata?

Ako kupac ne izvrši npr. drugu ratu uplate, koja su moja prava? (ako on već koristi zemlju)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Radite 2 ugovora.
Jedan o kupoprodaji u kojem jasno piše da se vlasništvo prenosi na novog vlasnika tek nakon isplate cjelokupnog iznosa.
Svakako navedite da želite uplatu na račun da u slučaju eventualnog spora nebude ja sam vam dao u birtiji tad i tad,pa se ne sjećate..
A drugi ugovor o zakupu tako da si zemlju može upisati u arkod,tj da može ostvariti poticaj.
Pritom.navedite simboličnu cifru za najam(100-200kn po ha) da vam porezna ne odere svoju tarifu.
I to je cijela mudrolija.
Svakako probajte se konzultirati sa odvjetnikom ili bilježnikom da vas usmjere ukoliko vam ovo ne odgovara.
 

Lavanda123

Novi član
Tu od
26 Kol 2019
Poruka
4
ovaj drugi ugovor, o najmu kad bi se trebao raditi, s datumom isplate svih sredstava ili nakon prve rate?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Sasvim nebitno.njime izlazite u susret čovjeku kojem prodajete zemljište da može ostvariti poticaj.
A ovim prvim štitite sebe da ste vlasnici do konačne isplate.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Lijepo ne komplicirate, nek vam kapari zemlju i kad bude imao novce na hrpi ovjerite ugovor, novce na stol i gotovo. 80 dana ce proc brzo, zahtjevi za poticaj se ionako vise ne mogu podnosit pa ni kupcu nije hića zbog toga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako kupac želi odmah u posjed, ja bih napravil ugovor o zakupu koji se u bilo kojem trenutku može sporazumno raskinuti. Kad ima novce, radi se kupoprodajni ugovor i raskida ugovor o zakupu. Čist račun, d(r)uga ljubav.
 

Lavanda123

Novi član
Tu od
26 Kol 2019
Poruka
4
Da li je dovoljno u kupoprodajnom ugovoru napisati da kupac ima pravo upisa u ZK nakon isplate svih rata? Ima li tko slično iskustvo,
da ne radimo ugovore o zakupu ili predugovore? Smijem li mu izvaditi sadnice ukoliko se ne bude držao ugovora i rokova za isplatu?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
A gledajte,ako vam je sumnjiv,nemojte s njim trgovati.
Ja kao kupac nebi radio ništa na zemlji ukoliko nemam ugovor o nekakvom zakupu..s druge strane,napišete da postaje vlasnik nakon isplate i on posadi nešto i vi si to uzmete jer je vaše zemljiše.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ko nema novce sad, a ima za 80 dana u najmanju ruku bi kod mene lijepo pričekao...tih 80 dana i donio svu lovu na hrpu...onda dobije potpis i zemlju...
zakaj si mora vlasnik zemlje komplicirati život i izlazit u susret nekome nepoznatom...
kupac kad bude imao novac imat će i zemlju..i točka.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Neznamo kakva je situacija kod prodavača,možda trebaju novci itd..neznam ni sam.
Predložili smo dosta toga,pa nek si odabere.
 

Lavanda123

Novi član
Tu od
26 Kol 2019
Poruka
4
Meni kao prodavatelju novac nije hitan (ne radi se ni o nekom velikom iznosu) ali, želim imati sto manje nepotrebnih komplikacija u budućnosti. Ja igram pošteno, mogu prodati i mogu pričekati za novac; ali ne znam za drugu stranu....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako ti nije sila prodati, možeš birati kak bute to napravili. Najčišće je ako pričekate ta 3 mjeseca dok on skupi novce. Ukoliko on želi prije u posjed, nek obavi sve oko ugovora o najmu, ti samo potpišeš i po potrebi ovjeriš potpis. Kak je za neke stvari obavezna ovjera potpisa ukinuta, provjeri na poreznoj upravi kak je za ugovor o najmu To je za tvoju sigurnost.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Budu dobili par kn poreza mjesečno kao zakupodavci(u ovisnosti koliko zakup iznosi) i to je to.
 

Najnoviji postovi

Na vrh