• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Kako ste primjetili da su vam dali sredstva. Jel posalju obavijest na mail ili treba pratiti na agronetu svaki dan ?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Gdje su vam konzultanti i što su vam objasnili???

Ne znam za koju mjeru pitaš..
Za 6.1.1. ide odluka o administrativnoj kontroli - zahtjev za isplatom - odluka o isplati i onda sjedaju novci u roku nekoliko dana.
 

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Mislio sam na 6.3.1. Koliko ja znam trebali bi poslati e-mail, ali mi se cini da kolege s foruma nisu dobili mail nego svakodnevno prate agronet 🤔.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Čim se odluka učita u agronet dolazi i mail o kreiranom aktu..
Ako ste dali dobar mail,nema razloga da ne dobijete mailom obavjest.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kako ste primjetili da su vam dali sredstva. Jel posalju obavijest na mail ili treba pratiti na agronetu svaki dan ?
Vidis podebljanje na racunu, s nikakvom odlukom ionako ne mozes kupit stroj ili vec sta...
 

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Ok. Moji to valjda nisu odradili, nisam ni ja ništa klikao osim skidanja i čitanja odluke, te nisam pozvan na potpisivanje (484) sam na inicijalnoj.
Aha, balirke se bas i ne treba registrirat. A mene zanima situacija sa ovim beracem kukuruza jel mislim da ce ga bit tesko registrirat i atestirat sve.
 

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Jos uvijek traje stari i to je nazalost vjerovatno nakon sto se podijeli gotovo zbog toga sto 2020 zavrsava ovo programsko razdoblje dodjele potpora. Sad sve zavisi koliko nam je vlada sposobna da ispregovara nesto novo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Aha aliprijave su sad gotove ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Da, one su gotove nazalost. Negdje u 9. mjesecu su zavrsile cini mi se. Trenutno za prijavu ni nema bas neka interesantna mjera.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Uf ne bih da otvaram novu temu, pa cu ovde pitati...sta sve "vuce" mjera 6.1.1 i 50,000e za sobom?

Nositelj OPG, nisam u sustavu PDVa, i rekose mi da ne moram uci u sustav pdv-a, (al obavezan upis u registar poreznih obveznika), trenutno obaveze prema drzavi cca 600kn mjesecno (mirovinsko,zdravstevno..itd). Ima neki knjigovodja ovde? il ja previse trazim i pitam...
 

Joza36

Član
Tu od
15 Lis 2019
Poruka
112
Ja sam cuo da tko se odluci za tu mjeru mora prijavit zdravstveno i mirovinsko koje ti je vise od 600kn sigurno, te da uz to moras uci u sustav pdv-a jel nakon sto to dobijes primitci opg-a su puno veci od dozvoljenih. Najbolje ti je pokusati kontaktirat savjetodavnu agenciju jel pitanje je istinitost ovih informacija.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
  • Like
Reactions: Nai

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Oko 1400 kn ti je minimalno ako si upisan u RPO, i nisi zaposlen.
Pausalni porez je godisnje oko 1500 kn, + 1200 mjesecno doprinosi... Trazi prezentaciju "Porezna politika i osnove knjigovodstva na poljoprivrednom gospodarstvu" autorice Mare Bogovic.. uploadao bi ttu ali je file prevelik
 
  • Like
Reactions: Nai

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
1. Covek sto mi je radio projekat, kaze da ne moram uci u sustav pdv i da me nisu uslovili.
2. Obavezan sam se upisati u RPO.
3. Bio u 2 porezne, totalno razlicite informacije dobio.Suma summarumm dobro je ispalo sto mi je jedan deo novaca od 50k eura uplacen ove godine- to su mi rekle.
4. Ponedeljak idem do oceve bivse knjigovodje- da znam sta i kako, jer moram krenuti- uplatiti traktor itd. i papiri da se rese, naravno gledacemo najbezbolniju situaciju za mene, sto finansijski sto psihicki.

Kad sve saznam i krenem- javim ovde detaljno, pa da ostali i novi clanovi znaju sta ih ceka.
__________________________

Sto se tice 50k eura, neke su rekle da ne ulazi u onih famoznih 300k za prag, neke kazu da ulaze. (sustav pdva). (info iz porezne). Da ne spamujem, kad saznam i krenem- javim detaljno!
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Stvarno ne bih htio Vas ili bilo koga uvrijediti, ali zar nije malo ishitreno prihvatiti neki natječaj, a bez da znate koje obaveze to nosi? Zato postoje konzultanti da Vas obavijeste o svemu i točno definiraju obaveze.
Evo ja sam radio sebi projekte, a odnedavno prijavljujem i druge na projekte kao konzultant pa ću na Vašem primjeru napisati točno stanje stvari, a vidim da i mnoge druge buni taj dio, pa možda malo razjasni:
  • Prijavom na natječaj za mjeru 6.1.1 (dio sa 50k eur poticaja) imate obavezu plaćanja doprinosa po osnovi poljoprivredne djelatnosti 5 godina nakon isplate druge rate. Prema tome ulazite u sustav poreza na dohodak, odnosno imate obavezu upisa u RPO (Registar poreznih obveznika). U RPO su se obavezni upisati svi poljoprivrednici čiji je iznos primitaka (uplate na račun) u kalendarskoj godini veći od 80.500 KN (u taj iznos ulaze i poticaji i EU potpore jer se radi o primicima na žiroračun).
  • U sustav PDV ulazite prisilno samo ako ste u kalendarskoj godini imali isporuku dobara i usluga u iznosu većim od 300.000 kn; znači izdanih računa u iznosu više od 300.000 kn (bez obzira da li su računi plaćeni ili ne). Kako se gledaju izdani računi (isporuke), u ovaj iznos se ne računa dobivena potpora od EU. Ako želite i ako Vam se isplati, možete dobrovoljno ući u sustav PDV-a. Nekad se to ljudima isplati jer si mogu odbiti PDV na nabavljenu opremu, materijal itd (recimo ja imam taj slučaj da smo dobrovoljno ušli u sustav PDV-a).
  • Ukoliko se niste odlučili za dobrovoljni ulazak u sustav PDV-a imate dvije opcije:
    1. Biti paušalist (sve dok je iznos primitaka manji od 300 000 kn) - pri čemu ne vodite poslovne knjige, osim evidenciju o prometu tj. obrazac KPR
    2. Biti obveznik poreza na dohodak, pri čemu se vodi jednostavno knjigovodstvo (knjiga primitaka i izdataka, popis dugotrajne imovine, knjiga prometa, evidencija o tražbinama i obvezama, ...).
    3. Biti obveznik poreza na dobit (ali to uglavnom nije isplativo osim za velike iznose pa neću detaljnije)
  • Ukoliko ulazite dobrovoljno u sustav PDV-a automatski ulazite pod točku 2 (obveznik poreza na dohodak).
U nastavku primjer poreza i dohodaka koje trebate plaćati ovisno o mogućem poreznom statusu. Uzeo sam za primjer izmišljeni iznos primitaka (prihoda) od 80 000 kn.

Primjer 1. Odabrali ste biti paušalist
Paušalno oporezivanje ide prema razredima primitaka, najniži razred je do 85.000 kn, pa za primjer uzmimo da imate godišne primitke (prihode) od OPG-a u iznosu od 80.000 kn. Vaše obaveze prema državi su:
Porez na dohodak: Godišnje 12% na osnovicu od 12.750 KN = 1.530 kn godišnje
Prirez: (ovisi o vašoj općini uzmimo da je 10%): 153 kn godišnje
Doprinosi: (20% mirovinsko + 16,5 % zdravstvo na fiksnu osnovicu 3.379,20): 1.233,41 kn mjesečno odn 14.800 kn godišnje.​
Sveukupno: minimalno 16.483 kn godišnje * 5 godina = 82.415 kn
Ovo je pod uvjetom da ste u najnižem razredu paušala, što vjerojatno nećete biti s obzirom na visinu prihoda i primitke od EU barem za ove dvije godine kada isplate EU potporu od 186000 kn. Ali maksimalno može biti +3000 na ovaj iznos gore, ako uđete u razred primitaka između 230 000 i 300 000 kn
Primjer 2. Obveznici ste poreza na dohodak i vodite jednostavno knjigovodstvo
U ovom slučaju plaća se porez na dohodak
po stopi od 24% na osnovicu do 360 000 kn, ili porez od 36% na iznos veći od 360 000 kn.
Uzmimo slučaj kao iznad da imate prihode od 80.000 kn, i izdatke (troškove) u poslovnim knjigama od 10.000 kn što znači da imate dohodak od 70.000 kn. Kako bi dobili osnovicu za obračun poreza na dohodak još umanjujete osobni odbitak od 3.800 kn mjesečno odn. 45.600 kn godišnje. Prema tome:
Porez na dohodak: Osnovica = dohodak (70.000) - osobni odbitak (45.600) = 24.400 kn​
24.400 * 24 % porez = 5.856 kn po godišnjem obračunu - (za gornji primjer, ovo može varirati ovisno o dohotku).​
Prirez: (ovisi o vašoj općini uzmimo da je 10%): 585 kn godišnje
Doprinosi: (20% mirovinsko + 16,5 % zdravstvo na fiksnu osnovicu 4.646,40): 1.695,94 kn mjesečno tj. 20.351 kn godišnje
Sveukupno za primjer: minimalno 26.792 kn godišnje * 5 godina = 133.960 kn

Nadam se da sam približio i detaljnije pojasnio sva davanja koja ste dužni prema državi.

P.S. ovo je informativni izračun na jednom primjeru za isporuke u iznosu od 80.000 kn, i ovisno o tome iznosi se mogu manje ili više mijenjati.
P.PS ovo je informativno i ne odgovaram za ne namjerno napisani krivi izračun :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
A ako je nositelj OPG-a zaposlen negdje drugdje, koliki su onda doprinosi?
 
  • Like
Reactions: Nai

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
U slučaju da je nositelju OPG-a poljoprivreda druga djelatnost(uz radni odnos), tj. ima već plaćene doprinose po nekoj drugoj osnovi onda su obaveze za doprinose kako slijedi (a prema primjeru iznad primici od 80 000 kn):
1. Paušalno oporezivanje - najniži razred do 85000: 185,94 kn mjesečno tj. 2.231,29 kn godišnje
2. Obveznik poreza na dohodak (osnovica na temelju ostvarenog dohotka na koju se obračunava 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje i 7,5% zdravstveno odiguranje, tj. ako je dohodak kao gore opisano 24.400 kn, onda je 24.400 * 17,5% = 4.270,00 kn godišnje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Znači, pri paušalnom oporezivanju nema doprinosa, već samo porez, pri porezu na dohodak se plaćaju samo doprinosi (na čistu zaradu) po stopi od 17,5%?
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Ne razumijem, pa imate sve u primjerima. Porez se placa i u jednom i drugom slucaju kao i doprinosi. Samo su doprinosi manji ako je OPG druga djelatnost, jer su vec placeni (radni odnos ili drugi obrt).
U ovom drugom primjeru dodatne djelatnosti sam naveo samo doprinose, ali porez na ostvareni dohodak se normalno placa kao i kod samostalne djelatnosti.
Jedina razlika je sto u slucaju 2 (obveznik poreza na dohodak) maksimalna osnovica za obracun poreza moze biti 62.500 kn, znaci ako i ostvarite dohodak preko tog iznosa porez(24% + prirez) placate samo na taj iznos.
 
Posljednje uređivanje:
  • Like
Reactions: Nai

Najnoviji postovi

Na vrh