• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
hoćeš možda proizvoditi više, nećeš , jer da bi ti proizvodio više , netko mora manje, tj. da bi ti povećao površine , nekom uzimaš zemlju, tj. on svoje smanjuje,
samo presipanje iz šupljeg u prazno
problem ostaje
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ajme meni, nije mi dobro,,,:icon_hang:
pratim ovu temu vec dosta dugo cak sam i lijepo molio da se razdvoji na jabuke i kruske kako se nebi sve mjere stavljalo sve u isti kos, nazalost nije bilo sluha, no nema veze,,,
Zasto mi zapravo nije dobro, citam Vas i ne vjerujem koliko smo razliciti, zapravo koliko su nam razliciti pogledi na necije novce,,,
Moramo razjasniti cemu su ti novci namjenjeni, potpora nije da bi se samo pokupili novci vec (ako ste pazljivo citali) da bi se poljoprivredno gospodarstvo trzisno preorijentiralo,,,
Dakle ja to gledam na nacin da sva proizvedena roba ide na trziste u cilju smanjenja cijena ali i koliko toliko planske proizvodnje,,,
No dobro ovo nema veze sa onim sto sam htio napisati pa idemo dalje,,,
Netko je napisao da (iako smo na to u ovoj temi dosta upozoravali, pisem o mjeri 6.3) neki nemaju kintu u dzepu a prijavili se za potporu, ovo nazalost nisu poticaji (jer kako mi se cini kod nas se ne sade i siju kulture nego poticaji) vec pomoc da bi se razvili u nesto vece, nesto sto ce (za razliku od sada) puniti drzavni proracun ma kakav on bio,,,
Nazalost mnogi to nisu shvatili i kao sto smo vec upozoravali poslije ce reci da ih se zaje*alo,,,
Ali mi smo narod koji samo voli kukati i plakati nad samima sobom,,,
Kod nas i nasih mladih vise nema radnih navika, nikom se nista ne radi i svi bi samo da je nesto mukte nesto da se preko noci obogati jer svaki rad, trud i pozrtvovnost su bez veze i nisu kull,,,
Bas neki dan bio na benzinskoj isao po plavo gorivo i tako razgovaram sa covijekom koji tamo radi, preko puta pilana u zadnje vrijeme radi punom parom pa kazem, reko decki rade i mislim si ajd fala Bogu bar da netko radi i zaradi za placu, da kaze mi covijek bas neki dan bio gazda (oba su tu 35 godina) i pita mene (njega) znam li koga da bi radio na pilani jer nitko nece sa zavoda za zaposljavanje,,,
Halloooo, a svi nesto kukaju "nema se" ma dajte molim Vas koga mi to zavaravamo?
Kakvo smo mi to drustvo?
Zelimo nesto promjeniti u drzavi, hallooo, pocnimo od sebe i svog dvorista a sa politicarima cemo onda lako,,,
Kad smo vec kod toga nema se, gledam vec u nekoliko navrata (iako ne hodam po gostionama) dođem tako radnim danima u po tjedna, (obrtnik sam i radim inace usluzno) kad kolegi nekom odradim uslugu besplatno pa u znak zahvalnosti odemo na pice, a gostione pune :icon_confused:
ne zavidim ja nikome ali ako sagledamo situaciju tko to tamo sjedi?
velika vecina njih su "lazni" branitelji kojima nedaj Boze da dirnes u stecena prava, ostali zemljo-neradnici koji nemaju za sjeme ili umjetno ako ne poticaji ne sjednu na vrijeme a ostatak ma necu pisati jer neki ce se ionako prepoznati buduci da pise odakle sam,,,
Svi nesto kukaju kako se od poljoprivrede neda zivjeti a ja tvrdim gotovo suprotno, u mom kraju jedino je 80-tih godina bilo bolje kad se radio biznis sa duhanom, to govori i velik broj nas relativno mladih koji ulazemo u ono od cega zivimo, nas koji ne sijemo i sadimo poticaje vec kulture od kojih imamo namjeru zivjeti,,,
Prihodi nisu basnosnovni ali od njih se dade zivjeti i skolovati djecu no daleko su od onoga da se mozes preko noci obogatiti a niti mi je to namjera,,,
Tako je i sa potporom o kojoj ova tema govori i koju kako mi se cini necu dobiti u ovom krugu, sa njom ili bez nje ja cu svejedno uloziti u nove povrsine, doduse postupak ce trajati duze nego li bi sa potporom i u ovom momentu uopce ne razmisljam o tome da napustim lijepu moju bez obzira sto ona nije onakva kakvom smo je zamisljali kad smo bili sa puskom u ruci,,,
:icon_e_confused:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma problem je u tome što neki misle da će kad prođu na nekoj mjeri, poteći med i mlijeko

e pa neće, sve ostaje po starom, što se tiče problema sa prodajom i naplatom svojih proizvoda
jedino će se prodati gomila novih strojeva
zato tvrdim da su to samo kozmetičke mjere
da ne bude zablude i sam se prijavio na mjeru 6.1, ali ne smatram da će se desiti čudo
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Govori se o napuštanju zemlje ako se ne prođe na natječaju za fondove...ma dajte ljudi dođite sebi.Pa te mjere ,pogotovo 6.3 i 4.1 i ne znam koje nebudu uskrsnule poljoprivredno gospodarstvo.Tko ne prođe ako je to gospodarstvo nećemu bude došlo do zacrtanog cilja doduše sporije ali bude došlo i bez tih fondova.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Ni mjera 6.1 nebude napravila neznam kakva čuda...nemojmo zaboraviti da se moraju plaćati doprinosi onda od 1600 kuna plus knjigovodđa,plus ulazak u sustav poreza na dohodak....a sve su to pozamašni troškovi.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
tomislav
kao što sam pisao prije, u mjeri 6.1 tko prođe, za 5 god. koliko će biti u PDV-u i dati za doprinose, vratit će skoro pola dobivenog iznosa, ali manje više i to
nego tko ne može da si zaradi za dodatni mjesečni trošak od 2000,00 kn + ,ili oko 24000,00 kn godišnje , bolje da se nije niti javio na tu mjeru, jer će teško moći da ispuni poslovni plan, ili će napraviti ., ispuniti poslovni plan,ali će onda grcati za doprinose i opet nije ništa uradio
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
jer u obzir dolazi ekonomska veličina OPG-a, a to su godišnja ulaganja u zemlju, ili barem nekakv prosijek koliko bi trebalo, a ne dobit , tj. zaradu od tih površina
a zarada je puno opuno manja od ulaganja , kao što i sam znaš

jer netko sa recimo 15-20ak ha zemlje koji ima ekonomsku veličinu od oko 15000 eur koji ispunjava uvijete natječaja i prolazi na natječaju, ima godišnju zaradu od oko 50.000 kn, od kojih pola mora dati za doprinose , a tkavih se javilo jako puno
od ostatka zarade neće imati niti za režije
i nedao bog samo jedne loše godine
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovdje se konstantno provlaci teza da je ulazak u sustav pdv-a nesto lose,,,
Ja ili na to gledam iz loseg kuta i krivog uvjerenja ili su neki (da ne kazem mnogi) u krivu,,,
Sustav pdv-a po mom poimanju nije nimalo los za one koji imaju namjeru napredovati i ulagati u "buducnost" ajmo to tako nazvati a zapravo se misli na strojeve, okrupnjavanja ili neki drugi vid finaliziranja proizvoda,,,
Uglavnom naglasak je na ulaganje i oni koji ulazu ti i napreduju dok ostatak ili stagnira ili propada i pri tom se zali na sve i svakoga,,,
Ono sto sam vise puta do sad vec spomenuo a to je da se u sustavu pdv-a mora malo razmisljati za razliku od ovoga sto mnogi trenutno rade,,,
deavu je u postu iznad spomenuo ekonomsku velicinu nekog opg-a iliti 15 - 20 ha zemljista i zaradu od 50.000.oo kn, ako je na toj kolicini zemljista samo tolika zarada bolje je staviti kljuc u bravu i otici ili vani ili ovdje za nekoga poceti raditi jer tu se (kao sto sam vec spomenuo) ne sadi kultura nego se sade poticaji i tu napretka nema niti ce ga biti taman da je neznam gdje na planeti,,,

:icon_hang:
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Bobić, u potpunosti se slažem sa svime što si napisao u prethodna dva posta. Također točno to što se tiče punih birtija preko tjedna u radnom vremenu, pričam i ja svima, i najbolje od svega većina koji sede u tim birtijama po cele dane su upravo oni koji cijelo vrijeme prigovaraju i kukaju.
Ja sam se također prijavil na mjeru 6.3 iako mislim da ju sad u prvom krugu nebum dobil ali to mi ne igra ulogu uopće. Krećem u poljoprivredu bez ikakvog praktičnog iskustva, imam zemlje koja se iznajmljuje za siću i to mi je trn u oku. Odlučil sam krenuti s poljoprivredom, idem u taj projekt ove jeseni sa ili bez potpore i ne mislim se uopće obazirati na poticaje i ostale pomoći nego na sam proizvod i prihod od njega. Smatram da ako se stvarno zapne i potrudi da se bez brige može od toga živjeti. Dosta mi je zadnjih 6 godina raditi za privatnika svaki dan minimalno 9h, slušati fiksne ideje, gledati trošenje para na sve drugo nepotrebno nego na napredak firme, a opet mu ide, ne stoji loše. Slušam na dnevnoj bazi kak mi se to ne isplati kak ovo kak ono. Većina tih kaj mi to priča nikad nije imala doticaj ili probala nekaj tak slično da priča iz iskustva, nego je to upravo jedan od onih osoba koja celi dan sedi u birtiji i kuka (samo slikovit opis, ali većinom ljudi koji nisu nikad tak nekaj probali).
Ne ovisi mi egzistencija o tih 15k€, ne odustajem od projekta ako ih ne dobim nego mi samo mogu ubrzati moj plan.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
A dečki ko misli da će krenut s njihovim potporama gadno se vara.
To se gradi godinama i treba na kraju i prodati dobro što proizvedeš .
Džaba sve ako nema tržišta ili ako prodaš badava.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mi imamo relativno razvijeno gospodarstvo,mrežu kupaca,i ne žalim se previše. Država nam baca klipove pod noge,ali vide se pomaci nabolje,veći problem je promjena klime i vremenske nepogode od kojih smo popušili u par godina puno novca.
Prijavio sam se na 6.1. već pri kraju roka,htio sam uzeti par strojeva koji mi trebaju,ali smo odlučili samo napisati jedan traktor da bude jednostavnije i brže. Ako slučajno prođem,riješio sam se brige oko toga za desetak godina,imam traktor koji još vrijedi neke novce pa ga mogu prodati i kupiti ono što mi je potrebnije,ako ne prođem,nikome ništa,strojeve kupujem polako sam,i čekamo drugi natječaj... Ovo da treba vratiti dio novca se razumije samo po sebi,ali opet je korist veća.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
bobić
a kolika je to zarada po tebi po 1ha
žito 7t ili 7000kg*0,85kn/kg=5950 kn brutto
400kg NPK 4*280=1120kn
300kg UREA 3*250=750kn
400 kg KAN 4*180=720
220kg sjeme 600 kn
zaštita okofung. + herb. cca 400-500 kn

ukupno 3690,00kn - 5950=2260kn/ha netto

nadam se da ne računaš nekoga tko ima 15ha plastenika ili povrća
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Traktor ide na zrak?oranje,tanjuranje,sjetva,špricanje?
+ kombajn!
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
bobić
a kolika je to zarada po tebi po 1ha

deavu, dokle god Vi ne budete vidjeli nista dalje od kuruze i zita uvijek cete jaukati,,,
Zapravo niti proizvodnja zita nije losa samo kad bi ga se dovelo do finalnog proizvoda,,,
Koliko vidim a vidim mlinarima, trgovcima ili pekarima uopce nije lose u tom krugu, zasto?
Sto ti nebi otvorio mini mlin, mini pekaru i udri?
Razlika u cijeni sigurno bi vracala zaduzenje,,,:(emo):
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma ja se bavim voćarstvom i nešto povrtlarstvom, ali ima mnogo njih koje znam, a i nisam slijep da ne vidim okolo, skoro svi se bave ratarstvom, i masa njih se javila sa 20ak ha ratarstva
nemaju doprinosa ništa, pa se nešto i zaradilo,
moje mišljenje je da će se mnogi zajeb.
možda je bilo bolje ono
nahrani svinje i ništa ne diraj
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
a ima ih dosta koji su se javili , a rade negdje, a nisu svjesni a će morati dati otkaz kroz tri godine, tj. do završetka p.plana
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Traktor ide na zrak?oranje,tanjuranje,sjetva,špricanje?
+ kombajn!

gorivo je najmanja stavka, 200ak kn, a kombaj i sve strojeve manje više imaju svi svoje, barem kod nas
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Ako za 200kn/ha izores,potanjuras,posijes,pospricas,baciš gnoj,dovezeš gnoj itd onda imas jako stedljiv traktor.
Ili ja imam jako neekonomičan..

Ps. Neznam zasto pišeš 3 poruke zaredom,imaš opciju "izmjeni" ako nešto želiš nadodati u post.
 

Najnoviji postovi

Na vrh