• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jer sadrži kalcij, a kalcij ima visoki ph, a visoki ph ometa razvoj patogena.
1/10 kolko ja znam.
 

Buki

Novi član
Tu od
17 Srp 2016
Poruka
4
Gospoja Johabica, hvala za savjet o Baršunastoj plijesni. Trenutno i liječim.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Da malo oživimo temu.
Rajčica u vrtu je dala svoje ... ubila ju plamenjaća kad su počele guste jutarnje magle.
No na zatvorenoj lođi imam jednu šeri rajčicu-giganteu. Tako je ja zovem od milja.
Zasađena zbog bolesne mame koja više nije mogla u vrt, pa da njeguje tu jednu na lođi. Da joj srcu bude lakše.
Mislila sam da neće uspjeti jer nema puno svjetla, stalno je na propuhu i nema veliku teglu, a na kraju se mali borac izborio i izrastao u golemu rajčicu visoku metar i nešto i široku 5 m ( omotao se oko 3 štrika za veš i proširio i na jednu i na drugu stranu.
Ispočetka sam frktala nosom jer nisam imala di vješati veš, ali sada kad je pun plodova ma tko misli na veš :D:

2rnwy7l.jpg


2qin5h5.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
I ja imam šerice al su mi ove moje velike nekako draže heh najveca ove godine
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    56.4 KB · Pregleda: 88

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Svima u mom kraju je loša, čak i meni, a puno njih ni nema jer je bolest unistila sve, 90% su skroz uvenule.
Lani je na 350 sadnica bilo oko tone ove godine na 450 nece bit ni pola, al ovo sjeme uvijek rodi lijepe primjerke samo ove godine u smanjenom broju, prvi cvjet je skroz pao
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo.Da li je netko radio Corvinus rajčicu ili Minaret.Radio sam Magnus i Ivet pa me zanima da li su slične.Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Crnković je sorta - dakle, nije hibrid - stara, jugoslavenska - dakle, selekcionirana ovdje, na prostorima bivše Jugoslavije, no, ne znam je li u Srbiji, Novosadskom institutu, ili je to dijete samostalnog rada gospodina Crnkovića po kojem ju je selekcioner i nazvao.
Uglavnom, rajčica veoma ukusna, krupna, u doba naših baka vodeća po vrtovima zbog arome, no, za plastenički uzgoj nije - ne paše joj, prebujna je, oplodnja loša, prinos prenizak.
za vani o prinosu ne mogu ništa reći, vjerojatno je bolji jer je ona i namjenjena za vani pa bi i oplpdnja trebala biti bolja.
Za amatersku proizvodnju, za kućnu upotrebu, gdje čvrstoča i održivost ploda nije prioritet, kao i količina prinosa - preporuka, no za klupu baš i nije jer joj vrh ploda na jači dodir dobije vodenasste fleke pa je kupac onda neće - kao, mekana je, neće mu stajati par dana.
Dakle, za profi proizvodnju za današnjeg izbirljivog kupca baš i nije - nije da je on baš neće - ali biti će previše otpada, neprodanoga koje će se morati baciti.
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Ja sam ih tražila prošle godine. Dobila sam par sjemenki, kupila dvije sadnice, ali ništa od biljaka koje su narasle nije bila ta sorta, pa sam odustala od potrage. Izgleda da se to ljudima po vrtovima iskrižalo sa drugim sortama.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ima li netko slike o toj sorti..ima li netko nekoliko sjemenki?


Ja na žalost nemam, nisam uzimala jer ja imam plasteničku proizvodnju, a kao što sam rekla, to za plastenik nije.
Možeš pokušati preko e -baja, možda naletiš na pravo, a ima jedna američka stranica di se prodaju stare sorte , ali se ne mogu trenutno sjetiti koje.
Ako naletim na nju budem ti rekla.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Ja sam sadio ove godine neki starinski paradajiz i uspio sam sve prodat po 6 kn
traže se starije sorte
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, ali u plasteniku ako nemaš zadovoljavajuči prinos, problem je - potrošio si prostor a nema financijskog rezultata. A te starinske sorte se moraju prodati u dva dana nakon berbe, često već i drugi dan to nije za prodaju, tako da je preveliki rizik ući u takvu proizvodnju proizvođaču koji ovisi o takvoj proizvodnji..
 

Najnoviji postovi

Na vrh