• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dali je ovo nekakav poremećaj ishrane rajčice ili šta? Ima na nekoliko mjesta u plasteniku toga. Jednom tjedno prihranjujem vodotopiva u sistem kpk i svakih desetak dana kalcij, i još između toga na preskokce prihranim preko lista. Ista stvar mi je bili i lani u plasteniku,kao da taj dio zemlje nije dobar u nekom smislu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa kako ne znate bez slike :icon_e_biggrin:
eto je
sW1vJYJ.jpg
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Dali je ovo nekakav poremećaj ishrane rajčice ili šta? Ima na nekoliko mjesta u plasteniku toga. Jednom tjedno prihranjujem vodotopiva u sistem kpk i svakih desetak dana kalcij, i još između toga na preskokce prihranim preko lista. Ista stvar mi je bili i lani u plasteniku,kao da taj dio zemlje nije dobar u nekom smislu.
A jel zatvaraš plastenike po noći?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Acrobat nema dozvolu u rajčici, zbok ostataka DMK.Na pakovanju je otisnuto sa velikim slovima da nije dozvoljeno
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
zatvarao jesam kad je bilo vjetra i nevremena ovíh dana.
Meni se to događa samo na nekim sortama,kad su plastenici zatvoreni noću...nešto kao rubna palež na listovima...trebalo bi ih rano ujutro otvarati,dok još nema jakog sunca (svakako prije 6h) ili nastaju takve fleke na vrhovima listova...
 

dudi

Novi član
Tu od
1 Srp 2016
Poruka
5
plamenjaca mi je u plasteniku gotov na slakom listu

sta da radim

mozel pomoc
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hm....to je već jako veliki problem.

Acrobat je tu kurativa, vele da nije više registriran u paradajzu, ali kada se spašava sezona, fučkaj ti to.
Prvo, jesi li siguran da nije nešto drugo, ili još što uz to?

Trebao si poslikati.

Metalaksil je najjača aktivna tvar za fitoftoru - ona je temelj (Ridomili), no, pokriva samo nju - osim plamenjače neće ništa drugo suzbiti.
Akrobat će pokriti i alternariju.

Ono što se može napraviti da se malo pomogne u progresiji patogena je da se temperatura u plasteniku, kada nema vlage više nakon jutra, podigne na više od trideset stupnjeva - 32 - 33. Na 35 prestaje rast.
No, to je manje zlo, jer se daje šansa fungicidu da temeljitije odradi posao, jer razvoj patogena prestaje na više od 29. - fitoftore. Ne razvija se, ne radi daljnju, dodatnu štetu. No, alternariji to više od 29 pogoduje, ona voli vrućinu.
Zato bih ja Acrobat, da je drži pod kontrolom.
Teško izvedivo, trebao bi velikog truda.

Ajde, poslikaj, da vidimo,

Doza trideset posto veća od najviše preporučene, za četiri dana ponoviti tretman.
 

dudi

Novi član
Tu od
1 Srp 2016
Poruka
5
Evo slike

Vec sam je prskao kao da je stalo da se siri na stablo i plodove sad neznam da li da poskidam i isjecem ove listove i grane
 

Prilozi

  • IMG_20160701_085331.jpg
    IMG_20160701_085331.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 175
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To je zbilja jako.
Pitanje je sad šta ti želiš i koji ti je cilj.

Mogućnost ti je jedna - poskidati sve jako oštečeno, , djelomično oštečeno očistiti i onda odmah tretirati.
Dobiti ćeš, ko uspiješ izvući, kasnu berbu, jesensku, jer će tek slijediti nova cvatnja - pa do ploda, dva i pol mjeseca.
Pokušaj - ne znam koliko ima smisla, i kakve planove imaš.
Može pomoći nešto ako se jave zaperci, pa ih ostaviš kao cvijetne grane - sa dva do tri lista, ostalo pokidaš. Ili novu stabljiku formiraš iz kojeg zaperka.
Ili jednostavno sve do vrha poskidaš, spustiš stabljiku na zemlju i ideš od početka.

Može se, ali to sve troši vrijeme.

Doći će još netko pametan navečer pa će nešto reći.

To ti je pregusti sklop, svaki drugi red ti je višak.
 

dudi

Novi član
Tu od
1 Srp 2016
Poruka
5
Hvala svaka pomoc je dobro dosla
 

Prilozi

  • IMG_20160701_085359.jpg
    IMG_20160701_085359.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 121

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Imam nešto malo posijano rajčice. Do sada nisam tretirao sa fungicidom. Da li se sada smije tretirati (preventivno) jer na stabljikama ima cvjetova i plodova?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A zašto nesmije sa bakrom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Uništava polen , onemogučuje oplodnju.

Sad, na ovome sam forumu naišla na informaciju da oksiklorid kao može, ali ja to ne znam sa sigurnošću pa ne mogu tvrditi.
Znam recimo da kada sam imala problem sa clavibacterom, i kada sam se odlučila spašavati šta se može - polomila vrhove, išla na izvlačenje onoga što stigne pocrvenjeti, da su cvijetovi koji su ostali svi poodpadali, nije bilo ničega oplođenoga.
Je da sam išla agresivno u početku kako bi se do isteka karence čim bolje održalo zatečeno stanje, da ne dođe do nagle progresije bolesti, ali već se nakon prvog tretmana vidio učinak bakra.
Inače, bakar je fitotoksičan na niskim temperaturama - nikada se ne primjenjuje na ispod 15 stupnjeva (to sada nije slučaj, ali navela sam podatak tek da se vidi koliko se u raznim uvjetima primjene različito ponaša - recimo, na lišću će napraviti palež ispod petnaest - isprobano na korjenašicama)
 

Najnoviji postovi

Na vrh