• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
A kod mene ide sve k vragu. Lani je barem u drugoj pokovici sezone, a sad u startu 🫣

Čujem da svih strana da su ljudima već sada bašče praktično propale. I baš to što si rekao. Prošle godine je u drugom dijelu pa je barem nečega bilo. Sad su spaljene prije prvog ploda.

Kod mene se rajčica drži za sada. Iako na nekim donjim listovima vidim naznake nekih bolesti..
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
155
A kaj da velim. Nije pokazival nikakve znakove bolesti a onda puf. Najgori je hibrid. Sad sam lijepo sve pošprical sa cuprablau i ko ga šiša. Ak bu bu. Možda bu kaj na kraju s onog mog, domaćeg. Iako je bil u debelom zaostatku po veličini spram hibrida, sad dobro kaska za njim. Nema plodova pa se možda i kaj zalomi
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Slično i kod mene.

Dyno F1 je rodan ko šuga. Ali pokazuje znakove bolesti

Eduardo F1 ima lišća ko prašuma da je, zaperak na zaperku. Ali, barem za sada... 1/3 roda od Dyne... Ali je zdrav...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
155
Jedno glupo pitanje. Šprical sam paradajz sa cuprablau i piše karenca 14 dana. Nekoliko paradajza je u međuvremenu zazorilo. Da li karenca traje isto ak se stave u hladnjak ili to važi za vani, za zrak 😒
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,636
jednom davno sam bio na predavanju o uzgoju malih krastavaca kornišona za kiseljenje...i prikažu nam filmić...ljudi u jednom redu beru krastavce, a u pozadini lik s atomizerom dere po njima.
E sad, vrag mi nije dao mira, pa sam pitao kako mogu brati odmah nakon tretiranja jer su tada najmanje karence bile 3 ili 7 dana, bilo za koju opciju...
Odgovor je bio zanimljiv...karenca iziđe u teglici!
prema tome, radi se o poluraspadu i raspadu otrovnih spojeva na neškodljive molekule, i tu tvoj frižider nema puno utjecaja, već se gleda protek vremena (makar bi po mojem skromnom mišljenju frižider mogao produžiti karencu, jer su većina fungicida termo ili foto labilni, a u frižideru toga baš i nema).
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
155
Dakle vanjski čimbenici su ti koji u prvom redu utjeću na "odbrojavanje" karence
Samo u prici o teglici isto foto dolazi do izražaja na polici trgovine, a termo kod pasterizacije s tim da onda ionako sve ostane u teglici. Ili ja krivo razmišljam
Jedna je druga stvar sto je i koliko škodljivo. Koliko vidim u poljoapoteci to se mijenja iz sezone u sezonu. Ako pogledam npr cuprablau, to je bakar. Dakle kao i galica. Kod mene se prije 30ak godina galica podrazmijevala kao zdravi, ili danas eko, proizvid.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,636
nebum zaboravil kak su krave dobile krvavi proljev kad su pojele brajdu okupanu galicom...tak da sve ima svoje...
 
  • Like
Reactions: ZJ

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
155
Hm. Mi smo obično krave hranili sa sijenom 🫢
No kako god, mislim si da je ovo naše špricanje mala beba sa onim kaj se inače dela. I znam da svi OPGovi uglavnom plasiraju "eko".. naravno dok se ne pokaze drukcije. Evo nedaleko žena ima OPG. Pretežno krastavci i obično bi pazarila pi placu. Domaći vugerki za zimnicu i to bi planulo jer su domaći. E sad istovremeno veću količinu plasira liku čiji je koperant i koji plasira u trgovacke lance kao i u firme koje prerađuju. E sad jednom prilikom joj je izletjelo i ispalo da lik diktira špricanje. Što, kada, kako i s čim. Pa to ispalo da šprica non stop. Jbga, a kak sad onaj eko za plac.. to vjerojatno pobere one do kojih špric nije došel 🫨
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
S čim sad poprskati paradajz od plamenjače?
Na otvorenom je, ima plodova koji još malo i budu zrelili, a ima i puno kaj tek cvate.
Znaci nekaj kaj ima malu karencu i od cega ne bude popadal cvijet?
Isto to me zanima i za krastavce, jer ako ne poprskam, budu se osušili za koji dan.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,636
Fitolabicuper...nešto "jače" ja ne koristim (nemam karticu)...
Inače, prošlotjedna vrućina je odnijela 30 posto uroda s 4. i 5. Etaže...i spalila rubove mladog lišća IMG_20240627_104255.jpg IMG_20240627_104330.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Dobije moj paradajz redovno ridomil, ortiva top, poliram itd. Kako ide.

Ali pričam o aminokiselinama i ojacivacima bilja...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Moj ne dobije vode. Ima malč i nek traži vodu negdje ispod...

Slikam ga baš danas da vidite kako lijepo izgleda
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Ridomil i poliram su jeftini...

Ortiva je skupa, ali nju čuvam za izvanredne situacije.

Ostale pizdarije su skupe, ali još uvijek debelo ispod cijene kvalitetnog paradajza.

Nek bude 100e na bašču... A do sada smo već 100kg tikvica ubrali.. Očekujem 300-400kg paradajza... Paprike nešto.. Bundeva, patlidžana itd..
 

Najnoviji postovi

Na vrh