• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
913
katastrofalna, ali evo sad javljaju suncano narednih nekoliko dana i to bi trebalo da se koliko toliko prilagodi...
 

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
14
Evo mene opet. Tražila sam neoram, no nisu ga imali,a kako se bolest već pojavila dali su mi Domark me 40. Uzela sam uzorak lista sa sobom, rekli su mi da je u pitanju baršunasta plijesan (pričam o fotografijama postanim ranije). Pitanje, imate li iskustva s ovim Domarkom, što mogu očekivati? Ako sam razumjela, on djeluje i kada se bolest pojavi. Uputu sam dobila za 2 prskanja.
Ispričavam se, ako sam dosadna, relativno sam nova u svemu ovome sa željom da naučim i da napredujem iz sezone u sezonu
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Baršunasta plijesan je bolest koja se javlja više u plastenicima jer traži visoku zračnu vlagu, a prepoznaje se po maslinastozelenim mrljama na naličju lista dok se na istom mjestu s gornje strane lista javljaju nekroze. Bolest prvo napada donje listove jer je u tom dijelu veća vlaga zraka.


Ja i dalje tvrdim da je crna pjegavost. Ali dobro. Domark bi trebao i na nju djelovati..
 

marincica

Član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
31
pikiranje ti donosi do 30 posto veći prinos...ja počinjem raditi presad od 25. veljače nadalje...i taj je spreman od 20. travnja pa negdje do 10. svibnja za sadnju...međutim, plastenik grijem noću obavezno, a danju po potrebi (ako nema sunca)
Darijus,posadila sam Signoru F1(rajčicu)u plasteniku i na otvorenom.U plasteniku redovno skidam zaperke,ali trebam.li i na otvorenom? Bojim se ,ako ne plijevim, da ce ijh ostetiti sunce.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Evo mene opet. Tražila sam neoram, no nisu ga imali,a kako se bolest već pojavila dali su mi Domark me 40. Uzela sam uzorak lista sa sobom, rekli su mi da je u pitanju baršunasta plijesan (pričam o fotografijama postanim ranije). Pitanje, imate li iskustva s ovim Domarkom, što mogu očekivati? Ako sam razumjela, on djeluje i kada se bolest pojavi. Uputu sam dobila za 2 prskanja.
Ispričavam se, ako sam dosadna, relativno sam nova u svemu ovome sa željom da naučim i da napredujem iz sezone u sezonu
Baršunasta plijesan je...da je crna pjegavost, radi se o okruglim pjegama od točkice do dva milimetra promjera.
Frapantno je ako se pojavila vani, onda je u pitanju potpuno nerezistentan tip paradajza...osjetljiv na to do bola, a pravoga lijeka zapravo nema. Di je napala ona, lupit će i siva plijesan (botritis) jako brzo...urod upitan.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Darijus,posadila sam Signoru F1(rajčicu)u plasteniku i na otvorenom.U plasteniku redovno skidam zaperke,ali trebam.li i na otvorenom? Bojim se ,ako ne plijevim, da ce ijh ostetiti sunce.
Signora F1 je paradajz koji je predviđen samo za plasteničku proizvodnju, i uzgojem na otvorenom ulaziš u neistraženo područje. Ako ne skineš zaperke, dobit ćeš lisnu masu, ali urod bi moga biti sitan (puno malih paradajza). Uz to, velika lisna masa je pozivnica svim mogućim bolestima. Ja bih skidao zaperke (mi to zovemo prirožki), ali ako je manje bujna vani nego u plasteniku, postoji mogućnost da radiš na dvije grane, pa tako kontroliraš osunčanost. Ili mreža za zasjenjivanje, da ga sunce ne oprži...
 

marincica

Član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
31
Tip:VISOKI JABUČAR Signjora se može saditi na otvorenom I u zaštićenim prostorima. Grozd:4-6 plodova. Boja: sjajno crvena. Težina plodova: 300-400g

Lani sam sadila i na otvorenom. Džungla. Bilo je svačega .Iako su sad oplivene, imaju dobru lisnu masu.
Znači,ostavljam jedan zaperak da raste.Nakon 5.kola režem vrh?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Ja sadim svake godine i u plasteniku i vani. U plasteniku su mi neki pobjegli pa su na 2 rodne grane, vani sve na jednu rodnu granu. Prvi put tako radim pa cemo vidjeti rezultate.
Zasto kidanje vrha?
 

marincica

Član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
31
Mi ovdje u Dalmaciji režemo nakon 4-5.kola vrhove da plodovi budu veći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
14
Baršunasta plijesan je...da je crna pjegavost, radi se o okruglim pjegama od točkice do dva milimetra promjera.
Frapantno je ako se pojavila vani, onda je u pitanju potpuno nerezistentan tip paradajza...osjetljiv na to do bola, a pravoga lijeka zapravo nema. Di je napala ona, lupit će i siva plijesan (botritis) jako brzo...urod upitan.
Jabučar, cherry i volovsko srce su zasađeni. Mislite da ovaj Domark neće djelovati? U poljoapoteci su me uputili da bi trebala staviti 1 ml u 10 l vode, pošpricati dva puta u sedam dana i da bi trebalo pomoći, tj zaustaviti zarazu. Biljke su tek u fazi formiranja prvih plodova, mogu li još što napraviti da spasim urod?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
913
paradajz koji mi je u plasteniku potpuno je otišaooo!!!! Plamenjaca ga svoga preuzela,nevjerovatno!!! da covjek poludi!!! Sve po "knjigama" radjeno, prskan, navodbjavanj i opet nista! Ocaj van je za sad ok, kazem za sad jer je kod nas sve moguce u roku od 12 sati! Uzas
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Ljudi moji šta je ovo?

Plamenjaca u plasteniku, plasteničke bolesti na otvorenom.

Ja zaperke planiram svake godine skidati. Ali nakon nekog vremena izgubim bitku pa imam džunglu.

Iako ovaj Dyno F1 slabo baca zaperke i nije baš bujan. Za razliku od Eduardo F1 s kojim sam već izgubio bitku jer je to džungla od lisne mase.

Slikam danas i jedan i drugi..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Jel imas plastenik otvoren, prozracan? Kakve su noci bile? S obzirom da je puno vlage u zraku, a dani jako vruci vjerojatno je i to problem. Moj se u plasteniku za sad dobro drzi. Vani puno slabije napreduje ali drzi se ok. Meni ovo prva godina da sam.uspio zadrzat sve pod kontrolom.
Cak sam ove godine probao sa pinciranjem paprike. Do sad samo skidao zaperke ali ove godine sam pincirao. Dvije grane i priikratio vrhove pa cemo vidjet kako ce to ispast
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Tip:VISOKI JABUČAR Signjora se može saditi na otvorenom I u zaštićenim prostorima. Grozd:4-6 plodova. Boja: sjajno crvena. Težina plodova: 300-400g

Lani sam sadila i na otvorenom. Džungla. Bilo je svačega .Iako su sad oplivene, imaju dobru lisnu masu.
Znači,ostavljam jedan zaperak da raste.Nakon 5.kola režem vrh?
nebi mu ja rezao vrh...pusti 6, 7...ako ima sreće i 8. etažu, taj paradajz daje dobar prinos i relativno kvalitetne plodove i na višim etažama...sve ovisi o vanjskim uvjetima...i stanju biljaka.

Jabučar, cherry i volovsko srce su zasađeni. Mislite da ovaj Domark neće djelovati? U poljoapoteci su me uputili da bi trebala staviti 1 ml u 10 l vode, pošpricati dva puta u sedam dana i da bi trebalo pomoći, tj zaustaviti zarazu. Biljke su tek u fazi formiranja prvih plodova, mogu li još što napraviti da spasim urod?
malo sam deficitaran po pitanju upotrebe kemijskih sredstava, ja eventualno neemom ubijem što ubijem, i to je uglavnom to...zaražene listove uzmeš plastičnu vreću i režeš, i zaštita fitolabicuperom na otvorene rane...
otvarajte plastenike, ne dozvolite da se ujutro kad sunce iskoči digne vlaga u plasteniku, biljke neće imati problema ako budu uvijek suhe.
 

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
14
nebi mu ja rezao vrh...pusti 6, 7...ako ima sreće i 8. etažu, taj paradajz daje dobar prinos i relativno kvalitetne plodove i na višim etažama...sve ovisi o vanjskim uvjetima...i stanju biljaka.


malo sam deficitaran po pitanju upotrebe kemijskih sredstava, ja eventualno neemom ubijem što ubijem, i to je uglavnom to...zaražene listove uzmeš plastičnu vreću i režeš, i zaštita fitolabicuperom na otvorene rane...
otvarajte plastenike, ne dozvolite da se ujutro kad sunce iskoči digne vlaga u plasteniku, biljke neće imati problema ako budu uvijek suhe.
Hvala. Moji su na otvorenom, nemamo plastenik...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ponovit ću što sam već rekao davno, da nemam plastenika, nikad paradajza ubrao nebi...kod mene je nemoguća misija uzgojiti netretirani paradajz na otvorenom, zato i jesam krenuo u plasteničku proizvodnju
 

Najnoviji postovi

Na vrh