• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
1. stup na početku 2. na kraju, razmak 50 m, bunt od farmer pletiva, 20 španera i mašti na volju. Polovni stup od prenapregnutog betona 20 kn x 2, farmer pletivo 50 m cca 300 kn, 20 španera x 5 kn. Pošto će biti toplo vrijeme samo treba dobro nategnuti i stupove dobro usidriti. Farmer pletivo se može naći i povoljnije.


Da, ali znaš kakva je zahebancija vezati niski paradajz po tom pletivu, a onda opet na kraju sezone skidanje sa njega. jao jao. Makar nije loša to ideja. ja sam već i o tome razmišljao, ali onda bi bilo dobro nakositi to pletivo pa da paradajz legne na to i možda ga ne bi trebalo niti vezati. Jedino bi trebalo više podupirača pletiva.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Znači nije bitno da ih skurim kako siki kaže?
Nisam ih niti namjeravao namakati u ulje.

Plevak očito nisi nešto dobro razumio stupovi se spaljuju samo onaj dio koji ide u zemlju ne cjeli stup to ti se radi barem sto godina i do danas se ništa nije promjenilo a stavljaš ih u zemlju isto kao i betonske izbuši rupu i samo ga spusti.
Ja svake godine stavljm stupove i razmak od 50m neide previše je sve se objesi i ninašto ne izgleda. Niski paradajz kod nas nitko niti veže niti podupire pusti se da legne samo što ga prije prodaje moraš obrisat. A visoki se radi samo na špagu isto kao i plastenički i tu ti nema puno mudrovanja samo razmak između stupova smanji na 3,5m da se žica na kojoj sve to vjesi ne istegne od tereta.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Cabage Hm? Nešto je pobjegla računica prijatelju. Dužinski 50 m rajčice u top topova može imati 500 - 1000 kg, znači 1/10 vagona. No moguće je da žica bude olabljena, zato sam preporučio duplo više španera, no ako tako obilno rodi, onda nije teško ni hrastove kolce zabiti kao podupirače na razmak koji bude potreban. A oni su jako jeftini na pilani. Mi ih plaćamo 200 - 400 komada plus ostatak drveta za loženje (total 2,5 m3) 150 kn. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Misliš da ih se polegne na istočnu stranu tako da cijelog dana imaju sunce sa zapada, jer meni su redovi sjever - jug. Vidiš vidiš, dobro kontaš, ako si na to mislio :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sadio sam paradajz i znam da na 5 metara između stupova je bilo max. razmaka. I na taj razmak se vješalo, al je bilo izdržljivo. Samo kažem da mi 50 m izleda puno nerealno, no dobro.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
1. stup na početku 2. na kraju, razmak 50 m, bunt od farmer pletiva, 20 španera i mašti na volju. Polovni stup od prenapregnutog betona 20 kn x 2, farmer pletivo 50 m cca 300 kn, 20 španera x 5 kn. Pošto će biti toplo vrijeme samo treba dobro nategnuti i stupove dobro usidriti. Farmer pletivo se može naći i povoljnije.

kako to misliš,pa to dođe kao i mreža za krastavce,koja razlika? a i 50m kažeš 300kn,a ja imam 1200m.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja tražim riješenje da ne koristim kolce,i da mi rajčice ne leži na podu,itd. nisam do sada to radio ali znam kako bi to otprilike trebalo izgledati pa kombiniram. znači sve predloženo do sada ne valja iz nekih razloga. e sad mi je još nešto palo na pamet. a šta kad bi na visinu od recimo 40cm ili više razvukao i dobro napeo crijevo za navodnjvanje,znači između stupova,i kad rajčica naraste onda ju povežem sa špagom u krug kao oko kolca,a crijevo mi služi da rajčica ne polegne,drži kod vjetra a nije oštro da bi oštetilo biljku? imam starih crijeva pa mi nije trošak. ako me uopće razumijete šta pokušavam? pa valjda je netko pokušao bez kolaca to???
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852


Uploaded with ImageShack.us

Došlo vrijeme za postavljanje feromonske lovke ,u rasadniku , za praćenje pojave novog opasnog štetnika u rajčici - tuta absoluta. Ako još niste upoznati sa tim štetnikom obavezno se raspitajte jer je okrutno opasan(rajčica, krumpir i patlidžan) a biljka domaćin joj je i trava pomoćnica(crne bobe).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sadio sam paradajz i znam da na 5 metara između stupova je bilo max. razmaka. I na taj razmak se vješalo, al je bilo izdržljivo. Samo kažem da mi 50 m izleda puno nerealno, no dobro.

Je puno je 50 m. Meni je gornja žica 3 mm kao i donja, dok su ove među 2,5. Takve žice se koriste za zatezanje, ali imaju i one svoju težinu. Kolac je zakon, ostalosu inprovizacije, samo ne znam kako bi bilo ovo pod nekim kutem polegnuto a našpanato. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mreža je salbija od ovoga. Ja ću i dalje na kolac.

možeš se objesiti na nju kolega,jesi probao,kako slaba......a znaš gdje sam kolce našao???
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Je puno je 50 m. Meni je gornja žica 3 mm kao i donja, dok su ove među 2,5. Takve žice se koriste za zatezanje, ali imaju i one svoju težinu. Kolac je zakon, ostalosu inprovizacije, samo ne znam kako bi bilo ovo pod nekim kutem polegnuto a našpanato. Poz

Vidiš to je zanimljiva ideja samo ima jedan mali problem kako nagovorit rajčicu da raste ukoso kad ona zna rasti samo ravno u zrak ali zanimljiva ideja. I drugi problem je količina kolaca oni proizvođači koji proizvode samo za sebe to mogu 10-20 pa i malo više komada ali nekoliko tisuća. Mislim da je ipak najbolja žica i to od 3,2mm.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ma neka raste kako hoće, ali joj plod staviti na mrežu?

Ma prijatelju neide to tako zamišljali su za kornišone da vjese kroz mrežu ali mišta od toga tako i rajčica raste kud hoće a ne gdje bi mi htjeli a mreža ti je oštra i sigurno će oštetiti rajčicu ako ima imalo vjetra.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jedino da joj od te mreže napravim kavez ili da razvučem dvije farmer mreže paralelno? No opet trebaju kolci, ma kolci su zakon, idem danas do drvare da vidim jel će ih još biti, mada mislim da ih i u plasteniku imam nekih 1000 kom, ostalo od podbacivanja kontenjera :)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Počela sadnja pome u plasteniku, Vrijeme je napokon ojužilo pa se može saditi, a prognoza je dobra za idućih tjedan dana.



Uploaded with ImageShack.us

Odmah se pokriva sa Agril-om i tako će biti pokriven najmanje tri tjedna.



Uploaded with ImageShack.us
 
R

rule

Guest
Nema sta cisto i pedantno. Ja sutra krecem sadit i zivim u nadi da nece bit minusa jer lozivo ulje je skupo a termogeni mi nisu bas stedljivi
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nema sta cisto i pedantno. Ja sutra krecem sadit i zivim u nadi da nece bit minusa jer lozivo ulje je skupo a termogeni mi nisu bas stedljivi

Evo vidiš rule ova poma je tretirana samo sa Thiferom, bez upotrebe kemije, i očekujem da će je Thiofer zaštititi od hladnoće zato sam i išao sa ranijom sadnjom. Išao bih i ranije da minusi nisu tako dugo trajali. Nadam se da će sve dobro proći i da će rezultata biti u konačnici. Naravno da neću sve prepustiti Thioferu, pratiti ću zdravstveno stanje pome i reagirati ako bude potrebno.
 
R

rule

Guest
Neznam nisam isprobao thiofer pa mu nemogu ni sudit.Daj mi reci jesi lani imao tutu apsolutu Ja sam se u jesenjem ciklusu malo druzio sa tom nemani i vjruj mi zivim u strahu jer to ima rezistentnost i na bojne otrove
 

Najnoviji postovi

Na vrh