• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja sadnog materijala

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
prvenstveno me zanima iskustva oko ljeske iz izdanka a i ostalo voče je zanimljivo radi drugih
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
konkretno izdanke od ljeske kad porežem s njima u pjesak , zaljevanje ii čekat da se zakorjene dobro e sad to nisam nikad probao ak ima ko nek podjeli svoje iskustvo sa nama

koji hormon se stavlja
u koje doba godine se režu reznice
itd
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ja sam malo za sebe radio sa povaljenicama u 7-8-9 mj povalim one tanke koji potjeraju ili iz korjena ili sa stabla i u prolječe imaju more žila a sa hormonom rasta to koristim kod uzgoja raznih vrsta tuya i čempresa
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
zvona kaže:
ja sam malo za sebe radio sa povaljenicama u 7-8-9 mj povalim one tanke koji potjeraju ili iz korjena ili sa stabla i u prolječe imaju more žila a sa hormonom rasta to koristim kod uzgoja raznih vrsta tuya i čempresa

ja bi odrezo izdanke iz preklani posađenih lješnjaka koji su niklii lani i stavio zakorjeniti onak za sebe ak mi se gdje posuše da nemoram kupovat kad ionak nemogu više dobit poticaja za iste

to s tujama bi trebalo biti isto pa opiši malo kak se to radi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ovako uzimam u u kasno ljeto negdje 8-9mj onako napamet grančice sa tuya ali moraje biti napola odrvenjele i zatim ih umočim doljni dio u vodu te lagano umočim u hormon ( ime ne znam jer je etiketa otpala u svakoj malo boljoj polj.trgovini imaš 3vrste i piše koja je za šta koštaju 50tak kn)
te stavljam u pijesak i pokrivam prozirnim najlonom ( imam napravljene sanduke za to ) prije zalijem i iduču godinu u kada vrijeme dozvoli skidam najlon i ostavljam otvorene.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
A gdje držiš te sanduke na kojoj temperaturi kolko često se zaljeva u sanduku jel čisti pjesak ili pomješaša nešt kolko ti posto uspije
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Re: proizvodnja sadnog materijala

a da sad u 11mj uzmem izdanke malo otkopam i koja ima par korjenčića sam odsječem i stavim do sljedeče jeseni u školu normalno zaljevanje prek ljeta i okapanje itd
 
2

23101988

Guest
kako uzgojiti sadnicu breskve?

Imam jedno pitanje.
Kako uzgojiti sadnicu breskve iz kostice svoje breskve. Dakle, zanima me u kojuvrstu zemlje ju posaditi, u vazi ili kako? Zalijevanje,folija,kako postaviti kosticu u vazu(skroz ispod zemlje ili da jedan kraj viri van),koliko vremenski je treba cekat da izadje, i jos jel ju treba izvadit iz one tvrde ljuske ili je posadit onakvu cijelu kakva nam ostane kad pojedemo breskvu. To mi treba za vlastite potrebe. Znam da uvijek bude ispod maticnog stabla pokoja sadnica, ali se taj dio stalno kosi, pa bih ja bio siguran da cu ovako ipak imati sadnicu.
I jos mi ljudi kazu da treba cjepit, ali sve ove koje nisu cjepljene daju plod do velicine teniske loptice.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

Prvo moraš košticu breskve naklijati. To se radi tako da ćeš u nekakvoj posudi staviti vlažan pijesak i postaviti koštice. Koštica mora stajati na tom vlažnom pijesku 10-15 dana na sobnoj temperaturi(20-25°C). Koštice koje su ti isklijale staviš u sanduk sa pijeskom (jedan od načina). Taj sanduk bi trebao biti na temperaturi 0 - 10 °C. Proces bi trebao trajati od 60 do 90 dana. Ako ti je ovo teško možeš i u vrečicu staviti "dobre zemlje" i staviti košticu okvašenu u kupovnoj vodi i 0,3% ortocidu u frižider na temperaturu od 5°C. Ovisno koliko imaš tih koštica. Kasnije možda ne bi bilo loše da je prvo presadiš u "kontenjer" od dvije litre, jer nećeš imati prijevremenih izboja, ali to je sad sve manje važno. Kasnije još imaš pikiranje na zeleno i tako... A uvijek možeš ostaviti da majka priroda odradi sve za tebe ;)
 
2

23101988

Guest
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

jel to cijela kostica ili unutarnja ona mala?
jel se kostice stavljaju na pijesak ili se stavljaju u pijesak(zakopaju).
znaci pijesak treba stalno vlaziti.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

Trebaš staviti cijelu košticu. Prije toga ju operi, ne znam kakva ti je. Jer tu ćeš viditi da li je koštica ok, da li će proklijati. Biraj srednje krupne i krupne koštice.
 
2

23101988

Guest
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

a jel pokrijem ih pijeskom ili ih samo polozim po pijesku
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

Samo položi, kasnije kad ih budeš stavljao u sanduk onda ćeš ih zatrpati. Mislim teško ćeš imati temperaturu pijeska 20-25 ˙C i to još vlažnog ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

Stavit ću i ja vinogradsku breskvu, pa popratiti slikamam malo. Da vidimo kako će napreodvati. Samo nemam podrum :-/ Ali znam gdje su orasi isklijali pa ću drukčije napraviti, biti će to dobro samo će biti pod vedrim nebom.
 
2

23101988

Guest
Re: kako uzgojiti sadnicu breskve?

ok.budem i ja pratio slikama pa cemo vidjet sta ce ispast.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Danas sam sakupio nesto sjemenki od divlje tresnje zanima me dalji postupak s njima kako ih cuvati do sjetve u proljece da bi od njih dobio podloge za kalemljenje
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Re: Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Danas sam sakupio nesto sjemenki od divlje tresnje zanima me dalji postupak s njima kako ih cuvati do sjetve u proljece da bi od njih dobio podloge za kalemljenje

Svo sjeme mora ići u stratifikalu. Pisano je o tome nešto u temi kalemljnje voća....Link, pa prelistaj malo.

A imaš dosta korisnih savjeta o kalemljnjeu, proizvodnji podloga i dr. u ovoj knjizi http://www.korisnaknjiga.com/kalemljenje-vocaka-naslov-7173. Potraži je u malo boljoj knjižari košta nekih 12-13 KM, odlična je.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Danas sam sakupio nesto sjemenki od divlje tresnje zanima me dalji postupak s njima kako ih cuvati do sjetve u proljece da bi od njih dobio podloge za kalemljenje

Sjeme moraš staviti u stratifikaciju, ali je problem kod divlje trešnje da rezultati nisu baš bajni. Moj prijatelj je radio diplomski s tom temom i količina biljčica koje je dobio je žalosna.
Ako imaš u dvoru takvu trešnju, nemoj biti revan u proljeće i kositi ispod nje. sigurno će biti mladih biljčica. kod mene ih ima svake godine dvadesetak. Jer da bi divlja trešnja u prirodi niknula, mora proći kroz probavni trakt ptica, najčešće su to čvorci i onda će niknuti.
Eto, ako možeš pokušaj pronaći divljake u prirodi.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Hvala tatko sutra idem u B-Luku pacu da potrazim tu knjigu. Prelistao sam temu kalemljenje voca i stvarno je tamo jedan clan nemogu se sjetit imena sve opisao u detalje. Onda imam vremena da sakupim jos sjemenki .

Sjeme moraš staviti u stratifikaciju, ali je problem kod divlje trešnje da rezultati nisu baš bajni. Moj prijatelj je radio diplomski s tom temom i količina biljčica koje je dobio je žalosna.
Ako imaš u dvoru takvu trešnju, nemoj biti revan u proljeće i kositi ispod nje. sigurno će biti mladih biljčica. kod mene ih ima svake godine dvadesetak. Jer da bi divlja trešnja u prirodi niknula, mora proći kroz probavni trakt ptica, najčešće su to čvorci i onda će niknuti.
Eto, ako možeš pokušaj pronaći divljake u prirodi.

Da svakako cu potrazit i po sumi sadnica divlje tresnje ali ipak cu pokusat i iz sjemsna kako je vec pisano
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh