• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja u plasteniku

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ja sam danas svečano završio sadnju paprike u plasteniku pa nek joj je sa srećom i meni i njoj.

Bog da nabro na svakoj sadnici ko ja na svakoj breskvi :partyman:
(lani prosjek 7 kg) makar bi ti bio sretan al sadnica pod tolkom paprikom :rolleyess: gledo sam nešt da je oko 5kg plafon :weedman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja bi pokušao dobiti 4 kg sa sadnice paprike da imam profesionalni bunar i da me ne pati proračun kao svake godine od posljedice leda, ali nema veze. Kalij je čudo, kvalitetan kalij miće rokove, doduše i temperatura ali to se da regulirati. Sa tim da biljka ne bude nikako viša od 1 m. Treba sjeme De Reuter Seeds, haife, puno vode i temperatura i to je to :) To ja zovem recovery time biljke tj. koliko brzo može napumpati plod poslije berbe.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
4 kg se može postići ali je uspijeh ko može 5kg.

Kad se već govori o visokom prinosu paprike, jasno je da bez vode i gnojidbe nema visokog prinosa (o zaštiti neću pričat, nije moje područje), ali da bi kombinacija voda+gnojivo funkcionirala potrebno je znati EC vrijednost.

Slijedeća tablica prikazuje smanjenje (minus) prinosa ovisno o EC vrijednosti otopine (suma EC vode koja se koristi za natapanje (i uglavnom se ne kontrolira) + EC gnojiva (bio je post na tu temu, pa se neću ponavljati, a različita gnojiva, ovisno o namjeni i kvaliteti imaju za slične formulacije različitu EC vrijednost).



Tako nije ni 5 kg nedostižno, ali je "letvica" postavljena vrlo visoko, i svi čimbenici moraju biti u optimumu da se postigne tako visoki prinos... :roll:; dosta je da je samo jedan u minusu (voda, svijetlo, sorta/hibrid, hranivo...), i "letvica" pada.

...Treba sjeme De Reuter Seeds, haife, puno vode i temperatura i to je to :)
A svijetlo Kontam?
Ta biljka nije životinja da joj treba noćni odmor 8)...
A i CO2 (kojeg uglavnom brzo troši u zatvorenom prostoru; a količina CO2 u "vanjskom zraku" je relativno niska, za intenzivnu fotosintezu).
Ima, ima još parametara...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh u pravu si, jedne godine sam čekao sunce kao ozebli :) No zadnjih godina mi je sunce na piku ha ha, sad sadim u hladovini voćaka ;)
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kad se već govori o visokom prinosu paprike, jasno je da bez vode i gnojidbe nema visokog prinosa (o zaštiti neću pričat, nije moje područje), ali da bi kombinacija voda+gnojivo funkcionirala potrebno je znati EC vrijednost.

Slijedeća tablica prikazuje smanjenje (minus) prinosa ovisno o EC vrijednosti otopine (suma EC vode koja se koristi za natapanje (i uglavnom se ne kontrolira) + EC gnojiva (bio je post na tu temu, pa se neću ponavljati, a različita gnojiva, ovisno o namjeni i kvaliteti imaju za slične formulacije različitu EC vrijednost).



Tako nije ni 5 kg nedostižno, ali je "letvica" postavljena vrlo visoko, i svi čimbenici moraju biti u optimumu da se postigne tako visoki prinos... :roll:; dosta je da je samo jedan u minusu (voda, svijetlo, sorta/hibrid, hranivo...), i "letvica" pada.
Bobostar, po ovoj tabeli znači da je najbolji EC 1,5
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar, po ovoj tabeli znači da je najbolji EC 1,5
NE Miladine; po tablici znači da do EC 1,5 nema pada prinosa (tj. prinos raste), a od 1,5 na više dolazi do opadanja prinosa.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ka ko god to ispada da EC nebi smio preći 1,5 a to je negdje oko 1,2 gr/1l vode.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rastopiš gnojivo na EC 5 i onda ga injektiraš u sistem navodnjavanja, ako "cucla" iz bačve 100 litara na 24 m3 ne bi trebao u konačnici biti EC u neprihvatljivim doazama, zar ne? Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo jedan članak sa neta da vidite kako to ovi drogeraši precizno rade. nema šta,majstori u svom poslu. trebali bi se prebaciti na uzgoj povrća,da vidiš prinosa i kvalitete robe,a bez rizika od zatvora.

Kvaliteta vode

Voda koju koristite za zaljevanje mora biti čista što je više moguće. Za biljke, naravno "čisto" je relativan pojam. Nutrienti kao dušik, fosfor, kalij itd... uvijek su otopljeni u vodi koja se koristi kao hrana za biljke. U svakom slučaju koncentracije elemenata koje zadovoljavaju potrebe biljaka čine tu vodu ne pitkom za ljude. U kontrastu sa 100% destiliranom vodom,"polutanti" odnosno zagađivači se nalaze u obično vodi iz pipe.Ako su iz vodovoda dobri dati će vam na uvid u podatke o kvaliteti vode. Tvrdoću u stupnjevima - GH (german hardness) je također dato kao informacija obično.To je mjera za količinu kalcija u vodi. Neki polutanti u vodi nisu zapravo polutanti nego hrana koju biljka može apsorbirati.Da bi ste odredili kvalitetu vode(i hranu za biljku koju dodajete), trebaju vam dva različita metra.Prvi je EC metar. "EC" je skraćenica za "Electrical Conductivity" ili ti električnu provodljivost u nekoj otopini. Čista voda također zvana demineralizirana, ne provodi struju. Kada dodamo gnojiva u vodu ili je voda nazovimo to onečišćena na neki drugi način voda će itekako provoditi struju. Na sreću kućni uzgajivači mogu kontrolirati to sa EC metrom. EC metrom možemo odrediti koncentraciju gnojiva odnosno hrane u vodi (niska vrijednost EC naravno znači da je malo nutrienata u vodi i obratno). Visoka vrijednos EC znači i preveliku koncentraciju gnojiva što može rezultirati sušenjem i spaljivanje biljke hranom.(Procesom osmoze voda se izvlači iz biljke;listoci okrenuti prema gore ili prema dole). Koncentracija gnojiva mora se smanjiti daljnjim razređivanjem sa vodom.Preniska očitavanja EC znači manjak gnojiva. To smanjuje rast na rockwool substratu. Ec vrijednost se izražava u PPM ili Millisiemens. 1.8 je optimalan EC za rast marihuane. Druga Vrsta metra je Ph metar. Sa Ph metrom možete utvrditi kiselost tla ili tekućine. Svi smo mi mjerili ph u školama ako se ne sjećate (sa lakmus papirom) no mi trebamo točnija čitanja. Digitalnim ph metrom koji se koristi također i za akvarije možemo točno odrediti kiselost. Mogućnost apsobiranja gnojiva odnosno nutrienata ovisi o kiselosti solucije koja je po skali od 1-7 kisela , ph 7 se smatra neutralno a od 7 do 14 je lužnato.



Previsoka ph vrijednost ili preniska biljke nemogu pravilno uzimati nutriente koji joj trebaju te tada dolazi do manjka određenog nutrient-a. Uzgajivači moraju korigirati ph vode da bude željena od 5.8 do 6.5. EC metar također kao i Ph metar se moraju kalibrirati sa vremena na vrijeme.Specijalne Kalibracijske tekučine se koriste za kalibraciju (Obično su metri sa dvotočna kalibracija , donja i gornja točka).Točna temperatura je također jako bitna kod kalibracije Ec metra .Točna temperatura piše na uputstvima .Oba dva metra treba održavati po uputsvima kako nebi došlo do devijacije testiranih rezultata.Ph metar treba održavati vlažnim . Cannabis raste najbolje kad se zaljeva sa vodom temperature od 25 stupnjeva.Također ako postoji mogućnost da se voda ozrači to je jako korisno jer voda koja je ozračena sadrži malo više kisika koji je korjenu više nego potreban.To se može napraviti malo pumpom za zrak (pumpa za akvarije oko 15 eur) i tzv airstone (porozan kamen koji radi mjehuriće kad se pump zrak kroz njega).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
prije tjedan dana sam skoro došao do tebe,bio sam blizu ali nisam imao vremena.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
prije tjedan dana sam skoro došao do tebe,bio sam blizu ali nisam imao vremena.

e bemu dvi min ni amo ni tamo :rolleyess::drinkers:nemoj to više radit (bar ovako objavit) :weedman:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e bemu dvi min ni amo ni tamo :rolleyess::drinkers:nemoj to više radit (bar ovako objavit) :weedman:

doću kad budu zrele da se najedem bresaka ove godine.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
doću kad budu zrele da se najedem bresaka ove godine.

OK kraj svibnja tak je bar bilo lani .

24052011945.jpg


http://img824.imageshack.us/img824/5708/24052011945.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo jednog članka na našu temu.
kriva tema,obrisao sam.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ka ko god to ispada da EC nebi smio preći 1,5 a to je negdje oko 1,2 gr/1l vode.

Da se puno ne ponavljam, imali smo temu fertirigacija, i u prvom postu je pisalo baš o EC vrijednostima (http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=751711&postcount=1).

Ukratko, gnojiva iste formulacije imaju različite EC vrijednosti (radi različitih aditiva u proizvodnji).
Ovdje navodim slučaj za formulaciju: 20:20:20.
1 gr./1 lit. vode ima slijedeći EC:

  • Elite Verde ...................... EC 0,51
  • PolyFeed ..........................EC 0,98
  • GreenPlant .......................EC 1,03
  • Kristalon 18:18:18 .............EC 1,3

Ili u praksi; da se ne prijeđe EC od 1,5, Elite Verde može ići skoro 3 gr./1 lit. vode, PolyFeed 1,5 gr./1 lit. vode dok Kristalon ide svega 1,15 gr./1 lit. vode (a i nije puni 20:20:20; sada se zna i zašto :gitarist:; da je 20:20:20, morao bi ići manje od 1 gram/1 lit. vode :butthead:).

evo jedan članak sa neta da vidite kako to ovi drogeraši precizno rade. nema šta,majstori u svom poslu. trebali bi se prebaciti na uzgoj povrća,da vidiš prinosa i kvalitete robe,a bez rizika od zatvora...

Tako je jer im je kultura vrlo rentabilna, pa se isplati toliko ulaganje.
Eh, sada kada legaliziraju marihuanu, mislim da će glavna kultura u plastenicima biti marihuana; tržište gotovo bez ograničenja (nema zasićenja) :rolleyess::rolleyess::rolleyess:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
u to ime :partyman:
ja bi valjda bil jedini proizvođač marice koji bi ostao vjeran alkoholu.:lol:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
@ Bobostar:

Elite Verde ...................... EC 0,51
PolyFeed ..........................EC 0,98
GreenPlant .......................EC 1,03
Kristalon 18:18:18 .............EC 1,3

Dali po ovom mjerenju znači da 1gr Kristalona vrijedi kao 2,6gr Elite Verde.
 

Najnoviji postovi

Na vrh