• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Propast Hrvatske poljoprivrede

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Re: propast hrvatske poljoprivrede

ma statistika je kurva...
moguće da nije ništa manje otkupljeno ako gledamo količine proizvoda, jedino kaj su u odnosu na lani neke cijene niže...
...ali realno gledano to je manje novaca za selo...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Čujem da su nam Rusi vratili 200 šlepera mandarina iz Moskve,jer su bile kisele...
A lani su htjeli otkupiti cijeli urod u dolini Neretve,ali onda ne bi naši otkupljivači pobrali lovu od poticaja...lude li države,kad netko nešto hoće kupiti,nećemo mu prodati,a sad cvile da nemaju kamo sa mandarinama...
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: propast hrvatske poljoprivrede


Definitivno.

Neznam kako država(vlada i ostali majmuni) ne kuži da nam nitko ne drži pištolj na čelu da se moramo bavit poljoprivredom.
Ovo radimo jer mislimo da se isplati(bar smo tako mislili)

Kad zaključimo da se ne isplati i da se neće isplatit u budućnosti (i vratimo kredite)
zatvaramo opg, prestajemo plaćat porez, mirovinsko.... itd... itd...

Manje dajemo državi.

...i na kraju nas pojede bjela kuga.

A tek sam se vratio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Kako tko ljudi moji.
Imam tu nekoliko ljudi u okolici, ljudi šire proizvodnju, kupuju zemlju, kupuju strojeve, grade kuće i sl.
I što je nabitnije, pametno raspolažu novcem i žive isključivo i samo od poljoprivrede, svake godine se uzima neki kredit, uredno se vrati i napreduju iz godine u godinu i šire se, samo od poljoprivrede, nisu dužni nikome, niti voze skupe aute i traktore niti imaju hipoteke na kuće!
Tako da, isplati se :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

moze se,moze se. svatko tko je lose gospodario,dosao je do ruba,otvorilo se mjesto za nekog drugog.pa kolika samo jagma vlada za zemljom? ako su svi propali,ili smanjili proizvodnju,ako je poticaj premali,a cijena zakupa prevelika,zasto se onda kolju za zemlju? i ja bih se sirio, ali zemlje ima malo za prodati,cijene su napuhane kao da ide autocesta po njoj,a na drzavnoj je ogromna guzva!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Da ima "hvala", stisnul bi ti hvala :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Uvijek je bilo zanimljivo na selu,veliki su gazili male,kako se tko snašao,poslije onog rata tko je imao crvenu knjižicu,napredovao je ako je htio raditi zemlju,za vrijeme ove naše nove države bilo je svakakvog cirkusa tako da danas imamo primjera da ono što su bili GAZDE tamo 70-80,sasvim neki drugi ljudi rade njihovu zemlju,ima tu šarenila do boli,evo recimo ja osobno kad vidim vas mlade oko 20-25 godina i sa čime sad raspolažete dođe mi da se ugrizem za lakat kad se sjetim onoga sa čime sam ja krenuo sa 22 godine,iznenadna smrt tate,nikad do onda nisam orao i čuda boga sve sam sebi nisam vjerovao što me snašlo,ali eto ipak imam nešto više nego onda ali opet da se moglo više je ali ponekad i viša sila radi svoje,evo imam poznanika u selu koji nikad nije imao kredit,sve nove strojeve su kupovali za vrijeme vojnih povlastica,uz pune štale uvijek je imao stočne hrane za nekih 100 000 kuna godišnje za prodati,što bi rekli keš na ruke ,ali evo već 3-4 godine sve stoji na ostvarenom,sitni i krupni problemi rade svoje,drugi primjeri su recimo gdje imate 2-3 generacije radno sposobnih,pa neke mirovine,netko možda još radi i puni kućni budžet,evo znanac ima tisuću eurića braniteljske mirovine ,opg je na ženi i ide proizvodnja,ima stotinu primjera ali baš ni jedan nije sličan ali to tako ide u ovom našem poslu,evo samo za primjer ,kod mene u selu i romi rade zemlju,jedan je čak imao ove godine blizu 5 hektara razno raznog povrća,sve bi se kod nas isplatilo ,samo dva uvjeta treba,realna cijena naših proizvoda i pozatvarati sve lopove u tipu uvoznika koji uvoze smeće od hrane,ja nisam protiv uvoza ali ne možeš Rumunjsku ovčetinu trpati pod brend Paška janjetina
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Nas država najviše guši sa cijenama repromaterjala, gorivu, porezima i nametima, mi nemožemo biti nikome konkurentni zbog takvih cjena koje mi plačamo prije nego krenemo u nešta, i normalno da je njima jeftinije uvesti nešta za duplo manju cijenu, + šta je još na tebi zaradio time šta si uzeo gorivo, sjeme, itd, država tu zaradi 2 puta. Žalosno je samo šta naš proizvod (recimo gnojivo) u susjednim zemljama bude 10-20% manje nego kod nas...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

ŠANANA- dobro je i ovak! :)

Ajkula- slazem se. poljoprivredu i poljoprivrednike nije moguce generalno svrstati ni gledati na sve iz istog ugla. ima svega,od ljudi kojima su roditelji njemackim markama kupili prve strojeve i zemlju,pa su imali lagan start i u par godina postali veliki poljoprivrednici,do raznih penzionera koji se poljoprivredom bave,opg-i stoje na bog te pitaj koga,na ljude koji dobivaju nelegalno stecene naknade,pomoci,mirovine,povlastice,i jos uzimaju zemlju,strojeve.ima onih koji su dobro prosperirali zadnjih godina,kupovali,gradili i sutjeli,danas su im puna usta politike i proklinju vladu,i drzavu jer se pipa zatvorila,i jer nisu nauceni ulagati i raditi. ja mogu na prste jedne ruke nabrojiti obitelji koji se bave poljoprivredom,i zive striktno od nje. svi ostali imaju kod kuce par staraca s penzijama, nekoliko zaposlenih u firmama,bar dva ratna invalida,znaci deset vrsta primanja,i jos zeludac kruli,jos im treba i 100ha zemlje.
 
C

cann

Guest
Re: propast hrvatske poljoprivrede

po meni je najveći problem što cijene nisu definirane..najmanja otkupna npr..
pa onda nek si lijepo svatko stavi na papir dal bi mu se isplatilo nešto proizvodit ili ne..znači najmanja cijena je garantirana, al svakako u granicama normale..
s druge strane, da sam ovaj dotični ministar, odhebo bi poticaje koliko su dugi i široki..koji poticaji po hektaru ??? poticaj po predanoj proizvedenoj robi, ako ćeš više predat onda ćeš i više poticaja dobit..ovako ovi poticaje ne vodi ničemu, nego sao kriminalu i muljanju, na koje se oči namjerno zatvaraju...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

minimalna cijena je skakljiva stvar,trziste je nepredvidivo,tu bi drzava vise gubila nego dobivala kad bi morala pokrivati razliku. Nek malo olabave porezni obruc,korigiraju uvoz,smanje cijene repromaterijala i to je to. Odvojiti zito od kukolja,protjerati iz poljoprivrede svakog tko je imao vremena prosvjedovati,i mi smo svicarska.
 
C

cann

Guest
Re: propast hrvatske poljoprivrede

slažem se s tobom..uvoz svakako smanjit..ali hebemu miša, kad dotični (čitaj agrokor koorp. i slični njemu), lakše uvezu robu, nemaju zahebavanja sa papirima oko domaćeg proizvođača, dok naši poljoprivrednici muku muče, ponajprije s naplatom prodanod materijala...
repromaterijal, gnojiva i slične điđe miđe, ne želim spominjat, jer ovdje nema manevra od strane države, jedino kroz skidanje pdv-a na te artikle..problem po meni ovdje rade svi otkupljivači, jer oni drže monošpol na tržištu i određuju što i kako..to je nažalost tako i protiv toga se ne može..naše selo, sustavno se uništavalo sve ove godine, od 90-te, pa do danas..najjači že opstat i izdržat..vani toga nema..vani nema niti ovako "malih" poljoprivrednika sa 2 krave i 2 hekatara zemlje..to tamo ne postoji i naši se toga drže ko pijanci plota...
ako se nešt ne počne mijenjat, ne vjerujem da će našoj djeci bit dostupna domaća hrana, već samo uvoz iz brazila i to 10 godina stare juentine i svinjetine....
jadno, da jadnije ne može bit...zato ja i idem u investiciju bioplinske elektrane :D
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: propast hrvatske poljoprivrede

slažem se s tobom..uvoz svakako smanjit..ali hebemu miša, kad dotični (čitaj agrokor koorp. i slični njemu), lakše uvezu robu, nemaju zahebavanja sa papirima oko domaćeg proizvođača, dok naši poljoprivrednici muku muče, ponajprije s naplatom prodanod materijala...
repromaterijal, gnojiva i slične điđe miđe, ne želim spominjat, jer ovdje nema manevra od strane države, jedino kroz skidanje pdv-a na te artikle..problem po meni ovdje rade svi otkupljivači, jer oni drže monošpol na tržištu i određuju što i kako..to je nažalost tako i protiv toga se ne može..naše selo, sustavno se uništavalo sve ove godine, od 90-te, pa do danas..najjači že opstat i izdržat..vani toga nema..vani nema niti ovako "malih" poljoprivrednika sa 2 krave i 2 hekatara zemlje..to tamo ne postoji i naši se toga drže ko pijanci plota...
ako se nešt ne počne mijenjat, ne vjerujem da će našoj djeci bit dostupna domaća hrana, već samo uvoz iz brazila i to 10 godina stare juentine i svinjetine....
jadno, da jadnije ne može bit...zato ja i idem u investiciju bioplinske elektrane :D

Otkupljivači maksimalno koriste našu neorganiziranost,hrvatski jal je sveprisutan u poljoprivredi...
A krajnji potrošači likuju,kak su naši proizvodi skupi i nekonkurentni i nije im problem jesti uvozno smeće...jedino ne razumiju da će cijene hrane za par godina otići u nebo,jer se neće moći više hrana proizvesti jeftino,a ovo seljaka što će opstati neće ovisiti isključivo o otkupljivačima,već će naći druge kanale da prodaju svoju robu...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

nadam se da si u pravu. postena cijena,dobar plasman,zemlja radnicima a ne muljatorima, i ne treba nikakvih cuda ni poticaja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: propast hrvatske poljoprivrede

Ja se samo nadam da budemo kad tad došli na razinu austrije, odnosno kaj mi se tam najviše sviđa je to da se potiče razvoj srednjih gospodarstava, kakvo je i moje, znači neka sredina da jedna obitelj može normalno živjeti, da nije pod ogromnim teretom poreza i velikih davanja.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: propast hrvatske poljoprivrede

vecinom u europi prevladavaju manja gospodarstva,ja sam konkretno cuo za spanjolce,posto su oni vise orijentirani na povrce,kao i ja, da tamo 60% poljoprivrenika posjeduje manje od 10ha. bas kak i velis,manje zemlje,dobra agrotehnika, raznovrsne kulture,zaokruzena proizvodnja,to je kljuc uspjeha. naravno da svugdje ima problema,ali vecinom su drzave shvatile koliko je poljoprivreda bitna,koliko ljudi zaposljava,i da novac ostaje u zemlji,a ne da korporacija izrabi zemljiste,a profit odlazi van. nadajmo se da ce se to dogoditi i kod nas,a do tad tko ziv,tko mrtav.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: propast hrvatske poljoprivrede

kad su ovi dosli na vlast,mislio sam ajde bude to krenulo u nekom pozitivnom smjeru...pricali su da nece biti poticaji po ha vec po predanom-prodanom proizvodu...sto je vise nego ok,jer netko tko provodi pune agrotehnicke mjere,ulaze i koristi maksimalno genetski potencijal(ratarstvo,stocarstvo) trebao bi biti vise stimuliran nego onaj koji samo poore i posije...no sce je ostalo isto...manipulacije koje su bile prije oko poljop zemljosta mozda vise nema,ali opet se dolazi teskom mukom jer sistem ne funkcionira...
koliko je nepotrebnih sluzbi u resoru poljoprivrede??? a sve to placaju nasa sredstva...kad pogledas ovu savjetodavnu sluzbu,pa 80% ih tamo samo placu prima a skoro nista nerade...
bilo onih koji su se za vrijeme one vlade jako brzo iz nicega uzdizali(mislim na moj kraj u polj),i islo je to njima...kapitalna ulaganja su dobivali u jako kratkim rokovima,dobivali zemlju for free ili u zakup za mizerne novce koje neplacaju....
i to je ralnost,a zbog takvih sad ispastamo...

ljudi koji zive u gradu misle da nama tece med i mlijeko,da mi zivimo od poticaja a nista neradimo...i to je realnost..
 

Najnoviji postovi

Na vrh