• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proxima zapinje mjenjač

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Normalno šaltaju, zato jer je veliki prijenosni omjer, pa lakše zakoči lamelu nego u prvoj ili rikvercu.
Promaj ušaltati u 5., pa vidi ide li onda u prvu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Normalno šaltaju, zato jer je veliki prijenosni omjer, pa lakše zakoči lamelu nego u prvoj ili rikvercu.
Promaj ušaltati u 5., pa vidi ide li onda u prvu.
To nema nikakve logike.
Ko zna "pogoditi zub" može ga u 1 ušaltati bez da kvačilo stisne a u 5 nema teoretske šanse
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Muha, ima logike...probaj. Na mjestu, pri ubacivanju u brzinu.
U vožnji pomaže međugas i duplo auskuplanje ak se ide u višu..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Ja da probam???
Pa ja sam ih bez kuplunga više dopeljal u garazu nego kaj si ih ti vozil.
Dojdem sutra k tebi pa da vidiš kolko Štorko zuba ima na zupčaniku od 1 a kolko na zupčaniku od 5
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Očito se ne razmemo.
Govorimo o nemogućnosti ubacivanja u brzinu na mjestu, sinkroniziranog mjenjača, sa stisnutim kuplungom.
Ako kuplung "djelomično odvaja" lakše ga je ubaciti u višu brzinu nego u nižu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
To na proximi je problem do lamele i ničeg drugog. Znači na mjestu ga jedva ubaciš u brzinu, dalje ide i bez kvačila teoretski..
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Normalno šaltaju, zato jer je veliki prijenosni omjer, pa lakše zakoči lamelu nego u prvoj ili rikvercu.
Promaj ušaltati u 5., pa vidi ide li onda u prvu.
Evo sjedim na traktoru dok ovo pišem. Znači nakon što ubacim u petu, ide u prvu normalno. Sretan sam što sam barem to otkrio pa da mogu do zime lakše raditi sa njim. Znači da je lamela u pitanju? Sada mi je malo kasno da idem na mijenjanje lamele, ali na zimu ga polovim sigurno... Koliko mu takva lamela štete radi? Jednom sam skidao dekli od mjenjača, morao sam nešto sitno napraviti, pa nisam primjetio da ima oštećenja na prstenovima ili zubovima, makar je bilo neke špene u ulju. Pukla mu je bila opruga koja drži polugu mjenjača na sredini u leru, nadam se da su to onda od nje ostaci....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Dere sinkrone.
Sad treba samo na pol, a onda bude na četvrtine, sa skidanjem kabine...
 

Joebušman

Novi član
Tu od
8 Svi 2021
Poruka
1
Rekao bi da je većinom problem u montiranju lamele.. Pri sastavljanju traktora treba paziti da se sve polako približi nazad, mislim da je kod nas bila smotana lamela i to je bio razlog da se nekad ne odvaja nikako, a nekad odlično.

Mi smo svoju mjenjali na nekih 2000-2500rs iz istog razloga, teško se traktor šaltao. Kad smo rastavili bile su poderane capice i druk ležaj je bio pri kraju. Isto se dešavalo kad hoćeš u prvu traktor cuka prema naprijed. Uglavnom sad smo prezadovoljni, traktor se šalta kao auto i nakon 1000rs od remonta.
Milane meni proxima 8441 iskače iz četvrte brzine kad idem nizbrdo
Tek kupio pa skužio danas.
Što da radim?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
Ništa.. Mora se traktor rastavljati i utvrditi do čega je problem. Može biti viljuška ili zupčanik. Ono što možeš je promijeniti utvrđivač te brzine. Oni ti se nalaze ispod poda kabine, skineš tapacirung i jedan lim i budeš vidio sve.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
Može biti da lamela teško putuje po spojničkoj osovini pa nekad odvoji a nekad ne.

Koji bi bio razlog toga? Ja bi prije rekao da se zamasti pa slabije odvaja ili više ne bude u ravnini to mi je nekako jedino logično.
 

Najnoviji postovi

Na vrh