• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2021./2022.

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Hmmm, to nas dovodi do zaključka da smo postali fina stoka. Koliko sam čuo od jednog pekara, možete kupiti gotovo smjesu za kruh i pekarske proizvode. Znači nalijes vode izmjesas,oblikuješ i u peć. A što je sve u nutra tko će ga znati.
Za koju godinu budemo morali uzgajati durum pšenicu da bi se ista klasificirala kao 1.klasa.
Ista situacija je i sa mlijekom.
Kod nas se plaća 4.3 mliječne masti i 3.4 proteina kao "vani" 3.8mm i 3.2p i to je njihov standard.
Čekajte, još nismo došli do glutena. Pa da i tu zakidaju.
Koliko su mi "mrski" ovi eko poticajaši kojima je glavni urod poticaj, sve si više mislim da su u pravu. Kad uzmeš koliko uložiš svake godine u pojedinu kulturu s enormnom neizvjesnošću gledaš u nebo i vrijeme, a onda ko magarac u ovu bandu što vrte cijene na burzama koje nemaju veze više s realnosti(inflacija,robe ima nema,jel suša ili geopolitika). Upališ malčer i prst u uho u udri brigu na veselje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Isto tako jedna zanimljiva stvar, kolega otkupljuje j proizvodi stočnu hranu, a ne smije pšenicu otkupljenu kao stočnu iskoristiti za to, nego je prodat....
Lani meni jedan mlinar priča da je svu "stočnu" pšenicu MORAL proslijediti baby beef udruzi. Ko ima imalo znanja zna da telići ne smiju jesti pšenicu. Dalje vam je jasno
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Moral je društveno nepisane norme ponašanja i običaja.
Tako da se zbilja nebi trebalo opterećivati jer nismo neko "društvo" visoko ne moralnih već ni normalnih kapaciteta.

Pšenica na MATIFU oko 390 europljana/T, koliko bude kod nas budemo znali u žetvi ili poslije nje.
Skladistiti ili ne, pitanje je sad.
Ili se držati one, prodaj dok je dobra cijena u žetvi.
Već neki specijalci računaju na 5kn u zimi/proljeću, ali kakva su vremena više se nezna tko je lud a tko normalan.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
I meni su rekli;"Ne uspijevaju najbolji, a ni najgori, uspijevaju prilagodljivi." E razumijem to, ali na neke stvari se moralno ne možeš prilagoditi, govorim za sebe, nažalost puno ljudi se prilagođava pod moraš...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Mislim da se moglo zaraditi samo na prošlogodišnjem skladištenju, ove godine će se možda nategnit 20 - 30 lipa i to je to.
Pada mi na pamet - napravimo li svi potez da zadržimo robu u silosima i ne predamo ni kile dalje dok se neki k ne promjeni, mislim da već imaju spreman nekakav mehanizam kako nam na silu ili oteti ili nas faktički natjerati da prodamo robu.
Dali bi uletjeli sa nekakvim sankcijama na poticaje, ili uvjetovali nešto pitanje je, samo je smiješno da te netko ucjenjuje s tvojom robom. Sve ovo je lobij na koji mi možda možemo utjecati s ovime što sam gore naveo, ne predati ništa, ali đabe kad nemamo skaldišni kapacitet, a niti nas baš potiču da ga imamo, desilo bi se da nestane kao kukuruz u Đakovštini 😂

Ne znam tko vidi računicu po ovim cijenama, puno ljudi sam već čuo da su cijene super i čak neki agronomi tvrde da su cijene odlične, a ja se pitam dali su oni svjesni da je UREA u jednom trenutku bila gotovo 400% skuplja?! Da su sva umjetna gnojiva općenito išla gore od 250 do 350%?! Da su ostali repromaterijali otišli gore od 10 do 30%?!
Kao da su uložili kao u 2020. pa je to sada super cijena, da super je predati 10 vagona pšenice i dobiti 300.000kn + 5% PDVa, ali što će od toga na kraju ostati? Manje nego prošle godine za one koji su ulagali sa poskupljenjem, onaj tko je imao pare da pokupuje sve ranije, taj već ima profita, a mi ostali kako nam bog da.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Ja sam već napisal tu, samo nek mi pukne film i kupujem kameni mlin,pobral budem prikolicu za sebe i zadihtal bum fršluk za krumpir i nutra spremil brašno. Ostatak budu pojele svinje ,pa onda bude prava stočna.....

Nego koji su pak ovi? IMG_20220619_200558.jpg
To mi liči ko na žižak iz graška
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Malo su mi pretamni za smrdljive martine. Inaće su smeđi. Jedino ako je ovo neki novi soj… 😬
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
i čak neki agronomi tvrde da su cijene odlične, a ja se pitam dali su oni svjesni da je UREA u jednom trenutku bila gotovo 400% skuplja?! Da su sva umjetna gnojiva općenito išla gore od 250 do 350%?! Da su ostali repromaterijali otišli gor
Svi koji zastupaju neradnike a idu na štetu radnika su produžene ruke ministarstava, koji iznose mišljenja za neki procenat i vode računa dali je đubrivo išlo 200 posto i koja je sad cijena žita. I na jednom I drugom oni su u dobitku. A radniku tek toliko da preživi.
Čitam skoro neki ukrajinac proizvodio oko 2000t pšenice a jedva preživljava jer sve ide u bezcijenje. Nadat se boljem ali savremenost sve više uništava poljprivrednika.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Ako je prema iznijetom suditi na vidiku je još jedna dobra žetva!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Zamolil me kolega @jlukaci7 za objavu jednog videa, pa evo ga.

Bolje da si po noči šetal ili balavcovog kolegu zval da oni prošeču, a znamo da ovaj ima nos za njih ;) 🤭

 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Krenula zetva polako, a cijene se ne znaju. I tako svake godine.
Bolje da stoji na polju i da led pokosi nego im dati bez unaprijed dogovorene cijene, životno iskustvo.
 

Marko83

Novi član
Tu od
1 Svi 2022
Poruka
9
Cijena pšenice od 1.9 - 2 Kn/kg zavisno od proteina, svi očekivali makar 2.3 - 2.4, dobro nam utjerali.
 

Najnoviji postovi

Na vrh